Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Medencefűtés
 
Témaindító: davidka, idő: Máj 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   21 / 27
(#) nedudgi válasza Peter65 hozzászólására (») Feb 15, 2020 /
 
Nem vagyok naprakész az árakból, amikor utoljára néztem (pár éve), az LPE20-ból 1m2 felület olcsóbban jött ki, mint az LPE16-ból.
(#) Peter65 válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 15, 2020 /
 
Kb. 10 éve csináltam, nekem valamiért akkor ez volt az észszerűbb.
(#) Jano99 hozzászólása Ápr 20, 2020 /
 
Sziasztok!
Nedudgi nagyon köszönöm a sok infót és tudást amit megosztottál. Már fejben kész a rendszerem, holnap megyek a csövekért és a csatlakozokért, vázak előkészítve. 4,27x1,22m fémvázas medence, 300m 20as Lpe cső fűtéssel nagyon napos tetőn.
A fűtés keringetőszivattyú még kérdéses milyen lesz.
Pár kérdésem maradt:
Mekkora gond ha toldom a köröket?
Csak 100m-es Lpe csövet tudtam venni, így vagy 100m lesz egy spirál vagy 75m és a maradékokból lesz még egy.
A keringető szivattyúnál vannak nonamek 10e Ft-ért a márkásak 30e Ft körül. Éri akkora terhelés szerinted, hogy megérje a pluszt?
Éés végúl egy abszolút nehéz kérdés!!!
Ha megcsinálom a fűtést, szigetelem alul felül a 15m3-ös medencét, akkor 2 hét mulva érdemes már felállítani? Tudom Te se látod az időjárást előre, de van tapasztalatod.
2 vizisportoló gyerekkel vagyok bezárva és már víz hiányuk van, nagyon. Nekik nem kell 30 fokos víz. Gondolom szépen lassan azért kicsit melegedne?!
Vagy még éjszaka nagy a hőveszteség!?
(#) Jano99 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Nendudgi! Tudnál segíteni pár kérdésben?
(#) nedudgi válasza Jano99 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 / 1
 
Tegnap este nem volt időm válaszolni, talán ma összejön.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2020
(#) nedudgi válasza Jano99 hozzászólására (») Ápr 23, 2020 / 1
 
A lényeg, hogy az ágak egyforma hosszúak legyenek. Egy toldás is jelent némi ellenállást, hát még három, ezért egyforma felépítést alkalmazz. 50m plusz 25m minden ágra. Csapot is tehetsz a toldás helyett, akkor nem kell külön idom. (Légtelenítésnél, feltöltésnél mindegy, hogy az ágban hol van a szűkület.)
A szivattyú teljesítményét az emelési magassághoz, és a vízmennyiséghez kell igazítani. Egy ágra 300 litert számolj óránként, az emelési magasságon. A medence vízszintje, és a kollektor legfelső pontja között kell mérni az emelési magasságot. A legtöbb fűtéskeringető szivattyú fokozatszabályzós, így ha nagyobbat veszel, marad tartalék későbbi bővítésre.
15-20°C éjszaki hőmérsékletnél még jól szigetelt medencénél is 2-3 fokt esik a hőmérséklet. Ha ez az első medencéd, akkor nyugodtan töltsd fel korábban, begyakorolhatod a vízkezelést.
(#) Jano99 hozzászólása Ápr 23, 2020 /
 
Nagyon köszi!
Időközben annyit módosítottam, hogy 3x85m felment egy körre. Levágtam mindből 15m-t úgyis kell a medencétől a tetőig.
Nem ez az első medence, csak ekkora és fűtött nem volt még!
A szivattyú még nagy dilemma. Lehet megpróbálok vmi olcsóbbat elsőre!
(#) every hozzászólása Ápr 28, 2020 /
 
Sziasztok! A 3db 66méteres 20-as lpe cső karika pl. a mai 26.8 fokos levegő hőmérsékletbe mennyire melegiti a vizet? Tehát ebbe a levegő hőfokba feltudja e ma melegíteni 30 fokosra a vizet és mennyi idő alatt? Mert itt ma de. 11-től ennyi fok van. Ja és a kérdés arra irányúlna, hogy én 5ezer liter vizet melegítenék, de ezzekkel a csövekkel nem csak a nagy kánikúlába lehet jól melegíteni? Köszi!
(#) nedudgi válasza every hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
Főleg a napsütéstől melegedik, amit a levegőből összeszedne, az nudli.
(#) every válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 28, 2020 /
 
na hát ez az, épp ezért gondolkozom a medence hőszivattyún. Egyszer kell megvenni.
(#) proli007 válasza every hozzászólására (») Ápr 29, 2020 /
 
Hello! 5000 liter víz 10°C-al történő emeléséhez majd 60kWh energia szükséges. És még veszteségek is vannak..
(#) every hozzászólása Ápr 29, 2020 /
 
De azt csak most egyszer kellene ennyire használni a hőszivattyút, mert a csap víz persze hideg. De utánna ha a medencét letakarom naponta buborék fóliával akkor nem kell ennyi energia a fűtéshez. Mert COP 5ös értékkel számolva ha a levegő most 26-27fok akkor a hőszivattyú nem fog nekem annyi áramot zabálni nap mint nap ha pl. 29 fokos vizet akarok, És főleg nem, ha 35 fokos a levegő nyáron.
(#) Cocos hozzászólása Máj 27, 2020 /
 
Sziasztok!
Lehet,hogy hülye a kérdés, de van jelentősége,hogy a bemenő(hideg) ág a spirálok belső végén lép be, vagy a külsőn?
(#) nedudgi válasza Cocos hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Annak nincs, de a fordított felfűzésnek igen. Bővebben: Link
(#) Cocos válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
Igen azt tudtam. Köszönöm!
(#) Sipi77 hozzászólása Jún 5, 2020 /
 
Sziasztok.
Tavaly mertünk nagyot álmodni, vettünk egy nagy Intex csővazas medencét.(53000L) Gondolkoztam a fűtésén,de csak a legegyszerűbb módon.Végigolvastam az összes hozzászólást,de ekkora méretű medencét nem írt senki.
Az lenne a kérdésem,hogy van-e értelme ilyen méretben a kpe-lpe csőkigyónak és ha van, milyen konfigurációt ajánlotok?
Köszönöm a segítséget.
(#) nedudgi válasza Sipi77 hozzászólására (») Jún 5, 2020 /
 
A jó hír az, hogy ekkora víztömegnek elég nagy a hőtehetetlensége, ha egyszer felmelegedett, a hőmérsékletét sokáig megtartja. A rossz hír az, hogy ugyanolyan nehéz felmelegíteni.
LPE csővel óránként és áganként 300 liter vizet lehet melegíteni 3-6 fokkal, azaz napi egy köbmétert. Ha kiszámoljuk, mennyibe kerülne csak az LPE cső, akkora számok jönnek ki, hogy egy hőszivattyú is belefér.
(#) Meljan válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Kedves Nedudgi! 
Több hozzászólásodban is voltál szíves kiemelni, hogy mennyire fontos a medence megfelelő hőszigetelése a fűtési hatékonyság növelése szempontjából. Lépésálló EPS szigetelőanyag ismertetőben (Nikecell EPS Tervezési Segédlet részlet lent) olvasom, hogy 10 tonnás m2 -kénti, földnyomásnál is alkalmazható. Erre vonatkozóan van tapasztalat ár/érték/hasznosság/megtérülés stb. tekintetében? Ha várható jelentős előrelépés a fűtés hatékonyságának növelése okán, akkor esetleg hőtükör fóliával kiegészítve lenne érdemes telepíteni?
(És akkor még mindig ott a kérdés, hogy a kőrmedence földel érintkező oldalát, mivel is lenne érdemes gazdaságoan szigetelni.) 
Kiástam egy 4.5 méter átmérőjű és 90cm mély, lemez oldalú, kékfóliás medencének a helyét, jelenleg kb. 70cm mélyre. Ha jól olvasgattam, a kb. 400m 20as LPE csőre lesz szükségem - amit várhatóan 10 raklapra rögzítek párhuzamosítva.
Váaszod előre is köszönöm.
-
"Nyomószilárdságukat tekintve, tartós terhelés esetén (2%-os összenyomódás mellett) az NC (EPS) 200-as termék, 100 kPa-nál2nagyobb feszültségre nem vehetők igénybe. Ez megfelel kb. 10 tonnás m2 -kénti, földnyomásnak, ami általában (talajszerkezettőlfüggően) 5-6 m-es mélységben tapasztalható. " ... 
Bővebben: Link  
(#) Cocos válasza Meljan hozzászólására (») Jún 11, 2020 / 1
 
Szia! Bár nem nekem szántad írnék egy tapasztalatot.
Nekem egy 4mx90 cm fémfalas medence van-szintén-kb.70 cm. mélyen leásva. Körben beton.
Alatta 2 cm polifoam, az oldalán 2*1 cm polifoam között 2 cm hungarocell.
Van 4*80m spirálom. Ezzel a rendszerrel a hétvégén 30 fokos volt a víz. Most 27.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2020
(#) Meljan válasza Cocos hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Köszönöm.
Akkor a 10-20cm EPS-sel, vízbe állított fatüzelésű kályhával és polikarbonáttal, télen is meglenne a 28C?
(#) nedudgi válasza Meljan hozzászólására (») Jún 11, 2020 / 1
 
Az ördög a részletekben rejlik.
Tudtommal az EPS nem zártcellás, kérdés, hogy miként reagál a nedvességre, fagyra. Nálam az XPS 20 éve kap fagyot, meleget, vizet. Bírja nem porlad, nem morzsolódik. A Nikecell EPS garantálja ugyanezt? Konkrétan kérdezz rá, mielőtt ebbe az irányba mész el. A hőtükörrel kapcsolatban nem tudok nyilatkozni, kész medencét örököltem. A sejtésem az, hogy ez már túlzás lenne. Amint a külső hőmérséklet annyira csökken, hogy számítana, kinek van kedve a medencéhez?
(#) pont válasza Cocos hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Szia! Azt megtudnád mondani, hogy a csőkígyók végén hány fokos víz jött ki a hétvégén?
(#) nedudgi válasza pont hozzászólására (») Jún 11, 2020 / 1
 
300 liter/ág óránkénti átfolyás 3-6 fokos hőmérsékletemelést szokott adni.
(#) pont válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Köszönöm! Csak azért kérdeztem, mert ma nálam a 22 fokos medencevízből 26 fokosat csinált nagyjából ezzel a 300 l/h átfolyásnál, és hát ahogy számolgattam ez az az életben nem melegíti fel nálam a 15 000 liter vizet.....
(#) nedudgi válasza pont hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Egy ággal macerás is egy ekkora víztömeget felfűteni. Az eredő a nap végére viszont egy fokkal melegebb medence. Több párhuzamos ággal beljebb lennél. A szivattyúnak is könnyebb dolga lenne. Kérdés, hogy éjszaka mennyit hűl a medencéd vize?
A legjobb fűtés a hőszigetelés, például az éjszakai takarás buborékos szolárfóliával. A víz melegedik, ha süti a Nap. Az LPE csöves fűtéssel a medence napsütötte (a Nap által melegített) felületét növeljük meg.
(#) Meljan válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 12, 2020 /
 
Köszönöm, természetesen jobb lenne XPS bár majdnem 2x drágább...
30 db használt napkollektor cső - ami kb. 185x5,6cm /db (min 30e Ft), tud annyit, mint a 300m 20as LPE (max. 30e Ft)? ... ill. mi az előnye/hátránya?
Esetleg tapasztalati alapon is van infp?
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2020
(#) nedudgi válasza Meljan hozzászólására (») Jún 12, 2020 /
 
A napkollektor cső kis mennyiségű vizet melegít minél magasabb hőfokra.
Az LPE csöves fűtés a napra kitett fekete PE felületet hűti, némi kompromisszummal. A medence vizét nyomjuk át a csövön, úgy, hogy a lehető legnagyobb hőmennyiség kerüljön a medencébe.
Azt figyelembe kell venni, hogy minél hidegebb anyagot melegítünk a napon, annál gyorsabb a hőcsere. Ahogy csökken a hőmérsékletkülönbség, úgy lassul a hőátadás. Mindössze ennyi az LPE alapú fűtés trükkje.
(#) Meljan válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 12, 2020 /
 
Köszi ismét, hasznos volt és az is érdekelne, hogy szerinted vagy tapasztalatod szerint a 30 db használt napkollektor cső - ami kb. 185x5,6cm /db (min 30e Ft), tud annyit, mint a 300m 20as LPE (max. 30e Ft)? Azért is kérdezem, mert a napkollektoros megoldás a házban lévő vízmelegítéssel kapcsolatos dolgokra is jó lehet, tehát több funkcióra lenne alkalmas, mint az LPE-s megoldás.
(#) nedudgi válasza Meljan hozzászólására (») Jún 12, 2020 /
 
Napkollektort csak vonatablakból láttam, soha nem foglalkoztam vele. Az LPE fűtésben a szivattyút leszámítva nincs semmi, ami elromolhatna. Kérdés, miért adják el azt a csövet. Áttérnek atomenergiára?
(#) Cocos válasza Meljan hozzászólására (») Jún 15, 2020 /
 
Egyszerre több funkcióra? Ezt mire értetted? Én sem vagyok szakember-és lehet rosszul tudom-,de a kollektor a csőben lévő vizet melegíti fel. Na most ez-még egyszer szerintem!- vagy a medence vize, vagy a ház használati vize. A kettő hogyan menne egyszerre?
Következő: »»   21 / 27
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem