Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális forrasztóállomás
Lapozás: OK   1 / 94
(#) vzoole hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Ezt a topikot a digitálisan, főként mikrokontrollerrel működő forrasztóállomásoknak nyitottam.

Céljai az általános eszmecsere mind szoftveres, mind hardveres témában.

Továbbá itt szeretném bemutatni az általam készített állomást, hogy mire cikk lesz belőle, már kinője a gyerekbetegségit.
(#) vzoole hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Elsőként csatolom a teljes kapcsolási rajzot, amit majd részletezek.
(#) vzoole hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Táp rész:
Az áramkör 24V váltóáramot fogad.
A digitális részhez az 5 Voltot egy Step-Down konverter IC állítja elő.
Kapcsoló üzemben minimális hő keletkezik.

Azért nem elég egy sima 7805 táp IC, mert ha egyenirányítjuk a bemenő 24 Voltot, akkor 33,3 Voltot kapunk (24*gyök2-0,6=33,3).
Ekkor 28,3 Voltot kellene eldisszipálnia (33,3-5=28,3), ami azért már tudna fűteni.

táp_sch.gif
    
(#) vzoole hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Mikrokontroller:
A kapcsolás „agya” egy ATTINY26. Minden meg van benne, ami kell egy forrasztó állomáshoz:
-ADC konverter
-Megszakítás láb (encoder miatt)
-PWM kimenet

Ennél csak a megfelelő táp szűrését kellet megoldani, majd rákötni a perifériákat.

mcu_sch.gif
    
(#) klemo86 válasza vzoole hozzászólására (») Dec 26, 2009 /
 
Nagyon aranyfalat, nekem határozottan tetszik! Így elsőre nem találok rajta semmi kivetnivalót Már csak egy "szivattyús" ónszippantót (meg egy hőlégfúvós részt) kell hozzáapplikálni, és maga lenne a tökély
(#) Dempsey hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Sziasztok!

Már alig várom a cikket !
(#) zacc hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Szia.
Én csak azt nem értem hogy milyen szenzorral olvasod ki a hőt. És hogy azt hogy teszed be a pákába.
(#) Zsika válasza zacc hozzászólására (») Dec 26, 2009 /
 
Hello. Szerintem nem kell szenzor, mert a páka belső hőelemét használja, mint ahogy a kapcsolási rajzon is látható. Az LM 358-hoz kapcsolódik majd( ha jól látom).
(#) rigidus hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Jajj de jo, hogy betoppantam ebbe a topikba! Eppen itt hever az asztalomon egy meredraga Weller paka aminek az eredeti tapegysegeben kifekudt az elektronika igy egy regebbi homersekletszabalyzo nelkulibe akarok epiteni homerseklet szabalyzot digitalis kijelzessel.

Minden cuccot beszereztem hozza mar honapokkal ezelott csak idot kellett volna ra szoritani, hogy megtervezzem meg megepitsem.

Es a vicc az egeszben, hogy az elkepzelesem meg az adottsagok is passzolnak. 24VAC egyeniranyitasatol az AVR-ig minden stimmel. Meg egy marek enkodert is vettem kb. fel eve, hogy az egyik majd belekerul...

Ugyhogy Sir:
(#) vzoole hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Köszönöm a válaszokat... majd nemsoká írok a szenzorról is.
rigidus… Írd meg milyen módon megy a hő érzékelés a weller-ben és megcsináljuk arra is.

Na jöjjön a többi info…

Kijelző rész:
A kapcsolásnak ez az egyetlen része, amit ha kihagynánk, attól még tökéletesen működne az állomás.
Ennek ellenére talán mégis ez a legfontosabb része, mert ettől lesz igazán digitális

3db 7 szegmenses kijelzőt terveztem a hőfok kijelzésére. A kapcsolásban egybeépített kijelzőt használtam, melyben a tokon belül össze vannak kötve a szegmensek (a, b, c…) lábai.

Kijelzés működése nagyon egyszerű, egyszerre csak mindig egy számot mutat. Egymás után mindhárom számot bekapcsoljuk egy kicsit, majd megint az elejéről. Ezt olyan gyorsan kell csinálni, hogy folyamatosnak látszódjon a kijelzett szám.

Tehát az a, b, c, d… lábakra rákapcsoljuk az első megjelenítendő szám kódját.
Ezután PB0 lábra feszültséget kapcsolunk. Ekkor megjelenik a kívánt szám a kijelzőn.
Kicsit bekapcsolva hagyjuk, majd lekapcsoljuk a feszültséget a PB0 lábról.

Majd ugyanez jön a 2 számmal, majd harmadikkal, majd megint az első.
(#) vzoole hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Encoder:
A hőmérséklet beállítására használhattam volna gombokat, vagy akár potmétert is.
Azonban kényelemesebbnek találtam az encoder használatát.
Ez egy olyasmi mint a potméter, csak nincs vége a forgásának, tehát körebe-körbe lehet tekerni akármeddig. Emiatt nem a pozíciójából állapítjuk meg, hogy hova tekertük, hanem a tekerés irányát és mennyiségét azonosítjuk.

Ez különböző jelet ad ki a forgásiránynak megfelelően. Egy körbetekerés alatt 20db ilyen jelet ad ki.

Forgásirány azonosítása:
encoder jel képen nézzük a felső sort…
Output1-et figyeljük. Amint jobbra forgatjuk, megjelenik rajta a magas szint (piros rész). Ekkor meg kell vizsgálni az Output3 szintjét. Ha alacsony akkor jobbra tekertük.

Alsó képen a balra tekerésnél pont fordított jelet kapunk, tehát amikor érzékeljük a magas jelet (piros rész) az Output1 lábon, akkor már az Output3 is magas jelen van.

Az encoder-be még egy nyomógomb is be van építve.
A kondenzátorok a prell jelenség kiküszöbölése miatt kerültek bele.
(#) rigidus válasza vzoole hozzászólására (») Dec 26, 2009 /
 
> rigidus… Írd meg milyen módon megy a hő érzékelés a weller-ben és megcsináljuk arra is.

Homerseklet emelkedesevel az ellenallas is novekszik, szobahomersekleten 22.7 ohm -ot mertem, most labtappal hajtom, csak saccolni tudok, kb 50C kornyeken lehet most de ~1 mp-ig merem megfogni es az mar forro a keznek. Ez ellenallasban 30 ohm.

De behozom a kinti homerot es vhogyan rarogzitem, hogy pontosabban lehessen merni.

Egyebkent a paka az egy Weller FE-50, 50W/24V es a futoelem ellenallasa 12.1 ohm.
(#) vzoole válasza rigidus hozzászólására (») Dec 26, 2009 /
 
Szerintem egy minimális módosítással is működnie kellene...

R1 lecsökkentése kb. 560 Ohm-ra.
Ekkor létrejön egy feszültségosztó. Így 22 Ohm-nál kb. 0,19 Volt lenne az erősítés bemenetén. 10szeres erősítés után már feldolgozható jelet kapnánk.

Ezután egy kis szoftveres kompenzáció és kész is.
(#) Rakloo válasza vzoole hozzászólására (») Dec 26, 2009 /
 
Nagyon kíváncsian várom a végkifejlett cikket
(#) rigidus válasza vzoole hozzászólására (») Dec 26, 2009 /
 
Idézet:
„R1 lecsökkentése kb. 560 Ω-ra.

[...]

Ezután egy kis szoftveres kompenzáció és kész is.”


Nagyszeru! Kivancsian varom a folytatast, sok sikert hozza!
(#) vzoole hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Erősítő rész:
A hőmérséklet mérését a mikrokontrollerrel végezzük el az ADC (Analog to Digital Converter) lábon.
A mérés 0-5 Volt-ig történik, 1024 lépésben. Ez azt jelenti, hogy 4,9 mV jelent egy lépésközt.

A páka hőeleme 1-20 mV ad ki a hőfoktól függően. Tehát a probléma az, hogy túl kicsi az ADC felbontása ahhoz, hogy pontosan tudjuk érzékelni a thermoelemet.

A megoldás az, hogy felerősítjük a hőelem jelét. 150 szeres erősítés után már 0,15 V – 3 V jelet kapunk. Így már elegendő az ADC felbontása a hőfok megméréséhez.
(#) vzoole hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Triak meghajtás:
Végére maradt a páka fűtőbetét feszültség kapcsolása.
Triakra a váltóáram miatt van szükség.
Elég egyszerű optotriakos alapkapcsolás. Ha PB3-ra feszültség kerül, akkor a triak kapcsol és a páka megkapja a feszültséget.
(#) rigidus hozzászólása Dec 26, 2009 /
 
Volna egy felvetesem igy menetkozben. Nalam a szkop eleg gyakran rajta log vmin mikozben forrasztok es ha sok a madzag az asztalon akkor a paka fele meno 50Hz is be szokott zavarni a jelbe. Ez eleg zavaro es mivel az elejen vagyok meg nem keso, hogy a sajatomat valszeg az egyenaramrol hajtsam.

A kerdesem az volna, hogy mit javasolnal, ele dobjak egy 7824-est simitokondikkal?

Koszi.
(#) vzoole válasza rigidus hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Pont a zavarszűrés miatt van annyi kondi az erősítés részen, a proci már szűrve kapja a hőelem feszültségét.

Későbbiekben akartam még róla írni részletesebben.

Egyenlőre megmértem a hőelemről jövő jelet (képen sárga) és a processzorba menő jelet (képen piros).

A lényeg látszik... mindkettő csatorna 50mV/div állásban volt, hogy azonos legyen a felbontás.
A bejövő jelnél még -/+ 160 mV mérhető, amíg a kimenő jelen kb. -/+ 10mV eltérés van.

Ha azt nézzük, hogy ~5mV/osztás az ADC felbontása, akkor -/+ 2 osztást téved az ADC.

Jelen programban ez -/+ ~2 fokot jelent, ami azért valamennyire kompenzálódik, mert elég gyakran van mérés, emiatt átlaggal "számolhatunk" a fűtés közben.
(azért van " " mert konkrétan nem végzünk átlagszámítást).

Lehet, hogy kéne átlagszámítást is végezni a programban, így a -/+ 1-2 fok sétálás is kiküszöbölhető lenne.

És még a szűrést is lehetne kicsit fokozni.
(#) (Felhasználó 5823) válasza vzoole hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Üdvözöllek! Egy ilyet is csinálok! De ide miért nem linkelted be a kész művet?

Na ezt lesz majd frankó a kezdő titánoknak segíteni elindítani azt hiszem ismét tele lesz a topik!

Ha esetleg nyákot tudsz küldeni légyszi írj!

Üdv és köszönet, hogy valami jót ismét kifőztél!

Lhanzi
(#) Saggitarius válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
En is kivancsi lennek muxik-e, mert gyanusnak tartom a triak meghajtasat: ugy vezerli a triakot, hogy a kapcsolt kimenet az egyik pontja a vezerlesnek. Az R7-nek esetleg nem az X3-2-re kellene csatlakoznia?
(#) (Felhasználó 5823) válasza Saggitarius hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
A ki mit építettbe már feletette, profi kis "jószág" lett!Bővebben: Link
(#) vzoole válasza Saggitarius hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Nem tudom miért mindenki a triak meghajtásaimat kritizálja

Már túl vagyok az 50. optotriakos meghajtás megépítésén... és mind működött.
És ez is fog, azaz már működik is ahogy a ^^fentebbi link (nem)mutatja
De már forrasztottam is vele.
(#) vzoole hozzászólása Dec 27, 2009 /
 
Na akkor jöjjön a panelterv, ha valaki belekezdene.
Még az alkatrész pozíció rajzon dolgozni kell egy kicsit, és jön az alkatrészlista is.

Ügyeljünk arra, ha Acrobat Reader-ből nyomtatunk, akkor az oldalméretezésnél válasszuk a "nincs" opciót.

A nyomtatás jó a vasaláshoz is, de inkább a foto eljárás javasolt (ezért is van duplán).
(#) (Felhasználó 5823) válasza vzoole hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Szia! Egy nyákot nem tudnál intézni! Fizetem! És akkor én is összerakom (persze majd ha lesz mit az avr-be plántálni) És maximálisan megbízok abban amit csinálsz! Így tovább! És ez így az előző forrasztóállomások különböző problémáit is megoldja (lásd melegedő táp alkatrészek). Sőt elég a szimpla 24V-os trafó! Tele jó ötlettel!
Üdv Lhanzi
(#) vzoole hozzászólása Dec 27, 2009 /
 
Akkor jöjjenek az alkatrészek...
(#) Zsika válasza vzoole hozzászólására (») Dec 27, 2009 /
 
Szia. Lötstop réteget/fóliát raknál fel(kérlek szépen). Nagyon tetszik és szeretném megépíteni. Grat hozzá!
(#) vzoole válasza Zsika hozzászólására (») Dec 28, 2009 /
 
Amint megtudom hogy kell, teszek fel...
(#) Zsika válasza vzoole hozzászólására (») Dec 28, 2009 /
 
Szia. Még egy kérdés: a TL2575-öt hol szerzed be mert én néztem egy pár helyen de nem találtam. Közben este regiztem Texas I, oldalra és megnézem hogy van-e free sample belőle.
(#) sector99 válasza Zsika hozzászólására (») Dec 28, 2009 /
 
Szia !
Itt kapható.
Következő: »»   1 / 94
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem