Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   769 / 959
(#) yulo5310 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Nálam is szuperül üzemelnek,van olyan is,ami közel 25. évében van. Egyszerűek,nagyszerűek!
(#) kameleon2 válasza habazutty hozzászólására (») Aug 5, 2020 /
 
Ha netán jó lenne a vezetékes is... Nálunk van fan-coil termosztát fele ennyiért, de RS-485-ös. Van fehér, fekete, szögletes, kerek és még fém színű is (raktáron). a szelepet és 3 fordulatot tud állítani. Van offset álítási lehetősége is.
(#) palko0125 hozzászólása Aug 12, 2020 /
 
Sziasztok!
Van egy olyan gondom, hogy a lakásba be lett szerelve egy inverteres klíma. A klíma villamos ellátása egy külön kismegszakítóval van védve (C16). Ha megy a klíma ez akismegszakító "sípol", ami gondolom az inverter miatt van. Kicseréltem nagyobbra a kismegszakítót (C25), azzal a gondolattal, hogy lehet a tartomány felső harmadában működik, de így sem oldódott meg.
Van valakinek esetleg ilyen tapasztalata vagy ötlete, hogy mit lehetne csinálni? Elég zavaró ez a sípolás
Előre is köszi a segítséget.
Üdv, Palkó.
(#) X-Wing válasza palko0125 hozzászólására (») Aug 12, 2020 / 1
 
Szia!

Váltsd ki a kismegszakítót sima olvadóbiztosítékkal.

10x38 Fuse holder
(#) palko0125 válasza X-Wing hozzászólására (») Aug 12, 2020 /
 
Néha a legegyszerűbb dolog nem jut eszébe az embernek.
Kiváló ötlet.
Köszi szépen.
(#) gyuszo válasza palko0125 hozzászólására (») Aug 13, 2020 /
 
Inverteres klímákhoz C típus 10 A, vagy 13 A-es jó szokott lenni általában. A gyártó a használati utasításában előírja . Kismegszakítón belül próbálkozz egy másik gyártmánnyal.
(#) Atis57 válasza X-Wing hozzászólására (») Aug 13, 2020 /
 
Szia!
Ez az aötlet lakóépületben lakásban 1978 tól TILOS!

Nem jó tanácsot adtál.


Sajna meg kell keresni melyik tipusúkismegszakitó nem" zizeg"
ilyen hibával rég találkoztam --a Bakony kismegszakitók voltak hajlamosak erre ...
(#) X-Wing válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 13, 2020 /
 
Nem tudtam, köszönöm a kiegészítést.
Mindig tanul az ember valamit.
Úgy gondoltam-ezek szerint tévesen-hogy amennyiben ipari elektronikákban, kapcsolószekrényekben alkalmazható, akkor lakáselosztóban is
(#) Tomi20 válasza X-Wing hozzászólására (») Aug 13, 2020 /
 
Ezt én sem értem, hogy iparban szabad, (Én is találkozok vele nap mint nap) otthon meg nem, számomra is érdekes...
(#) Gabó válasza palko0125 hozzászólására (») Aug 13, 2020 /
 
Remélem, ha már így random össze vissza cserélgeted az értékeket, a vezeték keresztmetszetét is hozzá igazítva cserélted...
(#) gyuszo válasza palko0125 hozzászólására (») Aug 13, 2020 /
 
Próbáld meg ezt a típust. Szerintem ez jó lesz.
Bővebben: Link
(#) Atis57 válasza Tomi20 hozzászólására (») Aug 14, 2020 /
 
Szia!

"Mert az MSZ 447 szerint 25 A-nél kisebb értéknél kismegszakítónak kell lennie a lakások elosztótábláján. Már a 78-as szabványban is ez volt,."

A régi lakásokban a "Diazed biztik patkolása " sok tüzet, balesetet okozott.
Mig egy műhelynél elvárható, hogy a karbantartó -villanyszerelőnek legyen méretsor szerinti tartalék biztije . (Akár 50-200 db is!)
Ez otthon nem működött !

Tulajdonképpen ezért ....
(#) elektrorudi válasza X-Wing hozzászólására (») Aug 14, 2020 /
 
Kapcsolószekrényekben sem szabad akár hova tenni.
Az olvadóbiztosítók csak túlterhelés ellen védenek (az ismert karakterisztikájuk szerint).
A zárlat (vezeték- vagy készülék zárlat) esetében nem tudják azt a karakterisztikát nyújtani, amit a szabvány előír pl. a háztartásokban általában előforduló hálózatok esetében (leoldási idő). Azt csak a kismegszakítók tudják.
(#) X-Wing válasza elektrorudi hozzászólására (») Aug 14, 2020 /
 
Köszönöm a hozzászólásod, tisztában vagyok a kismegszakítók és az olvadóbiztosítékok szerepével, működésével.(Ha az aktuális villamos/villanyszerelési szabványokkal nem is )
USA/Angolszász gyártású ipari berendezésekben valamilyen okból mégis az olvadóbiztosítékok
vannak többségben a "Circuit Breaker"-ekkel szemben.
Persze ez nem tartozik szervesen ide, hiszen nem a klasszikus villanyszerelés, és nem is vitaindításként írtam.
(#) Skori válasza X-Wing hozzászólására (») Aug 15, 2020 / 2
 
A legelső kérdés talán választ is ad, hogy miért... Bővebben: Link
(#) kameleon2 válasza palko0125 hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Használhatsz Neozed, Coron 2 vagy Tytan típusú megszakítót is. A Neozed a régi Diazed olvadóbiztosítók helyett van, a Coron 2 , és a Tytan is hasonló, annyi különbséggel, hogy kézzel is le lehet billenteni, mint egy kapcsolót.
(#) palko0125 válasza kameleon2 hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Üdv!
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat.
A kismegszakító csere után kiderült, hogy nem a kismegszakító, hanem a Fi-relé fütyül, úgyhogy az eredeti kismegszakító is rendben volt.
A Fi-relé típusokban nem voltam teljesen biztos (A, AC, F, B) aztán elolvastam egy-két infot róluk, de "fütyülésről" nem írnak sehol.
Erre valakinek van ötlete?

Előre is köszönöm.
(#) kameleon2 válasza palko0125 hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Ha van hangja, akkor lehet, hogy van szivárgóáramod is. Az okot kell megvizsgálni alaposabban. Tán lehet, hogy igaza van és azért szól!
(#) Bakman válasza palko0125 hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Lazák a tekercsek a belsejében, ezzel nem tudsz mit kezdeni, csak cserélni. AC típus bőven jó otthonra, nem kell túlbonyolítani feleslegesen.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2020
(#) Bakman válasza Bakman hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Elnézést, 'A' típust akartam írni.
(#) vottokar hozzászólása Aug 26, 2020 /
 
Érdeklődnék, hogy hova lehet felhasználni felhasználni a 385V feszültségű túlfeszültségvédelmi eszközöket kis hazánkban. Kínai barátainknál nézelődök B-C karakterisztikájú eszközt keresve 3fázisra, de csak ilyen feszültségűt találok (OBO V25 "koppintás") Értékelések szerint veszik hazánk fiai is, de nálunk nem 275V-osak a használatosak fázis null között?
(#) nedudgi válasza vottokar hozzászólására (») Aug 26, 2020 /
 
A fázis, és a nulla között valóban, de két fázis között általában több szokott lenni, saccra 380V.
(#) _BiG_ válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 26, 2020 / 1
 
400V az a 380...
(#) nedudgi válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 26, 2020 /
 
Még jó, hogy saccoltam. Igazad van, de egy bizonyos kor felett a hálózati feszültség csak 220V marad.
(#) vottokar válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 27, 2020 /
 
De ennél a három fázisú eszköznél ez esetben a három fázis "patron" a fázisok és PE közé van kötve. A negyedik betét a PE és a N közé. (az 255V-os is) Ezért nem értem, hogy mire fel a 385V-os Uc feszültség. Néztem az OBO eredeti adatlapján is, ott is létezik 385V-os surge protector elem is. (a szokásos 275V és effélék mellett.) Lehet, hogy 275V-osak a küldött eszközök, "csak" rossz képeket másoltak a kínaiak?
(#) Atis57 válasza vottokar hozzászólására (») Aug 27, 2020 /
 
Szia!
Elég valószinű ,hogy rossz a kép- mert a 275V ac /350V dc érték szokásos.

itt többet olvashatsz ;

https://www.schrack.hu/fileadmin/f/hu/Downloadcenter/T%C3%BAlfesz%C...em.pdf
(#) pucuka válasza vottokar hozzászólására (») Aug 27, 2020 /
 
Szerinted 230 Veff névleges feszültségnek mennyi a csúcsfeszültsége? És még ha hozzáveszed, hogy ± 10% lehet az eltérése?
(#) anonym hozzászólása Aug 27, 2020 /
 
Sziasztok!
Adott egy új építésű két lakásos épület, mely már megkapta a használatba vételi engedélyt, lakják is.
Ennek az áram ellátása aggaszt kissé.
Az építkezés során 2019. nyarán az Eon levélben közölte, hogy az épület villamosenergia-vételezés
feltételeinek megteremtését 2021. május hónapra vállalja.
Az épület a villamos energia ellátását úgy oldották meg, hogy egy fogyasztásmérő van a képek egyikén látható fa oszlopra szerelve, plombával ellátva.
Innen a két lakás fogyasztásmérő helyére egy - egy a talajon vezetett kábel csatlakozik.
Ez a kábel az egyes lakások szempontjából méretlen fővezeték, mivel a fogyasztásmérő előtt van?
A fa oszlopon levő fogyasztásmérő viszont méri az épület össz. fogyasztását.
A számlát a kivitelező fizeti az Eon felé, a lakókkal az egyéni fogyasztásmérők (ezeken nincs plomba) alapján számol el.
A lakóknak így nincs kapcsolatuk a szolgáltatóval.
Az utcai fronton ott a beton oszlop, a trafótól oda fogják kiépíteni a hálózatot, ha tartják az ígéretet.
Mi a véleményetek erről?
A végleges bekötéskor a szolgáltató beleköthet a jelenlegi állapotba?
Bocsánat a hosszú, lehet zavaros szövegért.
Válaszotokat köszönöm.
(#) Gafly válasza anonym hozzászólására (») Aug 27, 2020 /
 
Az már nem méretlen, hanem mért...
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2020
(#) erbe válasza anonym hozzászólására (») Aug 27, 2020 /
 
A végleges bekötéshez a kivitelező köteles biztosítani a feltételeket.
Következő: »»   769 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem