Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   88 / 132
(#) darthdenes válasza colos850514 hozzászólására (») Dec 5, 2012 /
 
A közép pozitív oldalához kell kötni a tekercset kondit, utána a ellenállást. Bízzunk benne hogy megfelelő a tekercs Szerintem a tekercs alulátereztőként műkszik tehát azt is sorba kell kötni. Tekercs-kondi-ellenállás a pozitív ághoz. A mélyhez nem baj, ha nem kerül semmi. Igen a Sanyo ugyan az, viszont ellenőrizni kellene, hogy a doboz eleje nem e le akar esni, mert azok az idióták a hangszóró selymet az előlap és a doboz közé ragasztották.
Tehát ha jó, nem mozog (ütögesd is meg, nekem le esett/elvált egy közepesen határozott kis kalapácsos ráütéstől a dobozon belül) utána
A hangszórókat szereld előre, mert belülről vannak elhelyezve, ez elég hülye ötlet volt. Utána legalább 2mm kábelel cseréld ki a belső vezetékelést és ilyennel is kösd össze az erölködővel.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2012
(#) Lali23 hozzászólása Dec 6, 2012 /
 
Sziasztok. Hangváltót szeretnék készíteni. Csak azt nem tudom, hogy kel kiszámolni vagy méretezni a tekercseket. (mH-uH) Ha valaki tud segitsen.
(#) darthdenes válasza Lali23 hozzászólására (») Dec 7, 2012 /
 
Tessék:
Bővebben: Link
(#) csirke29 hozzászólása Dec 14, 2012 /
 
Sziasztok!

Lenne egy olyan problémám hogy hangváltómban a kondik melegednek olyan 15/20 watt teljesítmény körül. Elvileg bőven elkéne bírnia a teljesítményt. Egy régi Pioneer SA-950 el hajtom meg és sal hangszórókra van rákötve. Kérném segítségeteket. A hangváltó tipusa SAL HV328 és névlegesen 200 wattosak. 20 watt felett már forróak teljesen a kondik.

A kondik már lettek cserélve mert az előzők is felhevültek és eldurrantak. 22µF és 47 µF kondik vannak benne.

Köszi előre is
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2012
(#) reloop válasza csirke29 hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Szia! Az a kis nyomoronc elkó ebben az alkalmazásban teljesen alkalmatlan. Ilyet keress!
(#) pucuka válasza csirke29 hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Gondold meg. Ha a 200 W -ot ráengeded a 4 ohmos hangszóróra, az kb 7 A -t jelent, ami a kondenzátor veszteségein jelentős valódi hőt produkál. Ide kis veszteségű kondenzátorokat kell alkalmazni, az általános elkók pedig nem arról híresek, hogy alacsony veszteségűek lennének. Persze léteznek speciálisan erre a feladatra gyártott elkók, de azoknak az áruk is más.
(#) csirke29 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 16, 2012 /
 
A hangszóróim 8 OHM os SAL SPA 3040 és DP35. Milyen elkót ajánlanál ami jó lenne nem melegedne és minőségre is jó? reloop felhasználó által ajánlott kondik jók?

Köszi szépen.
(#) dudassandor1 válasza csirke29 hozzászólására (») Dec 17, 2012 /
 
Szia! Igen, a reloop kolléga által ajánlott fóliakondi jó lesz! Kapacitásban megfelelőt keress, feszültségtűrésben 100V vagy inkább afelett legyen!
Ha kapacitásban nem találsz ekkorát, akkor több kisebb kapacitásút párhuzamosan kötve is összerakhatod a kívánt értéket.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2012
(#) reloop válasza dudassandor1 hozzászólására (») Dec 17, 2012 /
 
A párhuzamosan kapcsolt kisebb kapacitásoknak is minimum a 100V feszültségtűrés és polarizálatlannak kell lenniük - egészítem ki a válaszod a biztonság kedvéért.
(#) dudassandor1 válasza reloop hozzászólására (») Dec 18, 2012 /
 
Így van! Köszönöm a kiegészítést!
(#) csirke29 válasza dudassandor1 hozzászólására (») Dec 18, 2012 /
 
Köszönöm szépen a sok segítséget!
(#) tibi1219 válasza szamóca hozzászólására (») Jan 9, 2013 /
 
8 ohm; RMS 150W;350 Hz-nél 12 dB meredekséggel kellene vágjon körülbelül.
(#) dudassandor1 válasza tibi1219 hozzászólására (») Jan 9, 2013 / 1
 
Nem kapkodtad el...
A tekercset 1-1,2mm-es huzalból kellene készíteni 6mH értékre (légmagosan rézhuzal temető lesz, ezért jobb lenne a vasmagos tekercs). A kondenzátor pedig 47µF kapacitású, min. 100-160V-os legyen. Ezekkel az értékekkel kb. 300Hz-től kezd el vágni.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2013
(#) lóri hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Ilyen kondik is jók a hangváltóba?
(#) ptesza válasza lóri hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Jók ! De ekkora értékek ritkábban vannak használva. 1-6.8µF gyakoribb , de vannak olyan pozíciók ahol ekkora kell.
(#) csirke29 hozzászólása Jan 22, 2013 /
 
Sziasztok ugye az előző hangváltó problémámra szeretnék venni kondenzátort(4-5 hozzászólással előbrébb olvasható) ezekről a weblapokról de nem tudom hogy pontosan milyet fajtát vegyek.
Ugyebár 22µF és 47µF es kellene.
Egyik

Másik

Köszi előre is!
(#) ptesza válasza csirke29 hozzászólására (») Jan 23, 2013 /
 
Meglepően magas értékek. Ha nem a szűrő tag része akkor el is hagynám. (pl zoobel)
Adok én is egy linket: http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_m...=10301

A szűrőtagba csak végső esetben tegyél bipol elkót , sima elkót soha. Több darab párhuzamosan kapcsolva az értékek összeadódnak. Sorosan pedig a replusz művelet szerint. Pont fordítva mint az ellenállásoknál.
(#) dudassandor1 válasza csirke29 hozzászólására (») Jan 23, 2013 /
 
Szia!
Itt egy apróhirdetés, ahol vannak nagyobb értékű fóliakondik (még olyan is ami neked kell)! Nyugodtan keresd őt bizalommal!!
(#) Bonanza02 válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jan 23, 2013 /
 
"REMIX C3013 10µF 160V -600,-Ft/db"
Jó drágák. A boltban én nemrég vettem 250,-Ft-ért darabját. Mondjuk az jobb volt, Wima. Az ilyen 10 µF Remix-eseket itt kerülgetem, az lett volna itthon jópár darab.
Körül kell nézni. Ugyanaz a kondi van ahol 250-Ft, van ahol 750 Ft.
(#) szamóca válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 23, 2013 /
 
Sőt, börzén akár 200Ft alatt is szerezhetsz. Orosz olaj-papir kondikat is lehet ilyen áron venni egyeseknél még.
(#) dudassandor1 válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 23, 2013 /
 
Nem beszélek én rá senkit semmire, iránymutatást szerettem volna adni, mert úgy érzem bizonytalan a fórumtárs a dolgában! Nyilván lehet olcsóbban is hozzájutni dolgokhoz, csak keresni kell. Nem akarok én rosszat...
(#) hotib hozzászólása Jan 23, 2013 /
 
Sziasztok,

Ilyen hangszóróim vannak: Visaton FRS8 és Visaton W170S, 8ohmos mindkettő, mint a linkeken. Ezekből szeretném megépíteni ezt a hangsugárzót.
Ezt a hangváltót adják hozzá, ha valaki a kitet megveszi, én meg azt gondoltam, hogy elkészítem magam is ezt a bonyolult szerkezetet
Találtam egy méretezési segédletet, azt szeretném megkérdezni, amit ez a segédlet tervez 3,3mH többsoros légmagos tekercset, az a tapasztalatok szerint használható lesz? (a képen ez látható)
Másik kérdésem, hogy a kondi értéke mennyire kritikus? Összerakható-e pl. 100+47µF-ból, ami ugye majdnem 150...
Valami különleges kondi kell ide, vagy "sima" elkó is használható?
Esetleg ha valakinek vannak pont ilyen értékű holmijai feleslegben, kereshetne magánban, egyszerűsítve a helyzetemet

Köszönöm.

tekercs.jpg
    
(#) ptesza válasza hotib hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Nagyon jó ötlet , egy kész tervet építeni. Az egy bipoláris elkó. Elméletileg nincs polarizálva ,de attól függetlenül van egy jelölése.

3.3 mH tekercshez jó sok huzal kell az biztos. Akár egy ilyen kalkulátorral is kiszámolhatod. 5-10 % eltérést meg sem hallasz. Ennyi szórása lehet a hangszóróknak is.


(#) hotib válasza ptesza hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Ok, köszönöm.
(#) r4pt0r hozzászólása Jan 26, 2013 /
 
Remélem valaki tudna segíteni egy kis váltó értelmezésben. Mellékeltem egy képet amin egy váltó van, ilyen váltássokkal:

- The Boomer is filtered using a Linkwitz Riley (Order 2) / 12dB/oct with a Fc set at 500Hz (low pass filter)
- The Medium is filtered using a Linkwitz Riley (Order 2) / 12dB/oct with a Fc set at 500Hz (high pass filter)
- The Medium is filtered using a Linkwitz Riley (Order 4) / 24dB/oct with a Fc set at 3000Hz (Low pass filter)
- The tweeter is filtered using a Linkwitz Riley (Order 4) / 24dB/oct with a Fc set at 3000Hz (high pass filter)

Nah itt akadtam el, a 2. meg 4. rendű váltásokban miért van kevesebb alkatrész, mint kéne?
Pl. A magas nekem csak 3. rendűnek tűnik, egy érzékenységet csökkentő ellenállással.
A mély akár 2. rendű is lehet, hogyha össze lehet vonni a zobel taggal, ezt nem tudom.
Még esetleg arra gondoltam, hogy a 4. rendű dolgok, elektronikusan kisebbek, de akusztikusan már 4. rendűek.
Esetleg más ötlet?

xover.gif
    
(#) erikabanhidi válasza hotib hozzászólására (») Jan 29, 2013 / 1
 
Nem lesz használható! Ilyen vékony huzallal ennyi menetnek NAGY a belső ellenállása, (csak vastagabb huzallal csökkenthető)!
"sima" elkót soha ne használj passzív crossoverbe, csak is fóliakondenzátorokat.
(#) erikabanhidi válasza r4pt0r hozzászólására (») Jan 29, 2013 / 1
 
Mi a kérdésed?
(#) hotib válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jan 29, 2013 /
 
Nem akarok vitát kezdeményezni, de valamiért publikálja a gyártó a hangváltót ezekkel a paraméterekkel. Azért köszönöm.
(#) erikabanhidi válasza hotib hozzászólására (») Jan 29, 2013 /
 
"sima" elkóval is? Ma le modeleztem és nagyon rossz hangja van! Majd ha megépíted rájössz csak akkor késő lesz!
(#) hotib válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jan 29, 2013 /
 
A "sima" elkót eddig csak Te emlegetted, már megbocsáss. Bipolárissal gondoltam, mint a linkelt pdf-ben. Azt nem vitatom, hogy fóliával jobb, mint ahogy a 3,3mH is kialakítható ferrit magossal is.
De vannak gazdasági megfontolások is, és (oldalanként) pl. 70db jobb minőségű 2,2µF fólia kondi párhuzamosan az egész projekt költségvetésénél többe kerülne... Így meg lehet, a projekt minősége bánja, de ez van. Néhányan megépítették már, és nem panaszkodtak rá. Csak ez lehet, hogy egy alacsonyabb minőségi osztály.
De továbbra sem akarok (tudok) vitatkozni, ahhoz nincs elég felkészültségem. Csak kérdeztem.
Következő: »»   88 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem