Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hogyan működik...?
 
Témaindító: zenetom, idő: Júl 26, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 4
(#) Peti_85 hozzászólása Júl 27, 2007 /
 
Megérte begépelni Geri és még köszi mindenki másnak is!
Küldjétek még az infót! Eddig nagyon izgi!
(#) zoly15 válasza Kiss Gábor hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
szia!
van 1 olyan fórum hogy Feszültségszabályzó motorba szentem ott nézz körül
(#) PCB válasza Gery hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Idézet:
„Elektrolit kondenzátoroknál a kondenzátor fegyverzete vezetőképes folyadék ún. elektrolit.”


Szia

Ezt hol olvastad ?

Üdv!
(#) Gery válasza PCB hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Ahogy az előző hszben is írtam "Az elektronika alapjai 1" részében. Megnéztem és úgy van leírva nem hibáztam :yes:
És még utánna olvastam: " A két elektromosan vezető tes (fegyverzet) között található szigetelőanyagot dielektrikumnak nevezzük"
Most akkor vagy előbb tévedett a könyv vagy az egyik fegyverzet maga a dielektrikum??
(#) Norberto válasza Gery hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Van abban a cikkben egy pici sántítás szerintem

Tehát helyesen úgy lehet elmondani:

- van 2 fegyverzet
- van a dielektrikum, ami valóban a 2 fegyverzet között található
- na, és PONT ez a dielektrikum az az elektrolittal felitatott "papírszerű" anyag
(#) AndSys válasza Norberto hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Hát ez tényleg érdekes... Itt van egy oldal az elkókról, és ha rákattintasz a dielektrikumra és az elektrolitra, akkor kiderül, hogy az egyik szigetelő, a másik vezető. Közben meg azt írja, hogy ".. a dielektrikumként valamilyen elektrolit szolgál."

Elektrolit kondenzátorok
(#) MaSTeRFoXX válasza AndSys hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
A hangsúly itt az egyik fegyverzet felületén létrejövő oxidrétegen van, ez szigetel ugyanis.
(#) Norberto válasza AndSys hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Ez azért érdekes, mert az elektrolit az általában valamilyen folyékony anyag, néha zselés állagú. Önmagában ez ugye kifolyna a fegyverzetek közül, ezért kell papírral felitatni az elektrolitot...így már nem folyik kifelé a kondiból (jobb esetben).

A dielektrikum pedig a fegyverzeteket elválasztó valamilyen, nem vezető anyag. Ez lehet akár műanyag, akár elektrolit, vagy hogy a legegyszerűbbet említsem, akár levegő is!
(#) PCB válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Szia !

Pontosan igy van ahogy írod.

A nagy kapacitást a két fegyverzet közötti szigetelés (dielektrikum) vékonyságával érik el (a kapacitás fordítottan arányos a két fegyverzet távolságával).

Dielektrikum pedig a fegyverzeten lévő oxidréteg.
"alumínium-oxid rétegű dielektrikum"

Felépítése pedig:
anod fólia - papír - katód fólia - papír

anod fóliát meg is marják, hogy a felülete minnél nagyobb legyen.

Üdv!


(#) dpeti válasza PCB hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
így van...
pl a goldcap kondiknál ultraporózus anyagból áll a fegyverzet , így tudnak elérni akár 10 Farados kapacitást is...

valamelyik Spectrumban volt róla cikk, ha érdekel valakit kikeresem
(#) lgyk válasza PCB hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Az elektrolit kondenzátorok úgy működnek, hogy van (általában) két alumínium fémcsík, a kettő között elektrolittal (bórsav vagy bórax vizes oldata cukrokkal és polialkoholokkal keverve a kiszáradás ellen) átitatott vékony papír. Az egyik alumíniumcsíkon anódos oxidációval kialakítanak egy oxidréteget, ez a vékony oxidréteg lesz a dielektrikum. Azért jó az elko, mert a dielektrikum csak néhány atom vastagságú, ezért nagy fajlagos kapacitást lehet elérni. Az elkok max. feszültsége főleg az alumínium-oxid rétegvastagságától függ.

Dr.Megavolt:

IIa osztályú lézer nincs. (Arról nem is beszélve, hogy a készülékeket szokták besorolni, nem csak a lézeregységet). Olyan specifikáció sincsen, hogy mennyi ideig lehet belenézni kockázatmentesen.

I. osztály: nincs biológiai veszély; a lézer árnyékoltan üzemel (optikai meghajtók, lézernyomtatók).

II. osztály: 1 mW alatti teljesítmény, nem jelentenek biztonsági kockázatot normál üzem közben (persze ha valaki direkt belenéz pár percig, akár meg is vakulhat).

IIIa osztály: 1-5 mW; kb. ez a lézerpointerek kategóriája; szemkárosodást okozhat.

IIIb osztály: 5-500 mW; szemkárosodáson kívül égető és gyújtóhatása is lehet. Az ilyen berendezéseket többféle biztonsági elemmel kell ellátni.

IV. osztály: 500 mW+... Hatások: lásd Csillagok Háborúja.
(#) PCB válasza lgyk hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Idézet:
„két alumínium fémcsík, a kettő között elektrolittal”


Az a két fémcsik olyan széles mint maga a kondi, és több méter hosszú

470.000µF os kondi kb 35cm magas, ilyen széles a papír benne és kb 6cm az átmérője, tehát ennyi fólia és papír van benne feltekerve.

persze ez nem egy 10µF -os kondi, csak az arányok miatt írtam.

Üdv!
(#) Norberto válasza lgyk hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Nem kötekedésképp írom, csak tisztázni akarom 100%-ig a dolgokat, ha már felmerült ez a kondis kérdés; de könyvekben, neten is sok helyen úgy van írva, hogy maga a dielektrikum, az a "fegyverzetek közötti térrészt kitöltő anyag !!kompletten!!"...tehát ha feltesszük, hogy van ez a papíros felitatós dolog, viszont csak az oxidréteget önmagát nevezzük el dielektrikumnak, akkor az elektrolitos papír az mi lesz, ha az nem része a dielektrikumnak (mivel azt már elhasználtuk az oxidrétegre?!)??

wikipedia is ezt írja:
Idézet:
„Some examples include porcelain, glass, and most plastics. Air, nitrogen and sulfur hexafluoride are the three most commonly used gaseous dielectrics.”
(#) PCB válasza Norberto hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Szia !

Az elektrolit nem dielektrikum, mert a dielektrikum szigetel az elektrolit meg vezet.

Ettől lesz a kondenzátor polaritása, ezért elkó

100%

Üdv !
(#) Norberto válasza PCB hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Már világos minden, azt hiszem!

Kösz!
(#) lamalas válasza Norberto hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Gyakorlatilag azert kell bele az elektrolit mint folyadek, hogy az oxidreteg "felmart" - igy jelentosen megnovelt feluletehez - tokeletesen "hozzasimuljon" a masik fegyverzet ami jelen esetben az elektrolit. Igy erheto el minel nagyobb kapacitas.
(#) dpeti válasza Norberto hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
na megtaláltam:

http://spectrum.ieee.org/jan05/inthisissue

5000 Farados ...
NessCap gyártja
(#) Norberto válasza lamalas hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Igen, ez érthető magyarázata a dolgoknak!

Nyilván a legjobban a folyadék képes a szabad teret kitölteni...(mindamellett, hogy van saját önálló és állandó térfogata)
(#) lgyk válasza Norberto hozzászólására (») Júl 27, 2007 /
 
Az elektrolit és a másik fémcsík együttesen alkot fegyverzetet. :yes:
(#) AndSys válasza lgyk hozzászólására (») Júl 28, 2007 /
 
Na szóval, csak hogy akkor hogy jól értem-e...

Az elektrolit, mint dielektrikum a jó dielektromos állandója miatt került az elkókba. A dielektrikumok általában szigetelők, hiszen a kondin nem szabad egyenáramnak folynia, de ebben az esetben egy vezető folyadék került bele a jó felületi illeszkedése miatt, és a szigetelést egy külön oxidréteggel oldották meg.
Ha így van, akkor értem.


Várjunk csak... Tehát két jó tulajdonsága van az elektrolinak: hogy folyadék (felület, stb.) és hogy dielektrikumként is jól viselkedik. Viszont vezető, ezért az oxidréteg.

(#) Kiss Gábor hozzászólása Aug 1, 2007 /
 
Szevasztok, bocs hogy zavarlak titeket de nemnagyon találtam a topikban (vagy csak vaksi vagyok) olyan kapcsolást amivel egy kamerát és egy Tv-t összetudnék kötni. Úgy szeretném hogy a kamera videókimenetét rádugnám az adóra a TV-melett meg a vevőt rákötném AV-ra. Hang nem kell, de ha van nembaj.
(#) Kiss Gábor hozzászólása Aug 1, 2007 /
 
Ja és a hatótávnak legalább 200 méternek lennie kéne.
(#) Gery válasza Kiss Gábor hozzászólására (») Aug 1, 2007 /
 
EZ sztem jó neked
(#) Kiss Gábor válasza Gery hozzászólására (») Aug 1, 2007 /
 
De nekem olyan kéne amihez én csinálnék vevőt és AV-re kötöm mert nem akarok a kábal-tv helyére egy antennát.
(#) MaxPower hozzászólása Aug 6, 2007 /
 
hali,

tudnátok segíteni?
Szóval, hogy használhatom a hall-elemem mágnes(estér) érzékelésére? csak egy képem van (adatnak)

Az életlen és használhatatlan kép törölve!
(#) Dudus válasza MaxPower hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Egy komplett topic foglalkozik ezzel a kérdéssel, ahol megtalálod p...et is.

A kép annyira életlen, hogy semmit nem látok belőle
(#) Moderátor hozzászólása Dudus hozzászólására (») Aug 6, 2007
 
Pontosan ezért a kép törölve.
MaxPower! Legközelebb törekedj használható kép csatolására!
(#) berjoska válasza Sly hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Gyorsan felejd el CD rom lézer meghajtást
mert bralle irással nem lehet fórumozni
(#) deguss hozzászólása Júl 6, 2009 /
 
Hogyan működik ez?
(#) zolika60 válasza deguss hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Szerintem ez egy egyszerűsített barométer és a légnyomás csökkenését méri.
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem