Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
 
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   109 / 117
(#) Ódenka válasza szepi003 hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
Tranzisztor típusszám is stimmel?
(#) szepi003 válasza Ódenka hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
Megmértem a tekercsat a képen látható a pimer 311 uh a szek. 6,671 mh a tranzisztor is bc327 azt nem értem hogy az egéssz kapcsolás olyan egyszerű kb 10db alkatrészből áll és mégsem működik.Lehet hogy a rajzon felcseréltlk a primert és a szekunder mert nállam a szekunder 6,671mh
(#) ferci válasza szepi003 hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
A primer és szekunder induktivitás nagyjából stimmel, a kisebb a primer.
Amit mutattál, az 400-as vas ( ill. Monster02 ), a paneleden 250-es van ( nagyobb légréses ).
Tegyél a kimenetre egy 10-15 kohm 3 wattos ellenállást és mérd a 9 volt táp áramát, de csak rövid ideig. Ugyanakkor mérd a kimenő feszültséget is. Ha semmi, akkor szakadt a kör, ha csak pár volt, akkor fordítsd meg a szekunder tekercs végeit ( ezt végülis a tranzisztor E-B átmenetén, a 10 ohmon és a 100 ohmon keresztül ( ha nem szakadtak ) és az 1 N diódán át mérheted ).,
Ha úgysem indul be, akkor valamelyik alkatrész már nem jó.
A tranzisztor már rossz például, vagy az egyik kondi nincs a helyén. A diódát is cserélhetnéd egy nagyobb frekisre, UF4006...07-re.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2022
(#) szepi003 válasza ferci hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
Köszönöm a segítséget amit írtál , ki fogom próbálni és meg írom az eredményt.Az bosszantott hogy ez a tíz alkatrészből álló kapcsolás így kibabrál velem.Még próbálok a tipus szerinti fazék vasat keríteni valószínű hogy van is csak fel kell túrni a műhelyt. üdv szepi003
(#) ferci válasza szepi003 hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
Ha minden alkatrész jó, 3x is nézz át mindent, mert néha előfordul, hogy csak az nem veszi észre a " kötési " hibát, aki összerakja.
(#) Epu2 válasza szepi003 hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Ezek a tápok nem nagyon érzékenyek, hogy ne működjenek egy nem durván eltérő értékű alkatrést miatt.
(#) szepi003 válasza Epu2 hozzászólására (») Jún 20, 2022 / 1
 
Sziasztok Ma nekiálltam kerestem másik fazék magot ,csináltam egy uj panelt ,és már működik 2db akuról 45 volt 3db akuról 69 volt .Köszönöm mindenkinek a segítségét.
(#) KKobra hozzászólása Jún 27, 2022 /
 
Üdvözlök mindenkit.
Az épített CNC-m hez kellene stabil tápot építenem. Kitaláltam hogy "skori" önrezgő rezonás tápját használom. Meg is építettem! Három féle feszültség kell 12V 5A, 24V 3A, és 48V 3A. Én kis naív gondoltam hogy a 48V kivételével stabkockával és áteresztő tranzisztor párossal állítom be a pontos feszültségeket
A megépített táp leadja a kívánt nyers egyen feszültségeket a terhelésen alatt is. (Na jó csak a 12 24V lett terhelve 4A) igy van terheletlenül 18V terhelve 12,5V, 24V terhelés nélkül 28V terhelve 25. A 48V 2x24 lenne a mi terheletlenül 57V.
Innen indulnak a gondjaim A rezonás táp kb 60Khz frekin üzemel. Igy a feszültségek 60khz frekin lüktetnek. Az első kisérletek után (stabkocka átersztő tranyó) gyönyörűen elfüstölt. Lehet elkötöttem valamit? Van még tartalék alkatrész de nem mertem kisérletezni.
És most hogyan tovább? Nem lenne szabad az üresjárati feszültségnek magasnabbnak lenni az üzemi feszűltségnél. Hogyan, mivel tudnám kordában tartani?
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Szia!
Én csak annyit szólnék hozzá, hogy a képen se látni, hol van a stabkocka+áteresztő tranyó és milyen hűtőfelülettel - hajlamos a nép azt vagy lespórolni, vagy az nélkül mutatni a tápot ( önrezgő oldalon is ).
A kapcsolási rajzot is feltehetnéd a "szekunder" oldalról, a pillanatnyi feszültségeket felírva, stab rész előtt.
Utána tud valaki érdemben nyilatkozni.
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
A szekunder oldalon már szétszedtem a stabkocka áteresztő tranyó párosokat. A primer oldal hűtése tényleg nem került fel! Nem melegszenek a Fet-ek terheléskor sem. A kondik jobban.
A primer oldal véleményem szerint-Hibátlan! a szekunder oldalan a képen csak a kettős diódák vannak bent és két ellenállás meg néhány kondi. Skori
Egy panelon 2 függeteln táp. A 48V teljesen külön van (2x24)
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2022
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
A tervezett komplett szekunder oldal rajzát tedd be, kívánt feszültségekkel - ott füstöltél el alkatrészt...
Skori nem fogja nézni a saját rajzát.
"..a kondik jobban.." melyikek, pontosan? Valószínű, hogy nem LL vagy >105 fokosak, nagy az esr...
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2022
(#) Transztyuszeres válasza KKobra hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Szia!
Ez akar lenni az 55uH soros fojtó? (akkora kellene mint a fél trafó)
Kép:
(tényleg kéne a szekunder oldali pontos rajz és a megvalósításról kép is)
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2022
(#) KKobra válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
"skori" javaslata alapján készült MINDEN. A picike trafó egy energiatakarékos izzó (Neon)
elektronikából kitermelt trafó annyi menet le van tekerve róla hogy egy sor menet maradt. Műszerrel mérve 55uh körül van. Mielőtt még valaki az L1 L3 tekercs gyürű magja miatt aggódna az is ilyen elektronikából van. Már említettem! A primer oldal tökéletesen megy! Skori útmutatásai alapján már 2010-ben épült ilyen táp és azóta több is. Szinte mindegyik kifogástalanul üzemel.
Többnyire motorok, akvárium világítás router tápként üzemelnek.
A rajzot feltettem az előző hozzászólásban.
Vagy mir gondolsz? A nyáktervre ?
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2022
(#) Transztyuszeres válasza KKobra hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Akkor várd meg Skori-t
1 menet 55uH nem jó, csak szólok...
Persze írtad, hogy működik. Na mindegy.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2022
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Figyeljél... az első beírásod szerint neked a szekunder körben ( diódák-elkók-stab+tranyó ) volt a füst - arról tegyél be KAPCSOLÁSI RAJZOT ( ne Skori tápját ( "primer rész" ) mutasd ).
Onnan kell feszültségérték, első körben terhelések nélkül.

( Transztyuszeres: 1 sor menet van, nem 1 menet..)
(#) KKobra válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Egy sor menet! A csévén egysorban lentről a tetejéig. Mint említettem már nem én találtam ki. Én egy hüle gázszerelő vagyok követtem skori javaslatait.
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Bőtű szerint követtem a rajzot. Leszámítva a 2x4700uf csak egy egy darab volt bent.
A tranzisztor emitter direktbe kapja a kettős diódákrol a feszültséget a collectora 0.02R smd a nyákoldalon van azért nem látszi rajta keresztül a kimenetre. 78xx benete a kettős diódáról 10R keresztül a kimenete közvetlen a kimenetre. Mérni nem volt idő. Gondolom a stab nem ment tönkre de a tranyó egyértelműen elhalálozott.
nem volt tarhelés a kimeneten a kettős diódákon terheletlen kimeneti feszültség 12 helyett 16V
24V helyett 28V. még egy eltéréss BD 246 helyett BD 244
(#) Skori válasza KKobra hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Emlékeim szerint, én azt írtam neked, hogy ha stabilizált táp kell, akkor nem a rezonáns táp a legjobb választás. Az inkább olyan készülékekhez jó, amelyek nem érzékenyek a tápfeszültség pontos értékére.

A tekercsek tényleg aprók, nem melegszenek terhelés alatt?

Ha stabilizátort akarsz a kimenetre kapcsolni, nagy áramra, akkor inkább valami kapcsolóüzemű kellene. Az a lineáris szabályozós táp, aminek a rajzát beraktad, nagy mennyiségű hőt termelhet, nagyon komoly hűtés kellhet rá (és a hatásfokról ne is beszéljünk...).
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Az a helyzet, hogy a BD B-E átmenete bekapcsoláskor egy rövidzárat lát: 2x4700 uF.
Annak ott semmi helye nincs - a nyákot nem nézem.
(#) KKobra válasza Skori hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Próbálom betartani a tanácsaid. Valahol te javasoltad hogy neon égó elektronikábol kitermelt trafót hogyan kell átalakítani. Valahol leírod azt is hogy hogyan kell neon égő elektronikát megmókolni. Annyit nem ment a táp hogy melegedjen terhelésnél. Eddig mindegyik ilyen tápomban ez a kicsi trafó van nem volt van gond a melegedéssel.
Van egy autó ülésfűtés kb 3A az áramfelvétele évek óta ilyen táprol üzemel.
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Jún 28, 2022 /
 
Azt mondod hagyjam el a 2db 4700uf kondit? Skorinak igazavan abban hogy nem ilyen táp kellene nekem de ezt már öszekalapáltam részben. Abból indultam ki hogy a laptop tápok mind kapcsolóüzemüek. De mint említettem nem vagyok szakmabeli. Nekem az is öröm ha sikerül nem elrontani egy nyákot hát még ha fel is éled amit forrasztgattam.
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Jún 28, 2022 /
 
Az a kondi már a kapcsolóüzemű táp kimenetén ott van.
A helyükre betehetsz 100-220 nF-ot és direkt a stabkocka bemenő lábához forraszd.
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Júl 1, 2022 /
 
Na összekovácsoltam (skori tanácsa ellenére) amit megálmodtam.
a 12V-os részt egyenlőre. Műszerrel mérve a kimeneten 12.2V hibátlan. Semmi nem melegszik.
A 4700uf kondikat kivettem akkor a kimeneten a nyers feszültség jelent meg a stab nem csinált semmit BD244 nyitott és semmi. 4700uf helyére 1200uf 35V minden műküdik. DE SZÉP IS LENNE! Nem tudom terhelni a kimenetet. Pár száz miliamper ig nincs gond, de már 500mA fölé nem tudtam terhelni. Valami 5 let?
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Júl 1, 2022 /
 
1., Szerintem nézd át nyákodat, valami ott nem tiszta..
2., állítólag a kapcsüzemű tápról vezeted oda a MÁR szűrt tápfeszt - pl. a Skori rajzon is ott van a diódák után a nagy kapacitású elkó. A 7812 bementére nem teheted, mert ez nyírja ki a BD-t bekapcsoláskor, már leírtam, de mégegyszer: 24 voltot kapott egy "dióda" ( ez a BD B-E ) egy pillanatig a töltetlen 4700 µF miatt.
Ragozhatnám még, de hosszú.
Persze még más sincs kizárva, lásd nyák.
3., rakd össze ezt a részt "légszerelve", de a BD-t és a 7812-t is hűtőfelületen.
Feltételezem, hogy a BD valamiért nem nyit ki, a 7812 a 10 ohmon át dolgozik és leesik a feszültség ( 10 ohm *500 mA= 5 V )
A BD a 10 ohmon eső feszültségről kell, hogy nyisson és átveszi a terhelőáram nagy ( sokszoros itt ) részét. Kb. 65 mA felett már dolgozni kell a BD-nek ( 65 mA*10 ohm= 650 mV, U b-e nyitó )..
A hiba nálad van.

Ha a 4700 µF kivétele után a kimenet a nyers fesz jelenik meg, arra sincs magyarázat, csak valami fatális nyák vezetés téma, forrasztás rövidzár ez után, stb..).
Hagyjál a helyén pl. egy 220 nF-ot és a biztosítéknél legyen a 4700 uF, ha nincs a kapcsüzemű végén ( )
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2022
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Júl 2, 2022 /
 
Nem egészen értem miről beszélsz.
Feltettem a nyákról egy képet. Azon látszik a trafó kivezetése 5V 12V utána a 2 darab kettősdióda. A kettősdióda kapcsolódik a BD244 emitterere ahonnan egy 10R a stabkocka bemenete. A BD244 colectora egy 0.02R ellenálláson keresztül a kimenetre. Stab középső lába test a kimenet a kimenetre. Stab bemenet és a test között a 2x4700µF amiről beszélünk kell vagy nem. A kimeneten pár 100µF kondi. Ezen mit lehet elkötni? A nyákot is átnéztem, szerintem azt sem rontottam el.
A képen amit feltettem az SMD ellenállás a 0.02R a 10R egy rendes nagy. Persze nem kizárt hogy a hiba a szemem előtt van csak én nem látom
(#) Massawa hozzászólása Júl 2, 2022 /
 
Egy kérdés. Nem igen foglalkozom ilyen nagyfeszültségü cuccokkal, de sajnos tönkrement a sütönk. A tápegységben eldurrant az LNK625PG kapcsolo IC. A tápegység gyakorlatilag csak a kapcsolo elektonikát, display, ora, hömérsékleti kapcsolokat làtja el árammal, minden mást relék kapcsolnak.
Mi mindent érdemes megnézni mielött kicserélném az LNK IC-t?
Itt az adatlapja.

LNK 625PD

Kösz!
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2022
(#) kadarist válasza Massawa hozzászólására (») Júl 2, 2022 /
 
Szia! Az IC körül lévő elkókat érdemes átnézni, de ezek az IC-k csak úgy maguktól is el szoktak durranni.
(#) tothbela válasza KKobra hozzászólására (») Júl 2, 2022 /
 
Valahogy így kellene. A 10Ω nem kell hogy 2W legyen, elég 0,1W is.

jav.png
    
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Júl 2, 2022 /
 
Olvasd el többször, amit leírtam.
A 3. pontot pedig külön csináld meg és mérj le mindent.
A BD emitterre tedd rá a 4700 µF-ot, oda megy a +24 V.
(#) ferci válasza tothbela hozzászólására (») Júl 2, 2022 /
 
Ezt írtam le már 2x, de nem érti meg.
Következő: »»   109 / 117
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem