Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Előerősítő
 
Témaindító: Bukall, idő: Feb 22, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   58 / 72
(#) reloop válasza kistee hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Egészen pontosan miért akarsz átállni OPA2134-re? Az eredeti elég borsos árú, az olcsó változat pedig jó eséllyel átszitázott TL072. Ez utóbbi a zajosságán érhető tetten.
(#) kistee válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Igazából csak kíváncsiságból: hogy tényleg annyival jobb-e, mint amennyivel drágább. És hogy ezt füleléssel meg lehet-e hallani? Ha jobb, benne hagyom. Ha nem rosszabb, akkor is (ne az előfok legyen a szűk keresztmetszet).

Nem kell megvenni őket, már itt van a fiókban 4 db (OPA), a HEStore-ban vettem őket, nem hiszem, hogy hamisítványok lennének (főleg ennyiért...).
(#) reloop válasza kistee hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Egy lánc erejét a leggyengébb szem határozza meg, szerintem egyik IC-vel sem lesz a rendszer kritikus része.
(#) teddysnow válasza reloop hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Azt szokták mondani, hogy ha igen, akkor máshol van a probléma.
(#) Suba53 válasza kistee hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Úgy néz ki, hogy itt nem kritikus a FET bemenet. Ha csak a kisebb zaj miatt akarsz kísérletezni, akkor talán jobban jársz az LM4562 típussal.
Ennek aztán tényleg alacsony a zaja, és kifejezetten alacsony zajú audio célokra fejlesztették.
És kapható a Hestore-ban is.
Az eddigi pályafutásom alatt talán csak egy Plessey műveleti erősítőt láttam 2,7nV-nál alacsonyabb bemeneti zajsűrűséggel.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2021
(#) Suba53 válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Hoppá!
Azóta fejlődött a világ, és jelenleg ezt tarják a legalacsonyabb zajú opamp-nak.
LT1115 ........ ééééés kapható ez is a Hestoreban. Kicsit húzós az ára.
(#) Karesz 50 válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
A CD játszómban mindenféle hiper-szuper opampokat kipróbáltam az NE5532 helyett és az MC33078 lett a győztes. Két éve ezzel hallgatom. Bruttó 500 Ft a RET-nél.
Az OPA2134 és az LME49720 kullogott a sor legvégén - és nem a zaja miatt.
Persze más rendszerben lehet másmilyen eredmény születik.
(#) Suba53 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Biztosan ez is arról szól, hogy kinek a pap, kinek a papné.
Irdatlan mennyiségű mindenféle opamp született az integrált áramkörök megjelenése óta.
És biztosan folynak kutatások, fejlesztések még jobb, még tökéletesebb eszközök irányában.
Kíváncsi vagyok úgy 20-30 év múlva hogy alakul a felhozatal. ( Ha még lesz civilizáció a földön. )
(#) kistee hozzászólása Dec 22, 2021 /
 
Kösz a hozzászólásokat, srácok! Nemsokára kiderül, nálam melyik válik be jobban.
(#) sutemenyx válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Azt nem csodálom. Én nem is ilyen alkatrésztemetőre gondoltam, hanem valami ilyenre:
(#) sutemenyx válasza sutemenyx hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Igény szerint növelheted is a tápfeszt, és tehetsz elé potit, bemenetválasztót. Persze az sem baj, ha a fet gate-jét lekötöd földre mondjuk egymegával.
(#) Karesz 50 válasza sutemenyx hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Nem lesz kevés az a 40 uA-es nyugalmi áram a jFET-nek?
(#) sutemenyx válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Probald ki, 7perc megepiteni, de nem 40uA, hanem 200. Kb 50-es a bétája a 2N1613-nak 10mA-en. És nem kevés, soha nem zár le. Ahogy a tranzisztor sem. Építsd meg, aztán mérd meg mennyit torzít 2V bemenőjelnél. Nekem nem sikerült megmérni egy -85dB torzitasu generatort és egy -120dB torzitasig mérő műszert magába foglaló Audio Analizerrel.

Persze jarathatod 12V-os traforol is, vagy tehetsz be kisebb emitterellenallast, ha növelni akarod az áramot.
(#) Karesz 50 válasza sutemenyx hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Biztosan nagyon jó még akkor is ha meg tudom mérni az emitterkövető THD-át, de inkább ezt a láncot használom, mert nekem ez jobban teszik:
előfok > végfok > tápegység > ...fuss el véle
(#) sutemenyx válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 22, 2021 / 2
 
Értem!
Végülis könnyebb eladni, ha jó sok alkatrész van benne.
(#) Karesz 50 válasza sutemenyx hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Idézet:
„"...de inkább ezt a láncot használom..."”

Nem figyelsz, de nem számít
(#) segítő válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Sehogy nem fog alakulni. Teljesen feleslegesen fejlesztettek ezer variációt eddig is. Elvileg a "verseny" miatt. Igen, vannak fejlesztések. Hadiipar. Komolyan gondolja valaki, hogy a Föld népességének 10 a mínusz 10 tizediken, elhanyagolható hobbisták valakit is érdekelnek?
Építkezni kell a raktár készletről.
(#) Ge Lee válasza segítő hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
A legnagyobb felvevőpiac a tucattermék, autó, telefon, szórakoztatóipar stb. A fejlesztőket meg a gyártókat akik abból élnek jó esetben is csak megmosolyogtatná az, hogy nálam eddig a réz kontra félvezető meccs 2:0-ra áll. Ettől még ők ugyanúgy fetet fognak gyártani a rézdrót helyett.
(#) Karesz 50 válasza sutemenyx hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Szeretem az elméleteket és nálam számít, tehát leszimuláltam. Csak hasonló alkatrészek vannak a CM-ben, de szerintem így is jól megközelíti a valóságot. A bázis áram 141 uA.
Nálam 10k a terhelés, erre kell dolgozzon.
A THD-t meg tudom mérni, de ennek nincs jelentősége - minden esetre megmutatom.
A sávszélességgel sincsenek gondok, a négyszögjel átvitel túllövésmentes, nincs benne gerjedés. A tápelnyomása olyan, amilyen egy emitterkövetőtől elvárható.
Két gondom van az egésszel.
Ez a tápegység így nulla. A 0.53 mVpp brumm a kimeneten megengedhetetlen. Két trafóval ez a felére csökken, de az sem elég. Növelhetem a puffert, de meddig? Hol a határ? Kapacitív sokszorozó - de az minden zavart "átenged magán" -, vagy stabilizált táp, de akkor már megint kezd bonyolódni a dolog.
A másik gondom a csatolókondi. Nem szeretem, mert elkeni a dolgokat - mélyben mindig. Elkót meg semmiképp nem használnék. A jó kondi nagyon sokba fáj, mint tudjuk.
Ha a tisztességesen ki akarom szolgálni ezt az egyszem emitterkövetőt, már nem is lesz annyira olcsó mulatság és nem is lesz annyira egyszerű ez az alapkapcsolás. Én legalábbis el tudom bonyolítani. És nem erősít feszültséget, amire pedig nekem szükségem van.
És még nincs előtte (vagy "mögötte") a hangerőszabályzó amit/amihez szintén impedancia illeszteni kell. Még egy ilyen emitterkövető...
Azért nem annyiból áll a "hájend", hogy felrajzolom a "szent Grált" egy Móricka rajzon.
A csatlakozókról még nem beszéltem. Van 25 Ft-os és van a 2 ezer, vagy a 35 ezer Ft-os.
Plusz a nyák. A nyákterv. Vagy helyette az aranyozott ezüst vezetékek. A doboz.
(#) Karesz 50 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Ebből is látszik, hogy mindegyikünk homlokegyenest ellenkezően gondolkodik ugyanarról az egy dologról (nem "p"-vel kezdődik és nem szőrös, tehát nem sör). Oszt mindenkinek igaza van. Vagy mindenkinek nincs igaza, de van saját elmélete. Az enyém a legjobb

Ui: Azért a mai nap folyamán le fogom írni a saját elméletem. Majd akit nem érdekel, nem olvassa el. Úgyis közelegnek az ünnepek, a sütemény-evések, szabadnapot adok magamnak mára.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
(#) Suba53 válasza segítő hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Ne legyél már ennyire pesszimista!
Tudom, erre az a válaszod, hogy realista vagy.
Viszont csúcs minőségű, egyre jobb eszközökre nem csak a hadiiparnak van szüksége.
Igaz, lehet hogy számukra fejlesztenek ki elsőnek sok mindent, de ahogy visszatekintünk, ezek a fejlesztések szépen sorban megjelennek az egyéb ipari technológiákban is.
(#) Karesz 50 hozzászólása Dec 23, 2021 /
 
Valaki azt mondta egyszer nekem, hogy előerősítőt tervezni a legkönnyebb. Lehet, hogy így van, lehet, hogy nem biztos.
Ez csak elvi rajz. A harmadik legegyszerűbb alapkapcsolás az egy- és a két tranzisztoros után.
Több ismert integrált erősítőben használják.
Ebből indultam ki. Azért nem elég jó, mert a komplementer szimmetrikus felépítésűek szebben szólnak ennél.
(#) Karesz 50 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Ez így már egy igazi CFA (Current Feedback Amplifier). Ez már egy opamp "belseje".
Meg is lehet(ne) építeni, de így, ebben a formában rosszabbul fog szólni, mint az előző három tranzisztoros kapcsolás.
Túl nagy a nyílthurú erősítése és tele van munkapont beállítási problémákkal.
Az ideális feszültség-generátorokat nem könnyű megnyugtató módon megközelíteni.
DC szempontból a visszacsatolókör "tarja kézben" a kapcsolást.
(#) mcc válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Azért kis módosításokkal egészen jót lehet belőle csinálni
(#) Karesz 50 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
"V3" feszültséggenerátort emitterkövetőkkel helyettesítem. A komplementer kompozit Darlington pár bevált kapcsolás. Termikusan kompenzált, kis torzítású és gyors.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
(#) mcc válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Mondjuk így?

CFA1.jpg
    
(#) Karesz 50 válasza mcc hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Igen Köszönöm, hogy velem vagy
Még nincs vége, folytatom...
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
(#) mcc válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Végén eljutsz a V4-ig?
(#) Karesz 50 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
A négy ideális áramgenerátort kicserélem valóságos tranzisztorokra, mert muszáj.
Most meg "keletkezett" két ideális feszültséggenerátorom, ami lehet két dióda, LED, valamilyen feszültségreferencia IC... stb.
(#) Karesz 50 válasza mcc hozzászólására (») Dec 23, 2021 / 1
 
Nem Szerintem máshová, de a langyos vizet nem találom fel.
Következő: »»   58 / 72
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem