Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása
Lapozás: OK   37 / 38
(#) Darfol hozzászólása Dec 19, 2020 /
 
Tiszteletem!

Kaptam egy használt, szétszedett sarokcsiszolót megjavítani magamnak vagy alkatrésznek.
Az előző tulaja azt mondta rendesen működött nem volt lágyindítós de legutolsó használatnál mintha ki be kapcsolgatták volna, szakaszosan működött. azt hitte a kapcsolója romlott el és szétszedte. Én ilyen kapcsolót még nem láttam az én Skilemben "két nyelves" billenőkapcsoló van (ha így kell mondani) a fázist és a nullát is kapcsolja nyomásra.
A kérdéseim: 1: Ez az elektronika csak kapcsolja "jelet ad" a BTA12-nek?
2: 230V lehet e a motor ha igen helyettesíthetem a Skilhez hasonló kapcsolóval?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2020
(#) zaza99 válasza Darfol hozzászólására (») Dec 19, 2020 / 1
 
Hello!

Ez lehetett fordulatszám szabályzó is. Nyugodtan kihagyhatod. Elég egy érintkezős kapcsoló is nincs minden gépben két érintkezős.
(#) nemgyuri válasza Darfol hozzászólására (») Dec 20, 2020 / 1
 
Szia! Az a "kapcsoló" 90%, hogy fordulatszám-szabályzó volt. Csak "két nyelves" kapcsolót használj hozzá! Szigetelési probléma esetén kikapcsolt állapotban is lehet fázis a házon!
(#) Darfol hozzászólása Dec 20, 2020 /
 
Üdv!

Köszönöm a válaszokat!
(#) niedziela hozzászólása Márc 28, 2021 /
 
Valakinek van tapasztalata, használt már U2008-at ?
Fordulatszám szabályzásra kellene fúrógép, flex...stb
Mennyire lehet nyomatéktartó szabályzást elérni vele tacho feedback nélkül ?
Lehet -e jobb eredményt elérni vele mint a sima triakos szabályzás ?

Köszi.
(#) zaza99 válasza niedziela hozzászólására (») Márc 28, 2021 /
 
Mivel nincs visszacsatolás nem lesz nyomatékszabályzás.
(#) jdani hozzászólása Aug 22, 2021 /
 
Üdv. Egy asztali fúrógép szabályzója ment tönkre.
A gép csak egy picit mozdul meg, mintaki egy rövid időre indulni akarna, de meg is áll. A vezérlőjében IC is van, típusszám nélkül. Tud valaki ajánlani valamilyen kapcsolást, amit meg lehetne építeni a fúrógéphez fordulatszabályzónak?
(#) Sebi válasza jdani hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Nem biztos, hogy tönkrement az IC - én visszarajzolnám az áramkört. Az R13-R14 gyanús, hogy felirat nélküli, meg kell mérni - szerintem két egyforma érték lehet ott a nagy feszültség különbség miatt.
Feltehetően univerzális soros (kefés) motor van a gépben és ez egy triac-os szabályzó lehet.
(#) szs válasza jdani hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Talán az, amit rajzoltam. (Meg is csináltam, csak nem fúrógépre.)
Állítólag -ha motort hajtanék vele-, még nem ártana a fogyasztó és a szabályozó közé némi induktivitás, de hát ezt forrasztópákáhozhoz készítettem.
Mindenesetre most kipróbáltam fúróval is:
Fúróval
izzóval
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2021
(#) glaci hozzászólása Jan 25, 2022 /
 
Sziasztok!
Ezzel az eszközzel tudnék keringető szivattyú fordulatszámán, vagyis a szállított vízmennyiségen változtatni?
Bővebben: Link
(#) kadarist válasza glaci hozzászólására (») Jan 26, 2022 /
 
Szia!
Ennek háromfázisú kimenete van, ezért nem lesz jó. Használj olyan keringetőszivattyút, ami gyárilag szabályzós.
(#) uniman válasza glaci hozzászólására (») Jan 26, 2022 /
 
"Keringető szivattyú" létezik ám többféle, pl. sörhöz!
Neked milyenhez kéne? Kondenzátoros segédfázis tekercses fokozatkapcsolós szivattyúkban pl. több tekrecs van, azok külön kivezetve a kapcsolóhoz. Az "eszköz" árából akár 2 darab ilyet is vehetsz..igaz kínait és még be is kell szerelni...
(#) bviktor hozzászólása Ápr 3, 2022 /
 
Sziasztok

Van egy 230V-os 900W szivattyúmotorom (metabo p 3000g) aminek 2850/min a fordulatszáma. Mivel a szivattyú része elhalálozott, de a motor még jó, szeretném más projekthez felhasználni. Ehhez viszont felezni kellene a fordulatszámot, de áttétel nélkül. Tehát valamilyen elektromos megoldás jöhetne szóba ami nem kerül többe mint maga a szivattyúmotor és a nyomaték nagyobb hányada megmarad.

Van ilyen megoldás vagy engedjem el azt a dolgot?
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2022
(#) ferci válasza bviktor hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Szia!
Ha mégis elférne egy 2x akkora szíjtárcsa a plusz tengellyel és 2 db csapágy, inkább ezt csináld meg.
(#) JZoli válasza bviktor hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Ha ez sima aszinkron motor ,tehát van hozzá kondenzátor, akkor nehéz, vagy drága lesz a fordulatszámot megváltoztani. De ha univerzális motor, az az szénkefés, akkor megoldható egyszerű fázishasításos vezérlővel.
(#) bviktor hozzászólása Ápr 3, 2022 /
 
Sima aszinkron motor úgyhogy akkor hagyom. Egyelőre az áttételes megoldás nem kivitelezhető, de később lehet hogy valahogy megoldom. Köszönöm mindkettőtöknek.
(#) Peter65 válasza bviktor hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Szia!
Nem felezésre, hanem harmadolásra van viszonylag egyszerű mód, amiről már több témában volt szó, pl.: itt.
Kapunyitó motorok vezérlésénél általánosan használt megoldás. Hogy ez neked megfelelő lenne-e vagy sem, azt nehéz így látatlanban megmondani.
(#) majkimester válasza bviktor hozzászólására (») Ápr 3, 2022 / 1
 
Szia, Ha a nyomatékot meg akarod tartani akkor azt csak frekvenciaváltóval tudod jól megcsinálni. De ekkor is a motorod teljesítménye fele fordulaton max fele lesz, azaz 450W. Szóval vagy áttétel vagy másik motor kell, ha 900W kell neked.

Készítettem már egyfázisú frekvenciaváltót, amivel 0..30Hz között lehet egyfázisú kondenzátoros motorokat szabályozni. Az adott célra akár meg is felelne, de annyi alkatrész van benne, mint egy három fázisúban, szóval nem igazán ajánlom. Ha nem akarsz fordulatszámot változtatni akkor egyszerűbb egy megfelelő motort használtan venni.
(#) kekbon hozzászólása Júl 6, 2022 /
 
Sziasztok!
Egy kb 40W-os állóventillátor motor (ac, 230V) fordulatát szeretném szabályozni. Csináltam egy Conrados teljesítmény szabályzót. eredeti forrás. Tökéletesen szabályoz, csak a szabályzott motor tekercsei abnormálisan búgnak a működés közben. gondolom nem bírják a hasított jelalakot. Nem lehet valahogy valami szűrést rátenni az áramkörre, hoyg kíméljem a szabályzott motort? Mi a véleményetek?
bekötés
(#) ferci válasza kekbon hozzászólására (») Júl 7, 2022 /
 
Az újonnan megnyitott topikodban ( 40 W....) kaptál választ - nem kell 2 helyen is kérdezni.
(#) kekbon válasza ferci hozzászólására (») Júl 11, 2022 /
 
Választ kaptam. De megoldást sajnos nem.
Szóval, ha lenne ötleted, szívesen várom.
(#) Gafly válasza kekbon hozzászólására (») Júl 11, 2022 /
 
Az a baj, hogy rövidrezárt forgórészű (sokféle néven emlegetik) aszinkron motort nem könnyű rendesen fordulatszám szabályozni. Különösen nem triakos vackokkal.
Szerintem ezért nem kapsz olyan választ, amit szeretnél.
(#) kekbon hozzászólása Júl 19, 2022 /
 
Most már 3 féle triakos fordulatszámszabályzót próbáltam. Ebből 2 működött szépen, csak rondán búgott a motor a szabályzott tartományban. Így nem merem használni. A 3. egyátalán nem tudta szabályozni, csak ki-be kapcsolta. Próbáltam a motorral sorba kötni egy 2mH-s toroidot, hátha az segít kicsit a meredek jelalakokat elnyomni, de nem jártam sikerrel. Működött minden tovább, de búgott ugyanúgy.
(#) JZoli válasza kekbon hozzászólására (») Júl 19, 2022 /
 
Ahogy előttem Gafly is írta sajnos ezzel a megoldással korrekten nem lehet a rövidrezárt forgórészű motorok fordulatszámát szabályozni. Egyfázisú frekiváltó megfelelő erre a célra. De ezek sajnos nagyob drágák. Így marad a dilemma, hogy búgjon, vagy sokba kerüljön.
(#) ferci válasza kekbon hozzászólására (») Júl 19, 2022 /
 
Azt még elárulhatnád, hogy folyamatos teljesítmény szabályozást akarsz, vagy 1-2 fokozatot fordulatszám csökkentésre.
Többféleképpen is kísérletezhetsz, ha van elég cucc a "fiókodban". Egy 35...40...50 VA-es trafó primerjét sorbakötöd a ventivel, a szekunder tekercseléstől függően sokféle verzió lehet, nem részletezem.
Lényeg, hogy a primer passzoljon a 40 wattos venti max áramfelvételéhez.
Pár fokozat esetén még szóba jöhet 1..3 db 1-2 µF 630 voltos olyan kondik sorbakötése, amik pl. dagasztógép vagy hasonló segédfázisában vannak, vagy induktív platniban. Kicsi, güzü kondikkal ne is próbálkozz. Tesztre ( a méretük miatt ) mikrosütő nagyfesz kondik is jók.
(#) nzozz hozzászólása Aug 17, 2022 /
 
Sziasztok!
Szeretnék érdeklődni, hogy van valami korrekt megoldás 230V -os 1 fázisú AC motorral szerelt ventilátorok fordulatszám szabályozására? Értem ezalatt, hogy hosszútávon biztonságosan üzemeltethető (nem károsítja a motort), energiahatékony és okoz masszív motorzúgást. Szellőztetőrendszer ventilátorait szeretném Arduino vagy Raspberry Pi segítségével szabályozni. EBM R2E225-BD92 vagy más hasonló jellegű, 50...300W körüli ventilátorokról lenne szó (adatlap).
Első körben egy "hagyományos" frekvenciaváltóra gondoltam, de ha jól tudom, néhány speciális típustól eltekintve a 3 fázisú kimenettel rendelkező frekvenciaváltókat nem lehet 1 fázisú motorral használni (ha esetleg mégis, az sokat egyszerűsítene a helyzeten).
Milyen gyári vagy épített megoldások jöhetnek szóba ebben az esetben? Mit tudnátok javasolni (ami optimális esetben nem drágább, mint egy használt frekvenciaváltó)?

Köszönöm!
(#) mraulajos válasza nzozz hozzászólására (») Aug 18, 2022 /
 
Hali!
Egy ilyen áramkört szereltem a hőtárolós kályhám motorjára.
Tökéletesen teszi a dolgát, évek óta. Sőt, már másoknál is javasoltam, és alkalmazzák is. Nekünk bevált.
(#) martin66789 hozzászólása Aug 29, 2022 /
 
Sziasztok

Adott a képen látható porszívóból származó motor fordulatszám szabályozó.

Át lehet ezt alakítani hogy ne a fél tápfeszültségtől szabályozzon felfele, hanem 0-tól szabályozzon?
A Triak BTA12 600B és 470k Ohm-os potméter van a kapcsolásban.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2022
(#) Bakman válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Kevés az alkatrész benne. Olyanra kell átalakítani, mint amilyen a mellékletben is szerepel, a zavarszűrő rész elhagyható.
(#) martin66789 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
230V-os 300W-os villanymotorhoz kellene, viszonylag hosszú üzemidőkre.
Következő: »»   37 / 38
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem