Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1506 / 1672
(#) fsub válasza csatti2 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Külön értékelendő, hogy a videóban szóban is kommentálod a készülék működését, nem csak némán nyomkodva mutatod be a forrasztóállomás használatát.
(#) Johnycorp hozzászólása Jan 28, 2019 / 8
 
Sziasztok!

Hosszas tépődés után mégiscsak arra jutottam, hogy megosztom veletek egy hosszabb projektem fejlődését.
A fejlődés egészen 2016-tól indult, amikor a főiskolán közelébe jutottam a szakdolgozat kérdésnek.
A végleges választás az ESP8266-ra és a kezdetekben azon belül is az ESP-01-re irányult.
Gyakorlatilag az ESP8266 nulla ismeretével és hasonló eszközök, valamint az Arduino terén nulla tudással indult az egész.
Jó pár problémával találkoztam a kezdetekben, mind hardveres, mind szoftveres téren.
Általában nem az információ mennyiségével volt gond, hanem a minőségével. Sok oldalon ugyanazon információk (egymástól másolva - a finom és durva hibákkal együtt), melyek jó része hasznavehetetlen vagy félrevezető volt. De ez más témában sincs másképpen.

A ESP-01_v1 és az ESP-12_v3 verziókkal sikerült beadnom a szakdolgozatom, melyet sikeresen megvédtem - elismeréssel és dicsérettel még a külső bíráló részéről is (ezt az írást elraktam, de már tényleg nem mutatom, mert dicsekvésnek tűnhetne). Nehéz volt, de szép is. Eleinte alig akart működni az a verzió, de jó lett és stabil.

Néhány képet láthattok az alábbi linken megosztva:
Bővebben: Link

Almappákban vannak az egyes lépésekről képek, de nem az összes értelemszerűen.

Magyarázat a képekhez és verziókhoz:

ESP-01_v1:
Ez volt a kezdet. "dugdosós" fejlesztőpanelen indult, majd a forrpontos paneleken éle életét.
A legelső program csak kódmintákon élt. Majd volt olyan verziója, amely körülbelül egy évig hőmérsékletet mért és a kimenetét is kapcsolni lehetett (világítás) szüleim házának udvarán. Ez a verzió még úgy működött, hogy az eszköz IP címét kellett beírni és az ESP-01-en futó "minimalista webszerver" jelzett ki mindent a böngészőben.

ESP-01_v2:
Ez már Eagle programban tervezett panel, 5V tápellátással és relé kimenettel.
Ez volt az egyik verziója szakdolgozatban bemutatott eszköznek.
Ma napig üzemel egy helyen (lásd a képernyőképet a mappában).
Az adatok küldéséhez GET metódust használt, klasszikus módon.
Tehát ez már egy külső szervert (PHP és adatbázis) használ, mintha "felhőbe" dolgozna.

ESP-12_v3:
Ez volt a másik verziója a szakdolgozatban bemutatott eszköznek.
Működési elve hasonló, mint az ESP-01_v1 megoldásnak.
A különbség itt annyi, hogy megjelent egy LED a panelen, amely képes "kivillogni" a rendszer állapotait.
Ebből is van a mai napig használatban.
Közel sem használja ki az ESP-12 lehetőségeit.

ESP-12_v5:
Sprint Layout-al tervezett panel. Ez már többféle tápegység modult is képes volt kezelni, fogadni.
Több bemenet, direkt vagy opto leválasztva.
I2C busz és SSD1306 kijelző kezelése.
Három relé opcionálisan.
Állapotjelző LED, 6 különböző állapot / hiba kivillogásával + a kijelzőn állapot információ.
Némi túlfesz-védelem különböző pontokon.
JSON adatküldés valósult meg.
Ez is szerverre dolgozik, visszajelzést kap a szerverről a küldött adatok feldolgozásáról.
A mappában egy részlete látható a webes programnak.
A webes oldal is teljesen átalakult, összetetté vált, erről majd külön esetleg, másik írásban, mert hosszú lenne.
Jó pár példány készült már belőle,
A program teljesen átdolgozott az előzőekhez képest.
Hiba és állapot kezelés, szenzorok adatainak kezelése, figyelése.
Soros porton információk, alap és - gombnyomásra - bővített mennyiségben.

ESP-12_v7:
Az előző, ESP-12_v5 (igen, nem v6) alakult ki.
Felmerülő igények és rugalmasság okából teljesen újraterveztem, Sprint Layout-ban.
Átgondolt tápegység modul kezelés.
Különböző túlfesz-védelmek tápfeszültségre és egyéb jelekre is.
Három relé kimenet opcionálisan.
Direkt vagy opto leválasztott bemenetek lehetősége.
A/D átalakító és ehhez kialakított áramkörök 0-10V vagy 4-20mA távadó szenzorok kezelésére.
Még jobban átdolgozott program:
- bővített állapot és hibakezelés - LED és kijelző visszajelzéssel.
- Soros porton az előzőekhez hasonlóan adatok megjelenítése, ugyancsak kétféle módban.
- szenzorok adatinak kezelése, ellenőrzése, küldése.
- önteszt -többféle komponensre.
- állapot és hiba adatok küldése a szerverre.
Ugyanott van belőle pár példány, ahol a v5-ből is.

A webes alkalmazásról - ahogy írtam is - nem írtam részleteket, csak egy kép van róla.
Nem kívántam az amúgy is hosszúra sikerült leírást még tovább nyújtani.
Az ESP-12_v5 és ESP-12_v7 eszközökhöz tartozik még egy kiterjedt területen lévő kültéri AP hálózat is.

Elnézést, ha hosszúra sikerült a leírás és esetleg némely része csapongóan egyszerűnek tűnhet. De mint írtam, nem kívántam akadémiai székfoglalót csinálni a dologból.

Üdv.
Karcsi
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2019
(#) csatti2 válasza Johnycorp hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Bónusz pont a Douglas Adams idézetért. Tetszik, hogy használsz DC/DC konvertert is. A legtöbben itt inkább csak hagyományos lineáris regulátorokat használnak (tipp: találsz sokkal kisebb helyen megépíthető típusokat is manapság).
(#) Johnycorp válasza csatti2 hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Köszi!

Douglas Adams nagy kedvenc

A megfontolás az volt, hogy a DC/DC konverter a 24V-ból (ez kell a 4-20mA-es távadónak) állít elő 5V-ot. Így ez a fokozat kevésbé melegszik még nagyobb áramfelvétel mellett sem az 5V-os oldalon. Tervezéskor fontolgattam egyébként más típusokat is.
Ebből az 5V-ból állítok elő 3,3V-ot két külön helyen. Magának az ESP-nek és egy másikat az egyéb külső szenzoroknak.
(#) haragati válasza Johnycorp hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Köszi, hogy megosztottad velünk, jól tetted!
Tulajdonképpen mi volt a célja a projectnek?
Mi volt a diplomamunka valójában? Csak az ESP alkalmazása, vagy konkrét feladat megoldása?
Jó lenne, ha a rengeteg belefektetett munka nem "vészne" el, esetleg egy jó rendszer alakulna ki, ami másoknak is elérhető lenne....!
(#) Johnycorp válasza haragati hozzászólására (») Jan 28, 2019 / 1
 
Szívesen!

A projekt célja kettős volt. Egyfelől kerestem egy megfelelő témát a szakdolgozathoz. De nem akartam a szokásos sablonos dolgokat. Valami érdekes, elméleti és gyakorlati dolgokat is tartalmazó, komplex dolgot szerettem volna.

A diplomamunka egy olyan megoldás bemutatása volt, mely képes hőmérsékleteket mérni és azokat egy szerverre küldeni. Valamint a szerveren futó webes alkalmazás legyen képes a küldött adatokat megjeleníteni. Végül legyen lehetőség egy kimenet távoli kapcsolására. Tulajdonképpen egy "otthoni okos megoldás" alapjait mutatta be, teljesen egyedi felépítéssel. Annyi volt még a csavar (és jó adag szenvedés), hogy az ESP8266 olyan routerhez kapcsolódott, amely maga volt a webszerver is, ez is része volt a diplomamunkának (Asus WL-500g Premium v2 + OpenWrt + csomagok).

Igen, gondoltam már rá, hogy összeszedett formában egy kis (de inkább nagyobb) cikket írok ide, a Hobbielektronikára. Érdekes lenne, mert a hardverépítéstől, a programozáson át minden lenne benne. Persze nem a legújabb verziót, több okból sem. Még mindig van rajta mit módosítani, és a terjedelme is nagy lenne, ha komplexen akarnám bemutatni (márpedig úgy lenne igazán érdekes).
(#) kovacs gabor daniel hozzászólása Jan 31, 2019 1 / 16
 
Sziasztok!
A napokban befejeztem az első USB teszterem ami valós időben méri a pillanatnyi fogyasztást, feszültséget, kiszámolja a teljesítményt és megméri a töltésmennyiséget. A töltésmennyiség kerekített értéke elmentésre kerül az EEPROMba így például egy külső akkumulátor lemerülése után vissza olvasható a mért adat. Amíg a mért fogyasztás nulla addig az elmentett érték olvasható, ha elkezdünk újra tölteni vele nullázódik. Az egész áramkör minimalista: három ellenállás, két kerámia kondi, egy arduino promini és egy OLED kijelző alkotja a szükséges konnektorokkal .
(#) kalmi.kalmi válasza kovacs gabor daniel hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Cikk lehetne belőle !
(#) kovacs gabor daniel válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Jan 31, 2019 / 1
 
Aki szeretné megépíteni szívesen megosztom a kapcsolási rajzot és a programot de szerintem a cikk írás nem az én erősségem
(#) granpa válasza kovacs gabor daniel hozzászólására (») Jan 31, 2019 / 2
 
Írd meg, van lektor, nem tudod elrontani.
(#) jethro válasza sakrafi hozzászólására (») Feb 5, 2019 /
 
Szia.Már kétszer letöltöttem,de nem találom a kapcsi.rajzot.
Lehet,hogy nincs?
(#) sakrafi válasza jethro hozzászólására (») Feb 5, 2019 /
 
Szia!
Nem készült kapcsolási rajz,csak NYÁK terv.
(#) jethro válasza sakrafi hozzászólására (») Feb 5, 2019 /
 
Köszi
(#) pepe1 válasza kovacs gabor daniel hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
üÜdv!

mMutatnék egy helyet, ahol már 250 forint tól ezt a készterméket meg lehet vásárolni:
https://www.ebay.com/itm/USB-Charger-Doctor-Voltage-Current-Meter-C...4:pf:0
eElgondolkodtató, hogy már minden -_szinte minden_-_ki van találva.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) trickentrack válasza pepe1 hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Sok mindent meg lehetne vasarolni amit bemutatnak! Ennek mas a celja!
(#) kalmi.kalmi válasza pepe1 hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
1000.-ft az !!!
(#) pepe1 válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
1000ft-ért elkészited ? eEbben a kinézetében ?
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) granpa válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Nem "free shipping", mitől 1000 Ft?
(#) morgo válasza granpa hozzászólására (») Feb 7, 2019 / 4
 
Válaszd ki, hogy mit szeretnél vásárolni, és megtudod!
(#) eSDi válasza pepe1 hozzászólására (») Feb 7, 2019 / 9
 

Hali.

Én EEPROM programozót építek, ezt is feltalálták már és van is már egy kínai megvásárolt csoda a fiókomban. Mégis beleölök több ezer forintot és sok órányi szoftverírogatást egy saját elkészítésébe. Hogy miért?
- Mert miért ne!?
- Örömet okoz.
- Tanulok belőle.
- Ha én írom a programot, akkor tudom mit csinál.
- Munka utáni kikapcsolódásnak tökéletes, ha nem lehet kimenni a szabadba az időjárás miatt.
- A kínai csoda adatbázisa nem bővíthető (illetve nem jöttem rá mivel lehetne belenyúlni).
- Hardverileg nem tudja amit én szeretnék.
És még biztosan sorolhatnám.
(#) kalmi.kalmi válasza pepe1 hozzászólására (») Feb 7, 2019 / 6
 
Az építés alatt szerzett tapasztalat, érték. Egyesek képesek vagyunk kikapcsolódni az építgetés közben, sikerélményt ad. Ezt a hobbi !!! A legtöbben megépítünk valamit azután szétszedjük és valami újat rakunk össze. Mindezt a sikerélményért tesszük !
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2019
(#) granpa válasza morgo hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Én bizony semmit, csak ránéztem a h.sz.-ra. Ennek az ára kisebb, mint az az új vám-sújtás határ.
(#) sany válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Ezért ne hagyjuk, hogy az olcsó áruk elvegyék az építés örömét!!!
(#) kovacs gabor daniel válasza pepe1 hozzászólására (») Feb 7, 2019 / 1
 
Szia,

ennek a teszternek nem az volt a célja, hogy olcsóbban legyen egy ilyenem, igen van nekem is ebayes, ami fele annyira se megbízható mint amilyennek látszik. ( asztali digitális multiméterrel teszteltem). Elkészítése során tanulod meg igazán mi zajlik a háttérben, hogyan is működik, hogyan mérsz wattórát és hogyan alakítod át a kívánt mértékegységre, személyre szabod ahogy neked tetszik. Sok apró dologgal rengeteget lehet tanulni, hasznát vesszük a legközelebbi építés során.
(#) bbb válasza kovacs gabor daniel hozzászólására (») Feb 8, 2019 / 1
 
Nem kell magyarázni, ez hobbielektronika. Sok olyan van, amit már kitaláltak, mégis megcsinálja magának az ember kicsit máskép, kicsit mást tudóra, csak azért, mert ez a hobbija.
A minap olvastam valami hasonló kütyüről talán a hackaday oldalon, ott megint más volt a cél, ebben meg, ahogy olvasom gondoltál arra, ha elfogy az energia alóla. Részemről ment a mancs az alkotásodra.
(#) Moderátor hozzászólása Feb 8, 2019
 
Köszönjük mindenkinek az értékes véleményét, de ha lehet, térjünk vissza a témához!
Köszönjük.
(#) igor4122 hozzászólása Feb 13, 2019 / 10
 
Jó napot mindenkinek.

Tavaly októberben készítettem magamnak egy Ledes nagyítót,
Az elektronika nem nagy szám, nyolc darab CRI80-as smd led párhuzamosan kötve egy korlátozó ellenállással, a tápfeszültséget pedig egy bontott 18650-es laptop akku szolgáltatja.

A dobozolás viszont szerintem nagyon szépre sikerült, de lehet elfogult vagyok, ki-ki döntse el magának hogy tetszik-e avagy sem.
A lencsék egy régi JVC kamerából lettek kitermelve, egy Bikonvex és egy Konkáv konvex, a faanyag pedig un. Vörös szív fa (Red Heart).

Ennek a lámpának van egy kistestvére, amit számítógép szervizes barátomnak készítettem, abba került egy Mini USB-s töltő modul is, róla is fogok feltenni képeket amint megtalálom hova mentettem.
(#) igor4122 válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 13, 2019 / 3
 
Még néhány kép.
(#) zsozso72 válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
A faanyagból egy kicsit nagyobb mennyiséget hol lehet beszerezni?
(#) igor4122 válasza zsozso72 hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Üdv.

Én a ZATIK-ban vettem a faanyagot, van ott sokféle, az egzóták drágák, viszont sok esetben szebbek mint az európai fajok.
Következő: »»   1506 / 1672
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem