Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő
Lapozás: OK   29 / 74
(#) sityu válasza gerenk hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Szia gerenk.Köszönöm segítő válaszod,ami egy újabb alternatíva a bemeneti fokozat kérdésének a megoldásában.Ezt a kapcsolást még akkor építettem meg amikor a hobbielektronika netes fórumnak még a szikrája sem pattant ki Topi és barátai fejéből,-óriási ötlet volt.Így aztán senkivel sem tudtuk megbeszélni a problémákat,ha nem volt ismerős szaki.De már kérdezek is, a bemeneti fokozat BF961-es tranzisztorát is cserélted vagy maradt az áramkörben?Ismereteim szerint ezt a frekimérőt nem építették meg túl sokan,látva a topic irodalmát,bár vicsys barátunk alkotásának bemeneti része nagyon hasonlít erre a kapcsolásra.Nekem az a kedvenc frekimérőm,pedig nem is építettem meg,valószínű nem is történik meg.Nem értek a PIC programozásához!Mi is a BF961 sorsa?Nem volna megoldás vicsys bemeneti előerősítőjét alkalmazni,ebben a kapcsolásban is?
(#) sityu válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Szia.Értsem úgy,hogy a Zoli neked készíti,avagy saját részére,és Te magvárod az eredményt.Erre én is kíváncsi lennék és, ha megfelelő megépíteném!Itt van előttem a könyv, már nézem is. Sajnos a PIC-esekkel nem foglalkozom,mert hüle vagyok hozzá.Üdv sityu
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2012
(#) sityu válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Szia.Jól értem,a Zoli neked csinálja?Avagy saját célra,és Te várod az eredményt.Aztán,amennyiben tuti,elkészíted magadnak.A végeredményre én is kíváncsi lennék,próbaként megcsinálnám azR.T.-hez.Látva az írást ez is elég érzékeny,de a potival talán összehangolható lehetne a szóbanforgó kapcsolással!Sajnos a PIC-ekel nem jó a viszonyom,ugyanis tök hüle vagyok a programozásukhoz.Az elektronika nem a szakirányu végzettségem,csak úgy magamtól,amit összeszedtem,aztán vagy elég-vagy nem,de ezeket az oldalakat nagyon kedvelem,sokat lehet tanulni.Jutott eszembe,lehet lemondok a 100 megás mérés lehetőségéről.Üdv sityu.
(#) gerenk válasza sityu hozzászólására (») Nov 21, 2012 /
 
Szia sityu !
Először is el kell dönteni mire akarod használni a műszert, ha fixre beépíted pl. függvénygenerátorba és van kellően nagy jelszint amit egy smith triggerrel négyszögesíthetsz elhagyhatod a bemenő erősítőt, viszont ha mindent mérő készüléket
akarsz akkor a minél érzékenyebb erősítőt kell alkalmaznod,főleg ha a magasabb
rádiófrekvenciákat szeretnéd mérni. Egy rf. oszcillátornak elég kicsi a jelszintje 100-200 mV
Ehhez még szükség van egy szintén érzékeny 100-as vagy 1000-es ECL-TTL vagy ECL- CMOS osztóra is, akkor a 74S196-ot elhagyhatod.
Az érzékenységet könnyen leszabályozhatod koax potméterrel, vagy az antennaerősítők
bemenetén alkalmazott 75 ohmos koax trimmerrel.
A BF960-961 stb. kétkapus mos-fet a kapcsolásban nem sokat erősít kb 2x, viszont szükséges mert így nem terheli a műszer bemenete
a mérendő áramkört.
Én sem tudok PIC-be programot írni, viszont égetőt készíteni és a kész progit beégetni
megtanultam. El is készítettem a vicsys fórumtárs által publikált mérőt több példányban
is, arra biztatlak Te is próbáld elkészíteni, sokkal egyszerűbb és nem "alkatrésztemető".
Segítek szivesen ha belefogsz.
üdv gerenk
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2012
(#) Hp41C válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 22, 2012 /
 
Szia!

Itt már készen is van: 18F2523, 12 bites ad -val, MCP4922 D/A -val, SPI és I2C felülettel (hogy esetleg feszültségvezérelt vagy digitálisan hangolható áramkörök karakterisztikája is mérhető legyen), optocsatolt UART vagy USB kapcsolattal a PC felé.
Idézet:
„A pontosításnak már csak két korlátja van: az alap oszcillátor pontossága - ára és a mérési idő. Türelmetleneknek 5.5 digites mérés valósítható meg 1 - 2, de maximum 10 - 20 sec mérési idővel, aki türelmesebb, annak 6 - 6.5 digites mérés is kihozható, 10 - 20, de maximum 100 - 200 sec mérési idővel.”

DSO kb 3 Hz -je mérve. Sajnos itt már a DSC kerekítési hibája is benne van a mérésben.
Elvileg 6 - 7 GHz ig is mérne.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2012
(#) Hp41C válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 22, 2012 /
 
Szia!

Ugyan az a hardware... A működés alapja is: CCPR. Már csak a felbontás növelése a probléma. A CCPR csak 16 bites eredményt ad, mégis megvalósítható nagyobb bitszámú eredmény tárolása. Agyaltam rajta sokat...

Egy 10.0000MHz tokozott oszcillótor (pénztárcától függő pontossággal) elég. PLL -lel 40MHz -ről jár a kontroller. A bemeneten egy váltó áramkör van, amivel a TMR1 órajel bemenetére és a CCPR bemenetére érkező jelet fel lehet cserélni - ez az áttérés a periódusidő és a frekvencia mérése között.
Előfokok: Tökéletesen múködik a Vicsys féle lefok, csak a felépítésére kell vigyázni. T2 ellenállása a tápra megy. Emellett egy 74HC1G14 -re épülő TTL/CMOS, egy ua733 -mal és egy MAX902 épülő egység is van. Az MB501L -lel 1.1 GHz -ig lehet mérni (nem tudom eddog próbálni).
(#) sityu válasza gerenk hozzászólására (») Nov 22, 2012 /
 
Hello Fiúk! Így egyben szeretném megköszönni mindannyiotoknak a segítségét.Ma elővettem a cuccost,mértem,cseréltem ismét mértem többször is,de nem voltam megelégedve a látottakkal,így aztán vissza az eredeti alkatrészeket,mert a munkapontok, azokkal az értékekkel álnak be,egy kivételével a T1 D elektródáján 2V helyett 3,6V mérek,100 ohmos S-ellenállás értékkel,ha ez 330 ohm,akkor felmegy 4,5V-ra.Nem tudom eldönteni,hogy ez elfogadható-e.100 ohm alá tehetem az S-ellenállást?Végül is azt kell,hogy mondjam,nem is olyan kétségbeejtő a probléma,mint ahogy emlékeimben megmaradt.Hangfrekvenciás sávban korrekt a mérés,mint ahogy oda is szántam,de aztán tudva,hogy többet tud a műszer,többet is akartam belőle kihozni!Na,innen kezdődtek a problémák!A függvénygenerátor kapott egy neki való kijelzőt, azóta is azzal működik.Ez az alkotás pedig raktáron maradt, hogy majd egyszer...Hát meg is öregedett velem együtt! Hi.Sajnáltam szétbontani!Hmm.Ma már időm,annyi mint a tenger,így talán lesz még belőle műszer,valószínű, nem egybemenetű.Vagy ez az utóbbi megoldás felesleges? üdv. sityu
(#) gerenk válasza sityu hozzászólására (») Nov 22, 2012 /
 
Szia !
Most néztem meg a Vicsys mérőjének bemenő fokozatát, teljesen megegyezik az általad
készítettel, a T1 és T2 áramköre ugyanaz, a T3 egyszerűen el lett hagyva.
A T2 már szolgáltat akkora jelet ami simán tudja vezérelni a 74HC132 ic.-t.
Mivel ezt a mérőt használom a mindennapokban és tökéletesen megfelel, javaslom hagy el
a T3 részt és a T2 kollektoráról vidd a jelet a tizes osztóra, ha szükséges a bázis ellenálláson változtass.
A T1 FET áramköre semmilyen változtatást nem igényel, úgy jó ahogy van !!!
(#) Hp41C válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 23, 2012 /
 
Szia!
Ugyan azon az alapon működik az enyém is... Egy kritikus pontja van ennek a megoldásnak, a CCPR megszakítás és a Timer1 túlcsordulás időzítése.
Esetek:
- Nem egymáshoz közeli időpontban érkeznek - nincs gond velük,
- Timer1 megszakítás az alatt az idő alatt érkezik, amíg a CCPR megszakíás kéréstől a kiszolgálásáig telik el.
- CCPR megszakítás az alatt az idő alatt érkezik, amíg a Timer1 megszakíás kéréstől a kiszolgálásáig telik el.
Az utóbbi két esetben kell egy kicsit trükközni.
Assemblyben megírva a mérés mellett a kontrollernek még a kommunikációra is van ideje.
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2012
(#) soos csaba hozzászólása Nov 23, 2012 /
 
Sziasztok, szeretnék építeni egy frekvencia mérőt, és ebben kérnék tőletek egy kis segítséget, egy olyan kapcsolás kellene nekem ami 0,1Hz-200KHz-ig mér, de az se baj ha nagyobb frekvenciáig is tudja a mérést. Ha lehet, és nem nagy kérés akkor a kapcsolási rajz mellé kellene nekem a nyák terv, beültetés rajzzal és a vasaláshoz való panel tervvel, és ha véletlen Pic-es akkor a bele való programmal. Át olvastam ezt a fórumot és sok kapcsolást láttam, de egyszerűen nem tudok dönteni hogy miék volna nekem a legmegfelelőbb?. Amúgy a frekvenciamérő egy jel generátorhoz kellene nekem, fel teszem a jel generátor rajzát hogy tudjátok mihez is kel pontosan.

getfile.pdf
    
(#) sityu válasza gerenk hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia.A mai napom az elméleti kutakodással telt el,talán nem eredménytelenül!Végülis azt hiszem, marad az eredeti áramköri megoldás.Kap egy pofás dobozkát és késznek lehet mondani,nem kevés év után!Valamilyen módon azért még szeretném úgymond hitelesíteni is (1-10-50MHz frekvenciákon),talán érdemes.A lemezjátszómhoz készült 50Hz-es kvarcvezérlésü generátor frekvenciáját mérve 50-51Hz-et mutat,ez az érték kb.4mps.-ként ugrál,tehát ez nem az AC frekije,mert az szerencsére nincs jelen a műszeren.Elfogadható ez az érték ilyen alacsony frekvencián?Én úgy gondolom igen,elhanyagolható hiba.Ha magasabb frekvenciákon sem csal nagyobb százalékban,akkor nagyon tuti,na ehhez kell egy etelon oszcillátor,amiben csak a kvarcot kell cserélgetni!Viszont jelentkezett egy eddig nem látott probléma a legmagasabb értéket mutató kijelző, működésében.Ha a kijelző a kettes karaktert írja ki,akkor az ,, A " szegmense,csak fél fényerővel világít,az összes többi számnál ez a probléma nem jelentkezik.Ez mitől lehet?Mert nem lehet kijelző vagy a meghajtó IC hibája-szerintem-!Ezért nem cseréltem ki még egyiket sem!Kérlek benneteket a rejtély megoldásában! Üdv. sityu.
ui. a PIC-es dolog PICkálja a fantáziámat.
(#) Ge Lee válasza soos csaba hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Vagy a PIC-est, vagy az RT-st javaslom ami nekem is van. A PIC-es jóval egyszerűbb, az RT-s bonyolultabb de olcsóbb. Meg az sem mindegy hogy honnét akarod nézni, mert az LCD-t nem fogod méterekről látni. Tiéd a döntés, mindkettőhöz megtalálsz szerintem mindent ami a megépítésükhöz szükséges.
Illetve láttam egyszer valahol a neten egyet, ott LED kijelzőt hajt a PIC, az is szimpatikus.
(#) sityu válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia Simpi.Látom meg van a bemenőfokozat és mindjárt kettő is!Ráadásul kifogástalanul működnek is.A tranzisztorosnak magas a léc ebben a felépítésben,-én úgy gondolom-40MHz-en!Ugye az oszcillátor elhangolódása nem meglepetés,mivel a szakirodalom is javasolja a ,,kályhát",annak elkészítése már egy más terület,de nem lehetetlen és költségekben is fillérekben mérhető.Persze tudom azt is,hogy én könnyen beszélek erről, mivel géplakatos a szakmai végzettségem.Ha pedig csak mókából építetted,akkor az a lényeg,hogy működjön.Esetleg,ha mégis úgy gondolod, szívesen segítek egy termosztát elkészitésében.Ez házilagosan is simán kivitelezhető,csak megfelelő szerszámozottság kell hozzá.Nekem is megfordult a fejemben az R.T.műszeremmel kapcsolatban a termosztát gondolata,csak nagyon kicsi a hely és ebből adódóan a kristály is egy órakvarc,de a méretesebb használata is megoldható,így még nem lefutott ez a kérdés.A lényeg az,hogy most már tényleg kifogástalanul működik,hála nektek a segítő és gondolatébresztő hozzászólásaitokhoz,,ö_öm és bó_dogság" Gratulálok a művedhez.Üdv.sityu.
(#) Hp41C válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia!
Idézet:
„Időalap:40,96000MHz-es TCXO-t lecseréltem sima 10.240MHz-es kvarcra..”

Miért kell az a különleges frekvencia? 10.0000 MHz -s tokozott oszcillátorból 10, 5 (ha a pénztárca engedi 2, 1, sőt méreg drágán még pontosabbak is) ppm -es is kaphatók. Hogyan állítod elő a kapujelet? Nálam a másik CCP jár PWM üzemmódban. Potyó ötletével még a másodperces, 10 másodperces kapujel is előállítható külső elem nélkül.
(#) sityu válasza soos csaba hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia Csaba.Van egy egyszerű a H.E.92/10. számában,ami tényleg olcsó és felépítésében sem komplikált.Megoldható a beépítése is a generátorba,de adapterként is használható,csak egy DMM kell hozzá,200mV-2V-os méréshatárig.Így esetleg megkíméled magad egy komolyabb építésétől és a vele járó kellemetlenségektől,de ez erősen felkészültség függő.Saját tapasztalat!Ne legyen meglepő a DMM használata,mivel a frekvenciamérés,feszültségmérésen alapszik,de ha tévednék a felkészültebb kollégák majd kijavítanak.Egyébbként nekem is ez a generátor van meg,olcsó és nem ráz.A Ge Lee barátunk ajánlotta R.T. műszer szintén meg van,ennek elkészítése már nem ilyen egyszerű és mérete miatt sem illik egy generátor lapos dobozába,csak abban az esetben,ha a kijelző részét külön építed meg,így ez doboz függő!Viszont nyernél vele egy többet tudó műszert.Van egy másik alternatíva is,mégpedig az,ha veszel egy olyan DMM műszert,ami frekvenciát is mér pl.MX-25-304.Nekem is van egy ilyen meg egy UniVolt-om,de hangfrekis méréseknél nem használom,babrásabb és nem is elegáns.Tehát végülis több szempontot figyelembe véve döntsd el a neked legmegfelelőbbet.Bocsánat a kissé szájbarágós stílusért,de már én is jártam úgy,hogy nem gondoltam át a dolgokat és később jöttem rá arra a következtetésre,hogy a választott megoldás nem a megfelelő volt. üdv. sityu
(#) sityu válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Igen-igen az volna a legideálisabb magoldás,csak amit javasoltam valamivel egyszerübb a kivitelezése,talán.És elképzelhető,hogy ebben a formában is jelentős javulás következne be.Egyébbként Rózsa Sándor -Amatőr mérőkészülékek építése-1982-es kiadású könyvében van egy,kvázi mindent kielégítő termosztát leírás,felépítési rajz is van hozzá.Jól gondolom? Amit Te ,,összedrótozol"az már nem is amatőr,csak annyiban,hogy nem gyári!Azt írod,hogy,,annyit nem ér"inkább egy ,,betokosodott"oszcillátorról járatod.Minek akkor ez az űrtechnika?Megértem én a tökéletességet,mert,ha én is összetákolok valamit,szeretem,ha kívül-belül erősen hajaz egy gyári készítésűre.Aztán bizony,ha kell jön a kompromisszum keresése.Remélem soraimat nem bántásként értékeled,csak forszírozom a miértet.üdv.
(#) soos csaba válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szevasz Ge Lee!, ha meg kérlek szépen nem tennéd fel mind a két változatnak a rajzát, és a panelterveit?, meg látom melyik a legszimpatikusabb, és azt építem meg. Az igazat meg válva ha a PIC-est építeném meg lehet el akadnék, mert soha az életbe még nem programoztam fel PIC-et, de nagyon szeretném meg tanulni, persze nem a programozást, mert az nagyon bonyolult művelet!. Most akarok venni egy PIC-programozót is hogyha a PIC-es változat mellet döntök akkor tudjam fel is programozni. Amúgy EZ volna a PIC programozó.
(#) soos csaba válasza sityu hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szevasz sityu!, olyan műszerem van ami frekvenciát mér, csak én azt szeretném ha a Jelgenerátor dobozában már benne volna a frekvencia mérő is, és már egyből mutatná nekem a kimeneti értékeket, jobb, és szebb úgy, ha már benne van!. A DMM-el meg nem vagyok teljesen tisztába, az mi is volna, miért is kellene az nekem?. Nem valami feszültség osztóról van szó?.
(#) mindenes válasza soos csaba hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Építsd meg eztBővebben: Link. Kevés alkatrész kell hozzá és előosztót sem igényel. DMM= Digital Multi Meter
(#) Ge Lee válasza soos csaba hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
A PIC-es a vicsys féle, arról van itt cikk az oldalon. Amit én csináltam az az RT-s, illetve itt van egy PIC-es ami LED kijelzőhöz készült, hogy működik-e azt nem tudom, de az oldalon ahol találtam voltak róla képek, tehát elvileg igen.
Nekem több darabot kellett gyártanom, ezért, illetve a jobb láthatóság miatt csináltam az RT-set. Igaz hogy ebben van 14db IC, de zöme 60-70Ft-os tétel, és LED kijelzőim is voltak itthon. A másikhoz meg meg kellett volna venni a PIC-eket, az LCD-ket ami így akkori áron már több lett volna mint 3000/db, plusz a kínlódás a programmal.
(#) peterpan válasza soos csaba hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia! Egy Dési fórumtárs topicja:
Bővebben: Link
Találsz benne neked valót.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2012
(#) soos csaba hozzászólása Nov 24, 2012 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget mindenkinek!, most jelenleg az RT-s változat tetszik a legjobban, mert nem kel bíbelődni a programmal!.
(#) soos csaba válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Volna egy pár kérdésem hozzád Ge Lee, az RT-s változathoz tehetem akkor azt a jelgenerátort amit be linkeltem fentebb?, nem kell változtatni semmit a freki mérő előérősítőjén ha a kapcsolás képes magából ki préselni 9V(négyszög) jelet is?. A másik kérdés, ennek a freki mérőnek mindegy milyen jel jut a bemenetelére (szinusz, fűrész, négyszög) akármelyik jel kerül a bemenetelre, mindegyiket méri?.

Adatok.JPG
    
(#) Hp41C válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia!
Két idézet a 18F2520 adatlapjából:
Idézet:
„TMR2 is cleared.
The CCPx pin is set (exception: if PWM duty cycle = 0%, the CCPx pin will not be set)
The PWM duty cycle is latched from CCPRxL into CCPRxH”

Idézet:
„If the PWM duty cycle value is longer than the PWM period, the CCPx pin will not be cleared.”
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2012
(#) Ge Lee válasza soos csaba hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Mindegyiket méri, de kell rajta változtatni pár hsz-el ezelőtt leírtam hogy mit. Ellenkező esetben a torz jel miatt a Schmitt trigger már olyan jelet kap, amivel nem fog csinálni semmit. Ezt onnan tudom, hogy annak idején megnéztem szkóppal miért nem hajlandó normálisan működni. A leírt változtatások óta tökéletes. Ha neked nem kell több 1MHz-nél, akkor az osztókat sem kell beletenned. Arra viszont figyelj hogy az újságban rosszul közölték az egyik nyákrajzot, azt tükrözni kell.
(#) Hp41C válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Kérdés: Hogyan csinálnál 40MHz órajelnél egy 10 bites PWM modullal valamint egy 1, 4, 16 módusú előosztóval 1s, 10s (100us feletti) kapuidőt külső alkatrészek nélkül?
40MHz órajel az 10 MHz -es utasításvégrehajtás. Ezt 1000 -rel (1/4 előosztó, PR2 = 250-1) még csak 10kHz...
(c) Potyo: Ha a 10000 periódusból 9999 -nél a PWM kitöltése 0 lenne és egynél 1 és 249 közötti érték, akkor máris megvan a pontos 1Hz kapujel. Mondjuk a CCP2 kimeneten, amit át lehet vezetni a CCP1 capture bemenetre...
(#) soos csaba válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Erre a hozászolásodra gondoltál?
(#) Ge Lee válasza soos csaba hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Igen.
(#) soos csaba válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Még egy kérdés a panelodon nem látható az IC 15-ös 7805-os IC-é, azt miért hagytad el a panelról?. Amúgy melyik panelt kell be tükrözni?.
(#) soos csaba válasza soos csaba hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Közben észre vetem hogy a b) jelzet panelt kell tükrözni.
Következő: »»   29 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem