Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   830 / 841
(#) mlaci989 válasza Skori hozzászólására (») Márc 5, 2023 /
 
4,7uf elektrolit kondi meg egy 100n kerámia van a kimeneten.
(#) JZoli válasza mlaci989 hozzászólására (») Márc 6, 2023 /
 
Az áram-szabályzó potin nincs gerjedés véletlenül? Lehet ott kellene szűrni a jelet, hogy ne jusson tovább.
(#) Skori válasza mlaci989 hozzászólására (») Márc 6, 2023 /
 
Az a 4,7µF elektrolit kondi, 1MHz-en semmit sem ér, ezért kérdeztem a fóliát.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2023
(#) mlaci989 válasza Skori hozzászólására (») Márc 6, 2023 /
 
Értem.
Ráraktam 1, majd 3,3uf os fóliakondit. Kissé csillapította és széthúzta a színuszt.
Ezután megpróbáltam egy 22uf elkót nem értem de jó lett. Más 723 as rajzokon láttam 47uf elkót a kimeneten. Lehet nálam kevés volt az a 4,7 mikró. Lényeg hogy megszünt a zaj. 4 amperos terhelésen kb 2,5-3mV ot hullámosodik a kimenet.
Első fotó 1V 200mA, második 4A 11,8-9V.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2023
(#) Ge Lee válasza mlaci989 hozzászólására (») Márc 6, 2023 /
 
A második képeden 10ms-osak a hullámok vagyis ott már az egyenirányítás mászik át a kimenetre.
(#) mlaci989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 6, 2023 /
 
Pontosan. 100Hz Érdekes még probáltam egy 2,2uf bipoláris kondival is eltünt a gerjedés.
(#) toth1996 hozzászólása Márc 11, 2023 /
 
Sziasztok.
Van egy tápegységem ami terheletlenül 21v de amikor be terhelem kb 1 amperral -1.7 akkor kb 17.5 le esik és nem tudok többet kicsikarni .
Ilyenkor nagyobb buffer kondival javítható picit vagy a trafó ennyit bír ?
AC 16v 3 amperes az ág . (Papíron)
Rá mérve 18 v itt csak a két drót van

Vagy ez így normális ?
(#) ferci válasza toth1996 hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
Szia!

Normális, ha lehetne tudni a puffert.
Nem írtad, mekkora .. a te esetedben legalább 4.700 µF mehet a graetzre.
Ott is tudsz picit emelni, ha schottky diódákból rakod össze.
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
Ki fenét érdekli mellesleg az a pár(tized) volt.
(#) toth1996 válasza ferci hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
Szia.
Kevesebb öhm 3300 uf
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2023
(#) merlingerin válasza toth1996 hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
Szia! Milyen táp ez? Mert ha valami kaocsolóüzemű használt valami, akkor kimeneti puffer száradása pont ilyen eredményhez vezet.
(#) toth1996 válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
Képen nem az az érték amit írtam de a valóságban 3300 uf.
(#) Lamprologus válasza toth1996 hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
Mekkora a feszültség a trafón, és a puffer kondin az 1A-es terhelés esetén?
(#) jpocok hozzászólása Márc 21, 2023 /
 
Sziasztok!

Kérlek, ne várjátok, hogy átböngésszek 830 oldalnyi hozzászólást! Ezért inkább kérdezek.

Szeretnék egy 30V/3A-es labortápegységet építeni. Nekem nagyon tetszik Edison14 készüléke, de tőle nem tudok kérdezni, mert már 26 hónapja nem jelentkezett be.

Tehát két kérdés:

1.) Megépíthetem-e Edison14 tápegységét egy 30V/5,6A toroid transzformátorral? Ő határozottan 25V-os típust ír. Biztos, hogy csak az jó hozzá?

2.) Feltétlenül analóg műszereket szeretnék használni, amelyek 30V, illetve 3A végkitérésűek. Ezeknek a beépítéséhez kérek segítséget (esetleg valami Móricka-rajz, vagy hasonló)!

Fáradozásotokat előre is köszönöm!
(#) Ge Lee válasza jpocok hozzászólására (») Márc 21, 2023 /
 
Biztos alapos oka van a választásodnak, de azért én csak megkérdem, hogy miért nem építesz inkább egy lpsu-t?
(#) vision61 válasza jpocok hozzászólására (») Márc 21, 2023 /
 
Szia!

Idézet:
„1.) Megépíthetem-e Edison14 tápegységét egy 30V/5,6A toroid transzformátorral? Ő határozottan 25V-os típust ír. Biztos, hogy csak az jó hozzá?”

Ez gyakorlatilag ugyanaz, amit egységcsomagban is megrendelhetsz Aliról, ... és még sok egyéb helyről.
Már az AC 25 V-os feszültség is sok lehet a TL081-nek, ha a hálózati feszültség megemelkedik.
(#) toth1996 válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 21, 2023 /
 
Hu basszus most vettem észre hogy írtál..
Ahogy van időm megírom.

Fentebb említett kapcsolásba tl081 et nem lehet stab kockákkal stabilizálni igy rá lehetne kötni 24v AC-t.
Ez járható?
(#) scooby_ válasza toth1996 hozzászólására (») Márc 21, 2023 /
 
Lehet, de akkor a kimenő feszültséged is kevesebb lesz, 1-2V-tal mint a zéner maximális feszültsége. Ennek a tápnak elég sok hátránya van ami a kivezérelhetőségét illeti. Én inkább javasolnék egy "lebegő" tápot. Van itt a forumon is komplett dokumentáció róla. Elméleti síkon a paraméterei a végtelenségig felhúzhatók.
(#) robis01 válasza jpocok hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Sajnos nem úszható meg az olvasás. Itt elég jól össze vannak foglalva az alap ismeretek megtestesülés

Kezdheted itt is a válasz keresést: Egyenirányítás

Vagyis ha az alkatrészek elviselik a magasabb tápfeszt amit rá engednél akkor működhet. De ott van még az is hogy szinte duplájára emelnéd az áramot. Már a leírásban is írja hogy 3A-nál fűtenek a végtranzisztorok (ezért is duplázta meg), nagyobb 5,6A-nál ezek számának növelésével is számolni kell. Ekkora áramnál már ajánlott a ventilátoros hűtés is, aminek a tápellátását szabályozását is bele kell kalkulálni a projektbe.

Analóg 3A műszer felbontása kb. 100mA, 30V-os felbontása pedig 1V, ezzel is érdemes számolni.

Ha teheted érdemes elgondolkodni Pioneer / Alkotó labortápján. Sokan megépítették, (többek közt én is) és használják megelégedve. Ha elakadsz az építésben nagyobb eséllyel kapsz hozzá segítséget, tekintve hogy sokan használják.

Üdv
(#) tufatofu válasza jpocok hozzászólására (») Márc 22, 2023 / 1
 
Körültekintően kell megépíteni bármit is, mert a szép paneltervek ellenére sok a kiforratlan kapcsolás amit "mókolni" kell, hogy használható legyen valamennyire. Gee Lee tette közé egyszer, egy Elektoros kapcsolás alapján a saját megvalósítását(már nem emlékszem a nevére) az általa tervezett nyáktervvel komplett. Emlékeim szerint, megépítve egyedül azzal nem volt semmi gubanc, barkácsolás nélkül hozta a tőle elvártakat, több megépített áramkör viszont nem. Ne tévesszen meg a bőség zavara, mert sok az v1..2...100..a..b..x.. stb. verzió, ami nem biztos, hogy beváltja a hozzáfűzött reményeket sok ráfordított plusz idő és energia nélkül. Ez nem azt jelenti, hogy nincs használható köztük, de érdemes odafigyelni még építés előtt.
(#) Suba53 válasza jpocok hozzászólására (») Márc 22, 2023 / 1
 
Maga a toroid tökéletes lehet labortáp számára, de nem ehhez a kapcsoláshoz.
A TL081 abszolút maximális tápfeszültsége +/-18V, ( 36V )
A 30V egyenirányított, pufferelt feszültsége meg terheletlenül 42V körül van.
Ez eleve sok, de a kapcsolásban a műveleti erősítő negatív tápfeszültsége -5,6V, amit egy zeneres stab ad. Vagyis az összes tápfesz 48V körülire adódhat, és ehhez még hozzájöhet a hálózati feszültség szórásából adódóan, akár +10-20%
Vagyis ez a trafó ehhez nem jó.
Válassz olyan kapcsolást, ahol a szabályozó erősítőknek a tápfeszültsége nem a teljes táp, hanem abból leosztott, zenerrel, vagy stabbal kialakított alacsonyabb fix tápfesz.
Ilyen például a Pioneer - Proli007 - Alkotó által közzétett 0-30V/0-3A táp is.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2023
(#) toth1996 válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Idézet:
„Ilyen például a Pioneer - Proli007 - Alkotó által közzétett 0-30V/0-3A táp is.”

Ezt valaki becsatolná kérlek
Érdekelne engem is.
(#) jpocok hozzászólása Márc 22, 2023 /
 
Mindenkinek köszönöm az értékes válaszokat az Edison14-féle labortáppal kapcsolatban! Ideje tovább nyomozni a megfelelő kapcsolás után.
(#) toth1996 válasza toth1996 hozzászólására (») Márc 22, 2023 / 1
 
Megvan )))

labortáp.jpg
    
(#) robis01 válasza toth1996 hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
És itt van a dokumentáció.
(#) Suba53 válasza robis01 hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Megnézted a pdf-et?
Ez a doku nem a 30V/3A labortáphoz tartozik, amit Tóth kolléga mellékelt.
(#) scooby_ válasza jpocok hozzászólására (») Márc 25, 2023 /
 
Nekem egy régóta bevált kapcsolás, itt a doksija: Bővebben: Link
Érdemes ebben a formában megépíteni. Sok javításon esett át. A kimeneti értékek széles határok között változtathatóak. Minden további nélkül kiegészíthető valamilyen előszabályzóval is akrá.
(#) Laci66 hozzászólása Márc 26, 2023 /
 
Sziasztok!
Sok éve használok egy kis tápegységet ami (uA723 + 2N3055) 3-33V-ig szabályozható és 1A-t ad le.
Most szeretnék készíteni 2 db nagyobb terhelhetőségűt 4-5 A-eseket amit szükség esetén kettős tápként is használhatnék. Valami egyszerűre gondoltam, nem olyan profi cuccokra mint amilyeneket itt a fórumon láttam. A lényeg hogy minél kevesebbe kerüljön, ezért ha lehet meglevő alkatrészekből építkeznék. Tehát ami van hozzá: 300VA-es trafó 24V/4A, ill. 24V/6A szekunderekkel, 7A-es diódahidak,
4700µF/40V-os elkók, uA723 IC-k, és egyéb apróságok. A mellékelt kapcsolást néztem ki a NYÁK terv miatt, viszont 2 db 2N3055 helyett 1db 2N5038-at tennék bele (ez van itthon) ha szólóban elboldogulna 4-5A árammal. A véleményeteket kérném és segítséget az átméretezéshez amennyiben beletehető az 5038. Ja, és a 2N4037 mivel helyettesíthető?
Előre is Köszönöm a segítséget!
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Márc 26, 2023 /
 
2N4037 helyett jó a BD136 vagy inkább a BD140? Ezek vannak itthon.
(#) janir18 válasza Laci66 hozzászólására (») Márc 26, 2023 /
 
Hello!
Ezekre nézz rá. BC161,2N4036,KT933V,KT933B,SE8510
SE8520,SE8521,SE8541,SE8542
Következő: »»   830 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem