Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Stabilizált kimenetű rezonáns tápegység
Stabilizált kimenetű rezonáns tápegység
Szerző: lorylaci, idő: Dec 27, 2011, Olvasva: 48062, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 10

Az IRS2795x családba két IC tartozik, amelyek csak a túláramvédelemben különböznek. Lényegében az IR2153 és társai továbbfejlesztése. Mindkettő SOIC-8 tokban kapható, amely még a könyebben forrasztható SMD IC-k közé tartozik. Feltételezem, hogy aki a kapcsolóüzemmel foglalkozik, legalább alap szinten barátságban áll az SMD forrasztási technikákkal.

Az IC jelenleg a Farnell, FDH és a DigiKey oldalán rendelhető.

Röviden összefoglalva az IC tudását:

  • Fix 50%-os kitöltési tényező (- holtidő), akár 500kHz frekvencián
  • Felső oldali FET meghajtás lebegő módon
  • Programozható minimális és maximális működési frekvencia
  • Programozható lágyindítási frekvencia, így induláskor a szekunder oldali pufferek töltődése nem jelent nagy rövidzárat
  • Programozható holtidő (ellentétben az IR2153-mal)
  • Túláram-érzékelés az alsó FET-en veszteségmentesen
  • Alacsony tápfeszültség elleni védelem
  • Minimális méret és alkatrészigény

Nagyon fontos megjegyeznem, hogy a frekvenciát állító RC tagok elhelyezkedése teljesen más az IR2153-hoz képest. A túláram-érzékelés pedig egyszerű: amikor az alsó FET be van kapcsolva, akkor méri az ezen eső feszültséget. Amennyiben ez eléri a 2V-ot (3V az IRS27952s esetén), akkor az IC kikapcsol, teljesen, és csak akkor kapcsol vissza, ha a tápja megszűnik. Ennek a legfőbb előnye, hogy nincs szükség külön söntre (ami veszteséget jelent), valamint egyéb áramkörre. A hátránya az, hogy nem tudunk pontos határt beállítani, mivel a FET-től függően két választási lehetőségünk van csak (2V vagy 3V). Tovább hátrány,hogy a FET-ek Rdson-ja függ a hőmérséklettől, így a bekapcsolás emiatt sem lesz pontos. Azonban ez előny is abból a szempontból, hogy egy meleg FET esetén hamarabb bekapcsol a védelem, így biztonságosabb lesz az áramkör.

További hátrány, hogy amennyiben a FET Rds,ON-ja elég magas, akkor bekapcsoláskor könnyen túláramot érzékel a szekunder oldali kondik feltöltődése esetén.

Az IC javasolt kapcsolása a fenti ábrán látható. Az IC tápját induláskor az R1 és R2 ellenállások biztosítják. A rajzon csak azért szerepel kettő ellenállás sorban, mert a legtöbb ellenállás nem rendelkezik kellő átütőszilárdsággal, hogy biztonsággal essen rajta kb. 300V. Működés közben a transzformátor segédtekercséről kap tápot a D3 diódán és Rcc ellenálláson keresztül. A tápot a CDC kondenzátor simítja. A felső oldali FET meghajtásához a lebegő tápot az alsó FET bekapcsolása alatt a Dbs dióda tölti a Cbs kondenzátorba. A FET-eket az Rg1 és Rg2 ellenállásokon keresztül hajtja meg, ezek segítségével egyrészt szabályozható a FET-ek kapcsolása, másrészt csillapíthatók a reaktív elemek okozta belengések. (A vezetőpályának induktivitiása van, ami a Gate kapacitással együtt szép kis belengésekre képes)

A CT kondenzátor határozza meg a holtidőt, és részben ez felelős a frekvenciáért. A minimális kapcsolófrekvenciát az RT ellenállással állíthatjuk be. A lágyindításérrt a Dss, Rss és a Css felelős. A lágyindítás idejét a Css kondenzátor, míg a lágyindítási frekvenciát az Rss ellenállás határozza meg. A lágyindítás segítségével a táp magasabb frekvencián indul, így induktívan lekorlátozza a kimeneti áramot és feszültséget. Ezzel a szekunder oldali pufferkondik feltöltése nem veri le a biztosítékot (vagy kapcsolja be a rövidzárvédelmet). A maximális kapcsolófrekvenciát az Rmax határozza meg. Ha a kimenet eléri a TL431-el kiválasztott feszültésget, akkor az az U2 opton keresztül folyamatosan rákapcsolja Rmax-ot az időzítő körre, ezzel növeli a kapcsolófrekvenciát.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 10
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem