Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Ion saját akkucsomag készítése
Lapozás: OK   24 / 26
(#) pipi válasza nagy hoho hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Az előző lap elején már kitárgyaltuk
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2022
(#) Régi motoros hozzászólása Nov 27, 2022 /
 
Most fedeztem fel, hogy a kínaiaknál két féle BMS van. Az egyik a balanced, a másik az enhanced.
A utóbbi miben különbözik a balanszálttól?
(#) pipi válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 27, 2022 /
 
Leírását láttad?
Enhanced version:Suitable for electric drill with starting current below 80A and power below 130W .(without balanced function)

Balanced version: Suitable for electric drill with starting current below 80A and power below 170W .(with balanced charging function)
(#) Régi motoros válasza pipi hozzászólására (») Nov 27, 2022 /
 
Jó azt látom, de ha csak annyi a kül, hogy nem balanszál az enhanced verzió, a pimér nem azt írják oda, hogy no balanced. Már azt hittem, hogy le vagyok maradva, és beújítottak valamit.
Egyébként érdekes, mert van ahol az egyik az olcsóbb, van ahol meg a másik.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2022
(#) Kastler hozzászólása Jan 14, 2023 /
 
Sziasztok, egy kérdésem lenne szeretnék egy a csatolt képen levő akkupakkot cserélni. Találtam egy ilyent, balanszer nélkül, akkor megtarthatom a régi balanszert csak kössem be az új pakkot rá?
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2023
(#) uniman válasza Kastler hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Semmit nem látunk az akkud elektronikájáról ! Valamint nem ártana leírni, hogy ez minek az akkuja...
(#) Kastler válasza uniman hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Ez egy philips akkus porszívó (Fc6405/01/F)
(#) uniman válasza Kastler hozzászólására (») Jan 14, 2023 / 1
 
Az elektronikája gyanúsan bonyolult: Bővebben: Link
(#) Kastler válasza uniman hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
További képek...
(#) Kastler válasza Kastler hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Nyugodtan megtarthatom az elektrónikát, vagy mindenképpen azt is cserélni kell akkuval együtt?
(#) Régi motoros válasza Kastler hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Na szép, újra egy akkucsomag balanszáló elektronika nélkül. Hiperszuper porszívó, jó drága pénzért,
és a filléres balanszert kihagyják belőle. Kezdem azt hinni, hogy ezek az átkozottak direkt csinálják,
így biztosítják be magukat, hogy néhány év múlva akkut is kelljen hozzá venni tőlük.
Csak nem a tervezett elavulás áldozata lett ez a készülék is?


Mielőtt bármit is tennél, nem ártana megmérni a cellafeszültségeket, és ha van rá lehetőséged,
töltsd fel őket egyesével az áramkörről lekapcsolva. Így kezdünk általában (már annyiszor írtuk),
és ennek függvényében jön a következő lépés, annak kiderítése, hogy akkor most az elektronika kuka, vagy a cella, esetleg több cella.

Természetesen azt is csinálhatod, hogy megveszed az új cellákat, és megtartod az elektronikát.
Csak akkor ha előbb utóbb az újak is bemondják az unalmast, kénytelen leszel elektronikát is venni.

Ui.: Egyébként nem ártana azt sem kideríteni, mi a funkciója a két fekete vezetéknek, mert ha van valami kommunikáció, akkor nem lesz jó hozzá semmilyen más elektronika, csak a gyári.
Ha csak valami hőmérő szenzor, akkor nincs probléma, azt meg lehet hagyni.
Idézet:
„...akkor megtarthatom a régi balanszert...”

Egyébként hol látsz te ezen balanszert? Nem látok valamit? Csak nem a másik oldalt a cellák felé?
(#) Kastler válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Idézet:
„Egyébként hol látsz te ezen balanszert?”

Bocsánat nem ismerem a lítium elektrónikákat. Az akksinak az az eredeti baja hogy nem tartja meg a töltést gyorsan lemerül.
(#) boyscout válasza Kastler hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Kérdés:
Eddig hogy használtad a porszívót?Vagyis mikor töltötted, előtte lemerült rendesen?
Vagy egy kis szívás,aztán vissza a töltőre?Mert ha ez utóbbi, akkor nagy szívás...

Édesanyámnak átalakítottam Lion aksisra 3 párhuzamos cellával, egy laposelemes
zseblámpát.Ennek cirka 21 éve, és most adta vissza javításra,mert a Luxeon
1 W-os lednek leesett az optikája,nyilván egy ütődéstől, és csak szórt fényt ad.
A használati utasítás az volt, hogy világítson,ameddig elhalványul a led fénye,
akkor északára tegye töltőre.Kb 5 -6 óra.Aztán világítson...
A töltő egy megpiszkált IomegaZip tápja,4,2 re, 0,8 A.
A tapasztalat, hogy télen cirka másfél havonta, nyáron 2, -2,5 havonta töltötte.

Vagyis a Lion celláknál is van memória effekt,ha rátöltesz.
Ismerős fősulit kezdte Dell laptoppal.Akku töltés ajánlás:
Ha elkezdted merítsd le teljesen, aztán töltsd fel.Vedd ki, ha tudsz hálózatról
járni.Busszal ment, ott használta erősen.Kezdetben 3 ó 20 percet tudott akkuról.
Eredmény: Az összes osztálytársának 1 éven belül pakkot kellett cserélni,
mert 30-40 perc után kimerült.
Neki még 4 év után éppen kibírta a 2,5 órás busz utazást,aktív HDD használat mellett is.

Vagyis a gyártó szerint NINCS memo effekt,bár mikor rátölthetsz.De azt is tudjuk, hogy
minden pack csere nagy haszon a gyártónak.

Azóta van Opus töltőm, már csak kíváncsiságból is felteszem, hogy milyen kapacitást
mutat két évtized távlatából.
Fejszámolást később,mert megmérem az áramfelvételt, hogy mennyi idő alatt használta
volna el a 4,5 V-os elemet.Itt valószínűleg lesz egy kis csúszás,mert aksiról én is világítok,
míg elemről odafigyelek a takarékosságra.

Boy
(#) Kastler válasza boyscout hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Idézet:
„Kérdés:
Eddig hogy használtad a porszívót?Vagyis mikor töltötted, előtte lemerült rendesen?”

A porszívó nem az enyém. Nem kell kis használat után tölteni ,de nem tud annyit mint korábban. Szerintetek ha ezt az elektrónikát tenném bele a gyári helyett? Ez jobb?
(#) Régi motoros válasza Kastler hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Először az utóiratomba feltett kérdést kell tisztázni, utána lehet tovább menni. A linkelt áramkör annyival jobb, hogy van balanszer rajta. De ha csak azt cseréled, és kiderül, hogy a cella gyenge, akkor még csak fél úton vagy.
(#) Kastler válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Én a cellákat és az elektrónikát is gondoltam cserélni.
(#) Kastler válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Az akucsomap plusz csatlakozója hőmérő szenzor. A cellák egyformán 3.91 voltosak.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2023
(#) Régi motoros válasza Kastler hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Akkor cserélhetsz cellákat és akár panelt is. Viszont a linkelt panelhez nem fogod tudni csatlakoztatni a hőmérőt, így kiiktatod a hővédelmet. Én csak cellát cserélnék, és vennék egy csak balanszáló áramkört. Így marad a gyári elektronika a hővédelemmel, a balanszálást pedig megoldja az új panel amit rákötsz a cellákra.
(#) Kastler válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Úgy látom a hőérzékelő csak megvan kötve az akkupakk védelmi panelen és valójában a másik vezérlő panelre csatlakozik. Megpróbálom kicserélni az akku bms panelt is. Köszönöm szépen a segítséget.
(#) szsrobert válasza nagy hoho hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Felső.
(#) Kovidivi válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 16, 2023 / 1
 
Régen én is mindenhova balanszert tettem be, meg balanszeres BMS-t vettem, de manapság már nemrakok sehova sem. Miért? Régebben építettem maradék, használt cellákból 3S8P akksipakkot, balanszeres BMS-sel. Úgy elcsúsztak a cellák egymástól, ahogy kell (volt benne pár olyan cella, amelyik picit önkisüléses volt). Ez több akksipakkommal megtörtént. Ahol pedig 1-2A-rel megy a töltés, pár mp-nél tovább nem fof a balanszer neked dolgozni! Ehhez 20-30mA-rel töltés kell 10-20órán keresztül, amit senki (!!!) sem fog garantálni, vagy megtenni. Innentől halott az ügy.

Gondoltam, lemerítem, feltöltöm párszor, felrakom 2napra tölteni 30mA-rel labortápra, hogy a balanszer végezhesse a dolgát. Megsúgom, nem sikerült neki. Szétbontottam a csomagot, a 4.15V-ig feltöltött cellákat félreraktam egy hónapig, majd kiszortíroztam belőle az önkisüléseseket. Az akksipakk azóta is tökéletes! Ha egy akksipakkot lemerítesz, majd feltöltesz, ugyanannyi áram fog befolyni, mint ki. Mintha vödörből öntenél ki vizet, majd vissza. Ha a víz magától nem párolog el (önkisüléses cella), akkor nincs gond.
Az önkisüléses cellákat meg fel kell ott használni, ahova 4V elég, nagy kapacitással, pl. csinálni belőle egy akksis hordozható lámpát 10W-os LED-del, meg step uo konverterrel, és kész. Ha lemerül, feltöltöd, használod, kész. Esetleg valami bika aktív balanszert beépíteni, vagy smart BMS, de ennek nem látom értelmét hibás celláknál.
(#) Kovidivi válasza Kastler hozzászólására (») Jan 16, 2023 / 1
 
Csak a cellákat cseréld ki. Sima BMS-nek tűnik, semmi extra.
(#) szsrobert válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Egyetértek. Töltéskor külön töltöm 4-4,2Vig, kisütéskor egyik se essen 3V alá. A gyenge cellát semmilyen bms nem tudja jó cellává tenni. Jó cellára érdemes cserélni.
(#) Régi motoros válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 16, 2023 / 1
 
Ez így van, csak azt felejtik el sokan, hogy a banalszert is a töltőáramhoz kellene méretezni.
Az 1-2 száz mA -es balanszerek fikarsznyit sem érnek a több amperes töltőáramnál, főként a használt celláknál nyilván. De ki beszélt most használt cellákról?

Hogyha csak kicsi a balanszáló áram, akkor még a töltést is illene szüneteltetni közben, hogy ne terhelje fölöslegesen a balanszer áramkört a töltőáram. Ha sikerült kibalanszálni, akkor újra megy a töltés. Aztán megint balanszálás, megint töltés stb amíg sikerült minden cellát végfeszültségre tölteni. Ez 100mA -es balanszerrel rengeteg idő.

Ui.: Nyilván egy teslában sem 200mA -el balanszálnak...
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2023
(#) Régi motoros válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Az még lemaradt, hogy egy akkucsomagot nyugodtan lehet balanszálni 1C-vel is (sőt többel),
ha van rá igény, meg anyagi keret ugyebár. Akkor nem tart órák hosszat.
(#) Kastler válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Végül is egy nagyobb balanszert vettem, majd meglátjuk...
(#) pipi válasza Kastler hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
151 az 150ohm vagyis 4.2V-on kb 30mA balanszáramot tud... Lásd Régi motoros hozzászólsát mennyit ér
(#) Régi motoros válasza pipi hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Szerintem párhuzamosan van rajta kettő, de azzal se ér sokkal többet...
(#) kezdomotoros hozzászólása Jan 23, 2023 /
 
Sziasztok!Van egy "jó kérdésem",-köthető-e egy 4S-es BMS töltésvédő panelra 2 akksi,vagy csak 4db?
Esetleg 3db,vagy ez lehetetlen?A válaszokat előre is köszönöm!
(#) Régi motoros válasza kezdomotoros hozzászólására (») Jan 23, 2023 /
 
Természetesen köthető (remélem érted az iróniát ), csak működni nem fog. A hiányzó cellát úgy fogja érzékelni, mintha alulmerült lenne, így alapból letilt. Megfelelő elektronikát kell választani.
Ahány cellát akarsz sorosan kötni, olyan cellaszámú BMS szükséges. A mókolás itt nem működik.
Következő: »»   24 / 26
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem