Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális forrasztóállomás
Lapozás: OK   80 / 94
(#) dj_bundy válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Nekem is nagyon bevált a Skori féle ( köszönet a jó megoldásért ) megoldás, nagy megelégedésel használom. Nagy előnye hogy akár autóban is tudom használni, igaz lassabban fűt fel ( de ez nem hátrány ).
Design-ban Skori dobozolásást követtem el.
Nagy előnye a két pákás használhatóság, bár erre még nem volt szükség. Eddig elég volt egy páka is, max. más hegy miatt kellett a másik páka.
(#) Black7275 hozzászólása Szept 21, 2021 /
 
Megvettem Skori JBC páka vezérlőjét és lassan elkezd épülni. Szerintem december környékén lesz belőle bármi is. Mivel vannak alkatrészek amikből csak adott mennyiséget tudok majd rendelni ezért lehet, hogy majd lesz egy-két darab eladó alkatrész feltéve ha kell valakinenek.
A páka csatlakozóját nem fogom lecserélni hanem az eredetit fogon használni így ahhoz is kell majd rendelnem csatlakozót és abból is többet fogok hátha kell valakinek.
Az eladó alkatrészeket és csatlakozó(kat) majd apróhirdetésbe fogom kirakni perha ha bárkit is érdekelne.
(#) Skori hozzászólása Szept 24, 2021 /
 
Sok IC hiánycikk lett mostanában a "chip válsággal" összefüggésben. Viszont a ChipCAD-hez érkezett MP2459, van MCP6V76 és MCP6561 is raktáron, bár ez utóbbiakból már csak néhány darab. Tehát akinek kell valamelyikből, annak érdemes gyorsan beszerezni, mert ha elfogy, akkor ki tudja mikor lesz megint...

A forrasztóállomás nyákján a SOT23 tokozású IC-k vannak. Az U-betűt tartalmazó típus-végződésű opampok és komparátorok nem jók hozzá, mert azoknak más a lábkiosztása, mint a sima verzióknak.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2021
(#) zamatőr hozzászólása Okt 21, 2021 /
 
Üdv!
JBC pákához készítenék egy állomást de a kapcsolási rajz szerint nem egyesíthető a GND. Ezért a "saját" rajz szerint oldanám meg. Működhet-e , ha igen kérnék méretezést az alkatrészekre.
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2021
(#) tbarath válasza zamatőr hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Elsőként azt kellene tudni, hogy a pákád termisztoros vagy hőelemes. Illetve hogy külön ki van-e vezetve a hőmérő szenzor, vagy sorba (párhuzamosan?) van kötve a fűtőbetéttel.
(#) Skori válasza zamatőr hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Az áramkörödben a FET meghajtásához vagy egy NPN-PNP tranzisztor pár kellene, vagy egy opto-FET meghajtó, pl. TLP250, ami kifejezetten ilyesmire való.
Ezen kívül a FET megható táp részét le kellene választani egy plusz diódával, és egy pufferrel is szűrni, ellenkező esetben amikor a szinusz közelíti a nullaátmenetet, pl. már csak 4....8V körül jár, akkor nem lesz túl jó a FET meghajtása. Ha a táp 24V, akkor még egy stabkocka sem ártana a FET meghajtóhoz - mert így önmagában ez meg sok lenne tápnak. Tranzisztoros FET meghajtás esetén is figyelembe kellene venni a tápfeszültséget. Azonban a FET-meghajtós változat azért szerencsésebb, mert az kapásból tartalmaz alacsonyfesz. védelmet is. A tranyós megoldás esetén ez nincs, tehát vagy a szoftverből kell megoldani (ha te írod a szoftvert), vagy reménykedsz, hogy gondolt erre a szoftver készítője, vagy hardveres megoldást készítesz.

Az eredeti rajzot nézve, szintén nincs hardveres alacsonyfesz. védelem, tehát a szoftver elvileg megoldja a kérdésnek ezt a részét. A FET-meghajtó rész korrektebb táplálását viszont akkor is meg kellene oldani.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2021
(#) Skori válasza zamatőr hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Ha kimondottan JBC pákához kell, akkor tudom ajánlani a saját állomásomat (Bővebben: Link), ezt már jónéhányan sikeresen utánépítették.
(#) zamatőr válasza Skori hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Köszönön de ez nekem magas . Olvasva a művedet csak gratulálni tudok. Talán a fet-es részt át tudnám venni de ahogy írtad is az még kevés.
Megépítem az alap kapcsolást ami triak-os és ha mégsem működne maradok a régi LM 324-es
triak-os megoldásnál. ( Egyik példány már több mint 10 éve működik a másik a hőfok kijelzőssel már sokat szenvedtem és helyette akarok mást a fiamnak)
(#) Alkotó válasza zamatőr hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
A JBC páka kicsit más mint a hagyományos fűtőbetét+hőelemes pákák.
(#) Skori hozzászólása Okt 25, 2021 /
 
Magánban kaptam üzenetet, miszerint nehéz az IC-k beszerzése a forrasztóállomásomhoz.
Itt (is) válaszolok, mert mást is érdekelhet:
ChipCad:
MCP6V76T-E/OT : 7db elérhető
MCP6561RT-E/OT : 28db
MCP9700A-E/TO: 266db (ez a hestore-ben is elérhető, de több mint 3x-os áron)

MCP6V66T-E/OT : 10db (MCP6V76 helyett berakható, picit lassúbb, de még belefér)
MCP6V91T-E/OT : 3db (MCP6V76 helyett berakható, csak drágább)

MP2459: nemrég még 1000db volt raktáron, de mára elfogyott...

TME:
MP2459GJ-P : 500db
TS3021: 35db
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2021
(#) img válasza Skori hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Egyelőre csak elméleti jelleggel elgondolkoztam rajta, hogyan lehetne módosítani a vezérlődet úgy, hogy SMD csipesz pákát is tudjon kezelni (aminek mind a két szára külön fűtőbetéteket tartalmaz). Ha helyes a gondolatmenetem minden adott, csak azt kell összehozni, hogy a tartóból kivételekor a "B" csatornán lévő páka vezérlését is az "A" pákához rendelje hozzá, mert akkor a két oldala külön is szabályozhatóvá válik. Mondjuk menüben kiválasztható, hogy az "A" páka sima vagy csipesz, ha az utóbbi, akkor a tartóba visszahelyezés után visszaadja a másik vezérlést a "B" pákának, ahogy a kivételekor átvette tőle.

Életképes ötlet szerinted?
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2021
(#) Skori válasza img hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Csipeszpáka esetén elvileg elég összekötni a két pákatartó érzékelő bemenetet. Így olyan lenne, hogy mindkét pákát egyszerre veszed ki, vagy rakod vissza a tartóba. A csipeszben a két páka közös pontját össze kell kötni (lehet, hogy gyárilag össze is van kötve), hogy a két pákacsúcs között ne legyen feszültségkülönbség.
(#) img válasza Skori hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Értem, köszönöm, kipróbálom ha eljutok odáig, hogy meglesz minden hozzávaló, alkalmasint keresni foglak a vezérlő miatt.
(#) jimmi12 válasza Black7275 hozzászólására (») Okt 26, 2021 /
 
Szia, nálam is tervben van az építés, a nyákok már úton vannak, pár alkatrész biztosan érdekelne.
(#) Skori válasza Skori hozzászólására (») Okt 26, 2021 /
 
A lomex-ben elvileg van 74HCT595:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2021
(#) Black7275 hozzászólása Dec 3, 2021 / 2
 
Szépen lassan épül az állomás. A TME-ből is már megjöttek az alkatrészek kivéve a TS3021. Meg még a ChipCAD ből is kell 3db alkatrész. De lassan készen lesz.
Sajnos vannak olyan alkatrészek amiknek a szállításat 2022.08-ra ígérik. Így nem tudom mikor lesz kész a panel.
Mikor elkeztem beültetni a 1206-os SMD alkatrészeket akkor kicsit fura volt számomra a méret mert mostanában csak 0805-nel kisebb alkatrészeket forrasztottam.
(#) zamatőr válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 8, 2021 / 3
 
Kész az állomás a képen lévő kapcsolás alapján és jól működik (lehetnek hibái a kapcsolásnak de eddig nem látszott). A mérő erősítő alkatrészei nem "méretezettek"- a gyakorlatban ez hozott elfogadható zavarszűrést. Külön köszönöm Skori-nak , az ő projektjéből "vettem" bemeneti kapcsolás ötletét.
(#) proli007 válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 8, 2021 /
 
Hello! Jópofa lett. De ez a "néger az alagútban" kapcsolási rajz szándékos?
(#) zamatőr válasza proli007 hozzászólására (») Dec 8, 2021 /
 
Csak képernyőkép én így szerkesztek de itt van pdf-ben.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2021

01.pdf
    
(#) Skori válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 8, 2021 /
 
Jól néz ki. A kapcsolási rajzon nekem furcsák a termoelem erősítőbe rakott nagy időállandójú RC tagok, mert ezek időállandója összemérhető vagy nagyobb mint a páka termikus időállandója, és így esetleg ronthat a szabályozás pontosságán, ill. stabilitásán. Nem véletlenül alkalmaztam nagyságrendekkel kisebb időállandójú szűréseket.
(#) zamatőr válasza Skori hozzászólására (») Dec 8, 2021 /
 
Azért is írtam, hogy nem méretezett. Lehet sokkal kisebb értékekkel is működne de nem tudhatom hol a határ.. A pwm jel 27-33Hz és így frekvenciában és kitöltésben is szabályoz ( oszcilloszkópon nézve). Mint az elejés írtam a program adott és így ennyit tudtam kihozni belőle.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2021
(#) sector99 válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 8, 2021 /
 
És a progi, vagy a hex mennyire publikus ?
(#) zamatőr válasza sector99 hozzászólására (») Dec 8, 2021 /
 
Itt megtalálod az "eredeti" leírást.
Bővebben: Link
(#) Travolta válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 8, 2021 /
 
Jól néz ki, csak kár, hogy egy "t" betű lemaradt...
(#) zamatőr válasza Travolta hozzászólására (») Dec 9, 2021 / 1
 
Az már marad úgy -egyébként a Google fordító: "digitális forrasztóberendezés" -nek fordítja. A következő a képen -ezen már helyesen van írva.

JBC.jpg
    
(#) Gafly válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 9, 2021 /
 
Akkor már csak a "Hőm" lóg ki a sorból.
(#) sector99 válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 9, 2021 /
 
Köszi !
(#) Skori válasza Black7275 hozzászólására (») Dec 16, 2021 /
 
Csak tájékoztatásképpen, ha más is épít forrasztóállomást mostanában:
AOI423 FET van a TME-nél raktáron, jelen pillanatban 2347db: Bővebben: Link
(#) szücsien hozzászólása Dec 16, 2021 /
 
Skori digitális forrasztóállomásához van esetleg valakinek MP2459GJ 2db eladó? Vagy ha valaki rendel Farneltől, 2db-ot szívesen átvennék .
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2021
(#) jimmi12 válasza szücsien hozzászólására (») Dec 17, 2021 /
 
Szia, szerintem ezen ne aggódj, az a rész "egy sima tápegység ami a tápfeszültségből csinál 5V-ot"
Az R7,R8,R9,R10,R11,C4,C5,C6,C7,C21,D2,D3,L3 és IC1 kihagyásával a bemenő feszültség a C13-as lábairól leveheteő, a kimenő pedig a C8 lábaira köthető. Innentől akár lehet egy 7805 stabilizátor vagy valami kapcsolóüzemi mini modul, én például DSN-1504-3A-t kötöttem be, ez volt a fiókban, működik.
Következő: »»   80 / 94
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem