Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alkonykapcsolós világítás fototranzisztorral
Lapozás: OK   5 / 5
(#) JOJO hozzászólása Ápr 1, 2016 /
 
Sziasztok keresek olyan rajzot/ ha tudtok/ alkony kapcsolót mely indít egy 1-2 perces időz

ja és fényre kapcsol előre is köszi
(#) proli007 válasza JOJO hozzászólására (») Ápr 1, 2016 /
 
Na, még egyszer parasztosan.. Mit tegyen? Mert "jön a fény", elkezdődik az időzítés. De mi van ha elmegy, vagy ha úgy marad a fény.
(#) JOJO válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 1, 2016 1 /
 
A fényt egy telefon hívás fogja szolgáltatni, távírányítás
(#) proli007 válasza JOJO hozzászólására (») Ápr 1, 2016 /
 
Ez alapvetően egy 555 monostabil kapcsolásával megoldható. Mert ezek szerint a fény csak egy ideig van jelen. Azt követően kell 1..2percig működnie az "izének". Pld. mint itt.
Csak az fényerő szerint kel megválasztani, az S1 helyére megy a fotoérzékelő. Az R2-höz kb. 220kohm-ot, és a C2-höz 470µF-ot kell választani. De a 2perc, már cseppet necces az 555-nek. Ha ez gond, akkor más "számláló alapú" időzítőt kell választani.
A Fet attól függően kell/nem kell, hogy mit szertnél kapcsolni az időzítővel.
(#) JOJO válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 1, 2016 /
 
A helyzet az hogy Pestről tudjak locsolót működtetni vidéken jó nekem
(#) JOJO hozzászólása Ápr 1, 2016 /
 
bocsika a rajz nem jön elő
(#) JOJO hozzászólása Ápr 1, 2016 /
 
kb igy gondoltam

msz.lay
    
(#) proli007 válasza JOJO hozzászólására (») Ápr 1, 2016 /
 
Valamit "elkattintottam". De majd remélem itt látni fogod.
(#) Kokany82 hozzászólása Szept 22, 2016 /
 
Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni,egy alokonykapcsolóval kapcsolatban.
A lényeg, hogy van rajta egy relé, ami akkor húz be, ha eléri a potméteren beállított fényt(sötétedésre kapcsol). Nekem viszont a fordítottja kellene. Erősödő fénynél kapcsoljon be. meg lehetne oldani, úgy hogy a relé NC-jét használom, viszont nem szeretném, hogy a relé mindig behúzva legyen, mert nincs elég fény. Hogyan lehetne ezt megoldani, van valakinek ötlete?
(#) proli007 válasza Kokany82 hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Hello! Invertálni kell a relé működését. (Pld. egy tranyóval) De, hogy hogyan célszerű, azt akkor lehet megmondani ha ismert a kapcsolása a jelenlegi készülékednek.
(#) Kokany82 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 28, 2016 /
 
Ennyit találtam róla, ha ez segítene valamit.
Hogyan kell invertálni tranzisztorral?
(#) proli007 válasza Kokany82 hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Hello! Sajnos így felületszereltből kibányászni bármit, az kockázatos. Kiegészíteni még körülményesebb. Mert a tranyót kellene kibányászni, és helyébe két tranyós áramkört tenni. Vagy a CDS-t kellene felcserélni a potival, de ott meg nem tudni ki kivel van..
(#) Kokany82 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
A két tranzisztoros megoldást le tudnád írni, vagy rajzolni, hogy néz ki?
(#) proli007 válasza Kokany82 hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
- Meg kellene szakítani a tranyó kollektoráról a relére menő vezetéket.
- De sajnos a védődióda a tranyó felett van. Azt ki kellene venni, és áthelyezni a relé tekercsére.
- A dióda helyére kellene rakni a 10kohm-ot.
- Aztán a Q2 relémeghajtó új tranyó emitterét a negatív tápra, a bázisát a Q1 kollektorába, kollektorát pedig a relére kellene kötni.
Remélhetőleg így érthető..
(#) Kokany82 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
Köszi. Megpróbálom, megoldani.
(#) Kokany82 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 16, 2016 /
 
Köszönöm a segítséget, a plusz tranzisztorral tökéletes lett.
(#) cocitus hozzászólása Okt 25, 2016 /
 
Sziasztok,
Nem vagyok túl jártas ebben a témában, de összeraktam én is egy alkonyatkapcsolós led világítást (mint sokan mások, én is dőlőbójához). 1db 3.6V lítium elemmel működik. Megfelelő "sötétben" kapcsol fel és a fogyasztás sötétben nagyjából 18mA. Ez mind jó, de a bajom az, hogyha közvetlen erős napsugár éri, akkor a fogyasztása 20mA fölé is megy, tehát többet fogyaszt, mintha világítana a led... Tudtok abban segíteni, hogy ezt miként csökkenteni?
Köszönöm!
(#) proli007 válasza cocitus hozzászólására (») Okt 26, 2016 /
 
Hello! Ez természetes, mert a fototanyó árama befolyik a tranzisztor bázis-emitter körébe. Mivel az tulajdonképpen egy dióda, az áramot nem korlátozza semmi. Tegyél 100k ellenállást sorba a fototranyóval.
(#) cocitus válasza proli007 hozzászólására (») Okt 27, 2016 /
 
Köszönöm, így jó lett.
(#) Remci hozzászólása Szept 20, 2019 /
 
Üdv!

Létezik a fórumon olyan kapcsolás, ami egy 12v-os alkonykapcsoló, ( akkuról menne és 12v-ot kapcsolna ) maximum kb 1-1,5A terhelhetőséggel és akku mélykisütés védővel van ellátva? Keresgéltem,de nem igazán találtam. Esetleg alkonykapcsolót és külön mélykisütés védőt lehetne össze gyúrni, de hátha megoldható kevesebb alkatrésszel,más kapcsolástechnikával. Előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Szept 20, 2019 / 1
 
Hello! Pld. így lehetne megoldani. De CMOS 555 van benne a fogyasztás csökkentése érdekében. A P1 trimmerrel lehet beállítani a lekapcsolási feszültséget. (Persze a tápra egy elkót illik tenni.)
Ha alkonyodik, az U1 kimenete alacsony szintre vált. Ekkor ha a táp a megengedett felett van, U2 bekapcsolja a Fet-et. (Egy Led-et meg előtét ellenállását rajzoltam jelenleg terhelésnek.)
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2019

Alk-Umin.png
    
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Szept 20, 2019 /
 
Szia!

Nagyon köszönöm a rajzot. Csak a fotoellenállás zavaros kicsit nekem, a 100K a maximum ellenállását jelenti?
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Szept 20, 2019 /
 
A fotoellenállás névleges értéke 10 Lux fény mellett van megadva. De szinte mindegyik értéke sötétben 1Mohm felett van. Szóval adatlapszerinti kisebb értékű is megfelel, legfeljebb az R1-R2 értékét kell megváltoztatni. (De úgy, hogy R2 értéke 10%-al kisebb legyen mint R1.)
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Szept 20, 2019 /
 
Értem,köszönöm. Csinálok egy panel tervet hozzá és össze rakom. CMOS 555-öm nincs itthon, csak sima NE , de majd jövő héten beszerzek párat. Még egyszer köszi.
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Szept 20, 2019 / 1
 
Kicsit változtattam rajta, hogy a feszültség figyelés korrektebb legyen. Valamint tettem bele időzítést, hogy pld. egy felvillanó fény (gépkocsi vagy villám) ne kapcsolja le a lámpát.

Alk-Umin.png
    
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Szept 21, 2019 /
 
Köszönöm. De lenne két kérdésem: mivel ebből elmaradt a feszültség szint beállító potméter, így hány voltnál kapcsolja le az akkuról az áramkört?
Valamint ha én szeretném beállítani azt az értéket hogy milyen fényviszonynál kapcsoljon be, akkor hová kell beépítenem egy neki megfelelő potit?
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Szept 21, 2019 /
 
Hello! Kb. 10,5V-nál kapcsol ki, és 11,5V-nál be. (Túl jó tartományt nem lehet kijelölni, mert mihelyt a terhelés megszűnik, az aksi "visszatöltődik".)
Potit it nem igazán lehet alkalmazni, mert az 555-nél a hiszterézis "adott". Tehát mind két ellenállást egyszerre kellene állítani. Azért meg lehet oldani, de egy tranyót be kell építeni, na meg a potit.. De szerintem először próbáld ki. Sima 555-el is működni fog, csak többet fogyaszt. Próbánál viszont nem számít.
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Szept 21, 2019 /
 
Köszönöm, akkor össze rakom és jelentkezem hogy hogy szuperál.
Következő: »»   5 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem