Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   61 / 93
(#) latyakosa válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 15, 2016 /
 
Ebben a rajzban melyik alkatrészre gondolsz ? csak 1n4118-t és 1n4004-t látok (vagy figyelmetlen vagyok és elnézést)
(#) HA3GX válasza latyakosa hozzászólására (») Ápr 15, 2016 /
 
D11 és D12... egy jegyzettömbe összegyűjtöttem, és félreírtam. Látom, 1n4148 az odavaló. Köszi.
(#) HA3GX hozzászólása Ápr 15, 2016 /
 
Jelenleg itt tartok. Szépségversenyre nem neveznék be vele.
Melyik sávokat érdemes megvastagítani?
(#) latyakosa válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 15, 2016 /
 
nem látok benne kivetni valót, illetve vastagítani valót se nagyon..
(#) Dr Endugu hozzászólása Ápr 21, 2016 /
 
Nagy hibát követek el, ha a végtranzisztorok emitterellenállásait 0,47 ohm-ra növelem? Sajnos azt vettem 0,33 ohm helyett.
(#) scooby_ válasza Dr Endugu hozzászólására (») Ápr 21, 2016 /
 
Nem, működni fog vele, de a kimeneti rövidzárvédelem előbb fog korlátozni.
(#) reloop válasza Dr Endugu hozzászólására (») Ápr 21, 2016 /
 
Szia! Semmi gond. Az áramkorlátot át tudod számolni?
(#) Dr Endugu válasza reloop hozzászólására (») Ápr 21, 2016 /
 

Sajnos nem
(#) reloop válasza Dr Endugu hozzászólására (») Ápr 21, 2016 /
 
Készítettem egy útmutatót.
Add meg a tápfeszültséget és a várható legkisebb hangsugárzó-impedanciát amit rá szeretnél kötni, kiszámolom neked a szükséges változtatást.
(#) HA3GX válasza reloop hozzászólására (») Ápr 21, 2016 /
 
István, gyerekes kérdés, de megközelítőleg (pontosat csak méréssel tudnál mondani) a 3 pár végtranzisztoros (2SA1943 és párja) változat amit építek +-70V mellett 8 ill. 4ohm-os terheléssel hány W-ot képes produkálni a végfok? Teljes kivezérlésnél.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2016
(#) reloop válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 21, 2016 /
 
Szia! 250W/8Ω, illetve 400W/4Ω várható.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Ez RMS teljesítmény, vagy DIN? Már csak kíváncsiságból kérdezem én is.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
RMS teljesítmény, szinuszos jel csúcsát még épp nem vágja az áramkör.
(#) Dr Endugu válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
+/-40 V-ról szeretném működtetni( esetleg +/- 50). Terhelő impedancia 8 ohm. Köszi a segítséget!
(#) reloop válasza Dr Endugu hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
8ohm-os terhelés esetén nincs tennivalód A nagyobb ellenállás miatti veszteség is elhanyagolható.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Úgy értem hogy az a 250W/8Ω, illetve 400W/4Ω, az RMS vagy DIN szabvány szerinti teljesítmény (tudom a DIN az egy kicsit komplikáltabb). Mert én nem szeretem, ha valamit RMS-ben vagy akár PMPO-ban adnak meg. Mindkettőt hamisnak tartom, főleg a PMPO-t.
(#) Alkotó válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Ezt a választ egyértelműnek ítélem.
Milyen problémát, vagy bizonytalanságot látsz az RMS teljesítmény megadásban? Szerintem ez a legegzaktabb adat, ami csak létezhet a teljesítmény jellemzésére. Magába foglalja nem csak az erősítő, hanem a komplett tápegység korlátait is.
(#) zenebolond válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Gondolom ez már azt jelenti, hogy már eléggé torzíthat a végfok? Tudom az emberi fül "már" 3,5% torzítást is meghall.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
A clip határán 0,1-0,4%-ot torzít az ST151. Mint írtam, a szinusz csúcsának levágása nélküli maximális teljesítményre vonatkozik a kalkuláció. A számítás pontosságával szemben nem kell magas követelményt állítani, mert a szinte érzékelhetetlen ±0,5dB 400W teljesítménynél ±50W-ot jelent
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
+/-40 V-ról 3 pár tranyóval oldalanként, mennyi teljesítmény vehető ki a végfokozatból? Torzítás mentesen?
Bocsi hogy ennyire nyaggatlak!
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
A feszültség mellett a terhelő-ellenállást is meg kell adnod a számításhoz!
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Jogos! 4 és 8 ohm-ra
(#) Alkotó válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 22, 2016 / 3
 
Teljesen rosszul gondolod. Az RMS nagyjából azt jelenti, hogy még nem torzít a színuszhullám. Az nem tisztázott kérdés, mi alapján lehet eldönteni a torzítást, de általában ezt az amatőrök szemrevételezéssel értékelik, és a hullám csúcsesésének bekövetkeztét nézik.
De a zene nem szinuszhullám, hanem attól sokkal "hígabb" spektrum, ezért szokás a zenei teljesítményt sokkal nagyobbra megadni, kb. a duplájára. De minden ami nem RMS, az valamilyen bűvészkedésen, vagy feltételezésen alapul. Tehát az RMS megadása a legjobb alap a teljesítények összehasonlítására.
Nyomatékosan le kell szögezni, hogy a hangerő (hangnyomás) és a teljesítmény között nincs szoros kapcsolat.

Az emberi fül a torzítást nagyjából egyáltalán nem hallja. Nincs abban világos álláspont, mitől jó egy erősítő vagy egy hangzás, melyek azok a fontos paraméterek, amik egyértelműen rámutatnának a lényeges tulajdonságokra. Esetenként egy nagyobb torzítású erősítő mellbevágóan jobban szól, mint egy szuper kis torzítású. Erre az egyik legjobb példa a csöves erősítők köre, amik akár 100-szoros torzítással bírnak mint tranyós alternatíváik, mégis brutál jól tudnak szólni.
Egy hangkép megítélése és/vagy a torzítás "meghallása", az mindig valamilyen elváráshoz való viszonyítást jelent. Az agyad emlékszik valamilyen hangzásra, vagy elvár valamilyet, és ehhez képest értékeli amit hall. Aztán ha nagy az eltérés, akkor jön a találgatás, hogy biztos torzít, meg hasonlók. De ez nyilvánvalóan maflaság.
Ha számít az én véleményem, akkor csak egy dolog számít, mégpedig az érzés. Ha megérinti a lelked amit hallasz, akkor az jó, és ha nem, akkor tökre mindegy mekkora a torzítása, értéktelen a hatás.
Nagyon nagy biztonsággal kijelenthető, hogy egy konkrét hangzásban sokszorosa jelentősége van a hangszórók rendszerének, mint az erősítőknek. És talán nem meglepő, a hangerőért is itt lehet a legtöbbet tenni, mert egy jól megválasztott hangszóró hatásfokkal sok-sok 100 W-ot lehet nyerni.
(#) Dr Endugu válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Tehát ezekkel az alkatrész értékekkel, de 0,47 ohm emitter-ellenállásokkal gond nélkül menni fog? A rövidzár védelem sem szólal meg hamarabb? Nem kell változtatnom egyik alkatrész értékén sem?

image.png
    
(#) steelbird válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Idézet:
„Az RMS nagyjából azt jelenti, hogy még nem torzít a színuszhullám.”
Egyáltalán nem azt jelenti. Négyzetes középértéket jelent. Az RMS egy statisztikailag számolható érték folyamatosan változó mennyiség effektív értékének a megadására egy adott időtartamon belül. Szinusz feszültség esetén az RMS a csúcsfeszültség 0,707 -szerese, ami megegyezik pont az effektív értékkel. Ha ezt figyelembe vesszük, akkor egy erősítőnél az RMS -ben megadott max. teljesítmény a szinuszos teljesítménnyel kell(ene), hogy megegyezzen, de ezzel trükköznek is a gyártók, mert elég sok a homály az RMS körül.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2016
(#) reloop válasza Dr Endugu hozzászólására (») Ápr 22, 2016 / 1
 
A 0,47Ω emitter-ellenállások miatt 7A-es az áramkorlát, 8Ω terhelésnél alig több a csúcsáram 4A-től, ez így teljesen rendben van.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Feltéve, hogy nem számolok a tápeséssel 150/85W, a gyakorlatban 130/80W-ra számíthatsz.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Ápr 26, 2016 /
 
Szia Reloop!

Na ez egész jó. A tápfesz esésével nincs gond, mert egy szép nagy toroid trafóm van, igaz nem tudom a teljesítményét csak saccra, kb 600W-os (5,5kg). Még egy kérdésem volna, éspedig. kb hány amperes biztosítékot tehetek a 230V-os ágba? Van lágy indítóm is beszerelve. 2x~30V, egyenirányítva 2x+-41,5V üresjáratban.hangszóró kimenet nulla ága le lehet-e kötni a ház testjére, vagy el kell szigetelni a hálózati földtől?
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 26, 2016 /
 
Szia! A hálózati feszültséghez 3,15A-es biztosítékot ajánlok.
A hangszórókimenet testet feltétlen szigeteld az erősítő fémházától.
A hálózati védőföldet csak a hangrendszer egyetlen pontján kösd össze a testponttal, különben földhurok jön létre.
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Ápr 26, 2016 /
 
Gondolom akkor csak az egyenirányító közös pontját köthetem össze a házzal.
El felejtettem írni dupla egyenirányítóval lesz építve és 22000u-val szűrve.
Villanyszerelőként én is jobb szeretem a csillagpontos kötéseket a szpotoknál, de tudom ennek semmi köze a mi estünkhöz, csak az elv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2016
Következő: »»   61 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem