Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   384 / 839
(#) Kera_Will válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Szept 25, 2017 /
 
guglitranslate a barátod igaz aztán kell hozzá egy guglimagyarról magyarra fordító is
Sajna az informatika nyelve az angol ...
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2017
(#) tbarath válasza krauszkrisztian hozzászólására (») Szept 25, 2017 / 1
 
Parancsolj.

Amúgy no offense, de ez így nem fog menni. Szívesen segítünk bármiben amiben tudunk, mármint ha konkrét problémád van, akár még elindulni is (tavir.hu 60 nap alatt arduino tanfolyam ingyenesen), mert itt vagy szűz reggel, 0 hozzászólással, azt se tudjuk hogy foglalkoztál-e már mondjuk C/mikró programozással.
De hogy egy step-by-step howto-t eléd tegyünk, ráadásul magyarul, hát az szerintem nem fog menni.

A mateatek által ajánlottak közül az első 10-et végigkattintottad legalább? Mert én találtam közte egy olyan leírást, hogy ha azt nem érted, akkor az először az alapokkal kellene kezdeni. Mármint a kódot és a rajzokat, de a google translate sokat segít a többi megértésében is.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2017
(#) tbarath válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 25, 2017 /
 
Nem csak az informatikáé. Egy IC adatlapot hogy értelmezel, ha legalább minimálisan nem boldogulsz az angollal?
(#) Kera_Will válasza tbarath hozzászólására (») Szept 25, 2017 /
 
All Right
(#) RoliNyh hozzászólása Szept 27, 2017 /
 
Üdv!

Ehez a boardhoz.:
Mini-ATTINY85-Micro-USB-Development-Programmer-Board...

Milyen illesztő kellene, hogy tudjam programozni? Mint látjátok USB illesztő nincs rajta, szóval ismeretlen eszközként jelentkezik be. Csak egy Atmega85 -öt teszek bele.
Arduino IDE 1.8.3 van most, ezzel akarom feltölteni rá a programot.
Köszi...
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2017
(#) RoliNyh válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
És még annyi lenne, hogy a panelen amibe szánom, külső 7.3728MHz kristály van, ezzel kapcsolatban mit kell átírnom a programomban? Valami tutorial is jó...
(#) Peter65 válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
Bár nem látni a panel alsó felét, de szerintem ezzel a panellel nem lehet közvetlenül Arduino-zni. Az USB csatlakozón keresztül valószínűleg csak tápot tudsz adni, de az USB jellel nem tud semmit sem kezdeni az MCU.
Melyik processzor lenne az Atmega85? DIP8-as tokozásban csak Attiny85-ről tudok.
Az Arduino IDE-jén írhatsz rá programot, de a letöltéshez szükséged lesz valamilyen eszközre, célszerűen egy Arduino Uno-ra mondjuk.
Bővebben: Link
(#) david10 válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
Az Attiny85-hez van egy bootloader, amit egy külső programozóval kell beleírni és utána programozható lesz azzal a nyákkal amit linkeltél.
Amit linkeltél, abba nem biztos, hogy bele van írva gyárilag a bootloader, de Te is beletudod írni, ha van hozza programozód.
Egyébként kb. ez a rajza.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2017
(#) Peter65 válasza david10 hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Valóban, bár a MCU-ban nincs USB-HID, szoftveresen létezik USB-t kezelő megoldás, USB1.1-et tud, ha jól néztem.
(#) RoliNyh válasza Peter65 hozzászólására (») Szept 28, 2017 / 1
 
Pardon, igen elírtam, Attiny85 lesz benne.
Be kell programoznom 15 darabot, azért vettem hozzá ezt a mütyürt...
(#) RoliNyh válasza david10 hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Nem hinném, hogy volna benne bármilyen bootloader, ezeket csak úgy vettem mint láthatod.
Azt hiszem, akkor ez lesz az én problémám...

De akkor a tisztánlátás kedvéért, ha nincs bootloader, akkor csak "valamilyen" programozóval tudok feltölteni rá arduino IDE -ben megirt kódot az IDE FELTÖLTÉS funkciójával?
A másik 6pines csatlakozóra (ami perpill nincs beforrasztva még) kell a programozó gondolom.

Viszont ha teszek mindegyikre egy bootloadert, akkor a sima USB kábelen keresztül is fog menni a programfeltöltés, mint pl egy digispark-os attiny85 nél, ahol szintén nincs USB vezérlő integrálva, csak maga a proci. Arra ha jól rémlik, valami micronucleus- al sikerült feltöltenem
(de akkor gondolom abban már benne van gyárilag a bootloader)...

Akkor mondjuk bootloader nélkül milyen programozó kellene hozzá arra tudnál mondani valamit?
Vagy magát a bootloadert milyen eszközzel tudnám feltenni rá?
(#) mateatek válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Arduino ISP-vel is fel tudod programozni.
(#) RoliNyh válasza mateatek hozzászólására (») Szept 28, 2017 / 1
 
Hmmm, most hogy így mondod, USBASP -vel esetleg? Az még van is itthon...
(#) gerleimarci válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Pontosan az kell neked.De ha van USBASP-d, akkor minek az az USB-s panel? Csak foglalja az értékes programhelyet a bootloader.
(#) RoliNyh válasza gerleimarci hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Mert úgy látszik nem voltam eléggé tisztában vele, hogy kell e vagy nem.
De fillérekbe került, úgyhogy jó ez, mert legalább nem nekem kellett összedobnom.

Most már felmerült akkor egy másik kérdés, konkrétan milyen alaplapot kellene nekem itt beállítani vagy telepíteni az Attiny85 -höz, hogy tudjam USBasp -n keresztül programozni?

Az alaplap infó beszerzése semmit nem mond.
(Gondolom mert nincs bootloader benne, vagy nemtudom...)

Gyanítom, a digispark -os nem lesz jó hozzá...
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2017
(#) RoliNyh válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Magamnak válaszolva közben megtaláltam.:

Attiny 24/44/84 - 25/45/85 board importálása Arduino IDE -hez...

A linken leírják hogy kell beimportálni.
(#) RoliNyh hozzászólása Szept 28, 2017 /
 
Valami csak nem kóser, nem tudja feltölteni, de a hibaüzenet nem túl beszédes.
Van rá valami módszer, hogy leellenőrizzem a programozó hardwert?
Igazából csak a piros (gondolom tápfesz) LED világít rajta.
De van rajta egy másik LED is, annak nem kéne villognia adatforgalom közben? Mert az meg se nyikkan...

Error.png
    
(#) RoliNyh hozzászólása Szept 28, 2017 /
 
Új fejlemény, egy másik programozó szoftverrel sikerült feltölteni rá a programot amit az arduino IDE -vel írtam. Igaz ehez ki kellett importálni *.hex fájlba. A lényeg, hogy működik a blink, csaképp az elvileg 1 másodperces villogás kb 8 másodpercig tart. Az mitől van?

Kiolvastam még a fuse biteket is, ott elvileg 8MHz van beállítva. Lehet az a gond? Át kellene állítani 16MHz -re?

FUSE bit.png
    
(#) dokidoki válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 29, 2017 / 1
 
16MHz-el 4 másodpercenként villanna... Bekapcsolva hagytad az alapértelmezett osztást, ami még 8-al elossza az órajelet. Aláhúzott rész felett írja: Divide by clock ...
(#) RoliNyh válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Gyakorlatilag mivel nem tudom mi mit csinál, nem is nyúltam semmihez.
Az előző képen az szerepel amit a nyers prociból kiolvastam, tehát ez egy alapállapot, így kaptam.

És igazából azt sem vágom, hogy kellene egyáltalán átállítani, mert ha legördítem azt a mezőt, más választás nincs is...

Közben azt hiszem rájöttem miért nem lehet az arduino IDE -ből feltölteni a programot az USBASP -men keresztül. Gyanítom azért, mert mivel csak utánzat, új FW -t kell tenni bele, hogy tudjon kommunikálni vele az IDE...

Egy Kínai AVR ISP története...

A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2017

FuseBit.png
    
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 29, 2017 / 1
 
A fuse biteknél van ez az opció. Ott kel a 8-as osztást kikapcsolni.
Ott van hogy H-fuse, l-fuse, e-fuse, 3x8bit, ezek közül az egyik a 8-as osztás. Keress egy fuse bit calc-ot a neten, írd be neki a jelenlegit, aztan látni fogod, hogy melyiket kell kikapcsolni. Ezt visszamásolod a programozóba, és beégeted.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2017
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Az érdekes, mert ha rámegyek a hozzá tartozó választódobozra (megtaláltam), ott nincs kipipálva.
Vagyis értelmezésem szerint inaktívnak kellene lennie, nem? Ha bepipálnám, akkor kellene osztania...

FuseBit2.png
    
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Nem mindig követi a logikát a program. Prőbáld ki, még lassabb lesz-e a programod, vagy esetleg megjavul. Ha még lassabb, akkor máshol kell keresni a hibát. Ezt a 8-as osztást egyébként programból is lehet kapcsolni (Atmega328-nál biztosan). Ja, az is lehet gond, hogy ha az Attiny 8MHz-en megy, de az Arduino 16MHz-re számolja ki az időzítéseket. Ekkor fele olyan lassú lesz. Ez általában a board tulajdonságainál szerepel az Arduino mappák egyikében. Valahogy ki kellene deríteni, mennyivel is ketyeg ténylegesen az Attiny. Én erre írnék egy timer init-et, ami egy lábat billegtetne, pár mp-es időnként. Innen vissza lehet számolni, hogy mi is az alap órajel.
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Igazából részben ez megtörtént.
Legeneráltam a blink programot 1000 -es idővel, 1MHz, 8MHz és 16MHz -es belső időzítéssel is.
Ha az mond valamit, mindjárt lemérem stopperrel a villogás sebességét és közzéteszem...
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Ha 1mp-ig világít, utána 1mp-ig nem világít, akkor egy perc alatt 30 villogásod van. Ha kevesebb, akkor probléma van. Valahogy ki kell okoskodni, hogy melyik beállítás a megfelelő. Hogyan állítottad át az Arduinoban az órajelet? Ha csak sima #define F_CPU 8000000 , akkor az hatástalan, mert már előtte definiálva van.
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Naszóval

Blink_1000uS_Attiny85_1MHz_Internal.ino.hex programmal kb 1mp a villogás sebessége.
Blink_1000uS_Attiny85_8MHz_Internal.ino.hex programmal kb 8mp a villogás sebessége.
Blink_1000uS_Attiny85_16MHz_Internal.ino.hex programmal kb 16 mp a villogás sebessége.

A programban nem állítottam órajelet, az IDE -ben állítottam át a board -nál lehet választani...

Ennyi a kód.:
  1. void setup()
  2. {
  3.   pinMode(1, OUTPUT);
  4. }
  5.  
  6. void loop()
  7. {
  8.   digitalWrite(1, HIGH);
  9.   delay(1000);
  10.   digitalWrite(1, LOW);
  11.   delay(1000);
  12. }
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2017
(#) RoliNyh válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Nekem ebből az jön le, hogy elvileg akkor 1MHz -en megy a proci, mert akkor stimmel a villogás sebessége. De akkor hogy olvastam ki belőle 8MHz- et a programozóval?

Attiny85 fuse bits...

Annyit pontosítok, hogy a mért eredmények hangyányival kevesebbek, tehát az 1mp kb 0.85-0.90 stb... Bár lehet ez csak mérési pontatlanság. Egy perc alat 31-32 villogás van...
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2017
(#) RoliNyh válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Nos úgy néz ki az első program amit használtam hülyeséget olvasott a fuse bitekre.
Vagy csak az alapbeállítást jelenítette meg direktben, nem tudom.
Mindenesetre extreme burnerrel küldtem neki egy 0xE2 -t (Divide clock by 8 / OFF) a low fuse bitekre,
és helyreállt az időzítés. Úgy látszik, mégis csak be volt kapcsolva a 8 -as osztó...

Megmértem, most a 8MHz -es *.hex van feltöltve, és egy perc alatt 31 villanás van.
Az játszik, hogy ennyire pontatlan a belső oszcillátor?
Mert ha jól számolok, akkor itt bizony 1-2mp eltérés van egy perc alatt, jól gondolom?

Még jó, hogy beterveztem a külső kvarcot a panelre, a nélkül asszem lőttek volna a soros kommunikáció időzítésének...
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2017
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
A belső oszcillátor nem annyira pontos, mint a külső, de használható. A soros port amúgy is toleráns egy kicsit, én legutóbb hosszú vezetékekkel, semmire sem ügyelve, belső 8MHz-cel kommunikáltam 19200-zal. Nem volt hibázás sem.
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Nem tudom mi van, most már azért is megszámoltam újra, két perc alatt 62 villanás van.
Én ezt azért nem nevezném olyan pontosnak.
Felcseszi az agyam, mindjárt ráteszem szkópra is...
Következő: »»   384 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem