Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   132 / 137
(#) tufatofu válasza Gafly hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 1
 
Igen eldönthető, ha tudja mennyi a P vagy E tipusnak az ellenállása
(#) granpa válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Adatlapból kiderül.
(#) tufatofu válasza granpa hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
A fűtőszál hideg ellenállására vonatkozó adatot én nem nagyon láttam adatlapokban, persze ettől még lehet. Számolgatni lehet természetesen
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2022
(#) mohinger hozzászólása Szept 23, 2022 / 3
 
Szemrevételezéssel kiderül, hogy ECL, vagy PCL86. Az ECL-nek a triódája és a pentóda fűtőszálai párhuzamosan vannak kapcsolva, a PCL-nek pedig sorba.
(#) granpa válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Azért kis logikával kikövetkeztethető, hogy a hideg ellenállás arányos az üzemi ellenállással. A ~9 és ~50 eléggé elüt.
(#) tufatofu válasza granpa hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Idézet:
„Számolgatni lehet természetesen”
amint látod írtam is már, csak te az adatlap értékre hivatkoztál, abban én nem látok fűtőszál ellenállást
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2022
(#) Gafly válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 4
 
Ne mérgeljetek már fel. Az elektroncső fűtőszála, és az izzólámpa izzószála is fémből készül (ami tipikusan nem alumínium), ezért pozitív hőfoktényezője van. Tehát hidegen kisebb az ellenállása, mint melegen. De mivel az elektroncsővel nem világítunk (bár van olyan fórumtársunk aki igen), ezért alacsonyabbra fűtjük.

Direkt miattatok előszedtem:

Tungsram EF86-ot.
6.3 V/ 0.2 A azaz melegen 21.5 Ohm.
Hidegen megmérve 5 Ohm.
A kettő közötti viszony 6.3 az a neten is emlegetett nagyjából 6-os szorzó.

Tungsram 220-230 V 15 W jelzőizzó.
Melegen 3.227 Ohm (ha 220 V-al számolunk).
Hidegen megmérve 314 Ohm, ami 10.28 viszony, ami nagyjából megfelel a neten is emlegett 10-hez.

ECL86
6.3 V, 0.7 A azaz melegen 9 Ohm.
Hidegen talán a fentiek szerint 1.5 Ohm lehet.

PCL86
14.5 V, 0.3 A azaz melegen 48.3 Ohm.
Hidegen talán a fentiek szerint 8 Ohm lehet.

Szerintem is nehéz őket összetéveszteni ellenállásmérés után, ha más támpont (szemrevételezés) nem segít.
(#) tufatofu válasza Gafly hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Ne mérgeld fel magad, nem érdemes, és martin66789 kolléga sem a fűtési ellenállásokat kérdezte, hanem, egyáltalán melyik, milyen cső lehet a fotóin, amire az emlékeim alapján megpróbáltam válaszolni, a sok okosság helyett! Én meg az általam használt csövek paramétereivel tisztában vagyok, és kérdést sem tettem fel ezirányban
(#) Gafly válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 2
 
martin66789-nak szivem szerint azt javasoltam volna, hogy holnap reggel jöjjön el a BURABU-ra. Ebben az évben amennyire tudom az utolsó "nagy" rendezvény, ahol csöveket árulnak. Ott lehetne "összenézni" és kérdezni. Adatlapja szerint nagy utazás, sajnos...
(#) martin66789 válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 1
 
Egy sztereó erősítőre gondoltam, azt szeretnék építeni a meglévő csövekből (egy kis kihívás a hosszú téli estékre. Van még pár csövem majd leírom és meglátom mit lehet belőlük összehozni.
(#) martin66789 válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 27, 2022 /
 
Az ígért meglévő csövek amiből össze kellene hozni egy erősítőt:
- Tungsram PCF 201 1db
- Tungsram PCF 80 1db
- Tungsram PCL 200 1db
- Yugos Avia PCF 200 1db
- Tungsram UCH 21 1db
- Tungsram ECH 81A 1db
- Tungsram EF 80 1db
- Tungsram PCL 86 2db
- PY 88 1db
- PL 504 1db
- PCL 805 1db

Megmértem a felirat nélküli csövek fűtését hátha segít:
1. kép talán PCL 84 a 4 és 5 láb között 7.2 Ohm. A fűtés párhuzamosan van kötve.
2. kép a 4 és 5 láb között 6.6 Ohm. A fűtés sorosan van kötve.
3. kép az 5 és 6. láb között 4.2 Ohm. A fűtés sorosan van kötve.
4. kép a 4 és 5. láb között 4.0 Ohm. A fűtés párhuzamosan van kötve.
5. kép talán PCF 201 az 5 és 6 láb között 3.7 Ohm. A fűtés sorosan van kötve.
6. kép talán PCL 85 a 4 és 5 láb között 9.0 Ohm. A fűtés sorosan van kötve.
7. kép 4 és 5 láb között 8.7 Ohm. A fűtés sorosan van kötve.
(#) safranek válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 27, 2022 /
 
Ezekből a PCL 86-ost látom használhatónak, esetleg még a PL 504, de abból is kettő kellene sztereóhoz, és még előerőerősítő csőre is szükséged lenne.
(#) pucuka válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 27, 2022 / 1
 
Ahogy látom, TV -ből származó csöveid vannak.
Ha sztereó erősítőt szeretnél építeni, akkor egyforma csövekre lesz szükséged.
A felismerhető csövek közül 2 db csak PCL86 -ból van. Ezekkel lehet építeni sztereó erősítőt, és ha a kimenőtrafóit is sikerült bontani, nyert ügyed van, kapcsolást találsz rengeteget.
Az ismeretlen csövek közül is találhatsz párt az ismert csövekhez, ebben az összehasonlító elemzés segít.
Az ismeretlen csöveknél kell némi türelemjáték.
Először csoportosítsd méret szerint (átmérő, hosszúság), majd válogasd ki közülük azokat, amelyeknek 10 lába van,és a fűtés az 5., és 6. lábra vannak kivezetve, ezek Pxx2yy csövek lesznek.
A fűtések a 4., 5. lábra vannak kivezetve, de ha benézel a cső belsejébe a lábaknál, akkor megnézheted, hogy melyik elektróda melyik lábra van kivezetve. A lábak számozása a hézag (7, 9, és 10 lábú csövek esetén) baloldalától kezdődik 1 - el, és az óramutató járásával megegyezően nővekszenek. A számozáshoz a csövet alulról, a csőlábak felől kell nézni.
Az elektródák sorban, a fűtés jól felismerhető a két egyforma, egymás közelében levő kivezetésről, általában egy csőféléből jön ki. A cső a katód, utána sorban a rácsok, majd az anód. Lehet árnyékolás a két csőfél között, ill egy külső henger.
Mindezek után elkezdesz adatlapokat böngészni.
(#) granpa válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 27, 2022 /
 
A 3. képen kettős trióda van, lehet előerősítő, de a PCF200 és 80 is lehet. Méret és fűtésellenállás alapján elég jól ki lehet választani a többi típusát. (valamint belső felépítés összehasonlítással)
Kapcsolási rajzok a "Csöves erősítő" téma képei között fellelhetők.
(#) martin66789 válasza granpa hozzászólására (») Szept 28, 2022 /
 
Sajnos nem ismerem az elektroncsöveket még, most kezdek csak foglalkozni velük. Honnan tudható hogy melyik cső mire használható, rákeresve a csövek neveire néhánynál ír felhasználási területet, de a legtöbbnél nem.

A PCL 86-ot néztem (meg lehet hogy később a PL 504-ből is készítek próba képen.) Két kapcsolást találtam az egyik megtalálható itt az oldalon, meg egy másikat. Leginkább az utóbbi tetszik a legjobban, előerősítőt is megpróbálnék építeni elé a meglévő csövekből (PCF 200 és PCF 80) olyan nagy erősítési különbség nem lehet a kettő között, majd max ellenállás kell a jel útjába.

Kimenő trafó ha minden igaz csak egy van (mellékelek képet) a többi az úgy tudom hogy sorkimenő trafók vannak, szerintem úgy is tekerni kell hozzá normálisat ami után még utána kell néznem, a multifunkciós műszerem elvileg mér tekercse. ebben is kérnék segítséget.

Hálózati trafó: Sajnos az nincs, a legtöbb kapcsolásnál amit láttam mindegyiknél valami régi csöves készülékből bontottat használtak. Ezt is tekernem kell hozzá. Jó lenne ehez is egy kis segítség.

Az előerősítőhöz merre találok valami használható kapcsolást?

Kimenő trafó adatai:
1 kivezetés: ⌀0.30, 1.6 Ohm, 1.88mH
2 kivezetés: ⌀0.40, 340 Ohm, 11.6H
3 kivezetés: ⌀0.45, 1 Ohm 0.20mH
(#) kadarist válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 28, 2022 /
 
Szia! Az 1-es kivezetés a magnó kimenet biztonsági szigeteléssel ellátott tekercse. A nagy ohmos a primer, a maradék pedig a szekunder tekercs, ami a hangszóróra megy. A PCL (ECL)86-ban már benne van az előerősítő, ezért nem kell külön hozzáilleszteni. Arra ügyelni kell, hogy a fűtőfeszültsége 13,5V és nem 6,3 volt.
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2022
(#) Imi65 válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Arra figyelj, hogy a 200-as csövek 10 lábúak, nem mennek ugyanabba a foglalatba, amibe a 80-as 9 lábúak.
(#) mohinger válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 30, 2022 / 1
 
A PCL86-os egy nagyon jó hangú cső, egyszerű és remek erősítőt lehet belőle építeni.
A probléma az, hogy neked csak 2db van belőle. Sajnos ezeknek a csöveknek a típushibájuk, hogy begázosodnak: pár perc után elkezdenek torzítani.
Nagy az esély rá, hogy valamelyik, vagy mindkettő már betegeskedik. Ez pedig a sikerélmény helyett csalódást fog okozni.
Érdemes lenne még pár darabot beszerezned.
A tápellátást két db rádióból kitermelt hálózati trafó megoldaná: az anódfeszt egy-egy trafó szekundere oldalanként, a fűtést pedig sorba kötve a két trafó fűtőtekercsei szolgáltatnák.
(#) CIROKL válasza mohinger hozzászólására (») Szept 30, 2022 / 1
 
Volt olyan eset hogy 4 darabot ami kellett az kb 30-40 darab mennyiségből sikerült kiválogatni...
(#) Gafly válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 30, 2022 / 1
 
Nem kis részben talán azért, mert annó nagy tömegben használták őket a TV-k hangvégfokában és csere után a hibás darabokat sokszor nem dobták ki, hanem most ezek forognak "közkézen".
Az már szerencse kérdése, ha véletlen akad olyan mentett példány, ami működő TV-ből lett kihúzva.
(#) Imi65 válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 30, 2022 /
 
Lehet, hogy kéne szerezned "jól bevált" orosz csöveket. Itt a fórumon is szerintem többünknek van még ilyesmi elektroncsöve, amit nem biztos, hogy fel fogunk használni. Előny még, hogy ezeket lehet bontott rádiótrafóról fűteni is, mert 6,3V-al fűtenek. Pl. 6N1P, vagy 6N2P, előfoknak, 6P1P végfoknak. 3 csőből (2x6P1P+6N1P) lehet 2 x 3,5W körüli teljesítményt kihozni, 2x10W környékére el lehet jutni 4X6P1P+2x6N1P felhasználásával. Szerintem kondenzátorok is lennének, ha körülnézünk.
(#) segítő válasza mohinger hozzászólására (») Szept 30, 2022 /
 
Idézet:
„Sajnos ezeknek a csöveknek a típushibájuk, hogy begázosodnak: pár perc után elkezdenek torzítani.”

Ostobaság
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2022
(#) Ge Lee válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 1, 2022 /
 
Úgy látom, hogy jelenleg a gombhoz a kabát eset van nála. Ha meg már eljut odáig hogy csöveket vesz akkor már érdemes rendeset venni, rendes kapcsolásba, és akkor abból nem olyan végeredmény születik amit szét akar majd bontani. És az sem kerül még egy vagyonba, egy 6N23P-t meg lehet venni 2500-ért is néha, és oroszban nem nagyon tudok attól jobbat bármit kell is neki hajtani. Az EAR-omban is az van most, és semmivel nem rosszabb hangra mint a PCC vagy ECC88, sőt.
(#) electroman12 válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 1, 2022 /
 
Amúgy a pl504 és valamelyik c-s nevű csőböl tudsz egy SE-t csinálni a másik, ha a PCL86-ot használod akkor tudsz sztereot csináni belőle.
(#) segítő válasza electroman12 hozzászólására (») Okt 1, 2022 /
 
?????
(#) electroman12 válasza segítő hozzászólására (») Okt 1, 2022 /
 
Arra gondolok, hogy a PCL-86ból tud egy sztereo SE-t készíteni vagy például a PCF80 trióda részét fel tudja használni előfoknak egy PL504 PC(F)80 Mono SE erősítőre.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2022
(#) mohinger válasza segítő hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Ezt kifejtenéd bővebben, kérlek?
(#) electroman12 hozzászólása Okt 4, 2022 /
 
Sziasztok! Akinek van 21-es csősorozathoz bármilyen kapcsolása nagyon szívesen fogadnám, mindenféle érdekel!
Amiatt mert ki akarom próbálni mit tud ez a fajta cső!?
(#) tufatofu válasza electroman12 hozzászólására (») Okt 4, 2022 /
 
Milyen az a 21-es csősorozat? Ha EBL21 lenne, akkor a rajzon van egy.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2022
(#) electroman12 válasza tufatofu hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
A 21-es sorozat az ebl 21 ech 21 ef21/22 a Loktál foglalatos csövek közül. Köszönöm a rajzot!
Következő: »»   132 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem