Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   292 / 342
(#) granpa válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
"Zavart érzek az erőben". "Azért van rajta 200(220) V mert annyit lehet (kell) rákötni. Valamint fix csillagkötés is lehet, úgy-e? Csillagpont nincs kihozva. Amúgy a leírt bekötés helyes.
(#) erbe válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
Idézet:
„A tekercsek akkor is fele akkora feszültségre vannak méretezve”

Ezt nem értem. A bekötés szemre gyári eredeti delta. Adatlap szerint erre mehet 3*200 V. Ha a 230 V-ból levonunk ~24 V-ot, majdnem jó. Ennyit illene kibírnia. Nem 36 V-ot írtam, mert bár jobb lenne, de kicsit ritkább az olyan trafó. Bár nekem van pl 2*27-es kimenetű.
(#) Chipmunk1960 válasza erbe hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
Igen, a 3x200V mehetne rá, ez is van Japánban, illetve a nyugati részén 60Hz, azért szerepel az adatlapon, csak itt 3X400V a három-fázis... Igen a bekötés gyári delta. A 0, és 1 fázis között van 230V.
(#) gulyi88 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Feb 14, 2020 /
 
Azért egészen nyugodtan meg lehet próbálni itthoni hálózaton egyfázisú bekötéssel.
Ha van mód, akkor egy 1kVA torroidról megjáratni 200V ról, utána csavarni fel 240V irányába.
Közben lakatfogóval áramot nézni, hogy megindul-e hirtelen. Esetleg szkóp sönt/lakarfogó áramjelalak méréssel megnézni, hogy telít e a vas.
Ha 240V-on nem telít, akkor hagy szóljon, miért ne lehetne annyi tartalék a tekercselésben...
Kilowattonként 50-70µF üzemikondival.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2020
(#) Bkrisz hozzászólása Feb 15, 2020 /
 
Olvasom a 200V-s mocit. Traffó esetleg lehetne egy hegesztő traffó régi?
Hegesztéskor is 20-50 volt között szokott lenni. Néha 10E környékén van akár hetra de ismerős körben is rákérdezhetsz nincs e traffó véletlen valakinek mert anno a múltban ugy csinálták maguknak csak a projekt elmaradt, meg már nem is fogják hegesztőnek megcsinálni az inverteres hegesztők miatt.
(#) Chipmunk1960 válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 15, 2020 /
 
Igen, erre a toroidos megoldásra nem is gondoltam.. Jó ötlet, csak rég használtam. Közben mindenképp mérni a felvett áramot, ahogyan írtad. M.O. -n 230V a szabvány, most, nem is látok gondot a 200 és 230V között, az csak 11,5% differencia. Az 50Hz től legfeljebb lassab lesz, mint az adatlap is mutatja.
(#) Chipmunk1960 válasza Bkrisz hozzászólására (») Feb 15, 2020 /
 
Szia, Igen lehetne, az bőven elbírná, de ha van toroid, akkor a gulyi88 által javasolt toroidos mérést célszerűbb elvégezni, előtte a felesleges pénzkidobás végett, na meg annak a secunderét át is kell tekerni hozzá, ami nem kis munka. Most, hogy utána néztem, nagyon elszálltak a 3 fázisú motor árak, mióta eljöttem. Akkor még 10eFt környékén utánad dobták, mert senkinek nem kellett. Már elérték az EU-s árszintvonalat.
(#) Chipmunk1960 válasza granpa hozzászólására (») Feb 15, 2020 /
 
Igen, kicsit belezavarodtam a fesz standardokba, de igazad van. Ha a kötéseket megbontja, össze lehet válogatni a tekercs-párokat, s átkötni csillagba, csak nincs értelme, mert 230V -ra deltában be lehet kötni. Itthon ugye 1 tekercs 400V-os mert ez van a 2 fázis között, ha egy fázisra átkötjük, csak 230V kerül rá, ott a messzi Japánban ez 3x200V, az 1 fázis pedig 110V. Ithoni bekötésben direktben a 200 helyett 230V kerülne rá, - ami a hálózaton esik. max 11,5% -al több, mint a névleges. Ennyit szerintem tolerálnia kellene, arról nem is beszélve, hogy Romániában, nem csúcsidőben 250V -ig is felszaladhat.....
(#) csavarkulcs hozzászólása Feb 16, 2020 /
 
Köszönöm a segítségét mindenkinek.
Végül aztán sikerült bekötni a motort. működik,majd újra kell tekertetnem.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2020
(#) 444Tibi hozzászólása Feb 21, 2020 /
 
Regen foglalkoztam erosarammal, egy kis segitseg kene.
4kW szivattyumotor, 400 V csillagkapcsolasban, adattabla szerint 10,5 A aramfelvetel.
Ehhez C karakterisztikaju kismegszakito kell, az ok. de hany A? A szivattyu naponta kb. 100-150x van inditva, vagyis uzemszeruen a kismegszakitoknak ezt el kell viselni.
Indok nelkul nem kene leoldaniuk, esetleges egymas utani inditasok soran sem mert a visszakapcsolasuk 10 perc seta es egy aknaba lemaszassal jarna.
A motor motorvedovel es 3fazisu SSR- el van ellatva es mukodtetve.
(#) Atis57 válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 21, 2020 /
 
Szia!

Régen ehhez 3x20A volt szokásban.
A vezérlés az aknában van? miért nem a szabadban?
(#) 444Tibi válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 21, 2020 /
 
Igen, jó lenne a 20A, de kapható még, csak 16 és 25 a jellemző.

A vezérlést nem tudták máshova tenni, 2 hektáros füves-fás terület közepén egy beton akna, benne vízmentesn szerelve a vezérlés, a szivattyú, meg egy 300 literes zártrendszerű kiegyenlítőtartály.
Az egész öntözve van, ha a föld fölé kerülnének ezek akkor egy esőálló, ronda és a tájba nem illeszkedő bodegát kéne csinálni, így meg csak a beton aknatető meg a felnyitható csapóajtó látszik, az is a föld szintjébe van, talán 15 centire emelkedik ki.
Ilyenből van 3 egy majdnem 6 hektáros területen, meg az ehhez tartozó 32 zónás, 470 fejes automata locsolórendszer.
(#) gulyi88 válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 21, 2020 /
 
10,5 Ampert vehet fel a motor, ettől nagyobbra kell biztosítani.
Meg kell vizsgálni, hogy az előttes tápláló áramkör mekkora és milyen karakterisztikájú biztosítással/sokkal van ellátva. Milyen hosszú a kábel, és milyen keresztmetszetű.
A biztosító a mögé kötött kábelszakaszt védi, ezért értéke nem lehet több, mint ami a mögöttes kábeltípusra meg van engedve.

Kiindulásnak D karakterisztika 13 Amperes kismegszakítóval próbálkoznék.
De ha ilyen abszolút megközelíthetelen helyen van biztosítva, akkor akár tetszik akár nem megfontolnám a szelektivitás felrúgását és 10(16)Amperes gG (mondjuk 10x38mm-es) betét biztosítót tennék be. Így, ha ki is megy valami, akkor az legvalószínűbb az egyel előtti kisautomata lesz (remélhetőleg az már nem az Isten háta mögött, és nem okoz gondot a kiesése sem). Ha esetleg előtte is betét van, akkor egy plusz C-D 13-16A kisautomatatrió közbeépítése kellhet (másfeles vezetékre 13Amperes, kétésfelesre 20Amperes biztosítást (betét vagy automata) lehet tenni max).
(#) Atis57 válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 22, 2020 /
 
Szia!

Szép az a 10,5A ÁRAM --DE AZÉRT inditáskor a 30-50A játszik.
A tartályban marad nyomás a leállitás után? Van visszacsapó szelep-működik?
Mert ez növeli az inditóáramot .
A bizti szelektivitás célszerű -de nem kötelező.
Ha a kábel megengedi két lépcső kell a biztos kikapcsoláshoz ( pl;.25-16A)
Ha van elektromos hővédelem, a motor előtti bizti elhagyható.

Meg vannak tűzoltó nyomásfokozó berendezések amin 1 főbizti van --s minden addig megy -még szét nem ég.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2020
(#) 444Tibi válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Mindenkinek köszönöm a tanácsokat,
egy kérdésem lenne még bár itt kicsit talán off.

Az SSR minden további nélkül védhető kismegszakítóval?
Utánaolvasgattam és nem tanácsolják, valami ultragyors, félvezetőkhöz való biztosítékot ajánlanak, HRC néven fut.
Viszont ezt nem tudom, milyen kéne, valamint találtam ilyeneket, 6-7ezer forint darabja és a 3 fázis miatt ebből kéne 3 darab. Az SSR meg volt 11ezer.
Vagyis a védelem többe kerülne mint a védendő eszköz.
Tanácstalan lettem ezügyben.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2020
(#) Bakman válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
A kismegszakító feladata nem az eszköz, hanem hálózat- és tűzvédelem.
(#) 444Tibi válasza Bakman hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Ezzel a valaszoddal most okosabb lettem, temaba vag, vagy megoldja a dilemmamat...?
Nem erre vonatkozo tanacsot kertem az elozo hsz.-ba.
Mar elnezest.

A biztositek feladata nagyon gyakran pont az eszkoz vedelme, egy 20VA transzformatort ved az elotte elhelyezett 100mA olvadobiztositek.
(#) Bakman válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Leírtam, mire (nem) való a kismegszakító. Ahogy olvastad is, félvezetőket nem lehet kismegszakítóval, olvadóbiztosítóval (ha már felhoztad) védeni. Mire a kismegszakító leold/olvadóbiztosító kiég, rég mindegy a félvezetőnek.

Az ilyen célra tervezett biztosító áramköröknek is van megszólalási idejük. Az, hogy ez elég-e adott félvezető - jelen esetben SSR - védelmére, adatlapok és mérések kérdése. Egy félvezető általában a névleges áram sokszorosát is kibírja de csak viszonlyag rövid ideig. Mellékletben részlet egy FET adatlapból. Ha a maximális áram meghaladhatja az 56 A-t, akkor kb. mindegy is, hogy milyen védelem van előtte.
(#) Atis57 válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Szia!
Ugyanilyen tanácstalan maradnál --Ha az olvadó bizti , mágneskapcsoló ,hőkioldó nyomvonalon indulsz is el. Kb egy motor ára .
S lehet elég gyakran javitani.!

Az SSR igen jó néhány alkalmazásra , de minden egyébb más helyre drága !
S elfelejtik leirni ez +még az is kell hozzá .
Természetesen vannak elektromos biztihelyettesitő kapcsolások is --még drágábban!

Hát ez van ..esetleg nem csinálni semmit ? Na ez viszont olcsó!
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2020
(#) Marko Ramiusz válasza Bakman hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Jó szerencsét! Van olyan olvadóbiztosító, ami a félvezetős eszközök védelmére való.Ha jól emlékszem, akkor gR a jele.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2020
(#) Bakman válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Igen, lehet olyat is használni csak itt beleszól a képletbe az, hogy motor van az SSR után. Ha az érték kicsi, a motor terhelésénél/bekapcsolásánál kiég. Ha nagy, nem látja el a feladatát mert lehet, hogy az SSR bírja, a motor viszont már rég füstöl pl. a 150 %-os terhelés miatt. Természetesen lehet motorvédőt, is alkalmazni, a határ a csillagos ég. Már csak az a kérdés, mennyi pénzt szánunk a védelemre.
(#) Marko Ramiusz válasza Bakman hozzászólására (») Feb 23, 2020 / 1
 
Persze, igaza van. Személy szerint átalakítanám frekvenciaváltósra, de ez magánvélemény, ha már emlegette a pénzt.
(#) Bakman válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Ott a pont a frekvenciaváltóval.
(#) Hutty válasza Bakman hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
4 kW-os, ventillátoros, egy vizes aknában... Hajjjaj.
(#) bandika válasza Hutty hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Miért ne? Van alapból IP 67-es. Megvan a motorvédelem, lágyindítás, nincs nyomáslengés leálláskor és akár nyomászabályzást is tudhat. Csak egy nyomástávadó kell. És ha nincs vízelvétel leáll. Golfpályára csináltunk ilyet.
(#) Marko Ramiusz válasza bandika hozzászólására (») Feb 23, 2020 /
 
Én se tennék oda egy ilyen szivattyút és a vezérlését, normális esetben nem is szokás. Léteznek olyanok, amik víz alatti működésre vannak tervezve.
(#) 444Tibi válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Feb 24, 2020 /
 
Nezd nem en csinaltam meg igy az egesz rendszert 10 evvel ezelott. Valamint mukodik, azota is.
Es nem is akarom megvaltoztatni, nem is tudnam csak az egesz 5 hektaros terulet felasasaval mivel a kb. osszesen 3 kilometer 2" gerincvezetek, a 6/4" elosztovezetek es az 32 koron 1" zonavezetekek teljes atalakitasa es a szivattyuk, vezerlesek mashova, fedett helyre koltoztetese vallalhatalan foldmunkaval jarna. Meg nem is az en tisztem es feladatom ez, en csak a 3 darab, 3-4 evente tonkremeno magneskapcsolot szeretnem kivaltani ssr-rel es az eddig nem letezo helybeni aramtalanitast megoldani kismegszakitoval.

Erre kertem tanacsokat es nem az egesz rendszer atalakitasara meg a fenallo hibak felsorolasara.
Mar bocsanat ezert a kijelentesemert.

A szivattyumotorok eddg sem a beton aknaba torteno uzemeltetes miatt egtek le hanem a vezerlesek hibajabol, ezt kuszobolnem ki.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2020
(#) Hutty válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 24, 2020 /
 
3 fázisú SSR

40.000 + áfa ( ott ). De csak IP20-as

4 kW-os. 230AC vezérlés. 61A túláram 1s-ig, 600A fél ciklusig, 1200V átütés.
(#) 444Tibi válasza Hutty hozzászólására (») Feb 24, 2020 /
 
Én ilyet találtam 11000-ért
40A névleges. Nagyon nagy méretű, meglepődtem mekkora és egy hatalmas hűtőborda is lett véve hozzájuk.
(#) Hutty válasza 444Tibi hozzászólására (») Feb 25, 2020 /
 
Legyen szerencséd. Az induktív visszarugástól félnék és a vizes környezettől.
Következő: »»   292 / 342
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem