Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés

Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
Lapozás: OK   516 / 516
(#) gyuszo válasza Robin2 hozzászólására (») Márc 12, 2017 /

Azt nézik meg, hogy az állapota megfelel-e annak az akkori szabványnak, amikor készült.
Ha az állapota romlott, a tetőtartód rozsdás, ki akar dőlni, vagy bővítést kérsz, akkor az már fizetős lesz.
(#) llax válasza Robin2 hozzászólására (») Márc 12, 2017 /

Csak az órát cserélik. Ugyanez van méretlen részen lévő hiba esetén: csak a szükséges beavatkozásokat végzik el. Legfeljebb a darazsak kapnak némi Chemotoxot (ingyen).
Más a helyzet hálózatra (vissza)kapcsolás vagy bővítés esetén, tehát akkor, amikor Te kérsz valamit. Ilyen esetben követelhetik a mai szabványoknak megfelelő mérőhely kialakítást.
(#) kendre256 válasza Robin2 hozzászólására (») Márc 12, 2017 /

Nekem a régi faszekrényes, guman táblás mérőhelyen már legalább kétszer cseréltek órákat, egyszer sem merült fel, hogy cserélni kellene a mérőhelyet (ÉMÁSZ terület).
(#) Robin2 hozzászólása Márc 12, 2017 /

Értem, köszönöm a válaszokat.
(#) sany válasza Robin2 hozzászólására (») Márc 12, 2017 /

Mit jelent a darázsfészkes mérőhely?
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Márc 12, 2017 /

A fa dobozba szeretnek a darazsak befészkelni, mert jól rágható a fa, onnan nyerik a cellulózt, az építkezéshez.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Márc 13, 2017 /

Ja azt hittem valamilyen speciális kialakítás, illetve elrendezés.
(#) slimtomi hozzászólása Márc 20, 2017 /

Sziasztok!

Hogyan kell fém-fém csatlakozásnál méretezni a csatlakozó felületek nagyságát? Valami táblázat létezik erre?
Például:
Két darab azonos keresztmetszetű és alakú rézlemezt/rézsínt mekkora felületen kell egymáshoz illeszteni, hogy a csatlakozás elbírja a rézsínek által egyébként is elviselhető áramot?
Ha a sín például 5mm X 20mm keresztmetszetű (így 100mm2), akkor csavaros kötésnél szerintem biztosan nem elég ugyanekkora felületen összeilleszteni a két sínt - még megcsavarozni sem lehetne tisztességesen.

Nagyon köszönöm az iránymutató/segítőkész válaszokat!
(#) erbe válasza slimtomi hozzászólására (») Márc 20, 2017 /

Ilyen kis felületen nem is tudod összecsavarozni. Ha illeszted, ~20*20-as vagy nagyobb felületen érintkeznek. Ebben kényelmesen elfér a 8-as csavar. Az már biztonságos érintkezést ad a megengedhető legnagyobb áramon is.
(#) Dafni válasza slimtomi hozzászólására (») Márc 21, 2017 /

Lehet hozzá kapni szorító bilincset
(#) hegman válasza slimtomi hozzászólására (») Márc 21, 2017 / 1

Szabvány, vagy táblázat nincs rá. Az elosztó berendezés eredeti gyártójának a műszaki ajánlásában lehet információkat találni rá.
pl. Schneider
De ez megvan a Legrand, Schrack Eaton-nél is.
(#) slimtomi válasza hegman hozzászólására (») Márc 21, 2017 /

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
Hegman, nagyon jó linket adtál meg. Ezt a segédletet nem találtam. Mi is Prisma szekrényt szerelünk épp, 2500A betáppal. A Masterpact megszakítók hátsó csatlakozóelemeinek nem igazán hagytak nagy felületet és a tervező sem részletezte a rajzon a csatlakozás módját. Mivel ez a 3db csatlakozó elem is cirka 140e, ezért marad a helyén gondolom. 2 db 80mm x 10mm-es sínt kötünk fázisonként és a kicsi csatlakozási felület (összesen 32 cm2 / fázis) miatt merült fel némi aggodalom.
Mivel a csatlakozásnál nem homogén a vezető (felületi egyeletlenség, légrés stb.), így nyilván ugyanakkora áram biztonságos átvezetéséhez nagyobb keresztmetszet kell.
Dehát ezt furcsának találom, hogy nincs rá semmi adat, képlet stb. Mondjuk a segédlet szerint a sínvastagság ötszörösével megegyező átlapolás a javasolt. Tehát 10mm-es sín esetén 50mm-es az átlapolás. Ez már jó támpont.
(#) hegman válasza slimtomi hozzászólására (») Márc 22, 2017 /

Szerintem a többit priviben, vagy e-mailban mert ez már igencsak ipari, és az orrunkra koppintanak.
Egyébként Schneiderrel szereltetek én is.
(#) slimtomi válasza hegman hozzászólására (») Márc 22, 2017 /

Így van. Valójában az elméleti háttérre voltam kíváncsi és választ is kaptam rá. Nem tudhat mindent az ember így hát kérdez vagy utánaolvas.
(#) bencikusz hozzászólása Sze, 10:23 /

Sziasztok!

A gyakorlatban jártas kollégák véleményét szeretném kérni, a linkeln látható "Wire-nut" nálunk mennyire használatos és elfogadott? Bővebben: Link
Nálunk ez milyen néven fut, és hol lehet itthon beszerezni?
Pro és kontra véleményekre is kíváncsi vagyok
(#) granpa válasza bencikusz hozzászólására (») Sze, 10:33 /

Csavart kötésekre volt használatos, kisebb helyet foglal, mint a Wago, és biztonságos. Még tán szabályos a mai napig.
(#) ötfelezős válasza bencikusz hozzászólására (») Sze, 11:03 / 1

Egy mai név: http://elektro-light.hu/termek/kf1-vezetekosszekoto
Régen Hupolfix volt az egyik márkaneve.
Ma nem tudom, milyenek ezek, de régen a szocializmus nemtörődöm ipari háttere miatt nagyon pocsékok (is) voltak. Egyszer óvatlanságom miatt megcsípett, mert benyúltam az álmenyezeti panel fölé, és a szigetelő takarókupak (az azon éppen olyan gumiszerű, puha izé volt) az üzembehelyezés óta eltelt 6 év alatt mind leesett (ott volt a kötés helye alatt azon a menyezetelemen). Ha jól emlékszem, ez a puha is olyan volt, hogy erősen kellett szorítani, úgy tekerni, különben elforgott benne a kúpos rugó, és az álmoskönyv szerint egy ócska gyártmány szigetelését erősen szorongatni jót nem jelent.

(A vezetékcsatorna dobozának fedele is leesett, pontosan ugyanazon okok miatt, helyére pattintva kb 5 percig bírta, majd katt. )
A hozzászólás módosítva: Sze, 11:12
(#) Dafni hozzászólása Sze, 15:55 1 /

Tiszteletem az eredeti ami barna színű volt azt hiszem acidax néven futott az nagyon is jó volt mint az elosztódoboza
(#) bencikusz hozzászólása Sze, 17:33 /

Köszönöm a válaszokat.
Furcsállom hogy nálunk ez nem nagyon elterjedt. Amerikában mindent ezzel a kötéssel hoznak össze. Náluk elég sok féle fajta van. A linkben szereplő videó kicsit szájbarágósan, de nagyon jól mutatja hogy mennyire nagy divatja van ezeknek a kötőelemeknek. Bővebben: Link
Számomra nagyon szimpatikus az egyszerűsége és a kis helyigénye miatt.
(#) granpa válasza bencikusz hozzászólására (») Sze, 17:37 /

Nálunk is eléggé elterjedt volt egy adott időszakban, akkori szerelésekben mindenhol ez van/volt. Aztán jöttek az új, "jobbnál-jobb" (drágább) kötőelemek, és kiszorították, mert tényleg egyre silányabbakat gyártottak.
A hozzászólás módosítva: Sze, 17:39
(#) elektroncso válasza bencikusz hozzászólására (») Sze, 18:50 /

Szerintem az az egyszerű ok, hogy ez a kötőelem csak sodrott drótra jó (legalább is amiket én láttam), nálunk meg előszeretettel húznak tömöret a falakba.
(#) granpa válasza elektroncso hozzászólására (») Sze, 19:12 /

Sodrottra nem annyira jó, én még csak tömörön láttam.
(#) bencikusz válasza granpa hozzászólására (») Sze, 19:49 /

Én meg úgy tudom hogy mindkettőre lehet használni Bár én célszerűnek tartom előtte mindent mindennel összesodorni, és utána rá tekerni a kupakot. Lehet olyat olvasni hogy nem szükséges, mert össze csavarja magát, de én jobbnak tartom ha előtte megcsinálom.
(#) granpa válasza bencikusz hozzászólására (») Sze, 19:58 /

Persze, de ritkán (sem) láttam. Előre összecsavarva persze.
Következő: »»   516 / 516
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Márc, 30. Csü
14:38:18
Jelenleg 411 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu