Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vezetéknélküli termosztát
Lapozás: OK   7 / 10
(#) Bakman válasza VWAtus hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Pl. így, lásd melléklet.

Hozzávalók: két termosztát és egy kétáramkörös relé. Mindkét termosztát fűtési üzemmódra programozva. Ha középen nincs elég meleg, akkor az ahhoz tartozó érintkezők zárva vannak. Ha a felső részen is csökken a hőmérséklet, akkor a termosztát zár, a relé kap áramot, indítja a hőszivattyút és a másik érintkezője segítségével öntartású lesz. Így, ha a felső rész eléri a beállított hőmérsékletet, hiába kapcsol ki a termosztát, az öntartás miatt a relé behúzva marad.

Ha a középső rész is eléri az 50 °C-ot, akkor a termosztát megszakítja a relé áramát, az elenged, leállítja a hőszivattyút. Ha a középső részen kihül a víz, hiába kapcsol vissza a termosztát, mivel a felső még nem kapcsolt be, a relé nem fog áramot kapni addig, amíg a felső részen is ki nem hűl a víz.

A termosztátok beállításánál itt a hiszterázist a minimumra lehet állítani, a hiszterézist maga a puffertartály adja.

Javaslom két digitális termosztát beszerzését, a csőtermosztátok és merülőhüvelyes termosztátok nem adnak pontos beállítási lehetőségeket.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2020
(#) VWAtus válasza Bakman hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Köszönöm szépen a gyors választ.
Van két merülőhüvelyes termosztát ami tekerős első körben megnézném azzal milyen eredményt mutat.
A kérdés még az lenne hogy megtudnád e adni nekem milyen néven keressem ezt a relét?
Köszönöm
(#) Bakman válasza VWAtus hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Ezekből annyi van, mint a tenger. Ami fontos, hogy két áramkörös (DPDT) és 230 V-os tekercsű legyen. Pl.: Finder 40.52.8.230.0000, de ehhez kelleni fog egy foglalat is.
(#) VWAtus válasza Bakman hozzászólására (») Nov 1, 2020 / 1
 
Köszönöm szépen
(#) proli007 válasza VWAtus hozzászólására (») Nov 2, 2020 /
 
Hello! Még annyit, hogy mind két termosztátnál a "C" és "NC" lábakat kell bekötni. Ez általában a 2-es és 3-as pontot jelenti. (Tehát a hőmérséklet emelkedésekor bontó érintkezőt.)
(#) AtusVW hozzászólása Nov 2, 2020 /
 
Sziasztok köszönöm a segítséget.
Úgy nézz ki működik szépen.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2020
(#) airwalker hozzászólása Nov 28, 2020 /
 
Sziasztok!
Adott egy Baxi kondenzációs fűtő kazán, amit egy Siemens RDH100RF vezérel. A termosztát tud 2 pontos 1K, 2 pontos 0,5K, PID gyors, PID lassú módon szabályozni. Gyárilag PID lassúba szabályoz, ami a beállított hőmérséklethez közeledve ki be kapcsolgat. Nem tudom ez mennyire tesz jót a kazánnak, de gondolom nem igazán erre van tervezve. Kíváncsiságból első körben 2 pontos 0,5K módban használtam, 1 fokot hűlt és 0,5 fokot fűtött túl. Második hónapban PID lassúban használtam, ugye itt össze vissza kapcsolgatott(olyat is olvastam, hogy megtanulja a helyiség hőigényét). Majd ebben a hónapban visszatettem 2 pontos 0,5K módba, viszont itt is elkezdett olyat, hogy elért beállított hőfoknál is be be kapcsolgat akár fél percre is(10 perc alatt 3x játszotta el, míg a pincében voltam). Be lehet ezt a termosztátot valahogy állítani, hogy normálisan működjön?
Másik dolog: van egy ugyanilyen termosztát, ami egy évvel később lett vásárolva, azon már nem lehet szabályozási módot váltani, az csak PID-ben hajlandó működni. Találkozott már valaki ilyennel?
(#) LordCH hozzászólása Márc 20, 2021 /
 
Sziasztok,

Segítséget szeretnék kérni a következő probléma megoldásához:
Vac egy régi FÉG kazánom (lásd kép), ez a kazánt egy régi MGM 5013-0-005 típusú fali termosztát vezérli (lásd kép a típushoz és a kapcsolási rajzhoz).
A bekötésnél látszik hogy 1-es - zöld/sárga , 2-es -kék és 3-as barna.
A régi termosztátot le szeretnénk cserélni, mert elromlott.
Egy Computherm T30RF Vezeték nélküli termosztátot szeretnék rákötni. A kacsolási rajza szerint két vezeték megy bele COM és NO abban kérném a segítséget, hogy melyik kábelt hova kössem az új kazánhoz, illetve mi legyen a harmadik kábellel?
Köszönöm előre is.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2021
(#) kzozo válasza LordCH hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
A régi termosztátban is egy NO kontakt van, a bekötését egy egyszerű multiméterrel meg lehet tudni (lecsatlakoztatott kazán mellett). Az ahhoz tartozó 2 vezetéket kell bekötni az új termosztát NO pontjaira.
(#) Gafly válasza kzozo hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
A zöld/sárgát ki kell kötni/leszigetelni, mert az nem kell az új termosztátnak.
(#) increduluszoltan hozzászólása Jan 6, 2022 /
 
Sziasztok! BÚÉK!
Siemens RDE100 termosztátot hogyan tudom visszaállítani gyári értékekre?
Szőke vagyok,próbáltam beállítani,de inkább csak elnyomkodtam...
(#) Teaway válasza increduluszoltan hozzászólására (») Jan 6, 2022 / 1
 
Nyomd le a + és – gombokat egyszerre 5
másodpercig, lépj a + gombbal a P22-ig:
P22 Gyári értékek visszaállítása
0 = OFF (gyári érték)
1 = Visszaállítás
(#) Matt hozzászólása Jan 31, 2022 /
 
Sziaztok!
Van egy computherm q7 rf termosztátom, aminek meghalt a vevője.
Megnéztem, hátha találok vezetékes kimenetet rajta és akkor tudnám tovább használni.
Látszólag ugyanezt a nyákot használják a vezetékes és vezeték nélküli verzióhoz is, csak a vezeték nélküli verzióba nincsenek beültetve a vezetékeshez szükséges alkatrészek.
Megpróbáltam visszakeresni azt a két pontot, ahonnan a relének a jelet kellene kapni.
Szerintem meg is találtam, de sajnos a processzor felől nem jön jel.
A bekarikázott R16 és R15 pontokra tippelek

Szerintetek más software is tartozik a vezetékes verzióhoz, vagy nem jó pontokat találtam meg?


Üdv,
Máté
(#) Inhouse válasza Matt hozzászólására (») Jan 31, 2022 /
 
Inkább meg kéne javítani a vevőt.
Mit jelent, hogy meghalt a vevő? Kézzel manualba tudod kapcsolni, csak nem veszi a jelet?
Ha nem tudod kézzel kapcsolni, akkor a tápja adta meg magát. Trafó nélküli soros kondenzátoros tápja van, ami 24V-ot csinál.
Rakj fel képet a vevő belsejéről és megmutatjuk mit kell megnézni.
Vigyázat, mivel trafó nélküli, nincs galvanikus leválasztás! Megérinteni veszélyes!
(#) Matt válasza Inhouse hozzászólására (») Jan 31, 2022 /
 
Manuálisan tudom kapcsolni. Illetve a termosztát is be tudja kapcsolni, de kb max 1 perc múlva kikapcsol a vevő, holott a termosztát továbbra is at jelzi, hogy fűt.
Csinálta már fordítva is. A termosztát szerint nem fűtött és ment a vevő.
(#) Inhouse válasza Matt hozzászólására (») Feb 1, 2022 /
 
Meg kéne mérni a vevőben a tápfeszültséget.
Egy 330nF 275V X2-es kondenzátor szokott lenni a táp részben, ennek csökken le a kapacitása. Itt egy sorstársad ugyanazzal a hibával és a kép a vevő belsejéről, benne a cserélendő kondenzátorral.
Vigyázat, mivel trafó nélküli, nincs galvanikus leválasztás! Megérinteni veszélyes!
Ha lenne ezekben olyan, hogy ha nem kap jelet x percen belül, akkor lekapcsol, az is lehetne, hogy nincs RF kapcsolat egy idő után. De nincs ilyen biztonsági funkciójuk. Illetve neked fordítva is megtörtént.

Az adó átfaragása nem járható út. Honnan szerzel hozzá való 3V-os bistabil relét? Mi fogja kapcsolni a relét?
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2022
(#) don_peter hozzászólása Nov 13, 2022 /
 
Olvasgatom a fórumot és több esetben biztató válaszok érkeztek ezért elengedek én is egy kérdést. Lehet csak elméleti lesz elsőnek, de hátha át lehet gyakorlatba is ültetni.

Van egy Computherm Q3RF termosztátom és hozzá való vevő egység, amely dolgozik rendesen, de szeretnék egy külön vezérlőt készíteni, ami kicsit komolyabb szinten dolgozna.
Itt rögtön egy kérdés fel is merül bennem, hogy van e különbség Q7RF RX és Q3RF RX közt? (mind kettő vevőegysége, olyan mint ha egyforma lenne. Az adó tudom, hogy kicsit komolyabb mint a Q3RF-é.

Ami érdekelne, hogy valaki készített már esetleg saját vezérlőt (STM32) ehhez a típushoz? Milyen elven működik az adó és vevő? Azt látom, hogy elvileg egy 868MHz-es rádió van benne, amit ilyen formában meg is találtam, de gondolom ez csak a rádió részét oldaná meg. A gyártói protokollhoz meg külön kellene írni valamit. Ismeri valaki ennek az adó és vevő párosnak az elvi működését? Köszi előre is.
(#) proba válasza don_peter hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
A rádiós részét meg kell építeni mindenképp, akkor a forgalmat lehallgathatod, értelmezheted. Magam részéről mivel az adót a vevővel együtt árulják, csak a termosztát vevőinek a kimenetét használnám a saját logikámhoz.
(#) don_peter válasza proba hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
A vevőt külön is meg lehet venni, így ezt a részét nem értem.
A lehallgatást értem, mondjuk innentől elég a be és kikapcsolást lehallgatni és utána azt a csomagot használni/küldeni a vevőnek.
(#) Inhouse válasza don_peter hozzászólására (») Nov 14, 2022 / 1
 
Most nem rémlik, hogy melyikekkel próbáltam, de nem volt kompatibilis a 2 különböző Computherm adó a vevőkkel, csak a saját sorozatában tudtam párosítani. Ez lehet, hogy csak pár azonosító bit a sorozatban, de lehet, hogy a kódolás más...ez utóbbi nem annyira valószínű. Igazából még azt sem néztem, hogy mind 868MHz-es volt-e, vagy a régiek 433-asok...
Itt el tudsz indulni, a srác már elég jól elhaladt ezzel.
(#) uniman válasza don_peter hozzászólására (») Nov 14, 2022 /
 
Computherm Q3/5/7/8 RF kétféle létezeik, van a régi ovális gombos, meg az újabb négyzetes! Te nem írtad le/mutattad meg melyikről van szó!
A Q3-at nekem sem sikerült a Q8-as vevőmmel összetanítani...
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2022
(#) Inhouse válasza Inhouse hozzászólására (») Nov 14, 2022 / 1
 
Itt a srác teljes ezzel foglalkozó sorozata, nekem zavaró, hogy a weboldalán nincs a következő oldalra való lépés.
(#) don_peter válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Köszi nézegetem a blog-ot. Elég komoly, hogy nem lehet lapozni az egyes fejezetek közt, kellemetlen volt megtalálni, de végül elolvastam az anyagot. Megnéztem a kódját is közben, de a C++ nem az erősségem, bár lehet így is kihámozok majd belőle valamit. Csak attól tartok, hogy maga a rádió befogása és kiértékelése lehet elkerülhetetlen lesz.

Nincs itt valaki, aki esetleg portolta STM32-re vagy legalább sima C-re?
(#) don_peter válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Köszi, hogy ezt linkelted. Nekem 3-ig jött be, a 4-és 5. fejezetet nem is találtam. Köszi..
(#) don_peter válasza uniman hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Q3-am van, de gondolom ez részlet kérdés, ha programból rá lehet hangolódni..
(#) don_peter hozzászólása Márc 15, 2023 /
 
Srácok sajna a rádió jelét egyelőre nem tudtam eszköz hiánya miatt befogni, de agyaltam és a következőre jutottam. Nekem egy Q3RF adóm van és megtekintve az adót arra gondoltam, hogy nem e lehetne logikai analizátorral megfigyelni az adatokat, amely az MCU és a radió modul közt van. Mivel láttam, hogy összesen 4 vezeték megy a modulba, már tudtam, hogy nem lehet bonyolult logika a kettő közt. Így is lett. Gyakorlatilag 1 vezetékes kommunikáció van a kettő közt. Loggerrel sikerült is ( nem meglepő módon ) mentenem a kommunikációt, de sajna az értelmezése már nehezebben megy. Ebben kérném a segítséget. Csatolom a logger nyers adatot és csv-ben.

Eddig jutottam, ami nem biztos, hogy jó:
  1. Init
  2.  * Teszt, 2225, BaudRate (45 imp)
  3.  * 0x00007FFFF0001
  4.  *
  5.  * Start
  6.  * Teszt, 810 BitRate CMD
  7.  * 0x01FFFFC049 x 4 (40 imp)
  8.  * 1466 BitRate és invert CCMD
  9.  * 0x02A7338FFA7338FF X 4 (58 imp)
  10.  * Stop
  11.  * Teszt, 810 BitRate CMD
  12.  * 0x01FFFFC0C9 X 4 (40 imp)
  13.  * 1466 BitRate és invert CCMD
  14.  * 0X02A73380FA73380F X 4 (58 imp)

Tudna valaki segíteni a helyes értelmezésben?
Előre is köszi.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2023
(#) don_peter válasza don_peter hozzászólására (») Márc 17, 2023 /
 
Ha valakit érdekel, hogy hol tartok a témában, akkor itt tudja követni. Úgy gondolom, hogy a Q3RF adását talán sikerült vissza fejtenem, bár ez csak a nyers adat, ettől a rádió még eltérhet. https://github.com/DPTPSystem/Q3RF_SignalMonitoring
(#) don_peter hozzászólása Ápr 6, 2023 /
 
Nos a Computherm Q3RF (új szögletes gombos) adót visszafejtettem és sikerrel reprodukáltam a jelet CC1101-es rádió modullal. De nem fenékig tejfel a kérdéses téma. Részlet a történetvezetésemből:
Idézet:
„Meg kell említenem azt, hogy a projekt kapcsán legalább 4 hasonló forrásból merítkeztem, de sajnos ezen projektek egyike sem volt 100%-ig hasznomra. Révén ezen projektek Q7RF eszközt használnak én pedig Q3RF verziót. De ezek mellett is csak a legritkább eseteben fordult elő bármilyen kompatibilitás két ugyan olyan eszköz közt. Tehát szinte biztosra lehet venni, hogy egy újabb de ugyan olyan típusú eszköznél ismét végig kellene menni majdnem a teljes visszafejtésnek. Tehát ha komolyan gondolkodsz, hogy saját kompatibilis eszközt fejlesztenél gondolj arra is, hogy neked is végig kell menned a visszafejtési folyamaton.”

Viszont azt is hozzá tenném, hogy ha megvan a visszafejtés, akár logikai analizátor segítségével is, onnantól már szerintem megoldható bármelyik eszközzel a kompatibilitás. (bár erre azért nem esküdnék meg)
(#) Danecay hozzászólása Okt 6, 2023 /
 
Sziasztok!

Régi termosztátomat egy vezetéknélkülire cserélném le. Nem akarok drága készüléket venni, de rosszat sem. Az EMAG-on nézem, mert ott van némi beváltható vásárlási utalványom, a Logictherm R7-RF ,avalamint a Ermetiq TA-WT19 típusokat, ráadásul még a kiszállítás is ingyenes.

Mondjuk ahogy nézem, kb. ugyanaz a kettő Jók lehetnek ezek, vagy érdemes inkább valami drágábbat nézni. Ott van mondjuk a Honeywell DT92 is aminek a nevét legalább már hallottam, de olyan kis puritán és nem programozható.

És még egy sarkalatos kérdés, ami nem mindegyik termosztát leírásában szerepel, ami a következő:

"A Logictherm R3 RF szobatermosztát fűtő- vagy klímaberendezés vezérlésére alkalmas, mivel kompatibilis a legtöbb Romániában forgalmazott központi fűtési kazánnal, függetlenül a vezérlőfeszültségtől (24 V vagy 230 V)."

Ez a dolog egyébként nagy általánosságban igaz az összes termosztátra, vagy csak amelyekhez oda van írva? Nekem egy D-ÉG Colibri kazánom van és ha jól rémlik itt 110V a vezérlőfeszültség. Emlékszem, hogy egyszer megcsípett mert nem számítottam rá és emiatt rámértem, hogy mennyi is az annyi
(#) Inhouse válasza Danecay hozzászólására (») Okt 6, 2023 /
 
Ahol kontakt vezérli a kazánt, oda olyan kell, és mindegy milyen feszültség, mert a relé majd kapcsolja, ha 24V, ha 230V. Ha komminikál a termosztát és a kazán, akkor meg olyan kell, ez utóbbi drágább.
Nem tudom milyen a régi vezetékes termosztátod, és azt sem, hogy a D-ÉG Colibri kazán milyet igényel. Ha a régi egy tekerős termosztátod bimetálos és ennek az érintkezőjére van kötve, akkor bármelyik relés jó lesz helyette.
Következő: »»   7 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem