Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 25 W-os Texas erősítő
 
Témaindító: punkkazy, idő: Okt 11, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   34 / 50
(#) reloop hozzászólása Aug 24, 2012 /
 
Sziasztok! Készítettem egy Texas-t dual műveleti erősítővel. A nyugalmi áramot így állítom. A poti középállás 30mA nyugalmi áramot adott ezzel a félvezető készlettel.
Vesszőparipám szerint együtt hűl a meghajtó és a nyugalmi áram beállító trió. Ez is melegszik, de hűvösebb a végtranzisztoroknál. A hőfok stabilitást így jobbnak ítélem.
Talán újdonságnak számít, hogy MJE15030/15031 a vége.
Egyelőre TL072 hajtja, már ezzel is rendkívül jó hangja van. Kipróbálok még pár fajtát.
A képen látható hűtőborda 2x25W-os erősítőben szolgált, hamar rájöttem miért égett le róla az STK4141. Az üresjárati 4W-tól már olyan meleg mint azt a normál kivezérlésnél elfogadtam volna.
Ha rendes bordára kerül az erősítő, írok a mérési eredményekről.

Texas 002.jpg
    
(#) fordkapcs válasza reloop hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
Nagyon jól néz ki! Ha már egy nyákon van, akkor hidalva nem próbálod ki milyen?
(#) reloop válasza fordkapcs hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
A végtranzisztorokat 8 ohm-ra méreteztem, nem akarnám a húrt feszíteni.
Említettem a mérést: +/-35V a táp, rövid meghallgatás után 50W-ot simán megszavazok az erősítőnek.
(#) CHZ válasza reloop hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
Idézet:
„nyugalmi áramot így állítom”


Szerintem így sem biztonságos, poti KH, csúszka érintkezési hibája esetén repül a végfok. Trimert kizárólag a B-E közé kötném, esetleg soros ellenállással.
(#) reloop válasza CHZ hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
Pillants rá még egyszer. A bázis kollektor között stabil ellenállás van. Ha leválik a csúszka, pár mA-re esik a nyugalmi.
(#) CHZ válasza reloop hozzászólására (») Aug 25, 2012 /
 
Igazad van, csúszka átkötését nem vettem észre.
Elnézést!
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Aug 27, 2012 / 1
 
Kapott rendes hűtést. 40W-ot képes leadni 8 ohm-ra.
Bármennyire tiszta a hangja és széles az átvitele, folyamatos zenehallgatáshoz valahogy nem az igazi. Próbáltam szintetizátorról, hangszererősítőnek viszont ragyogó.

Texas 006.jpg
    
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Aug 30, 2012 /
 
Szia! reloop, tetszik a Texas vég,és megkérhetlek hogy tennél fel nyáktervet? no meg egy beültetési rajzot. Előre is köszi,Üdv,Zsolt.
(#) reloop hozzászólása Szept 6, 2012 /
 
Sziasztok! Nem hagyott nyugodni az erősítő. Az MJE tranzisztorokat lecseréltem a melléklet szerinti elég vegyes garnitúrára. Kíváncsi voltam mi történik alacsonyabb határfrekvenciájú párokkal. A csere meglepő módon bevált.
Eltűnt (mérséklődött) egy érdes hangzás a zene hátteréből.
A meghajtó tranzisztorok korábbi melegedése egészen minimálisra csökkent.
A nyugalmi áram semmit nem változott a tranzisztor-cserétől, pedig csökkenésre számítottam a kisebb bétájú tranzisztorok miatt.
Elég ködös elképzeléseim vannak a változások hátteréről. Ha konkrét magyarázattal tudtok szolgálni megköszönném.

Texas 009.jpg
    
(#) Pityu9 válasza reloop hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Üdv!
Én is tapasztaltam már hasonlót (nem feltétlenül a texassal), de a lényeg az, hogy a zene nem konstans sziuszos jel, ezért az amúgy szinuszos terhelésen stabil erősítő begerjedhet a zenétől, ezért nem feltétlenül érdemes nagyon magasra engedni a felső határfrekvenciát.
Üdv!
(#) djhans hozzászólása Okt 4, 2012 /
 
25W-ra szeretném megcsinálni az erősítőt 8 ohmon. +-25V lesz a táp. A műveletihez csak 12V-os zénerek vannak itthon. Jó lesz így? Végtranyónak 30 éves bontott Texas BD246-246A lesz betéve. Kis tranyóknak BC327-337 a nyugalminak BC182
(#) reloop válasza djhans hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Jó lesz a zener feszültsége, és a tranzisztorok is.
(#) djhans válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Köszi szépen!
(#) FordPrefect válasza Pityu9 hozzászólására (») Okt 5, 2012 1 /
 
Párszor már leírtam ebben a rovatban: Elcseszett kapcsolás, a lehető legkülönösebb helyzetekben adja meg magát. De nem mindig, nem mindenkinek, nem minden félvezetővel.
ÚGY SZ.. ahogy van. A vége jó is lehet, de IC-t mellőzzük. NEM BOMBABIZTOS. Gerjed a legrosszabbkor. Anno a Sziámi-Sziámi-nak csináltam 4 csatornás kontroll erősítőt, 2 hónap múlva 2 csatorna megadta magát. De sok szerencsét a kísérletezőknek.
(#) fordkapcs válasza FordPrefect hozzászólására (») Okt 5, 2012 /
 
Az, hogy neked nem vált be, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kapcsolás "elcseszett". Sőt megkockáztatom, hogy a Texas tervezői talán jobban értenek hozzá....
(#) lamalas válasza FordPrefect hozzászólására (») Okt 5, 2012 /
 
Nem erdemes altalanositani sajat tapasztalatod alapjan. Azert mert neked a legkulonosebb helyzetekben adta meg magat ez a kapcsolas, nem jelenti azt, hogy rossz a kapcsolas. Lehet, hogy inkabb a kivitelezese rossz?
Az elso Texas kapcsolas amit megepitettem evekig szolt nalam minden problema nelkul majd amikor masik erositot epitettem magamnak egy amator zenekar hasznalta tovabb gitarerositonek, nem csak probakra, de koncertekre is vittek. Soha semmi baja nem lett az erositonek, persze vigyaztak ra, hogy ne zarjak rovidre a kimenetet, mert nem rovidzarvedett az erosito.
Ezen kivul 2x epitettem Texas kapcsolast, egyet egy ismerosnek, egyet pedig csak monoban probanak, errol tettem fel mereseket korabban ide a forumba is. Megfelelo kivitelezes eseten egyiknek sem volt soha problemaja, nem gerjedtek, nem adtak meg magukat nagy kivezerles eseten sem (nem csak rezisztiv terhelessel probaltam).

Ennel a kapcsolasnal egyebkent tenyleg figyelni kell a megfelelo szerelesre, mert hajlamos lehet az instabilitasra a kimeneti kompozit darlington egynel nagyobb erositese miatt!
(#) djhans hozzászólása Nov 5, 2012 / 1
 
Nekem ilyen modulokból lesz az erősítő. Texas tranyókkal.
(#) fordkapcs válasza djhans hozzászólására (») Nov 5, 2012 /
 
Nekem tetszik! Saját tervezés?
(#) djhans válasza fordkapcs hozzászólására (») Nov 6, 2012 /
 
Skori oldalán van a rajza. Pár oldallal előrébb tettem fel nyáktervet.
(#) djhans hozzászólása Nov 25, 2012 / 1
 
Elkészült az erősítőm.
(#) bereczk.jans válasza djhans hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Szervusz! Gratulálok!
Biztosan túl vagy már a tesztelésen. Szeretném megkérdezni a csöves erősítőidhez képest mennyire találod hallgathatónak a hangját? Milyen típusú IC-t, meghajtó és végtranzisztorokat használsz? Sikerült -e azonos erősítésű végtranzisztorokat találni?
(#) djhans válasza bereczk.jans hozzászólására (») Nov 25, 2012 /
 
Köszi. Nem rossz a hangja de nem olyan lágy mint a csövesé. Kicsit kemény, nyers. De félvezetőshöz képest jó hangja van. De az a meglátásom hogy visszakötöm a 2x3W-os csövest. Ez majd akkor lesz bekötve ha hangosan akarok zenét hallgatni. Végtranzisztorok nincsenek válogatva. Csak pár db. ilyen régi texas volt csak. IC az TL071. Semmilyen alapzaja sincs még a magas hangszóróhoz közel hajolva sem. Nincsen benne koppanásgátló és bekapcsoláskor nem produkál hangot szerencsére. Csatornánként és tápáganként egy-egy 1,25-ös F-es bizti van talán megvédi a hangszórót ha kifigyel a táp a kimenetre. Meghajtó tranzisztorok BC337-327
(#) Orbán József hozzászólása Nov 25, 2012 / 1
 
A kapcsolással a 80-as évek legelején találkoztam, egy amatőr társam megépítette.
Ez volt az első, amely olyan kicsi zajjal rendelkezett, hogy csodájára jártunk.
Aztán olyan hirtelen elszállt, hogy méltán mellőztem, soha nem vitt többé kísértésbe.
Olyan időzített bombaként emlékszem rá, istennyugtassa...
Általa sokat frissülhet az amtőr félvezető és hangszórókészlete.
Ezen felül mindenkinek sok sikert hozzá, hiszen eltelt 30 év és ez a probléma tovatűnt. Vagy mégse...? Hm.
(#) CIROKL válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 25, 2012 / 1
 
Idézet:
„30 év és ez a probléma tovatűnt. Vagy mégse..”

Mmm én pont az ellenkezőkről tudnék beszámolni , anno én is megépitettem ezt az egyik ismerősöm kérésére és semmi védelem nélkül , gyakorlatilag hangosításra használta és mintegy 10-15 évig tökéletesen végezte dolgát , amikor leváltották valami másra akkor visszakerült hozzám és én bontottam szét az alkotó elemeire ...
Zaja ténylegesen kevés volt de a hangminőség az akkori kornak megfelelő volt ma már nem rúg labdába.
(#) CIROKL válasza djhans hozzászólására (») Nov 25, 2012 / 1
 
Szép kis kompakt lett ! A csövest nem fogja leváltani .
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2012
(#) djhans válasza CIROKL hozzászólására (») Nov 26, 2012 /
 
Köszi. Nem fogja, a csövesnek a hangjában van élet.
(#) djhans hozzászólása Dec 7, 2012 /
 
Lemértem a végfok teljesítményét. 8 ohmon 20W, viszont 4 ohmon csak 22W. A táp a nyugalmi 25V-ról 21-re esik le. 100VA-es a toriod benne. Lehet hogy nagyobb puffereket teszek bele.
(#) reloop válasza djhans hozzászólására (») Dec 7, 2012 /
 
Szia! Ha kicsi a végtranzisztor bétája, ugyan így viselkedik. 5A-nél legalább 40-szeres áramerősítés kell.
(#) djhans hozzászólása Dec 7, 2012 /
 
Erre nem is gondoltam. Ezek nagyon régi 1975-80 közötti texas példányok lehet hogy 10 körüli a bétájuk. Ezért ki nem veszem őket. Elegendő ez a teljesítmény is.
(#) reloop válasza djhans hozzászólására (») Dec 7, 2012 /
 
Nem muszáj kivenni azokat a tranzisztorokat. A bázisuk előtti 150 ohm ellenállást csökkentsd! Végezhetsz úgy kísérletet, hogy alkatrész oldalról párhuzamos ellenállást kötsz a lábaira. Ügyelni kell, hogy a meghajtó tranzisztorokon ez a megnövekedett terhelés nem okozhat számottevő melegedést, mert akkor elszalad a nyugalmi áram. Használj áramkorlátozót a próba során!
Linkelem milyen csellel éltem egy igáslónak szánt Texas meghajtó tranzisztorainak termikus egyensúlya érdekében: Bővebben: Link.
Következő: »»   34 / 50
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem