Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális technika (házifeladat)
Lapozás: OK   4 / 10
(#) Bell válasza sany hozzászólására (») Ápr 10, 2010 /
 
Első ránézésből ezt gondolom:
1. D,E,I csak ponáltan megy ki, nem kell foglalkozni vele.
2. Az utólsó kapu nincs hatással a statikus hazardokra.
3. Marad 4 darab 4 bemenetű, hagyományosan kezelhető rész.

Ha nem így van, szóljatok.
(#) Bell hozzászólása Ápr 10, 2010 /
 
hbal, Proci_85
Ezeknek a számlálóknak a működése nagyon egyszerű, a tervezése tanulságos.
Ne fosszátok meg magatokat az általa megszerezhető sikerélménytől, szakismerettől.
A neten találtok hozzá anyagot. Talán a könyvet is érdemes lenne kinyitni.
(#) sany válasza Bell hozzászólására (») Ápr 10, 2010 /
 
Észre sem vettem, hogy 4 bemenet marad! Köszönöm szépem
(#) Proci_85 válasza Bell hozzászólására (») Ápr 10, 2010 /
 
Könyveken, neten sajna már túl vagyok. A könyvekben inkább általános sémák, megfogalmazások vannak. Ennek még a kezdetleges változata sem. Az oda-visszaszámláló megvalósítása pedig még más fajta számlálóval sincs bemutatva.

Egyébként igazad van, én is jobb szeretném önerőből, azzal tanul az ember, de annyira nem találtam hozzá használható anyagot.
(#) Bell válasza Proci_85 hozzászólására (») Ápr 10, 2010 /
 
Nézd meg például az itt csatolt fájlt.
Bővebben: Link
Vagy a goggle-n az első találat:Bővebben: Link
A J-K flip-flop remek konstrukció. Ne hagyd ki!
(#) didyman válasza Proci_85 hozzászólására (») Ápr 10, 2010 1 /
 
Ez benne a pláne, hogy a kapuáramkörök működésének ismeretében egy számláló tervezése nem nagy kunszt. Először modellezz, találd ki: Számolj két biten, 00b-11b-ig, találd ki az igazságtábláját, rajzold fel. Ha ez megvan, menni fog 4 bitre is. Ha 4bit megy, akkor a BCD-t szinte ujjgyakorlat lesz. Te legalább szeretnéd önerőből csinálni, az tényleg jó a mai, beírom a kugliba és löki a választ, gondolkoznom tehát nem kell világban, de a hozzáálláson ezt még érdemes csiszolni, hogy bizony a digitáramkörök arról szól, hogy magadtól, kályhától elindulva nekiülsz a problémának.
(#) sany válasza Bell hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Bell! Megint nagyon szépen köszönöm a segítséged
(#) thePoppy válasza Bell hozzászólására (») Ápr 13, 2010 /
 
Üdv, ezzel a feladattal próbálkozok én is.
Az egyszerűsítés után nem 2db 3 bemenetű, és 2db 4 bemenetű rész marad? (AB'C',ABF'G',BC'GH,A'FH')
És ezzel előrébb leszünk, mert még mindig sok a változó...?
(#) Bell válasza thePoppy hozzászólására (») Ápr 13, 2010 /
 
Nem merültem el a részletekben, de a leírtak alapján valóban még egyszerűbb a megoldás.
Arra figyeltem, hogy a feladat olyan részekre bontható, ahol a bemenetek száma mindenütt kevesebb, ötnél.
Ezek a feladatok csak úgy oldhatók meg, ha nem restelljük részletesen lerajzolni, logikusan átgondolni, megérteni, teljesen önállóan, az alkotó fantáziánkra hagyatkozva kezdeni vele valamit.
A Google - vagy bárki más - adhat remek ötleteket, de kész megoldások keresése még unalmas is. Mint dydyman írja:
Idézet:
„bizony a digitáramkörök arról szól, hogy magadtól, kályhától elindulva nekiülsz a problémának.”

Gondolj bele, mi lesz később. Ha majd a főnököd, vagy beosztottak előtt kéne megoldani valamit, de azonnal.
Milyen presztizsed lesz, ha nincs a tarsolyban csak a www.google.hu?
(#) abcdabcd válasza thePoppy hozzászólására (») Ápr 13, 2010 /
 
Quine McCluskey módszerrel leegyszerűsíteni, itt nem gond a 9 változó sem, és a hazárdot az egyszerűsített alakból a hazárd definíciója szerint megkeresni és kiütni...
(#) saca84 hozzászólása Máj 20, 2010 /
 
Üdv!

Szeretnék segítséget kérni áramkörtervezésből.
Suliban kell tervezni szinkron sorrendi hálózatot Tinában J-K flip-flop-okkal 3bitest.
6állapotból áll + 2hiányzó állapotot kapcsolókkal kell tudni beírni ha onnan akarom indítani.A kérdésem az lenne hogy a kapcsolók hiányzó állapotba állitása után miért nem forog be rendesen és folytatja a sort a program?Nemtudom mennyire volt ez így érthető,a mellékelt dokumentumban leirtam részletesen a tervezést.Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) pet válasza saca84 hozzászólására (») Máj 20, 2010 /
 
Szia!

Szerintem csak az a baj hogy miután beállítottad honnan induljon és elindítod, úgy hagyod a kapcsolókat minimum a következő állapotig, a preset pedig ott marad a földön. (Folyamatosan egyet ad emiatt a tároló)

Ha nem így van akkor nem értem a problémád.

üdv.
(#) saca84 válasza pet hozzászólására (») Máj 20, 2010 /
 
Igen ebben igazad van,én is gondoltam rá de akkor hogyan lehetne megoldani a kérdéses feladatot?Beállitom kezdő értéknek a 4-et onnan 3-ba ugrik majd beforog a hálózatban a 7-essel kezdődően.
(#) pet válasza saca84 hozzászólására (») Máj 20, 2010 /
 
Én így csinálnám.
Egy kapcsolóval beállítani az összes flip-flopra az állapotot cleareket is használva... Pont jó a feladat, kapuk se kellenek a vezérlőbemenetek elé...
Egy nyomógombbal a kapcsoló helyett még profibbnak látszana de az nekem nem működött digitális módban.

üdv.

sh.JPG
    
(#) saca84 válasza pet hozzászólására (») Máj 21, 2010 /
 
Nagyon köszi a segítséget!
Füzetemben van még olyan,hogy pulzus generátor paramétereinél Pulse==>Pattern -nél is meg lehet adni a hiányzó állapotokat de azt nem tudom hogy.
(#) Bukall hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Sziasztok!
Olyan problémával fordulok hozzátok, hogy szimulátorban elkezdtem összerakni egy időzítőt, jk tárolókból. Visszafelé számol, de nem tudom beállítani, hogy 60-ról, vagy 24-ről induljon. Megnéztem egy alap kapcsolást, egy szintén visszafelé számoló ami 10-ről indult, ott egy nand és egy and kapuval volt megoldva, hogy mindig helyesen lépjen. De nem jöttem rá a logikájára, hogyan kéne nekem is berakni logikai kapukat, hogy jó legyen. Hogy szokás ilyet tervezni?
(#) pet válasza Bukall hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Szia!
Gondolom sima szinkron lefelé számlálóról van szó. Ez esetben a JK tárolók statikus vezérlő bemeneteivel állítod be miről induljon. Az a bit aminek a presetjét kötöd nullára induláskor az egy lesz amelyiknek clearját az nulla. A képen pl. sorra 001 így decimális 1-ről indul a számláló.

üdv.
ui. a valóságban ehhez persze le kell nyomni egy nyomógombot indítás előtt...

counter.JPG
    
(#) Bukall válasza pet hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Szia!
Értem amit írtál, ki is próbáltam és müködik is, csak közben elgondolkodtam, hogyan is működik az egész. Ha én csinálok egy időzítőt, ami visszafelé számol, akkor azt először be kell tudnom állítani, hogy honnan induljon. Ezzel a megoldással mindig csak ugyan azt tudom beállítani, nem?
Nem tud valaki esetleg egy hasonló kapcsolást, pl. egy digitáli órát, ami ilyen logikai kapuk és flip flop-okból van összeralva? Abból talán tudnél merítteni.
(#) pet válasza Bukall hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Ha jól értem azt szeretnéd, hogy be lehessen állítani hogy miről induljon(60 v. 24-ről) Ezt ugyan így meg lehet csinálni ha a két beállítandó szám azonos bitjeit egy AND-del kötöd a már indító impulzusra... mint a csatolt példán. Így két nyomógomb van, egyik egyik számról indítja másik másikról.
üdv.

counter.JPG
    
(#) Bukall válasza pet hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Hello!
Köszi a segítséget, sikerült összeraknom, nem tudom, mennyire praktikus a kapcsolás, mivel 21 JK flip flop van benne és még pár logikai kapu is. Ez soknak számít? Mondjuk egy PIC-e vagy egy ilyen célra tervezett IC-vel biztos meg lehetett volna oldani egyszerűbben, de én így szeretném. Üdv!
(#) pet válasza Bukall hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Sok-e? Ha szándékosan nem erre a célra tervezett IC-vel csinálod: A 60 6 biten fér ki tehát 6 JK flip-flop elég hozzá. Bár szinkronnál kicsit macerás ekkora számnál.
Szívesen.
Üdv.
(#) sany hozzászólása Okt 24, 2010 /
 
Üdv Mindenkinek!

A következő kérdésre szeretném megkapni a választ:

A régi mikroszámítógépekben a tápfeszültséget egy tranzisztoron át vezették be a ROM-ba, s amikor nem volt kijelölve az IC, a tranzisztort kikapcsolták, így nem fogyasztott az IC tápáramot. Ma nincs szükség ilyen tápfeszültség-lekapcsoló tranzisztorokra. Miért?


Erre a kérdésre szeretném megtalálni a választ.De nem tudom hogy hogyan kellene beírnom a Google -be.

Valaki tudna nekem segíteni?
(#) sany hozzászólása Okt 25, 2010 /
 
Nekem nem a megoldás kell, csak keresési ötletet szeretnék.
(#) Stewe válasza sany hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
Nem egyszerűen keresni kell az okot, hanem a régi címzési mód, és a mostani megoldás közötti különbségre keress hivatkozást. (Régen a címbusz szélességének korlátja miatt a RAM-és a ROM egymás mellett helyezkedett el, és egy flaggel választotta ki az "operációs rendszer" hogy ROM-ból olvas, vagy RAM műveletet végez.
(#) sany hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Sziasztok!

Megint van egy feladat amiben segítségetek szeretném kérni.

A CPU összesen 64 Ki területen címzi a memóriákat, ekkora a memória-címtérkép területe. Ezen belül helyezzünk el egyetlen, 4 Ki szószámú ROM memória IC-t.Az 1000 címmel kezdődjön a memória IC által elfoglalt terület. Rajzolja meg a címtérképet a memória IC-vel, adja meg a kezdő- és zárócímet, majd rajzolja meg a memória IC és a címbusz kapcsolatát!

Valaki tudna segíteni , hogyan induljak el?

Nem a megoldást kérem , csak egy kis segítséget a feladathoz.

Előre köszönöm a segítségeteket!
(#) sany hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Eddig világos.

Feladat.doc
    
(#) pbalazs válasza sany hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
Ha a kezdőcím 1000h, és a 4k memória címtartománya 000h-FFFh, ahogy írtad is, akkor nyilván 1000h-1FFFh területen lesz elérhető a memória a teljes címtartományban.
A memóriát úgy kell a címbuszra kötni, hogy csak akkor legyen aktív szint a memória IC "chip enable" lábán, amikor a címbusz 1xxxh-n áll. Ezt ki kell kapuzni.
(#) sany válasza pbalazs hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
A kapuzásra a maradék A12 A13 A14 A15 címeket kell felhasználni ugye?
(#) Norberto válasza sany hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
Sajnos nem írtad egyértelműen, hogy:
Idézet:
„Az 1000 címmel kezdődjön a memória IC által elfoglalt terület.”


Mivel kérdéses, hogy az 1000 az milyen számrendszert jelent ebben az esetben. Lehet 2-es is akár, vagy 10-es vagy 16-os is. Mindbe belefér az 1000 szám. 2-es számrendszerben 8-at ér, 10-esben 1000-et, 16-osban pedig 4096-ot. Ha kettesben van értve ez a kritérium, akkor az alsó bitekkel is foglalkozni kell, ha viszont 16-osban van értve, akkor csak a felsőket kell kapuzni, ahogy írtad.

Egész pontosan, csak és kizárólag az A12-es vezeték 1-es állapotában szabad engedélyezni a memória IC működését. Tehát, ha az logikai 0 állapotú vagy bármely, helyiérték szerint afölötti cím-kivezetés logikai 1-be vált, akkor tiltva legyen az adott memória IC-vel kapcsolatos bármely művelet.
(#) sany válasza Norberto hozzászólására (») Okt 31, 2010 /
 
16 -os számrendszerben van.
Következő: »»   4 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem