Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műterhelés építése
 
Témaindító: cimopata, idő: Márc 13, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   16 / 23
(#) exabit hozzászólása Jan 16, 2020 /
 
Valaki meg tudná mondani nekem, hogy ebben a kapcsolásban mit csinál a C4 és R4?
(#) StMiklos válasza Northleam hozzászólására (») Jan 16, 2020 /
 
Szevasz!

Én csináltam 10 db 510 Ohmos 2W REMIX fémréteg ellenállásból, nyomtatott panelon, sugaras elrendezésben, jó lett.
Aztán lett jobb, kifejezetten erre gyártott ellenállás:
https://hqelektronika.hu/passziv-alkatreszek/ellenallasok/fix-ertek...nallas
Kapott egy nagy hűtőbordát.
Üdv:
(#) proli007 válasza exabit hozzászólására (») Jan 16, 2020 / 1
 
Hello! Csökkenti az OPA működési sebességét, mert sok esetben a Fet GS kapacitásától gerjed a szabályozás. Az R3-nak is ez a szerepe, hogy a kapacitás ne terhelje az OPA kimenetét követlen, mert instabillá válhat tőle.
(#) ferci válasza exabit hozzászólására (») Jan 17, 2020 / 1
 
Az R4 az áramgenerátoros jelleget biztosítja, negatív visszacsatolás. Ha a beállított, megkívánt áramerősség külső okból növekedne, a műveleti erősítő invertáló bemenete pozitívabb feszültséget kapna, ilyenkor a kimenete lejjebb húzza a gate feszültséget, zárás felé viszi a fetet és visszacsökken az áram.
(#) proli007 válasza ferci hozzászólására (») Jan 17, 2020 / 1
 
Hello! Ez így igaz, de így ezt kiemelve, meg fogod téveszteni a kérdezőt. Mert R4-et rövidre zárva is ugyan úgy működne a kapcsolás. Mert az áramgenerátoros jelleget, maga az árammal arányos visszacsatolás adja, nem az R4 szerepe/léte..
(#) exabit válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Gondolatolvasó vagy, mert pont ezen agyaltam. És köszönöm a válaszokat.
(#) ferci válasza proli007 hozzászólására (») Jan 18, 2020 / 1
 
Szia!

Oké, de "exabit" R4 funkciójára kérdezett rá direkt és nem arra, hogy miért 330 ohm - miattam lehetne ott 680 is ( rövidzárat mellőzném )..
(#) exabit hozzászólása Jan 18, 2020 /
 
Szintén a linkelt kapcsolásra visszatérve ha az R6 ellenállást lecserélem egy 10A/60mV söntre attól a kapcsolás milyen paramétere romlik? Mert most itt van előttem próbapanelen összedrótozva (csak 1 csatorna) és megy. Azt látom, hogy a kb +2mV körüli offset feszültség miatt alapállapotban is átenged pár száz mA-t. De ez elvileg kinullázható ha negatív tápot is adok neki és kap egy plusz potit az IC offset lábaira. Viszont amikor ilyen kis feszültségek vannak az invertáló és nem invertáló bemeneteken akkor gondolom bejön a képbe a műveleti erősítő IC zaja, nem? Igazság szerint az IC adatlapjából ezt nem tudom kiolvasni/értelmezni. Az a ~50 uV (Equivalent Input Noise Voltage) lenne a zaj? És ez azt jelentené hogy ~10 mA pontossággal tartaná az áramot?
Nekem CA3140EZ IC-m volt otthon, azzal használom.
(#) Kovidivi hozzászólása Márc 10, 2020 /
 
Helló.
Van egy műterhelésem, 100W-ot tud disszipálni egy FET-tel.
Minap méregettem az infra hőmérőmmel kicsit, 100W terhelésnél, és meglepődtem, amikor 120°C-t mutatott a hőmérő A FET fém fülére egy DS18b20 van rögzítve, ő csak 70°C-t mutatott. Megmértem a multi hőmérőjével is, tényleg 120°C volt a FET fekete tokján. Meglepődtem, pedig logikus, hogy a hő a szilícium csipről minden irányba terjed. Azon gondolkoztam, hogy ha tokozás teteje 120°C-os a fém fül 70°C-os, akkor vajon mennyi lehet a csip hőmérséklete? A FET adatlapja 175°C-ot ír maximumnak a csipnél. Hosszú távon se okoz gondot ez a 100W.
Lehet látni az Ebay-es LM2596-os konvertereknél, hogy az IC tokozására raknak hűtőbordát, eddig felesleges dolognak tartottam... Az biztos, hogy abba az irányba nem tud a FET sok hőt leadni, mindenesetre érdekes... Van másnak is ilyen tapasztalata? Kicsit aggódok a FET-ért. Eddig egy sem ment tönkre (amiről van információm), de ha a tokozás 120°C-ot (és még csak nem is hagytam a FET fülét 85°C-ig felmelegedni), akkor a csipnek ennél melegebbnek kell lennie, az pedig az adatlapi korlátok szerint majdnem problémás. A FET lábán is ezt a 120°C-t mértem...
(#) exabit válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
TO220 vagy TO247 tokozású a FET? Szerintem a DS18B20 a műanyag tokja és a rögzítés miatt a FET fülén alulmérhet; szerintem a termopárral mért hőmérséklet kellene hogy legyen a mérvadó. A kristályhőmérséklet pedig valamivel e fölött lehet, de talán nem sokkal. A hűtés milyen?
(#) Kovidivi válasza exabit hozzászólására (») Márc 10, 2020 /
 
TO-220 tok, IRF3710. Valamennyire alulmérhet a DS, hiszen önmagában is tud hőt leadni, talán egy pár fok lehet a különbség. Nem akartam a bordára rögzíteni, mert ott még kevesebbet mérne szerintem. Megtehetném, hogy a FET mellett közvetlenül rögzítem a DS-t.
Termopár alatt mire gondolsz? A hűtés sima alu borda ventivel fújva. Bővebben: Link Így néz ki.
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
A DS18B20 felszerelését is meg tudnád mutatni?
(#) Bakman válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Egyszer egy szabadonálló, hűtőborda nélküli 7805-ös IC-t méregettem. A műanyag tok sokkal melegebb volt, mint a fém fül, nem meglepő a mérési eredményed.
(#) Kovidivi válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Nem a legtökéletesebb. Egyébként nincs sok eltérés, ha a multi K-típusú szenzorát a FET fém füléhez érintem. +-1°C egyébként sem számít.
Azt gondoltam, a fekete tokozás majdnem mint hőszigetelés működik, vagy inkább maximum olyan meleg, mint a hátlap.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2020
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 11, 2020 / 1
 
Ötletes megoldás, ilyesmire nem gondoltam volna.
A TO92 tokozásban a félvezető a lapos, feliratos részen a sima felülettől körülbelül 2mm távolságban van, az általam felboncolt, néha felrobbantott példányok alapján.
(#) Kovidivi válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Köszi!
Tehát a feliratos felületnek kellene felfeküdnie a mérendő felületre? Lehet nekem is fel kellene egyet robbantanom, hogy belekukkantsak
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2020
(#) Alkotó válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Rákoppantasz egy kisebb kalapáccsal és "feltörik a dió".
Véleményem szerint, ha hőfigyelés a TO92 tokozás célja, akkor azért érdemes a sík felületét felfektetni, mert ez képes felfeküdni. Az íves részt nagyon macerás jó hőkontaktusba hozni.
A képen lévő megoldásodat nem piszkálnám, nekem tetszik ahogy van. Esetleg a szoftverben kellene kicsit lejjebb vinni a kritikus figyelési hőfokot (ha van benne ilyen), ami sokkal egyszerűbb mint a mechanikát módosítani.
(#) Bakman hozzászólása Márc 11, 2020 /
 
Már csak az eredeti kérdés tisztázása várat magára, miszerint miért melegebb a műanyag tok, mint a fém hűtőfül.
(#) Kovidivi válasza Bakman hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Mondjuk szerintem az is tiszta, te is leírtad a tapasztalatod.
Alkotó: a hőmérséklet természetesen programból állítható.
(#) Bakman válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
A tapasztalat egy dolog de nem nagyon értem, miért melegebb sokkal a műanyag tok, mint a fém hűtőfül.
(#) Ge Lee válasza Bakman hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
A fém elvezeti a hőt, a műanyagnál meg feltorlódik, mivel a műanyag sem vezeti jól, a levegő meg szinte szigetel ha nem tud mozogni. Nem tudom mennyi az a sok, de sokkal azért nem lehetne melegebb.
(#) tbarath válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
"tokozás teteje 120°C-os a fém fül 70°C-os"
(#) Ge Lee válasza tbarath hozzászólására (») Márc 11, 2020 /
 
Annyiban lehet hogy mérési hiba is van. Infrával pl. apró dolgokat egyáltalán nem lehet pontosan mérni, de az apró hőszenzorral se lehet pl. sík felületeket rendesen mérni. Pl. ha az aluba fúrsz egy éppen akkora lyukat amibe belemegy a szenzor feje, teljesen mást mutat mintha csak ráteszed.
(#) satlokk hozzászólása Ápr 6, 2020 /
 
Sziasztok!
Érdekelne,hogy a rádiótechnikában volt leközöve 2n3055-l müterhelés melyik számban?
(#) szsrobert válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
Vizzel erintkezo bordara rogzitve nem fog tulmelegedni.
(#) Medve válasza satlokk hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
Szia, az 1990, decemberi számában az 587. oldalon lehet.
(#) vargaf válasza satlokk hozzászólására (») Ápr 10, 2020 /
 
Nagyáramú műterhelés
Nem is kellett olyan messze keresni, itt van, a megfelelő témában.
(#) satlokk válasza Medve hozzászólására (») Ápr 10, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) satlokk válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 10, 2020 /
 
Köszönöm ezt kerestem.
(#) exabit hozzászólása Máj 18, 2020 /
 
Végül csak beleraktam ebbe egy kijelzőt. Nem tudom más mit használ de jó drága egy ilyen common ground konfigurációban használható panelműszer.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2020
Következő: »»   16 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem