Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   902 / 958
(#) proba válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Lehet van benne egy pár menetes tekercs, az nagyot tud rontani.
(#) zaza99 válasza proba hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Akkor a vonali értéket is lerontaná, de nálam csak a hurok értékét rontja le.
(#) pbalazs válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Gyakorlati tapasztalatom nincs, de ha nem egyedi eset, akkor csak valami konstrukciós különbség lehet az "A" és az "AC" típus között, ami az átmeneti ellenállásban nyilvánul meg.
Tudsz ilyen kicsi ellenállást mérni? Az még érdekes lehet.
(#) zaza99 válasza pbalazs hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
55-55mΩ az átmeneti ellenállása az ávknak. A Fluke műszer szerint pedig 0.6Ω a veszteség azért méri jóval kisebbre a hurokzárlati áramot. Ami viszont lehetetlen mert már jelentős lenne az ávk melegedése.
(#) Directors hozzászólása Dec 1, 2022 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne egy kis segítségre.

Jelenleg 3x16A nappali áramunk van. Még a napelem miatt szabványosítottuk, illetve kértük a 3x16 A-ert. Eredetileg 16A nappali és 16A vezérelt áramunk volt. A vezéreltet leszedettük.
Mivel lecsúsztunk a napelemről, ezért szeretnénk leszereltetni a 3x16-ert és helyette 16 vagy 20 A nappalit, 10A vezérelt és 16A H tarifát helyette.
16A elég lehet 2db 2,5Kw és 1db 3,5Kw klímának ?
10A elég lehet egy 120 L villanybojlernek ?

Ezen kívül mivel zsákutcában lakunk, eléggé elhanyagolt a karókon lévő kábel. Csak 25 mm2-es. Ezért szeretnénk egy előzetes igénybejelentést küldeni a szolgáltatónak. Letöltöttem az eon honlapjáról a "Áramhálózat kapcsolás igénybejelentése Ügyfél és teljesítmény adatok A" nyomtatványt.

Az lenne a kérdésem hogy "Az igény jellege" résznél mit kell ilyen esetben ikszelni ? "teljesítmény-változtatás" vagy "előzetes igény"-t ?
(#) proba válasza proba hozzászólására (») Dec 1, 2022 / 1
 
Bár elektrotechnikából utáltam a tekercseket, ha egy vasmagon oda vissza átvezetem az áramot, akkor annak a mágneses terei kioltják egymás, így nem tudom mekkora impedanciát képvisel ( bifiláris tekercselést mintha az induktivitás csökkentésére találták volna ki). Ez van hurokáram méréskor, ha viszont a föld felé vezeted, akkor csak egyik tekercs lesz az áramkörben, így lehet a tekercs impedanciája másképp alakul. ( földzárlat mérés ) Az esetlegesen létező induktivitás magyarázat lehet a két mérés közötti eltérésnek, és annak, hogy nem ég le 10-20A hatására sem. ( A FI relét amúgy is egy vasmagon oda vissza átvezetett behúzó tekercsel tanították annó...)
(#) zaza99 válasza Directors hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Szia!
16A-nál 3600W-od lesz. A klímánál az hűtési teljesítmény valóságban 1200W körül vesz fel max a 3.5kW-os. Tehát a három klímát elbírja de akkor mellette nem mehet semmi más.
A 25mm2-es vezetékkel neked nem kell foglalkozni az a szolgáltató gondja.
Teljesítmény változtatást x-elj. De ha már egyszer kifizetted a bővítést akkor felesleges visszacsinálni úgy is a fogyasztás után fizetsz nem a meglévő amperek után.
(#) Directors válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
A klimák mennének csak a H tarifáròl a 16 A-ròl, így ott más nem menne.
B tarifán a 10 A-en pedig a bojler.

"A 25mm2-es vezetékkel neked nem kell foglalkozni az a szolgáltató gondja."
Igen, bizonyos szinten az ő gondja, csak lehet nem is engedélyezik a bővítést mert nem bírja el a hálòzat. Aztán egyszer majd lehet hogy lecserélik a kábeleket, de az legalább 1-2 év szerintem.
Kíváncsi vagyok mit írnak.


Köszönöm a segítségedet!
(#) zaza99 válasza Directors hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
A bojlerre rá van írva hogy hány wattos. A 10A-t megszorzod 230V-al és kijön hogy 2300W a folyamatos terhelhetőséged.
(#) zaza99 válasza proba hozzászólására (») Dec 1, 2022 /
 
Igen induktivitása van, nem ohmikus ellenállása 45uH mértem rajta. Valószínüleg ez is a gond tehát, hogy a földelésen nincs tekercs. De ezt egy ilyen csúcsműszernek kezelnie kellene.
(#) _BiG_ válasza Directors hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Idézet:
„Ezen kívül mivel zsákutcában lakunk, eléggé elhanyagolt a karókon lévő kábel. Csak 25 mm2-es.”

Mi szaladtunk bele olyanba a munkánk során, hogy vékonyabb a kábel, de szolgáltatói oszlop, és mint kiderült, nem közcélú volt a hálózat, hanem magán. Emiatt megtagadták a bővítést. Jó, neked egyszer átment,de a mi esetünkben a tervet elfogadta az akkor még elmű, de a rákötést és a tarifás mérőt már nem. Lett is botrány.
(#) vargham válasza Directors hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
Ezt nem értem. A 3x16 amper mellé miért nem kértetek vezéreltet is? A 3x16-ra bővítésnél már kifizetted a hozzájárulást, mellé térítésmentesen beraknak még ugyanannyi vezéreltet is, csak férjen a szekrényedbe.
Én biztosan nem adnám fel a 3x16-ot, ha már ott van. Mellé kérném a másik tarifát. Vezéreltből is 16 ampert, miért is kevesebbet? Hiszen 3x16 amperig már kifizetted a bővítést.
Azt nem tudom, lehet-e egyszerre H és vezérelt is.
(#) proba válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Szerintem ezzel semmi gond, ha valóságban rövidre zárnád, akkor akkora áramok folynának amit a műszer kiír. ( hurok esetén az induktivitás hatása nulla, mert bifiláris szerű tekercselés, földzárlatnál meg annyi amennyi, mert csak az egyik tekercs van sorba, és nem érvényesül a másik hatása.) Akkor volna baj, ha valamiféle téves következtetések alapján egyéb hülyeséget írna ki.
(#) Directors válasza vargham hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Sajnos erről nem tájékoztattak anno.
Akkor ha most kérünk újra vezéreltet akkor valószínűleg nem kell újra 32A feletti hozzájárulást fizetni ?
(#) gyuszo válasza Directors hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
Nem. De tavaly ez még díjmentes volt.2021.11.honap óta ez a amperenként 5 eFt, azaz 5x16 eFt= 80 eFt a hozzájárulás a vezérelt bővitésért.
(#) vasskos válasza ötfelezős hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Köszi a választ, végül kapott egy új B16-ot, és nem a kapcson hanem wagoval vittem tovább, így elkerülve a réz - alu kapcsolatot.
(#) Directors válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Köszi!
(#) vargham válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Már külön fizettetnek érte? Ejj.
(#) gyuszo válasza vargham hozzászólására (») Dec 3, 2022 /
 
Bővebben: Link
Idejében szóltam. Most már a 32A állandó felett mindenért fizetni kell.
(#) ötfelezős válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 6, 2022 / 1
 
45uH
270 A az 0,852 Ohm. 45 mikrohenry az 0,014 Ohm 50 Hz-nél. Ha nem derékszögelve adjuk össze, hanem ellenállásként, akkor sem tesz egy öltést sem a 0,85-höz képest a 0,866... Lement az áram 265,6 A-re... Még igen messze van a 150-től. Ha kétszer vennénk, az sem sokat jelentene.
(#) zaza99 válasza ötfelezős hozzászólására (») Dec 6, 2022 / 1
 
Igen, nekemse jön ki a matek. Ma fogom tudni egy másik műszerrel is elvégezni a mérést.
(#) Bakman válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Felkapcsolt Fi-relé, de lekapcsolt kismegszakítók mellett is mérj a Fi-relé mindkét oldalán. Lehet, hogy valamelyik fogyasztó zavart ültet a hálózatra, amit meg valahogy semlegesít/csökkent a Fi-relé.
(#) zaza99 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Nem egy helyen fordult elő. Minden A típusu ávk-nál ezt produkálja.
(#) Miki82 hozzászólása Dec 15, 2022 /
 
Üdv mindenkinek!

Egy laikus kérdés. Adott egy régi ház, 1*20 amper, az órától két vezeték jön ki egy kék ami nulla egy fekete a fázis ránézésre 10 mm2 alumínium mindketto. Nincs földelés. Ez a nulla akkor még pen? Ha az, akkor ezt így az óra után el lehet osztani sorkapocsban vedovezetore meg nullara, vagy ez ora utan mar tilos, es akkor csak siman fi relebe bevezetni majd onnan ki 10 mm2 mkh nullakent es faziskent, majd egy foldelo szonda lever es onnan 10 mm2 zold-sarga mkh es így lesz a lakaselosztoban egy foldelos sin es egy nulla sin? Vagy mi a helyes eljaras ilyenkor?
(#) Atis57 válasza Miki82 hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
Szia!

mint irtad régi--Ennek megfelelően az elosztóban bontod szét a PEN--N-PE re
igy mint a rajzon.


Ezen rajzon is van egy hiba! A FI relénél nem kötjük össze a L-n-t.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2022
(#) Miki82 hozzászólása Dec 15, 2022 /
 
De azt lehet mert szabvanyban az van, hogy lehetoleg meretlen szakaszon kell bontani. Ha nincs bontva csak lesz egy foldelo szonda es onnan a fold sinre megy a vezetek az baj. Mert nyilvan a fi utan nem lehet osztani mert a fi lever.
(#) Miki82 hozzászólása Dec 15, 2022 /
 
A rajzon szerintem az csak a rögzítő füle lenne a fi relenek csak igy pont ugy nez ki mintha zarlat lenne
(#) winetou válasza Miki82 hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
Sziasztok! A rajzon a fésűs sín viszont "3P" ami ha 3 fázisút jelent, így nem működik. (Tudom a kérdés nem erre vonatkozott)
(#) Bakman válasza Miki82 hozzászólására (») Dec 15, 2022 / 2
 
Idézet:
„Ez a nulla akkor még pen?”
Nem lehet rá egyértelműen válaszolni. Ha TT hálózat van adott helyen, akkor L és N vezetéked van, a PE-t pedig tilos összekötni az N-nel.
(#) Miki82 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
Ezt honnan lehet megtudni?
Akkor az a biztos ha nincs osztva es csak marad egy foldelo szonda es ugy lesz foldeles?
Következő: »»   902 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem