Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szilárdtest relé
 
Témaindító: zolee, idő: Feb 20, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   27 / 30
(#) proli007 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 25, 2021 / 1
 
Csak a hűtőbordát, mert 9A mellett az is fog fűteni..
(#) gytelek válasza proli007 hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Köszi. A konnektor süllyesztett kötődobozában nincs igazán légcsere, hűtőborda sem fér el az ssr mellé. Akkor lehet, hogy mégis valami mást kell kitaláljak ...
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2021
(#) vision61 válasza gytelek hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Szia!

Idézet:
„Először arra gondoltam, hogy egy másik relét kapcsolok a vevőegységgel, ami kapcsolja a konvektort, de ehhez még elő kellene állítanom 24V-ot is”

Használhatsz relét, abból is van 230 V-os változat.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2021
(#) gytelek válasza vision61 hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Ezt nem is tudtam, hogy van ilyen. Tök jó. Valami ilyesmire gondoltál?
https://www.conrad.hu/p/dugaszolhato-nyakrele-230-vac-1-valto-16-a-...503067

Ez méretben még jobb is lenne, csak azt nem tudom hogy az ilyen (nem csavaros) érintkezőre hogyan lehet stabilan/biztonságosan/szigetelten rögzíteni a 220V-os kábel végét.

Bocsánat, az off-topic nem SSR kérdésért, de ezért most már nem mennék át más topicba ...
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2021
(#) vision61 válasza gytelek hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Ott van a linken, még olcsóbb is mint a Conrad-os.
(#) gytelek válasza vision61 hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Ja tényleg, nem vettem észre hogy linket tettél be. Már csak azt kellene kitaláljam, hogy hogyan tudom biztonságosan rögzíteni rá a 220V-os csatikat. Félek, hogy a forrasztás elengedhet, bár ha 3 fülre forrasztom rá talán nem. Aztán az egészet körbetekerni szigetelővel. Mondjuk kicsit gagyi, de sajnos nem tudok hozzá mini nyákot gyártani csavaros csatlakozóval.

Esetleg egy ilyen és akkor tudok lapos csatlakozósarut használni:
https://www.vatera.hu/finder-46-61-8-230-0040-dugaszrele-230-v-ac-1...0.html
(#) vision61 válasza gytelek hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Jó ez a Finder relé is, de ha van a közeledben villamossági szaküzlet, akkor megveheted személyesen is, nem kell postaköltséget fizetni.
Vagy amit én ajánlottam, ugyanott kapható univerzális nyák többféle méretben, bekötéshez pedig panelbe forrasztható sorkapocs. Lábtávolságra figyelj a rendelésnél.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2021
(#) Horvath65 válasza gytelek hozzászólására (») Nov 26, 2021 /
 
Zsugor cső miértnem jó? Ne szigszalagozd!
(#) Massawa hozzászólása Júl 6, 2022 /
 
Egy kérdés, habár holnapután már saját tapasztalatom is lesz.
Egy höforrást kell vezérelni, az egyik megoldás egy PID vezérlés ami PWM-t ad ki. Eddig még nem probáltam, hogyan reagál egy SSR a PWM jelre?
Van valakinek tapasztalata?
(#) Peter65 válasza Massawa hozzászólására (») Júl 6, 2022 /
 
Attól függ, hogy milyen frekvenciájú a vivője.
Egy sima SSR nullátmenet kapcsolású, 1 sec alatt 100 félperiódust lehet ki- vagy bekapcsolni. Ha a vivő néhány néhány tized Herz, akkor az a szokásos, várhatóan nem lesz semmi gond.
(#) Massawa válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
Hát az Arduinoban alapbol nagyobb a PWM frekije, igy valoszinü valamilyen interferencia lesz az eredö.
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
Ha a PWM kitöltési tényezője 0 vagy nullához közeli, akkor a relé kikapcsolva lesz, egyébként kb. folyamatosan bekapcsolva a nagyobb PWM frekvencia miatt. Egy hálózati periódus alatt több bekapcsolási jelet fog kapni. Nullátmenetes esetén lehet némi varia attól függően, hogy a PWM aktív szakasz milyen időpillanatban éri a relét.

Egy biztos, szabályzáshoz nem lesz jó.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
Én is igy gondoltam, de majd kiprobálom. A kodot megirtam PIDre is, de anélkül is.
Gyakorlatilag SSR ezek szerint teljesen alkalmatlan PWM vezérlésre.
Még azon gondolkodom, hogy esetleg szinkronizálni lehetne a vezérlést a hálozati frekivel, és a félperiodusok számát kezelni ( hány félperiodus jut a fütötestbe). De azt hiszem ez tulbonyolitja a feladatot.
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2022
(#) Kékróka válasza Massawa hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
Mi a manónak kell ennyit kapcsolgatni? Bár még nem ismerjük a szabályozni kívánt rendszert, de normál körülményeket figyelembe véve az a kacsolási idő másodpercekben mérhető.
Szerintem.
Mit is szeretnénk szabályozni és mennyire pontosan ?


J.
(#) niedziela válasza Massawa hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
Idézet:
„Gyakorlatilag SSR ezek szerint teljesen alkalmatlan PWM vezérlésre.”

Már elnézést, ezt jó hogy kideritettétek annak tükrében, hogy ezrével vannak különféle PID szabályzott készülékek SSR kimenettel.
Mert ugye mivel mással lenne ?
(#) Bakman válasza niedziela hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
SSR meghajtás PWM kimenettel. A PWM frekvenciája jóval nagyobb, mint 50 Hz. Ez volt a kérdés.
(#) niedziela válasza Bakman hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
Az más.
PID szabályzók legtöbbje 10Hz és 25Hz között működik.
(#) Massawa válasza Kékróka hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
Meglehetósen pontosan és megfelelö idölefutásban kell szabályozni egy szerkezet hömérsékletét (3 különbözö hömérsékletet 3 különbözö intervallumban kell biztositani, és az egyes fokozatok közötti átmeneti idöt is be kell tartani).
Ahogy irtam megoldhato PID nélkül is, csak gondoltam, hogy az Arduinoban kiprobálom a PID szabályozást, de ha az SSR nulla átmenetben kapcsol, akkor ahhoz az Arduino PWM frekije tul sok.
A másik megoldásban kizárolag a höszenzor visszacsatolására reagál a program és kapcsolja be meg ki az áramot a fütötestböl. A PID szabályozás talán valamivel stabilabban tartaná a hömérséklet, és talán a felmelegedési idöt is pontosabban kézben lehet tartani ( gyorsabban reagálna a hömérséklet változásra), de mint ma lemértem, a fütötest sokkal gyorsabban melegszik fel, mint amit elöirtak, igy gyakorlatilag lassitanom kell a felmelegedést, ami nem gond. Majd még be kell hangolni a hömérséklet túllövéseit, de a bimetallos höérzékelö meglehetösen gyors és pontos.
(#) Kékróka válasza Massawa hozzászólására (») Júl 8, 2022 /
 
A PID mindenhol hasznos lehet, akár egy vasalóban is. (gyakorlat képp Csak nem derült ki hogy mekkora a fűtendő dolog, egy wmrp- pákahegyet 3 másodperc alatt túl is lehet fűteni, de ha egy szendvics sütőből szeretnél forrasztó kemencét eszkábálni ott már több másodperces időkkel dolgozhatsz és nem kell a nullátmenettel vacakolnod. A rendszer tehetetlensége, a hőmérő meg a fűtőbetét késleltetése úgyis határt szab a kapkodásnak. (Nekem egy ilyen SSR PID kombó viszi a sütőt, tized pontosra beáll túllengés nélkül, amikor a kívánt hőmérsékleten van 1-3 mp a kapcsolás)

A bimetálnak kötelezően van egy viszonylag széles tartománya ami között ingadozik, be és kikapcsolás között.
Ha jól tudom, és a tapasztalataim alapján a PID "okos" figyeli a az eltérést, a beavatkozás hatékonyságát, változás sebességét, ezekből matekolja ki mikor kell az energia. Pl. tudja mennyivel korábban kapcsolja le a fűtést hogy elkerülje a túllővést.

Izgalmas felfedezés ha még nem használtad

J.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2022
(#) Massawa válasza Kékróka hozzászólására (») Júl 8, 2022 1 /
 
Tisztában vagyok a PID müködésével, igy nem az a gond, hanem a fütötest kapcsolása, amit mindenképpen galvanikusan le akarom választani ( ezt nem kell pl a pákában, igy ott nagyon jol használhato a PID vezérlés, mert a páka le is hülhet es gyorsan kell visszamelegiteni a beállitott höfokra, és azt FETel stb lehet ki- be kapcsolni)). Ugy látszik erre az SSR azonban nem alkalmas legalábbis az Arduino által használt PWM frekin, ha az valoban a 0 átmeneten kapcsol. Ez meg nem tudom, de majd kimérem ( eddig ilyesmivel feladattal nem volt dolgom, ezért nem is igen érdekelt).
Viszont a 600 literes bojler fütését tökeletesen megoldottam PID vezérlés nélkül.
Ott persze lényegtelen, hogy milyen gyorsan melegszik fel, csak a höforrást kell kiválasztani ( mert 3 áll a rendelkezésre - gáz, villany es szolárpanelek). A bimetal nálam nem kapcsolo, hanem K tipusu höérzékelö MAX6625-tel, mert közel 1000 fok a legnagyobb hömérséklet amit el kell érni.
A jelen esetben egy minisütöt (kb 15x10x5 cm beltér) kell felmelegiteni 3 különbözö höfokra egy adott idörendben. Szerintem itt sem lesz gond a hömérséklettel, hiszen az egész folyamat alatt zárt a tér, és nagyon jol van szigetelve.
(#) niedziela válasza Kékróka hozzászólására (») Júl 8, 2022 /
 
El is mondtad a lényeget, nagyvonalakban.

Proportional [Arányos
Integral [integrál
Derivative [derivativ
Controller [szabályzó - vezérlő

Annál kicsit összetettebb,mint hogy csak PWM rángat egy SSR-t
Hűtés-fűtés esetén a PID szabályzás lényege, a hőntartás a legkisebb ΔT -vel
A bimetál és a PID között mérföldek vannak.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2022
(#) csezoli21 hozzászólása Jún 8, 2023 /
 
Sziasztok
Egy ilyen szilárdtest relé vásárlása előtt állok, egy dc motort szeretnék vele ki-be kapcsolni.
Az a kérdésem, kell e dióda vagy bármi plusz elektronika a relé védelme érdekében?
És ha igen milyen, és hogy kössem be?
A relé:
relé

Köszönöm
(#) elactrofan válasza csezoli21 hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Szia!

Véleményem szerint tartalmaznia kell, nem szükséges külső elem,
Bekötöd a tápot és a kapcsolni kívánt egységet.
(#) ferci válasza csezoli21 hozzászólására (») Jún 8, 2023 / 1
 
Szia!
Keresd meg az adatlapját, hátha van egy applikáció, adatokkal.
Én betennék a motorral paralel egy hasonló áramú és feszültségű gyors diódát, kis hűtőbordán..
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2023
(#) csezoli21 válasza ferci hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Szia
Max 13 Volt dc, és max 50 Amperre milyen diódát ajánlasz?
Az Amper az nagyon max, lehet a fele se lessz, de ezt most még nem tudom előre.
Jobb ha túl van méretezve gondolom.
(#) ferci válasza csezoli21 hozzászólására (») Jún 8, 2023 / 1
 
Feszültségre bőven elég valami 50 volt körüli, az amper pedig legyen csak hasonló..
Ha valamiért megszorul a motor és olyankor kapcsolod ki az ssr-t, a didódának azt az áramot kell elviselni pár millisec-ig..
(#) csezoli21 válasza ferci hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Szia
Akkor ez jó lehet ?
dióda
(#) ferci válasza csezoli21 hozzászólására (») Jún 8, 2023 / 1
 
Ezt a kivitelt nem díjazom, mert többszöri ki-be kapcsolásnál hamar túlmelegedhet és zárlatos lesz, visz mindent.
Hűthető típus kell és esetleg 2 paralel ebből az amperesből.
PC tápban vannak komolyabb amperesek is a szekunderben.
Pl. MBR3045PT és tesói.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2023
(#) csezoli21 válasza ferci hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Akkor talán ez, és akkor túl is van méretezve, nem lesz sűrűn ki-be kapcsolgatva.
dióda
Köszi a segítséget
(#) ferci válasza csezoli21 hozzászólására (») Jún 8, 2023 / 1
 
Ez biztos... - árban is.
Következő: »»   27 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem