Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   114 / 315
(#) gerenk válasza Pixi hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Ahhoz hogy megtudd milyen állapotban vannak a cellák mindenképpen fel kell töltsd 4,2 V-ra.
A 6000 mAh kapacitás 20 órás kisütési időtartamra van megadva. 300 mA állandó árammal
kell terheld, az eltelt időtartamból meghatározhatod a cellák állapotát.
(#) Pixi válasza gerenk hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
A töltő kiírja mennyit merít ki az akkuból! A kisütő áram is állítható 0.1-3,0A közt.
Erről a celláról van szó.
(#) RoliNyh válasza Pixi hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Hát akkor ezek a cellák lehet, hogy már gyengélkednek mint írtam...

A 4.35V azt nem minden cella bírja el, ami a (bontott) régi laptopban van, az biztos nem...
Az új LiIon aksiknak van 4.35V os végfeszültsége. Ebből is van több féle már...
(#) gerenk válasza Pixi hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Nem egy szokványos cella, 4,35 V töltési végfeszültség. Töltés 90 %-ig 1C 2,5 óra, 95 %-ig
0,5C 3 óra , 100 %-ra 0,2C 7 óra. Szerintem az intelligens töltők befejezik 90 % töltöttségnéla töltést.
Ott már erősen csökkenteni kellene a töltőáramot, mert ha nem teszed a kapocsfeszültség eléri a 4,35 V-ot és a töltő lekapcsol. Ha szükséged van a maradék 5-10 %-ra csak hosszú töltési idővel tudod elérni.
(#) Pixi válasza gerenk hozzászólására (») Feb 2, 2016 /
 
Max 1,5 éves cellák.
Na majd a merítés után kiderül mi is lesz a helyzet!
Majd írok!
(#) Pixi hozzászólása Feb 3, 2016 /
 
3100mAh-t sikerült meríteni belőlük, 3V/cella feszig merítve. Délután jön a töltés.
(#) lujolajos válasza PIC hozzászólására (») Feb 3, 2016 /
 
Szia!
hasonló a problémám ...
sikerült 12Volt-ról tölteni?

üdv
(#) maguspr53 válasza lujolajos hozzászólására (») Feb 3, 2016 /
 
hááát, ha 12V-ról akarsz 3 cellát tölteni, akkor 12V /3 => 4,0V/cella jön ki

ha katonai / ipari / orvosi töltésre gondolsz, akik a 300-500 ciklusszám helyett 3000ciklusszám felettire
terveznek, akkor egy 3,9V/cellás töltéshez elegendő lenne, de a régi lm317 helyett (amihez Vout+2v = Vin kell)
egy bármilyen N-FET is jó lenne, ami 0,01V feszültségeséssel megelégszik
( pl. http://www.cheertech.com.tw/Niko-sem/Data%20sheet%5CL431-A.pdf 7.oldalon )
mondjuk én az R1-R2 helyett egy potival finomhangolhatót csinálnék

persze ez csak az én, egyéni véleményem
(#) Pixi válasza Pixi hozzászólására (») Feb 3, 2016 /
 
Meg volt a töltés! Érdekes módon most felment 12,6V-ra, nem volt gond, és 4500mA ment bele. Így elvileg nincs ugye 1500mA a veszteségi szint, mert ugye a maxot 2,75-re merítve, majd 4,35-re töltve éri el, és ugye a merítés is 1A-ral történt. A töltő meg nem enged 3V/cella alá meríteni. Holnapra kiderül mennyit esik majd a fesz, mert a töltés után még 12,59V volt. A cellák is teljesen egységesek, 4,2V mindegyik.
Nem tudom mi volt ez a tegnapi érdekes hiba és miért nem töltődött!
(#) Pixi válasza Pixi hozzászólására (») Feb 4, 2016 /
 
Úgy néz ki jók lesznek az akkuk! Mostanra 12,58V a fesz a pakkban! Majd még a további napok során kiderül mi is a helyzet velük, merül-e még esetleg jelentősen.
(#) kegyetlen19 hozzászólása Feb 6, 2016 /
 
Sziasztok.
Laptopból kivett 18650-es aksikat szeretnék csavarbehajtóhoz használni, és a töltésükben kérnek segítséget.
Bővebben: Link - 1 NAAAOSwEK9UILNq" target="_blank" rel="nofollow" >
Bővebben: Link - 2

Bővebben: Link - 3

A belinkelt töltők közül használható valamelyik is biztonsággal, vagy ha nem mit ajánlotok? (az elsőben valami védelem is van, az mi lehet? stabilizált bemeneti feszültség kel-e nekik?)
A csavarbehajtó aksitartójába beletudnám szerelni az 5db 18650-es aksit és egy 6 porurú csatlakozóra kivezetném. A csatolt képen látható módón beköthetőek a töltők, ha a betáplálásuk független egymástól? (vagy egyszerűbb megoldás?)

5db-tolto.jpg
    
(#) kitartás válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Szerintem a laptop aksik nem tudnak annyi szuflát, hogy az aksis gépedben erő is legyen. Egy csavarbehajtó 15 - 20 A áramot sem átall felvenni terhelés alatt. Ennyit pedig csak a spéci szerszámgépbe valók tudnak. (nekem három ultrafire sorba egy régi blac&dekker gépben már üresjáratban is beforrósodott)
(#) kegyetlen19 válasza kitartás hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Elvilegben a laptopokban „un. ipari” aksik vannak, azok tudnak nagy áramot. De fel kellene tölteni őket, hogy tesztelni tudjam.
A töltőkről valami tapasztalat?
(#) RoliNyh válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Helló!

Ilyen kell neked:

5S Li Ion 10A BMS

(A csavarbehajtó áramfelvételét meg kell mérned, ahhoz kell választani az áramkört...)

Vagy valami hasonló...
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2016
(#) molnarf válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Oda keményebb balancer dukál!
(#) RoliNyh válasza molnarf hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Persze ott van, az áramfelvételhez kell választani áramkört...
Csak épp nem biztos, hogy befér az akkutartó tokjába...

Amit linkeltem, az csak szemléltető volt...
(#) GPeti1977 hozzászólása Feb 6, 2016 /
 
Egy haveromnak kellene egy olyan áramkör ami használt LiPo cellákat tudna összeválogatni és újra egy pakkba sorosan összerakni. A töltövel meg tudjuk mérni a cella kapacitását mAh ban de elkezdtem összerakni egy áramkört ami megmérné a cellák belső ellenállását, a lényeg hogy megmérem a feszültséget terhelés nélkül és terhelve nagy árammal, mindezt elektronikusan kapcsolgatva mert a manuális mérés nem jött be.
Nem sok professzionális leírást találtam a cellák belső ellenállásának méréséhez.
Vagy olyan megoldást is olvastam hogy 1kHz-el van az akku megtáplálva kondenzátoron keresztül és abból számol belső ellenállást.
(#) Pixi válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Én modellezésben használatos LiPo cellákat szoktam kisgép akkukkba tenni, már nem is egyet alakítottam át. A töltés 4 celláig viszonylag egyszerű de "okos" töltővel balanszírozva megoldható. Pl egy 12V makita akkuba két 3 cellás pakk fér bele párhuzamosan, amiből 1-1 pakk 20C. Vagyis a két pakk együttesen 2600mAh 40C, így kb 100A lesz a folyamatos terhelhetőségi áram, így vígan kiszolgálja az akkus gépeket. Egyes bosch akkukba belefér ebből 3 pakk is, így 3900mAh lesz.
Egy problémája, hogy a védelem részt a nagy áram miatt nem sikerült még megoldani ami úgy működik, hogy üresjáratban nem meríti az akkut.
Amúgy mindig az akku ház mérete és a cellaszám adja meg hogy mibe mi fér bele, és hány mAh lesz. 18V esetén pl a 2200mAh 40C ment bele. Egy berner akkus flex esetén 6 cella 3000mAh 40C ment bele, igaz az már szűkös volt.
Egy a lényeg, hogy ha gyengül a behajtás, akkor nem szabad tovább meríteni.
Laptop akukkal párhozamosítani kell, de akkor is ilyen 10-15A jön max össze!
(#) Pixi válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Van olyan töltő ami mér belső ellenéllást LiPo estén. Pl Turnigy Smart6.
Itt van róla infó!
Van külön mérő is.
De vannak más okos töltők is amik tudnak ellenállást mérni!
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2016
(#) kegyetlen19 válasza Pixi hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Ez egy régi gép, még 1.2Ah NiMH akkus, nem hiszen, hogy túl nagy teljesítményű legyen.
Az milyen típusú akkumulátor amit említettél?
Nem akarok rá sokat költeni, mert van másik gépem. A laptop akkuk már meg vannak, kettesével vannak össze forfülezve. Ha kell, kicsit kibővítem az akkutartót és akkor bele tudok rakni 2x5db-ot. A töltő elektronikája nem baj ha nem fér bele, valami nagyáramú csatlakozón a 6 ért kivezetem. A kérdés inkább az, hogy az előzőkben linkelt képen lévő kapcsolás megvalósítható-e? Az a töltőmodul, akkukímélő, biztonságos-e?
(#) gerenk válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Szia !
Azok a régi NI-MH akkuk sokkal kisebb belső ellenállásúak voltak mint a laptopban használatos
LI-ION akkucellák. Ugyan kisebb volt a kapacitásuk de nagyobb áramot tudtak leadni.
LI-PO cellákat kell használnod ha pótolni akarod a régi cellákat. A belső ellenállás egyszerűen
megmérhető. Labortáppal beállítasz 1 A töltőáramot, leolvasod a feszültséget és kiszámolod
az ellenállást.
(#) Pixi válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Az nem mérvadó, hogy milyen volt a régi akku. Sokaknak akiknek alakítottam át akkut, azt mondták, hogy erősebb lett jóval mint az eredeti akkuval újkorásban, mert az Nixx akkuk nem tudnak akkora áramot boztosítani mint egy LiPo. Milyen az akkutartó amibe faragni kell, tudsz róla képet? Sajna 5 cellásban nem tudok olcsó töltőt! Azt már csak pl egy ImaxB6 tudja tölteni, igaz az hibátlanul! De egy fentebb linkelt töltő modullal is megoldható, csak kell neki egy megfelelő táp, és az együtt lehet az akkun kívül is. A LiPo-nál meg alapból vannak balanszer csatlakozók, így könnyű kivezetni és balanszolva tölteni őket.
Ezek nem olcsó akkuk, mert olyan 7-8000Ft pl egy ilyen 5 cellás, de nem merül magától, mindig tölthető, és nem kezd már szinte az elejétől gyengülni a gép, hanem a végén hirtelen gyengül el, és egyenletesebb az ereje.
Egy ilyen pakk szokott jó lenni a 18 voltos akkukkba.

Itt van egy B&D akku átalakítva. 12V 1,2Ah>>>11,1V 2,6Ah
Valamint egy 18V-os akku. 18V 1Ah>>>18,5V 2,8Ah
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2016
(#) kegyetlen19 válasza Pixi hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Az akkutartó olyasmi mint a harmadik kép. Belméret, csavarok között 11x3cm, 4,5 magas.
De ez egy márkátlan „gagyi” gép, nem ér rákölteni 10.000 (akkupakk + töltő). Ezért próbálkozok valami olcsóbb megoldással.
Ja igen, most vettem észre, hogy ez csak 16.8V-os, (a még régebbi gépem volt 18V-os, de ahoz nincs meg az akkutartó) így borul minden, mert egyáltalán van, összerakható 16,8-as akkupakk?
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2016
(#) RoliNyh válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Csinálj egy próbát a következő képpen:

Töltsd fel a bontott litium celláidat egyenként maximumra.
Köss sorba annyi cellát, amennyi kell, hogy meglegyen a kívánt feszültség.
Kösd rá a gépedre, és terheld folyamatosan ameddig le nem merülnek az aksik.
Közben figyeld, hogy az akkuk nem melegednek e túl! Ez nagyon fontos!

Ha nem melegszik 40 fok fölé egyik cella sem, akkor használhatod a régi cellákat nyugodtan.

Ha akarod, akár az áramfelvételt is megmérheted közben.

Annyit jó ha tudsz, tartósan 1C -vel meríthetőek ezek a laptopos cellák, ami annyit tesz,
hogy ha pl 2200mAh celláid vannak, akkor azt 2.2A -el terhelheted folyamatosan.

De mivel általában ezek a cellák párban vannak, 2x2200mAh, azt 4.4A -el lehet terhelni.
(#) RoliNyh válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Ha 4 -et kötsz sorba, az teljesen feltöltve 16.8V, viszont terhelésre esik valamelyest a feszültség.

Szerintem köthetsz sorba ötöt is, annyit el kéne bírni a fúródnak, ki kell próbálni.
Ha beterheled, azon is fog esni valamennyi feszültség...

Megyek elteszem magam holnapra, jó éjt mindenkinek...
(#) kegyetlen19 válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Jó éjt, mindenkinek.
Az első hozzászólásomban linkelt töltőmodulok jók erre a célra?
(#) kitartás válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Az elképzelés jó, de a töltő áramköröket külön külön egymástól független tápról kell hajtani. Pl 5 db egymástól független 5V os táp (5külön trafó, vagy egy trafó öt szekunder tekercs, öt egyenirányító, öt stab ) vagy öt dugasztáp, esetleg öt külön számítógép usb .
(#) Pixi válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
A fesz annyira nem létkérdés, mert el fogja bírni. Pl makita esetén találkoztam azzal, hogy a 9,6-os és a 12-es akkus gépekben is ugyan az a 12V motor volt. A 9,6-osba is ugyan úgy 11,1V 2600mAh került, és már 4 éve semmi baja! Amúgy soktak ezek a noname cuccok szórakoznis, hogy 18V-nak írják és egyikkben 15 a másikban 13 Nixx cella van! Valójában ugyan az a motor van mindegyikben! Nekem is noname a 18V-os, de nincs vele semmi baj mióta LiPo-s, mert az akku volt neki a gyenge pontja. Évek óta hiba nélkül használom, pedig már kapott az élettől! Megéri a noname gépre is költeni.
A külön töltő nem jó!
Egy ilyen, korábban linkelt elektronika kell, ebben egyben van mind... neki.
(#) RoliNyh válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Csak abban az esetben jó hozzá, ha töltéskor megszünteted a cellák soros kötését.
Így elég egy tápegység amire párhuzamosan kapcsolod a töltőket, és minden töltő a saját celláját tölti csak.

De ez nagyon macerás procedúra, másrészt így terhelés alatt nincs semmi védelme az akkupakknak.

Mindenképp jobban jársz ha BMS áramkört veszel hozzá (olyasmit amit már többször is linkeltünk)...

Így ha valami gáz van az egyik cellával, a BMS letilt, tudni fogod, hogy valami nincs rendben.
(#) helektro válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
A laptop akksi nem fogja bírni.
Egy akkus fúró már kis terhelésre is képes 10A-t felvenni, amit a laptop akksi nem tud (ha nincs több párhuzamosan kötve).
Laptopokba való aksik néhány C-t tudnak leadni, míg a csavarbehajtókba 10-20C-s akkuk vannak. Ráadásul a laptop akksik általában 3,0-3,2V-ig meríthetőek, a csavarbehajtókban lévő meg ~2,5V-ig.
Ha csavarbehajtóba használod a laptop akksit, akkor jobb esetben csak gyenge lesz, rosszabb esetben akár ki is gyulladhat az akksi.
Következő: »»   114 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem