Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kimenő transzformátor méretezése
 
Témaindító: 021, idő: Júl 28, 2008
Témakörök:
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   13 / 41
(#) pucuka válasza czibulak hozzászólására (») Feb 13, 2015
Vékony (0,2 - 0,5 mm) lemezes trafókat keress. Ennél vastagabb kimenőtrafónak nem igazán jó.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
(#) czibulak válasza granpa hozzászólására (») Feb 13, 2015
Még nem döntöttem el mi lesz építve, meglátom mihez szerzek hozzávalót, TV-s csöveim vannak, pcl82 10db, pl36 10db és szovjet dupla trióda több 10W teljesítménnyel.
Lévén első csövesem, szeretnék valami kissebbet csinálni, de ügyelni a csövek élettartamára, így kéleltetve bekapcsolni az anódfeszt, és stabilizálni is. Ha már tudom mit akarok tervezek áteresztő tranzisztoros tápot hozzá modern TV-tranyókkal.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
(#) granpa válasza czibulak hozzászólására (») Feb 13, 2015
Azzal (4cm2)pont gyakorolhatsz egy kis SE-t; pl. (E)PCL8x-el.
(#) czibulak válasza granpa hozzászólására (») Feb 13, 2015
Szakirodalamt tudsz javallani?
Szeretném magam tervezni.
Esetleg alkalmazzam ezt?Bővebben: Link
(#) granpa válasza czibulak hozzászólására (») Feb 13, 2015
A jó szakirodalmat megtaláltad, a téma képei között sokféle kapcsolást találsz (méretezéseket is). Kedvedre (meg amid van, ahhoz) válogathatsz, alkothatsz.
(#) pucuka válasza czibulak hozzászólására (») Feb 13, 2015
Ha nagyon tisztában akarsz lenni a mágneskörök tervezésével, a villamosságtan elektrodinamika tárgykörével ismerkedj meg. Meglehetősen bonyolult dolog, de nem lehetetlen megérteni, megtanulni, és akkor ennek birtokában bármilyen mágneskört, transzformátort, tervezhetsz, nem csak azokat, amikre kész számoló programokat készítettek. Ezek a számolók sok egyszerűsítést tartalmaznak, amik egy ismeretlen vasanyagnál elfogadható eredményt adnak.
Itt találhatsz néhány alapvető dologról leírást:
Bővebben: Link
(#) czibulak válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2015
Nos, ez a hosszútávú céljaim közt szerepel, a csöves erősítő viszont inkább közép-távoli.
Egyelőre beérem ha meg tudom szólaltatni és elviselhető a hangja, azután majd lehet finomkodni.
Mindenesetre köszönöm az infót!
(#) _JANI_ hozzászólása Feb 16, 2015
Sziasztok! Bocs nem olvasom most végig a teljes témát. A képletet az elején megtaláltam és hálózati ( 50Hz-s ) transzformátort is tekertem már képletből. Amiben elakadtam az az illesztési impedancia. Egy elég egyedi problémával állok szemben. Egy 4 ohm -os erősírőre kell 30 ohm -os hangszórókat ( 2DB párhuzamosan ) illesztenem, jó hatásfokkal. A vaskeresztmetszettel nincs gond. De az impedancia kérdésénél elakadtam. Frekvencia átvitel 10-200Hz ( Ez várható. ). Teljesítmény ( erősítő oldalról ) 400W. Előre is köszönöm a segítséget.
(#) imre.beres válasza czibulak hozzászólására (») Feb 16, 2015
Ha káderkimenőt szedtél össze, akkor 3000 menet primer és 555 menet a szekunder. Szekunder van felül tekerve. Könnyű szétszedni és leszedni annyit, hogy jó legyen.
(#) szebee hozzászólása Feb 28, 2015
Sziasztok!

Segítsetek légyszi. Hogy tudom meg hogy egy kimenőnek (és ha már kérdezem akkor egy hálózatinak is) hogy melyik primer és secunder kivezetése?
(#) steelbird válasza szebee hozzászólására (») Feb 28, 2015
Szia. Mindkét fajta trafónál tekercs ellenállást mérsz. Kimenőnél a nagyobb ellenállású, hálózati trafónál pedig többnyire a nagyobb. kivéve, ha felfelé transzformál, de az a ritkább...
(#) V1rusH hozzászólása Jún 23, 2015
Olyan kérdésem lenne a tapasztalt szakikhoz, hogy a toroid mag (hálózati trafóé) mennyire alkalmas kimenőtrafónak?
(#) Gafly válasza V1rusH hozzászólására (») Jún 23, 2015
SE-hez semennyire, mert nincs légrése. Bár amióta a flexet feltalálták
PP-nek nagyon dicsérték, volt róla egy cikk a Rádiótechnikában. Csak házilag megtekercselni macerás...
(#) V1rusH válasza Gafly hozzászólására (») Jún 23, 2015
PP-hez is akarom. Tudom SE-hez légrés kell. Ennyit már sikerült kihámoznom itt a fórumon.
(#) V1rusH válasza V1rusH hozzászólására (») Jún 23, 2015
De jó hogy csak fele ment el.a hsz-emnek!!
(#) V1rusH hozzászólása Jún 23, 2015
Na szóval, a teljes hozzászólás így festett volna:
Ezek a toroid magok (hálózati transzformátor esetét tekintve), nagyobb szilícium tartalmúak mint az EI magok? Van két egyforma nagyobbacska EI magom -egyszer már felvetettem ennek kérdését- igyekeztek ezek alkalmazásáról lebeszélni. Mindkét trafó állandó 50Hz-es üzemre tervezett. A toroid mag tehát eleve másabb anyagú, vékonyabb lemezelésű, vagy itt is a gyűrű struktúra miatt jobb hatásfokú az EI-nél, netán az M-nél?

Van 6db ECL86-om, ez kiad 1db SE-t, amihez meg is van minden, és kiad 1db PP-ét, természetesen sztereóban. Talán még némileg párba is válogathatom a csöveket..
Mindamellett felmerült annak talánya is, hogy ha már PP és nem párba válogatott csövek, nem sok értelme van trafó lemez anyagán vívódni...
Az megint más kérdés, hogy mennyire fanatikusan állok a dologhoz, vagy ezen dolgok összessége, nem audio célú transzformátor a kimenő, és nem összeválogatott csövek, mennyire halmozott hatással rontják a hangminőséget?
Mert a jobb hangminőség miatt fog az ember a csöves erősítő építésbe...
Csak szöget ütött a fejembe, hogy ha az EI nem jó, akkor miért jó a toroid, ha mindkettő azonos üzemi célra van tervezve...(?)

Ha esetleg valakinek meg van ez a cikk, és rendelkezésemre tudná bocsájtani, az klassz lenne!
(#) Orbán József válasza V1rusH hozzászólására (») Jún 23, 2015
Ami keveset én tudok:
A kimenőtrafónak készülő vasak irányított mágnesezettséggel rendelkeznek, vagyis a mágneses erővonalak előnyösen tudnak a megfelelő irányba állni a fluxus és irányváltozásához.
A megfelelő ötvözőanyagok itt a hálózatra (50-60Hz) vasakhoz képest jobban ki vannak hegyezve, de ez még nem minden és ezért nem igazán jók a hálózati vasak...
A HF célra készült lemezeket a kiszabás után hőkezelik, ugyanis a vágások mentén a mágnesezhetőség nem lesz olyan homogén, mint előtte.
Ezeket GOS vasaknak hívják, angol rövidítés az irányított szemcsézettségre utalva, de a laminálást (hőkezelést) is feltétlen magába foglalja.
Ilyen lemezeket Németországban, ill. USA-ban gyártanak, ott Msteel 6 a jelölése.
Igen magas indukcióval használhatók, de mivel a diy nem sajnál semmit a jóért, ezt se gerjeszti a szokásosnál jobban, így igen kicsi torzítással rendelkeznek, nagy tartalékkal.
A vastagságuk általában 0.35mm.
A hipesil magokat és a toroidokat is hőkezelik és sokan készítenek ilyenből is kimenőket.
Mások meg nem...
Amire itthon az ember szert tehet és jó eredményt várhat, az a BEAG által gyártott 100V-os vonali trafók felhasználása. Annyi szépséghibával, hogy ezek légrés nélküli "M" lemezek, az SE nem jöhet szóba, csak a parafeed.
Természetesen mindenki abból építkezik, amit jónak lát és talál, ezek a fentiek kizárólag az én véleményemet tükrözik.
A minőségek közti különbségek nyilván a hang lánc többi elemeitől egyformán függenek.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2015
(#) V1rusH válasza Orbán József hozzászólására (») Jún 23, 2015
Köszönöm a kimerítő választ! Találkoztam már a hiperszil alkalmazásával is (téma szinten).
Van BEAG és hiperszil trafóm is, csak nem párban, az a baj! Toroidból meg úgy van páratlan, hogy 3db van. És hamár valamelyest tartani akarom a(z ECL86-ok által adott) minőséget, akkor a rendelkezésre álló jobbat választom, bár itt a tekercselés ami nagyon elgondolkodtató, mert gyűrűmagra nem egyszerű még pár száz menetet feltekkerni is házilag, nem még több ezret!
(#) Orbán József válasza V1rusH hozzászólására (») Jún 23, 2015
Kívánatos lenne 2 egyformát készíteni - induktivitás, egyéb - ez kézi úton lehetetlen, szerintem.
(#) V1rusH válasza Orbán József hozzászólására (») Jún 23, 2015
Két közel azonos tulajdonságú magból, a tekercseléssel játszva, csak lehet közel egyformát. Bár az osztott tekercselés miat ez elég macerás.
Mindamellett toroidra nem is vállalkoznék kézzel tekerni.
Kérdéses, megrdágítja-e a tekercselés árát, a speciális mód, ill, vmllalják-e egyáltalán, vagy ki vállal?
Van 2db 50W toroidom, jó volna megtekertetni. Vélhetőleg olcsóbbra jön ki, mint venni...
(#) Orbán József válasza V1rusH hozzászólására (») Jún 24, 2015
Van rá mester és nem is túlzó árakon.
(#) V1rusH válasza Orbán József hozzászólására (») Jún 24, 2015
Pü-ben elküldöd e mester elérhetőségét?
(#) Orbán József válasza V1rusH hozzászólására (») Jún 24, 2015
Megy...
(#) konyak6 hozzászólása Júl 20, 2015
Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék. Van két (állítólag) Capri rádió kimenőm. Nem tudom beazonosítani a kivezetéseket. Van két tekercs, ezeken 3,4 Ohmot mértem, és 0,45 mm-es drótból vannak(gondolom ez a szekunder). Van egy primer 359Ohm, és 0,3mm. A primerre 26V váltót kötöttem, a szekunderen 0,96V-t mértem. A rajzon nem tudom beazonosítani a két szekundert. Illetve mit csináljak a két szekunderrel, nekem csak egy kell.
Köszönöm a választ!
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2015
(#) konyak6 hozzászólása Júl 20, 2015
Közben rájöttem hogy műterhelést is kellene használni.
A mérések:
Primer 27V
Szekunder
4 Ohm 0,53V illesztés:10372
2x4 Ohm 0,5-0,5V illesztés:11664
8 Ohm 0,69V illesztés:12240
2x8 Ohm 0,67-0,67V illesztés: 12992
EL84 SE-hez használnám, De ez így nem 5,2k.
Mire számítsak? Használhatom EL84-hez?
(#) konyak6 válasza konyak6 hozzászólására (») Júl 20, 2015
Elgondolkodtam, és sorba kötöttem a két szekundert. 8 Ohmon 5286 az illesztés. Tökéletes!
Probléma megoldva.
(#) V1rusH hozzászólása Aug 3, 2015
Ehhez a téma vonalhoz kapcsolódva:

A képen mellékelt képletekből számoltam. Az alábbi paraméterekkel:

Ia0=36mA-re vettem
Ra=7kOhm-ra
fa=20Hz-re
(#) ferci hozzászólása Aug 3, 2015
Előfordulhat nyomtatási hiba.. nem az első.

Másik verzió:
Ae = GYÖK (P/(4 * fa)), ahol P-t milliwattban kell beírni, fa az alsó határfreki,
vagy
Ae= 20*GYÖK(P/fa), ahol P watt, fa az alsó határfreki.
(#) V1rusH válasza ferci hozzászólására (») Aug 3, 2015
Köszönöm a kiigazítást!
P az a kívánt teljesítmény, vagy a cső teljesítménye?
(#) ferci válasza V1rusH hozzászólására (») Aug 3, 2015
Po, kívánt ( leadott) teljesítmény.
Következő: »»   13 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem