Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   501 / 3945
(#) hapro válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Most megmondom..alul van írva, hogy alkatrészek mértékegysége (angolul) ellenállás: ohm. A rajzon meg egy 500-ast látsz=>500ohm
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Jó láttam csak kicsit sokalltam 500ohm
(#) hammer14 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
üdv!

Lehet hülyét kérdezek de hátha tudtok valamit mondani rá. Van egy kinézetre masszív trafóm azaz nagy vasmaggal kb2,5 ös húzallal tekerve. És olyat tud hogy 2x9v-2x15v-2x18v 1x19v és 1x25 1x93 1x145. És igazság szerint sok mindenre lehetne használni. Csak gyakorlatilag nekem erősítőbe kellene,amihez 2x40v körüli feszültség kellene. Én a trafó kivezetéseit sorbakötve nem tudnék elérni 40v hoz közeli értéket? és a +- os táp kell. Olyat hogy tekercselni nem szeretnék mert nincs huzalom,és venni keveset meg nem nagyon lehet.
Apróhirdetésbe is fönt van ha esetleg valaki cserélne velem.
(#) Máté24 válasza hammer14 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Helló nem vagyok egy nagy mester de szerintem ha a 93 voltot szétszeded valahol ott kötsz ki amire +- szükséged lenne.
(#) proli007 válasza hammer14 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Hello!
Ez attól függ, tényleg az van-e rajta, amit leírtál..
Mert ha az 1x25V-hoz hozzá adod a 2x9V egyik felét, akkor 25+9=34V lesz. Ugyan így a 1x19V-hoz a 2x15 egyik felét, 19+15=34V és az szintén akkora lesz. így már használhatod, mert ez egyenfeszültségben kb. +- 44V-ot fog adni. Feltétele a dolognak, hogy a tekercsek tényleg egyforma huzalvastagsággal vannak tekerve.
üdv! proli007
(#) hammer14 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Igen az van rajta lemértem műszerrel. a huzal keresztmetszetek szemre ugyanolyanok. mert a tekercseket nem akarom szétfejteni,de ha oldalról bele nézek úgy nem látszik különbség.

Azért a biztonság kedvért még egyszer leméregetem mielőtt sorba kötném. Ha sikerül akkor már a tda7294 féle erősítőhöz megvan a puffer,a táp,meg a doboz. Így már talán érdemes megépítenem. Azaz megrendelnem a kitet
(#) proli007 válasza hammer14 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Hello!
- Ja, azt elfelejtettem írni, hogy fázishelyesen kell összeadni a feszültséget. Tehát ha nő (összeadódik) akkor oké, ha meg csökken (kivonódik), akkor meg kell fordítani valamelyik tekercs kivezetését. (persze lehet ezt tudtad)
- Sorba kötni mindenképpen lehet, csak a legvékonyabb drótnak megfelelően lehet terhelni.
- Sok szekunder feszültség azért általában nem jó előjel, mert a trafó úgy tekerik általában, hogy a szekunder terhelések összege adja a maximális teljesítményét. (Tehát ha a trafó mondjuk 200VA-es, akkor biztos hogy három szekunder nem úgy van tekerve, hogy akármelyiken levehető a 200VA) Persze vannak extrém esetek is, de ahhoz általában kiugróan nagy ablak keresztmetszetű trafót használnak, mert az általánosan használt vasakra ilyen tekercsek nem férnek rá.
üdv! proli007
(#) hammer14 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
öhhm..hát nem tudtam hogy kivonódik ha fordítva van a fázis... de elcsodálkoztam volna mikor nem 34 et mutat a multiméter


egyébként freccsentő gépnek volt a betápja a Samsungba valamikor,de kibugáztam a kidobott gépből, egyébként elég nagy vasmagja van: méretei:b=45mm d=65mm c=79mm a=22mm
egy program szerint 80w ot tud. amit majdnem elhittem még a 4x80w os erősítőm trafóját meg nem néztem hasonlítás kép és az a fele se volt méretbe és nem kapcs üzemű.

Na összekötözgetem amit leírtál és imádkozok egyet.
(#) HA3GX hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Sziasztok!

Beszeretnék gerjeszteni a csatolt kapcsolást. Valaki tudna segíteni? Köszönöm

kapcs.JPG
    
(#) nagy_david1 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Hello!
Egy olyan kérdéssel fordulok hozzátok hogy pl egy trafót szeretnék 555 ic-vel meghajtani, aztán a trafóval egy kondenzátort feltölteni (fényképezőgép vaku nagyjából ha így könyebb). Az a kérdésem hogy 50%-os kitöltési tényezővel, X Hz-es járatással a trafó ugyanúgy működne mintha csak pl X Hz-es 1%-os kitöltéssel, tűimpulzusokkal járatnám. A hatás ugyaz lenne? Mert fogyasztás szempontjából nem mindegy szerintem. Azért kérdezem mert ugyse szinusz váltóval menne s akkor már a trafók az egyent nem szeretik úgy sem ezért elvégre csak a frekvencia számítana? Nemtudom értitek-e mire gondolok. Magyarul ha egy trafót lüktető egyenárammal hajtok meg akkor csak a frekvencia számit vagy a kitöltséi tényező is? Köszönöm előre is.
(#) moltam válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Kössz!
(#) brato hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Üdv!

Egy hőérzékelőt szeretnék rákötni eg SiemensLogo vezérlőre. A vezérlő 12V egyenfeszültségről üzemel.
Az analóg bemeneten 0-10V -ot tud fogadni.
Az érzékelő 0 C fokon 27,28K. 20 C fokon 12,09 KOhm.
A méréstartománya -30 -tól +100 fok.
Hogyan lehet ezt összehozni egyszerűen?
(#) Stephani Mihaly hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Tiszteletem! Kissé össze vagyok zavarodva, ugyanis olvastam valami rádiótechnikai szakkönyvet, amelyben azt írta, hogy a töltések a pozitív saroktól a negatív sarok fele vándorolnak. Eddig rendben, de egy másik szakkönyvben azt írta, hogy a töltések a negatív saroktól vándorolnak a pozitív fele. Melyik a valós állítás?
(#) feki00 válasza Stephani Mihaly hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Az elektron ami a negatív töltés, a negatív "sarokból" vándorol a pozitívba.
De az elektronikában inkább úgy fogjuk fel hogy a pozitív oldalról folyik az áram a negatívba.
(#) moltam válasza Stephani Mihaly hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Régen azt hitték hogy a + tól a - felé mennek.De később rájöttek hogy pont fordítva.A régi megállapítás lett a technikai áramirány az új a fizikai.
(#) Stephani Mihaly válasza feki00 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Aha... Köszönöm mindkettőtök felvilágosítását! :kalap:
(#) gg630504 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Ha szabályos színuszt használsz, akkor abban csak az alapfrekvencia van.
A négyszög torzított színusz, megjelennek a felharmonikusok.
50 %-osnál sokkal kevesebb van, mint 1%-os kitöltésűnél. Azaz máshogyan kell(ene) méretezni az áramkört.
(#) proli007 válasza moltam hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Hello!
Azt sajnos nem írtam, hogy a 4017-et szinkronizálni kellene, mert különben nem tudod, melyik oszlopba írsz ki. Tehát érdemes lenne a 4017 törlés bemenetét mondjuk a port Strobe lábára kötni. De más módszerrel is meg lehet oldani, pld. ha az órajel hosszabb, egy időnél (vagy kimarad), akkor törli a számlálót...
üdv! proli007
(#) moltam válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
A strobe kimenet negált ugye?Mert akkor oda is kell egy inverter.
(#) moltam válasza Hujikolp hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Szerintem vagy a relé vagy az őt meghajtó tranyó hibás vagy ennek a bázisellenállása szakadt.
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Van olyan alkatrész amivel hőmérséklet különbséget lehet mérni? Arra gondolok, hogy két különböző helyre elhelyezve feszültségben meghatározva szeretném a két helység különbségét megkapni.
Vagyis olyan ellenállás vagy bármi ami nagyon érzékeny a hőre, de nem kerül sokba és nem bonyolult.
Nincs szükségem arra, hogy hány fok van csak arra, hogy melyik helységben van hidegebb.
Az adatot AVR kapja természetesen :yes:
(#) Hujikolp válasza moltam hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Köszi szépen, megfogom akkor ezeket nézni! Kár lenne kidobni a monitort, érintőképernyős
(#) kendre256 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Két hőelem sorba kötve különbséget mutatna, csak egyáltalán nem érzékeny. Kompenzációs vezeték is kellene hozzá, különben mindig nulla különbséget mutatna. Ahhoz, hogy használható is legyen, a néhány mV-os jelet erősíteni kellene.
Hőelemnek jó lenne a gáztűzhelyek égésbiztosító hőeleme is, az aránylag olcsó.
(#) Rádió Kezdő hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Sziasztok!
Szereztem egy csomó trafót, és nem tudom eldönteni, hogy melyik a primer, és melyik a szekunder oldala.
Esetleg valaki tudna segíteni ebben?
Valamint találtam olyat is, aminek több be/kimenete van mint 4.
Válaszotokat előre is köszi!

Így azért kultúráltabb a kifejezés! Frankye
(#) hapro válasza Rádió Kezdő hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Itt a megoldás, én is jártam hasonló cipőben: Bővebben: Link
(#) proli007 válasza brato hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Hello!
Rajzoltam neked egyet. Kb. valahogy így lehet megoldani.
Úgy gondolom, hogy neked egy 10kohm-os NTC ellenállásod van. Ennek hőegyütthatója kb. 3,3..3,6%/fokC. Tekintve, hogy az ellenállás változása %-os, a görbe nem lineáris, hanem közelítőleg hiperbola jellegű. Ehhez legjobban egy feszültségosztó alsó tagjának változása felel meg, 1/x függvénye miatt. Így "közel lineáris" átalakítás nyerhető. Persze ez nagy tartományban nem igaz.
A szimulátorban +-15V tápfeszültséget adtam neki, de ebben un. féltápfeszes IC-k nincsenek. De lehet, hogy CA3140-el azért korlátozott pontossággal működni fog, 0/12V-ról is. Az áramkörhöz +5V-os referencia szükséges. Egy NTC ellenállással azért nem lehet nyulat lőni, azt tudni kell.
A görbe meredekségét R5 ellenállással, eltolását, pedig P1 potival lehet állítani. A poti, most kb. 62%-on áll, de természetesen be lehet szűkíteni az állítási tartományát egy-egy alá-fölé helyezett ellenállással, hogy ne durván szabályozzon.
üdv! proli007
(#) nagy_david1 válasza gg630504 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Nemigazán értem Légyszives picit fejtsd ki jobban "konyhanyelven" vagy hanem akkor az én esetemben mi a kérdésemre a legcélszerűbb, számomra is érthető válasz, vagyis mind egy hogy ugyanazzal a frekvenciával lüktető egyenárammal 50% vagy 1%-os kitöltésű tényezővel kapja az áramot? Mi a számomra is kézzelfogható különbség a 2 között, eredmény? Köszi.
(#) proli007 válasza moltam hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Hello!
A Strobe akkor negált, ha a párhuzamos vezérlő használja (pld. LPT esetén). Lévén, hogy a vezérlő vonalak általában negáltak, a jobb zavarvédelem miatt.
De Te az IC belső regiszterét oda állítod ahova akarod.. Tekintve, hogy nem szabványosan használod.
üdv! proli007
(#) brato válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Köszönöm a választ.
Igen, NTC015W000 tipusú az érzékelő.

INFO
(#) feki00 válasza Rádió Kezdő hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Ellenállás mérővel is kimérheted a dolgokat, a primer nagyobb mint a szekunder, ez nagyjából arányos a trafó méretezésével. Pl mérsz egy olyat hogy 100Ohm és 10Ohm, ekkor ha a primerre 220V kapcsolsz akkor a szekunderen 22V jön ki körülbelül.

Nem írtad hogy mit szándékozol a trafóval tenni ezért csak mondom hogy nem minden trafó van hálózatra tervezve pl sorkimenők, kapcsolóüzemű trafók. Szóval csak körültekintéssel!
Következő: »»   501 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem