Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   348 / 371
(#) bbb válasza szili83 hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Mekkora munkaterület kellene? Ezek nem összerakva érkeznek ám meg hozzád, neked kell összerakni a gépet, ott figyelned kell a pontosságra. Nekem egy 1610-es gépem van, hangos mint a nyavaja, s volt vele nyűg, amit kijavítottam, de ár/érték arányban megéri.
1) nem volt képes egy hosszabb programot végig vinni, eldobta a kapcsolatot a PC-vel -> túlmelegedett a motorvezérlő; kapott egy ventilátort és azóta nem gond a több órás üzem se
2) a konstrukcióból adódik, hogy az elektronikára rámegy a termelt por -> alulemezből kapott egy hátlapot, s a ventilátor felfogatást is arra tettem (a panelen meg van 12V-os kivezetés, az pont jó hozzá, hogy tápot adjon neki)
3) piszok könnyű, képes menet közben elvándorolni -> le kell fogatni valami nehézhez (pl. asztalhoz)

Persze még tök jó lenne bedobozolni, hogy a por ne menjen mindenhova, meg be kellene fejezni a végálláskapcsolók rápakolását is (azt csak sima forróragasztóval raktam rá, mert ahova értelmesen kellene mennie, abba túl sok hegyet törtem bele, majd mikor a lyuk kész volt, persze a 2mm-es menetmetsző is beletört).

Összességében szerintem nem fogsz benne nagyot csalódni, de ne várj csodát és az alapnyűgöket javítsd ki!
(#) szili83 válasza bbb hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
A munkaterület egyenlőre szerintem elég lenne.
Igen tudom, hogy nekem kell össze rakni, nem is okoz gondot. Azért gondolkodok ezen, mert lehet stabilabb mint egy 3D nyomtató segítségével összerakott CNC. MPCNC, TOPSCNC

Köszi a tippeket, igen látszik, hogy elég sok mindenen javítani/alakítani kell. Ez offline pl SD kártyáról nem tud dolgozni?
(#) bbb válasza szili83 hozzászólására (») Szept 30, 2020 /
 
Ahogy nézem, az offline kontroller tud SD kártyáról dolgozni, ha azt veszel hozzá, akkor menni fog, de nekem az nincs, így arról nincs tapasztalatom.
(#) sargarigo hozzászólása Okt 2, 2020 /
 
Készítettem egy egyszerűsített, mondhatni "jóárasított" változatot az elgondolásomból. Arra gondoltam, hogy ez lesz az első gép, nem a múltkori, mert mire mindent összeszedek hozzá az egy vagyon, és próbálgatni játszadozni drágállom. Így itt ez a kis jószág, amit továbbra is nyákot marni használnék, esetleg puhább fát faragni. A router egy kézi maró lenne. A sínek 40x40x3-as szögvasak, az "orsók" 12-es menetesszárak, amiken rugó által feszített anyák futnak. Ezeket végül epoxival rögzíteném. A futókerekek csapágyak, a motorok nema23-ak. Igyekeztem erősen költséghatékony lenni. 500mm széles, 800mm hosszú, 450 magas motorok nélkül.
Nagy sebességet nem várok tőle, de viszonylagos pontosságot igen.
Kérlek zúdítsatok erre is hideget, meleget, hogy lássam életképes-e a célra, egyáltalán nekifogjak-e!
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2020
(#) bbb válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Nem sok helyet hagysz, hogy a rudazat között mozogjon a szerszám... Tuti biztos ütközési pont, amivel gyorsan kinyírod a szerkezetet. A rudazatodat odébb is tudnád helyezni akár úgy, hogy a zártszelvényen keresztül fusson, máris több helyed van mozogni. A duplamotoros hajtásnál nagyon oda kell figyelni, hogy szinkronban legyenek. Ez a konstrukció szimplán fura, s ami ránézésre is ennyire furcsának tűnik, az nem feltétlen lesz jó.
(#) ktamas66 válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Én azt nem látom, mi akadályozza meg hogy a híd felemelkedjen.
(#) sargarigo válasza bbb hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Idézet:
„Nem sok helyet hagysz, hogy a rudazat között mozogjon a szerszám..”

Igazad van! Megnéztem hogy kitoltam a Z-t az egyik oldalra, és 15 centi maradt mozogni. Átszabom hogy kívül menjenek az orsók, nyerek vele tíz centit. Jó ötlet köszönöm!
(#) sargarigo válasza ktamas66 hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Nem sok. Egyedül a gravitáció. Azt gondoltam, hogy elég nehéz a híd hozzá, hogy egy 1mm fogásmélységet ki tudjon kompenzálni a nyákon. Igaz írtam a fát is, azt nem tudom hogy viselné. Gondolom számít a keménysége és hogy mennyire eresztem neki. Szerintem majd kipróbálom és kiderül hogy fára jó-e.
(#) szili83 válasza bbb hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Amúgy CNC-ni melyik a jobb az on-line vagy az off-line?
NYÁK-ot marnék, és lehet ott jobb, mivel ha pl az egyik szerszámmal végzett akkor cserélem, és indítom pl alyuk fúrást?

Amúgy a gép mechanikailag mennyire stabil, eddig miket martál vele? Tudsz esetleg pár képet mutatni?
(#) bbb válasza szili83 hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Passzolom a kérdésed. Nekem van hozzá egy öreg laptopom, azt használom, nincs külön vezérlőm (akkor amikor megvettem, még nem is nagyon volt ilyen hozzá).
NYÁKot még nem raktam rá, csak MDF lapokat. Mivel azonban a 160*100-as munkaterületre egy ugyanakkora lapot lerakni és lerögzíteni nem egyszerű, így először egy befogót készítettem el vele (na ez majdnem bukás). Még mindig a tanuló fázisnál tartok ezzel a géppel,s egy ideje nem is indítottam be dolgozni, mert előbb meg akarom vele oldani a konstrukciós problémákat.
Az első probléma, hogy az elektronikára csapja rá a port - na ez kész, megoldva.
Második, hogy porol mindenfele - be fogom dobozolni, ez a harmadik gondját, az iszonyatos hangerejét is tompítani fogja.
Negyedik, hogy könnyű nagyon - ha nincs lerögzítve, akkor táncol az asztalon; a dobozolás ezt is meg fogja oldani.
Meg persze kell még rá, hogy tudja magát nullázni, ehhez rakom rá a végállás-kapcsolókat.

Alapvetően jó kis gép, van is benne erő, de oda kell figyelni rá. Nekem pl. volt, hogy a tengely szétugrott, a rázkódástól a hernyócsavar, ami rögzíti a motorhoz a tengelyt, az simán kirázkódott. Ez szerszámtöréshez vezetett természetesen (a marópályát el akarta hagyni olyan irányban, ahol kb. 12mm anyagvastagságon kellett volna áthatolnia, akkora tempóban nem ment neki, hát tört a marószár) - ezt a problémát megoldottam ragasztó segítségével, többet nem fog kirázkódni, de nekem is nehezebb szétszedni.

Szerintem alapvetően csak gravírozásra találták ki, amikor a kapcsolati gondokat mondtam az eladónak, akkor azt mondta csak pár perces ütemekre legyen használva és akkor bírni fogja... A szomorú, hogy ezt egy ventilátor megoldotta és azóta az órás menetet is bírta.

Kipróbáltam már valami vas anyagon, arra nem alkalmas, a szerkezet elhajlik annyit, hogy ne legyen pontos Hozzá kell tenni, hogy ekkor a befogási mélység is túl nagy volt, ha 1-3 tizedmilliméter lett volna, azt valószínűleg bírja.
Egy elrontott maróprogramnak köszönhetően az alut is kipróbáltam, azon nem gondolkozott, lazán belemart a saját asztalába
MDF fát vígan viszi, csak jól kell megválasztani a mélységet és a tempót (a maximális sebességén 1mm-es mélységben nem gondolkozik semmit, vígan mar).
Terveim között van, hogy rezet megpróbáljak vele gravírozni, valószínűleg menni fog, ha a sebességet és mélységet jól választom meg (de a munkadarabomhoz előbb még egy befogót is el kell készítenem, mert ez processzor hűtőbordából bontott hengeres réztömb, amit nem triviális lefogni).

A 1610 leginkább a "veszélyes játékszer" kategóriába illik, én is arra használom
(#) Firefighter1 válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Szia!

NYÁK maráshoz én valami olyasmit építenék mint ez!

Amit mondjuk én sem értek , hogy jól látom itt tárgyasztal azokon az alumíniumhasábokon lévő teflon( danamit vagy nemtudom milyen) papucsokon siklik?
Ebben a videóban kicsit alá lehet látni!
(#) mnyugger válasza bbb hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Bocsi! Mi az a 1610?
(#) mnyugger válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
3,617.9 €
(#) Firefighter1 válasza mnyugger hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Na nem azt mondtam, hogy azt kell megvenni..

De most tényleg majd 4 ezer euro és csuszópapucsok vannak rajta???
(#) sargarigo válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Az az igazság, hogy tetszik!
Ha átteszem a Z-t fixre, akkor elvileg még az sem gond hogy felemelkedik a híd (utalva ktamas66 észrevételére), mert éppenhogy lefelé nyomja.. Áttervezem, meglátjuk
(#) pipi válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Abban nem lehet bízni. Van egy görcs, akármi, és kiugrik, repül, szétszabdal mindent
(#) sargarigo válasza pipi hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Teljesen igazad van, én erre gondoltam. Tudom nem látsz a fejembe, elfelejtettem mondani
Ettől még valószínűleg eleresztem a fa-témát, a nyák a fontosabb.
(#) bbb válasza mnyugger hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Egy kis kínai alumínium gép. Ha visszaolvasol, annak a nagyobb méretű változatáról kérdezgetett szili83.
(#) zsenipocok válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Szia!

Megnéztem a terved és megmondom őszintén, lassan túl bonyolítod, ha csak nyák maráshoz szeretnéd.
Nézd meg PCB maró.

Ha átszámolod, lassan a bekerülési költségben itt leszel. Ez csak egy példa, de én átgondolnám a helyedbe.
(#) sargarigo hozzászólása Okt 3, 2020 /
 
Van egy igen eretnek gondolatom!
Még nincs készen, de concept rajznak azért már elmegy.
Megfigyeltem, hogy a lapszabászaton ahova járok, igen pontosan vágnak. Laminált bútorlapból gondoltam elkészíteni a síneket! Vagyis szinte mindent
Húú, már félek előre mit kapok
(#) sargarigo válasza zsenipocok hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Tény hogy ez olcsóbb, mint amit rajzoltam!
(#) pipi válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 3, 2020 / 1
 
Bármiből lehet ha az adott célra/pontosságra elegendő. A bútorlap élzárását ne felejtsd el, ha nedvességet kap, elkezd dagadni.
(#) sargarigo válasza pipi hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Mindenképpen a vastag élzárással gondoltam, az gyakorlatilag a "papucs" szerepét is betölti. Legalábbis a síneknél.
(#) cua válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Az (egyik) elso cnc oldal-on nagyon sok leirast es otletet talasz butorlapbol keszult cnc-hez.
(#) kaqkk válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 4, 2020 / 1
 
És mivel fogod kenni a súrlódó felületeket ? Bútorlap a bútorlapon , nem sokáig lesz egyenletes a siklása (megkopnak a felületei az élei ) Tényleg csak látványtervnek jó . Ha már csúszófelület , én inkább bemarnék a bútorlapba egy alu U profilt és pom ból vágnék beleillő "léceket" amiken a mozgó részek csúsznának .
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2020
(#) sargarigo válasza cua hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Igen, ezeket már néztem, köszönöm!
(#) sargarigo válasza kaqkk hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Akkor ez sem az ideális low-cost megoldás. Nem baj, még van egy ötletem, azt is lerajzolom.
(#) l48 válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Ha muszaki ember vagy vagy annak érzed magad akkor az ilyen és ehhez hasonló terveket ugord át. ( nem kritizálom mert dolgoztál vele, de nagyon sok hibát tartalmaz)
Sok sikert a választáshoz!
(#) kokozo válasza sargarigo hozzászólására (») Okt 4, 2020 / 1
 
Használj fióksínt, ha már ennyire ócó kell
(#) Pali79 válasza kokozo hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Az lesz a következő amit kihajít az ember a p..csába. Én végigjártam az utat, kell a normális sín! Legalább a köszörült rúd és azon a csapágy, rövedebb távokra jó. Nagyobb gépnél kell az alátámasztott sín. Mindenki azt gondolja, hogy a nyák marásra nem kell jó és masszív gép, pegid nagyon nagy tévedés. Persze ha valaki 1 miliméteres sávokat használ 2 milis közökkel akkor jó lehet, de egy smd ic helyét már nem lehet megcsinálni ha nem pontos a gép.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2020
Következő: »»   348 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem