Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   559 / 607
(#) krisz69 válasza cserigyuri12 hozzászólására (») Jún 28, 2016 /
 
Tda 7293 parallelbe tudja . 5800huf ebayen kész panel
(#) cserigyuri12 válasza krisz69 hozzászólására (») Jún 28, 2016 /
 
Hmm. Linket mutatsz kérlek? Illetve tényleg tudja a 4Ohmot hajtani, mindenféle veszély nélkül, tehát ajánlott neki?
(#) reloop válasza cserigyuri12 hozzászólására (») Jún 28, 2016 /
 
Ezt már az autós erősítő témában alaposan kitárgyaltuk. A hozzá való kapcsolóüzemű tápegység elkészítése komoly szakmai felkészültséget és műszerezettséget igényel. 2ohm terhelhetőségű erősítőből kell egy páros melyet hídba kötsz. Készülékházastól, hangváltóstól ott fogsz tartani mintha megvennél egy gyári készüléket, mondjuk használtan.
Ha az általad kiszemelt út járható volna, tele lenne a világháló kapcsolási rajzokkal.
Vannak kimondottan 12-14V-os, jármű tápfeszültségéhez igazított IC-k, melyek 15-20W-ot küldenek 4ohmra híd kapcsolásban, ezekből többet használva és természetesen több hangszóróval (mindegyik kimenethez egyet) egész pofás összteljesítményt állíthatsz elő.
Ez a szerény költségvetésű aktív autós szub így működik és nincs panasz a hangnyomásra
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2016
(#) erik001 válasza reloop hozzászólására (») Jún 28, 2016 /
 
Ha lesz trafóm meg hűtőbordám akkor meg fogom mérni de egyenlőre nem tudom.
Akkor majd írni fogok ha oda jutottam.
(#) reloop válasza erik001 hozzászólására (») Jún 28, 2016 / 1
 
Megértem a tettvágyadat, de így helyes, előbb mérünk, aztán vágunk
(#) erik001 válasza reloop hozzászólására (») Jún 28, 2016 /
 
Ami kész van és jól működik sajnálom szétszedni
(#) Alkotó válasza erik001 hozzászólására (») Jún 28, 2016 /
 
Nem értelek pontosan. Miért kellene azt szétszedni ami jól működik? A hibásat/problémásat mérd meg!
(#) erik001 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 28, 2016 /
 
Mert nincs trafóm külön,meg hűtőbordám se amire rá tudnám kötni a méréshez ezt meg már nem szeretném megbontani.
(#) lukacsp válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 28, 2016 /
 
Nem értitek egymást, és kezdem úgy érezni, hogy kár próbálkoznod...
(#) zotya1983 válasza erik001 hozzászólására (») Jún 29, 2016 /
 
Nem kell megbontani a jó oldalt kösd le róla (a jelenlegi tápról) a rossz oldalt a 230 v al sorbakötött izzón keresztül (25-40-60w os is lehet) mérd meg,reloop részletezte melyik lábakat..Ha masszív rövidzárlat van akkor az izzón elfolyik a nagy áram és nem fog tönkretenni mindent,ezért ha új ic t teszel bele akkor is így indítsd,próbáld..
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Júl 1, 2016 /
 
Milyen értékű kisütő ellenálás ajánlatos a táphoz? És menyire szükségszerű?
(#) gabesz.mi074 válasza krisz69 hozzászólására (») Júl 1, 2016 /
 
A kondenzátorok is továb bírják ha teljesen kisütik, valahol olvastam már rólla. Nem szimetrikus kisülés mitől következhet?
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Júl 1, 2016 / 1
 
Szia! 10k ellenállást használok, hogy szerelgetés közben nehogy töltött kondira kössem az IC-t, mert az balul szokott elsülni.
(#) Szabi1 hozzászólása Júl 3, 2016 /
 
Sziasztok! Egy TDA7294 híd panel hogyan bírkózna meg egy coaxiális 16 ohmos hangszóróval fullrangeben, ha nem használnák hűtőtönköt? Lehetne-e passzívan hűteni?
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2016
(#) lukacsp válasza Szabi1 hozzászólására (») Júl 3, 2016 /
 
Tökéletesen. Egyáltalán nem követelmény a hűtőtönk (de ha valahol, akkor inkább a kisimpedanciás terhelésnél fontos). A hídnak a 16 Ohm gyárilag is specifikált terhelés. A leszorító kengyelt azért javaslom, sokkal biztosabb megoldás, mint a zászlófuraton keresztül egy csavarral rögzíteni. Szigetelő lap csakis csillámlemez legyen akárhogyan is döntesz a felfogatást illetően.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 10, 2016 / 3
 
Megmértem a készülék teljesítményét. Adatok a mellékelt táblázatban.
Bemeneti szintet nem mértem, mert nem külön a végfokokat mértem, hanem a komplett erősítőt, így belemértem az előfokozatot (hangerőszabályzóval együtt), és a SUB szűrőt is. A szűrő miatt ezt a hidalt csatornát a hozzá illó frekvencián mértem.
A tápfeszültség esése egyáltalán nem zavaró, 4-4 ohmos frontokkal, és 8 ohmos SUB-al rendkívüli hangnyomást képes létrehozni.
(#) lmaresz válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
Sziasztok!
Lenne egy igen kezdő kérdésem: Alkotó és reloop által elkészített 2.1-es erősítőhöz megfelelő 2*20VAC helyett egy 2*24VAC toroid trafó, vagy átépítést igényelne?
(#) krisz69 válasza lmaresz hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
2x24v tökéletes. Csak jobban fog kelleni hűteni.
(#) Alkotó válasza lmaresz hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
Jó lesz. A mérést én is egy olyanon végeztem, amiben ilyen trafó van.
A relé már eleve úgy van a terven (az új terven), hogy a vele soros tag, illeszkedik a feszültséghez.
A trafó teljesítmény lehet még kérdéses.
(#) Alkotó válasza lmaresz hozzászólására (») Júl 14, 2016 /
 
Egy fontos részletet nem említettem. A pufferelt feszültség nem lehet +-35V-tól magasabb, mert a puffereknek ez a tűréshatára.
Tehát nem mindegy valójában mekkora a névleges AC24V. Ezt ellenőrizni kell egy célzott méréssel.
(#) lmaresz válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
Rendben, köszönöm az infót, mindenképpen rámérek(meg úgy tudom hogy a LM78xx illetve a LM79xx sem szeretik a 35V-ot)
Ha kezdetben nem lesz mélynyomóm hozzá, az károsíthatja az IC-t (terhelés nélkül megy)?
(#) Alkotó válasza lmaresz hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
Az LM7... sorozatnál nem a bemeneti feszültség nagysága számít, hanem az Ube és az Uki különbsége.
A végfokozat terhelés nélkül nem fog károsodni. De ha abszolút biztosra akarsz menni, akkor hangszóró helyett tegyél a kimenetre egy kb. 220R/2W-os ellenállást. Hasonló "biztonsági intézkedés" lehet a nem használt végfokozat bemenetének rövidre zárása, de ehhez már bele kell nyúlni az erősítőbe.
(#) lmaresz válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
Köszönöm, akkor így fogok tenni. A 250VA-s trafó jól érzem hogy kevés lesz, ugye?
(#) krisz69 válasza lmaresz hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
250VA trafóból kb 200w kicsikarható. Ha ekkora a kapcsolás akkor elég.De vannak olyan példák is ahol kisébbre méretezett trafóval is képessek kiszedni ,azt a teljesitményt. (határa méretezett)
(#) zotya1983 válasza lmaresz hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
Nem lesz kevés,éppen hogy elég lesz a toroidodból kifacsarja majd az utolsó VA-T. Ne pakold túl pufferrel,csak amennyi szükséges,szub: 10.000 Uf,frontok 10.000 µF összesen.De összegezve is elegendő 20.000 UF szimmetrikus táplálással.Elég határon fogsz billegni egy 350-400 Va es már megnyugtatóbb lenne,de ha csak ez van akkor próbára oké,legfeljebb gyorsabban összerogyik mint kéne,ezt hangban észreveszed majd és méréssel nyakon is csípheted...Legjobb egy oszcilloszkóp a kimenetre egy kanthal huzallal amit 8 ohm ra csípsz le pl..Vagy teljesítmény ellenállások...Ekkor a négyszög elé visszaveszed a hangerőt és megméred a tápfeszed..Majd úgy hogy éppen a rogyásnál mennyi marad...Közben tapizod a toroidod mennyire melegszik pl 10-15 perc után.
Majd próbakor hangfalakkal meglátod hogy ha mindent hajtasz akkor hogy bírja a toroidod és mennyi feszültségesés van rajta,esetleg túlzottan hevül e...Ekkor már viszont érdemesebb nagyobbat betenni mert nehogy menetzárlatos legyen idővel...Ha nem tapasztalsz a trafón jelentős melegedést,feszültségesést és meg vagy elégedve a teljesítménnyel is akkor maradhat is akár a 250 Va es,ugyanis ezek a toroidok akár szélsőségesen is túlterhelhetők.(NEM buzdítalak erre csak egy tapasztalat)....Nálad ez még szerintem nem szélsőséges túlzottan...Na majd a mérések eldöntenek mindent...
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2016
(#) lmaresz válasza zotya1983 hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
Ez a 2.1-es kapcsoláshoz lenne, ott ugye 4 TDA van, ahhoz is elegendő lehet?
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2016
(#) zotya1983 válasza lmaresz hozzászólására (») Júl 15, 2016 /
 
A várható teljesítmény csatornánként 50-55w lesz míg a toroid bírja árammal.Ennyire biztosan elég lesz.Felette meg max nem hajtod...Ha túl nagy lesz a "fékhatás" és hamar összeomlik akkor elkerülhetetlen lesz a toroid csere.Ezt meglátod majd a próba után...
(#) Alkotó válasza lmaresz hozzászólására (») Júl 15, 2016 / 3
 
Trafó ügyben aligha van mindenki számára elfogadható elmélet.
A végéről kezdve, azt gondolom, elegendő a 250VA-es trafó.
Ha kicsit feszegetjük a miértjét, akkor jó tudni, hogy
1. A toroidok szélsőségesen túlterhelhetőek, és még mindig nem melegszenek nagyon. Ezt azért árnyalni kell a toroid méretezési módszerével, mert ebben is vannak csúnya dolgok.
2. Az erősítőt egyáltalán nem érdekli mekkora a trafó teljesítménye. Csak az számít, mekkora egy adott pillanatban a tápfeszültség. Ez jellemzően függ a trafó feszültségétől, és a pufferek milyenségétől. Persze egy nagyobb teljesítményű trafó jobban terhelhető, azaz kevésbé fog esni a feszültsége.
3. Fontos sajátosság az erősítőben lévő CLIP jelzés. Ez nem egy abszolút értékhez képest adja a jelzést, hanem azt figyeli, mikor éri el a kimeneti feszültség a tápfeszültség egy bizonyos részét. Ennek több hatása is van. Ameddig a CLIP nem világít, addig még rendelkezésre áll a kellő tápfeszültség. Amikor szépen villog, akkor van éppen határon a készülék. Ehhez különböző terhelő impedanciák esetén eltérő teljesítmény tartozik. Fontos még a CLIP-rőt tudni, hogy egyetlen közös jelzés van a 4 erősítőhöz, amiből az következik, hogy ha csak egyetlen erősítő is átlépné CLIP-elési határt, akkor már jelezni fog.
4. Tehát ha a trafó sokkal kisebb mint kellene, akkor sem történik semmilyen durva atrocitás, csak kisebb hangszóró teljesítménynél fog "megszólalni" a CLIP.
5. Óvatosan, zárójelben, és nagyon apró betűkkel még megkockáztatok még egy sajátosságot említeni. A tényleges zenei jel időbeni kitöltése kb. 1/3-a egy állandó színuszjelnek. Tovább egyszerűsítve, egy átlagos zene csak töredéke mértékben terheli az erősítőt, mint egy esetleges terhelhetőség mérés.
(#) lmaresz válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 16, 2016 /
 
Köszönöm, akkor belevágok az elkészítésébe, maximum új trafó lesz belőle a végén, ha tényleg nem bírja a kisebb.
(#) ozpecs hozzászólása Júl 16, 2016 /
 
Csak egy kis történet (szerintem is bőven elég a 250VA-es trafó) hangosítottunk kint szabadtéren és első nap sokat szenvedtünk a hálózati feszültség ugrálása miatt, ezért másnap vittünk ki stabilizátort régi kb 750W terhelhetőségű nagy dobozt. Rákötöttünk 5 db RCF310-et meg még egy erősítőt két sugárzóval plussz kis keverő CD na amikor az RCF-eken villogott a clip akkor összesen az egész már felvett átlagosan 500 W körül ennyit a kitöltésről... persze nem tuc-tuc ment rajta hanem szokásos zene.. orgonamuzsikán folyamatos terhelésen persze kiakadt volna a műszer de nem jellemző, hogy szinuszt hallgatunk. az a régi szokás hogy szinuszra méretezünk, és a hangszóró sokkal nagyobb terhelhetőségű legyen mint az erősítő. Inkább a torzítatlan jelre kell törekedni!
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2016
Következő: »»   559 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem