Fórum témák
» Több friss téma |
Hát nem tudom, hogy a VF3-nál mekkora a nyitófeszültség... Az IRFP nek 4V, az 540-esnek meg 2V-3V-4V. Ez a kis eltérés ennyit számítana?
Igen kb. erre gondoltam .
VF3 amúgy sem híres a nyugalmi áram stabilitásról.
No hát ma volt egy kis időm, és összeraktam egy VF3-at.
Meglepetés hogy ez a kis bigyó számomra jobban szól mint az STK végfok! Holnap összerakom a 2-es verziót, mert kíváncsi lettem.
Igen mivel az stk az egy ic...akármilyen jól szól, akkor is egy ic.Mellesleg nekem lassan két éve ordít egy ilyen a szobában és meg vagyok vele elégedve.Csak a piher potit kellene már kicserélni, mert már meghalt.Szaggatottan viszi a hangot.
De nem hagyományos értelemben vett monolitikus IC. Ráadásul igen cél specifikus. Ezért meglepő. Nekem új a piher benne, de már most rossz a pályaegyütfutása.
![]()
Majd kotorok alahonnan egy 20 éves használt szénréteg potit.azok még mindíg jók, pedíg állandóan csavargatva voltak.
Idézet: „Igen mivel az stk az egy ic...akármilyen jól szól, akkor is egy ic” Szerinted egy STK-ic ben nem tranzisztorok vannak beintegrálva? Olyan félvezető nincs hogy IC. Mindössze azért szól másképp mert más a kapcsolás. Nem azért mert IC. Ha szamóca betömné a VF3-at egy gyufás dobozba és kivezetné a lábait, majd kiöntené gyantával az egészet, akkor az is egy home made IC-lenne. ![]()
Régebben valakinek volt is ilyen gondolata valamelyik VF-el kapcsolatban.
![]()
Nekem volt tervem a VF2-vel, de itt lebeszéltek róla
![]()
Szia!
Azért olvass utána a monolit, a vékony- és vastagréteg integrált áramköröknek!
Egy ic-ben azt hittem tranzisztorok vannak. Tévedek?
Igen, de én szerintem meg arra gondolt, hogy ezek a tranzisztorok EGY és ugyanazon félvezető lapkán vannak kialakítva stb.
![]()
Igazából az egésszel arra akartam rávilágítani, hogy egy erősítőnek nem azért lehet rossz a hangja mert IC-s.
Szia!
Idézet: „Igazából az egésszel arra akartam rávilágítani, hogy egy erősítőnek nem azért lehet rossz a hangja mert IC-s.” Ebben egyetértünk. De azért van különbség. Hibrid technológiával készült IC-kben, tokozatlan alkatrészek vannak, le tudod őket bontani alkatrészekre. Tulajdonképpen IC, de nincs éles határ, mert akkor egy felületszerelt áramkör is IC? Monolit technikával készült integrált áramkörökben egy szilícium lapkából van kialakítva az összes alkatrész, a tranzisztorok, diódák, de még a kondenzátorok, és ellenállások is. Ami szerintem lényeges a szempontunkból, az a félvezető chip mérete. Egy nagyobb teljesítmény tranzisztor chip mérete nagyobb, mint egy komplett monolit integrált erősítőé, és ez visszahat a maximális adatokra, és a minőségre is. Ameddig kis teljesítményű az áramkör pl. műveleti erősítő, nincs is ezzel gond, de a nagyobb teljesítményeknél már erre oda kell figyelni.
Sziasztok!
Lesz valami baja ha 2pár fetet rakok rá?Több lesz a teljesítménye, és elbír 2x 30 voltot?
Sajnos 2 * 30V -ot nem fog bírni úgy sem, mert a műveleti erősítőnek van 2 * 20V korlátja. A soros dióda, és ellenállás az IC tápjában ejt egy kis feszültséget, ugy 2 * 21V körül lehet a plafon, amit elvisel ez a kapcsolás.
szerk: Talán ha az IC tápágba beraksz egy-egy 12V-os zénert, közvetlen az IC táplábaira, talán úgy van esély a nagyobb feszültségen járatáshoz, de még ezen kívül a visszacsatolást újra kell számolni, és azt hogy egyáltalán az IC kibírja-e nyitni teljesen a FET-et.
Hogyha az ic táprészeihez stabilizátort teszek akkor sem lesz jó?
Nem értelek. Miért nem a VF2-őt építed meg akkor, ha a tápfeszed magasabb?
Nem, mert az stabilizál, itt meg a feszültségejtés lenne a lényeg. Amúgy meg szamócának igaza van, építs inkább vf2-t, ha nagyobb teljesítmény kell. Deha meg az egyszerűség miatt kell a VF3, akkor építs kettőt, hídkapcsolásba. 8 ohmos hangszóró mehet rá csak, és 50-60W körül lesz a teljesítménye.
Jó megveszem a vf2 és a vf3 alkatrészeit és kiderül meiket tudom majd megcsinálni 13 évesen.
Hello
Jav.: VF3. Szerintem mehetne rá hidalva is a 4 Ohmos hangszóró , csak a feteket ki kéne cserélni valami izmosabb példányra, pl IRFP240, és IRFP9240. Vagy csak duplázd meg a feteket, elméletilel nem lesz semmi "baja" (Ehez egy kis szerencse is kell, hogy a feteknek a threshold feszültsége ugyan annyi legyen) És úgy már 100-120W -ot is elérhetsz 4 ohm -on. Avagy már eleve adott a tápfeszültség...? (valami 30V-ot említettél.... Az már adott?)
Igen már adott a tápfeszültség 2x30volt.
Nem kell ilyen hozzáállással indulnod.
Ha még nem tetted volna meg, olvasd el az eredeti leírást - ami a 3 byte weboldalán van - mert itt több dologra kell odafigyelni, mint egy TDA-nál (ha jól láttam a hozzászólásaid, akkor volt már TDA-val dolgod). Odafigyeléssel megépítve elsőre indul majd, csak az élesztést, és a nyugalmi áram beállítását kell türelmesen elvégezni, a VFx, VF2, és VF3 cikkben a fenti weblapon ezeknek a menete szépen részletezve van. Ha pedig úgy érzed majd, hogy a VF2-t nem tudod megépíteni és beüzemelni, akkor ne építsd meg, mert tanulópénz lesz belőle... Ezesetben azt tanácsolom, hogy kezdd a VF3-al, kell neki valami 10..12V szekunder feszültségű trafó, feszültségkétszerező kapcsolással és a pufferrel ebből lesz majd 2 *13..17V, erről mehet majd a VF3 élesztése. Aztán ha a VF3-t kitapasztalod, akkor a VF2 csak egy lépés lesz már utána.
megrendelem a vf3 és a vf2 alkatrészeit, de a vf2-ből kétszer többet.Először megépítem a vf3-mat utána ha sikerül megpróbálkozok a vf2-vel is kíváncsi vagyok mindkettőnek a hangjukra.A trafó már nemlényeg van rajta 12 voltos rész is majd azt használom hozzá.
Milyen trafód van...? Mekkora teljesítményű, milyenek a szekunder feszültségek, és szimmetrikus-e?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |