Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rossz HDD javítás, mentés
 
Témaindító: deniel, idő: Jún 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   53 / 71
(#) pittti válasza little7 hozzászólására (») Júl 30, 2016 /
 
Nem minden esetben szükséges. A régebbieknél elég volt egy azonos verziót tartalmazó másik, hibátlan elektronika. Az újabbakkal van a gond (Seagate Constellation, Surveillance) itt egyedi azonosítókkal párosítják a mechanikát az elektronikával.
(#) gyulank hozzászólása Aug 6, 2016 /
 
Samsung sp0802n nem pörög fel, de a lapra bejut az áram, úgyhogy nem a csatlakozóval van baj.
Mitől lehet?
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 6, 2016 /
 
Szervusz!
Vagy meghibásodott valami az elektronikán, vagy mechanikai eredetű a baj.
(letapadt fej, beállt csapágy, meghibásodott motor, stb.)

Ennyi infóból, vizsgálat nélkül nem lehet eldönteni.
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 6, 2016 /
 
Jó, de mit nézzek meg, hogy?
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 6, 2016 /
 
Paladin, vagy Palo/Veloce PCB van rajta?
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 6, 2016 /
 
Palo Veloce
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 6, 2016 /
 
Elsőnek mérjél áramfelvételt az 5V, és a 12V-os ágon.
(ha valamelyik pulzál, ingadozik, azt jelezd!)
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 6, 2016 /
 
0,31A-t mutatott stabilan 5V-on, 12V-on 0,78-0,8mA.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2016
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 6, 2016 /
 
OK, akkor az 5V-os ág működik, a 12V-os rész viszont hibás (amit mértél, az a bemeneten lévő supressor záróirányú árama).

A feltett képen pirossal bekeretezett két alkatrész (Smooth chip és egy power Fet) hibája a legvalószínűbb ilyen esetben. Ki kell mérni, és ha kell, cserélni. A Fetet kikapcsolt állapotban ellenállásmérővel is lehet ellenőrizni, a Smooth chip helyes működése esetén kézmeleg kell legyen. Ha túl forró, vagy hideg akkor az a hibás.

Sokkal egyszerűbb, ha kerítesz egy másik ugyanilyen típusú tuti jó elektronikát, ebben az esetben elég a sárgával bekeretezett chipet átforrasztani a hibásról az újra. Mivel ez csak két oldalán van beforrasztva, sokkal egyszerűbb áttenni - szinte pillanatok alatt megvan.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2016
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Nem igazán tudok szerezni. A felső szerintem olyan meleg, mint a többi.
A FET-en nem tudom mit mérjek, és ha rossz mit tehetek a helyére.
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Most teszem fel a kérdést, amit már az elején kellett volna. Meg akarod javítani a winyót használatra (egyáltalán nem éri meg, egy 80 Gigás értéke a mai világban nulla felé közelít), vagy csak az adatok kellenének róla?

Egy elektronika korrekt javításához komoly műszerpark kell, azonkívül rajz vagy összehasonlító mérés nélkül nem igazán lehet boldogulni. Nem azt mondom hogy nem lehet bármilyen hibát megjavítani, de például egy MCU csere már egyáltalán nem éri meg - azonkívül ez egy másik elektronika feláldozásával jár, mert külön beszerezhetetlen.

Tehát az utóbbi esetben a második módszer a célravezetőbb - kb. 10 éve amikor ez a széria volt a standard, összegyűjtöttem egy teljes ilyen sorozatú elektronikát 40 és 250 Giga között (olyan 30 -35 féle lehetett), és amikor hoztak egyet mentésre csak a chipet tettem át a megfelelőre. Többszáz esetet figyelembe véve gyakorlatilag mind sikeres volt, tehát azt mondom hogy ez a módszer 100%-os (persze a mechanikai meghibásodást kizárva!).
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
De ha a másik működő lap, akkor egyszerűbb lenne kicserélni a lapot.
Mindenesetre nem értem, hogy mentésre, vagy használatra, hisz mindkettőhöz működnie kell.
Gondoltam hátha csak valami egyszerű olcsó dolgot kell kicserélni.
Jó lenne, ha használni is lehetne, mert most hely híján vagyok, de fontosabb, hogy akkor is hely hiányban voltam, mikor megadta magát, és nem tudom, mik vannak rajta, talán azon vannak, amiket nem találok.
(#) killbill válasza pittti hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Idézet:
„ugyanis a S.M.A.R.T. adatok az SA (System Area, 0-track alatt) területén tárolódnak,”
Ez tuti? Van errol valami elerheto, hiteles infod?
(#) pittti válasza killbill hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Idézet:
„...Van errol valami elerheto, hiteles infod?”

Ha nem elég annak a szava aki több mint 20 évet adatmentéssel foglalkozott, akkor nyugodtan utánanézhetsz a neten. Rengeteg infó, leírás van erről a témáról csak meg kell találni. Ja, és persze nem magyar nyelven.
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Idézet:
„De ha a másik működő lap, akkor egyszerűbb lenne kicserélni a lapot.”

Az esetek 99%-ban ez az, ami nem igaz. Gondolod, hogy az adatmentők ilyen jól megélnének ha ez így lenne? Hiszen egy elektronikát egy három éves gyerek is ki tudna cserélni.
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Tegnap ahogy kerestem volna rajzot találtam egy videót, ott lapot cseréltek, de valamiért direkt egyforma FW volt a kettőn.
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Idézet:
„...de valamiért direkt egyforma FW volt a kettőn”

Látod, rátapintottál a lényegre. Ha kicsit visszaolvasol, leírtam hogy hányféle sorozatú elektronika létezik egy szérián belül. A szériákon belül pedig eltérő firmware verziók vannak, van olyan modell amiből 20 - 30 féle is van. Ha a kettőt összeszorzod, megkapod az esélyét annak, hogy egy egyszerű cserével működni fog. Ja, és hogy a dolog szebb legyen, a microcode verzió nincsen feltüntetve a cimkén, ezt csak egy működő merevlemeznél lehet szoftveresen leolvasni.

(a videóról pont a lényeget hagyták le, hogyan és hány darabból választották ki azt az elektronikát amivel csere után működik...)
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Megtaláltam.
Akkor végül is biztos, hogy nem a FET, és/vagy valami ellenállás, kondenzátor rossz?
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
A linkelt oldalon pontosan az van, amiket idáig leírtam.

Én csak statisztikai valószínűség alapján tippeltem, mik a legvalószínűbben előforduló ilyen jellegű hibák ennél a PCB-nél. Hiszen nincs a kezemben, nem tudom mérni.
(az SMD kondenzátorok, ellenállások a legritkább esetben mennek tönkre)
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
De a FET-et hogy mérjem? Azért kérdeztem, mert nem tudom, hogy a soklábúnak akkor is melegebbnek kéne-e lenni, ha a FET rossz, vagy függ tőle.
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Hogy zárlatos, vagy szakadt azt beforrasztva is ki tudod mérni. Persze jobb ha kiforrasztva méred - pl. egy LCM3 a pontos paramétereket is kijelzi, erre én is ezt használom.
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
De nem tudom melyik láb közt milyen ellenállás jó, és melyik láb melyik.
Mondjuk beforrasztva. Mérhetek 200-200M ohm -ig. És van diódateszter is.
(#) pittti válasza gyulank hozzászólására (») Aug 7, 2016 /
 
Hello!
Ez így nem fog menni. Próbálj meg szerezni egy másikat, és csináld meg amit írtam - az a biztos.
(#) gyulank válasza pittti hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Nem lehet megtudni, hogy jó-e a tranzisztor?
(#) attika válasza gyulank hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Nem akarok beleszólni de erre már ITT megkaptad a választ
(#) gyulank válasza attika hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Válaszoltam arra is.
(#) attika válasza gyulank hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Gondolom Pitti egy ilyen teszterre gondolt, hogy ezzel szokta vagy valami hasonlóval ellenőrizni kiforrasztva, nekem az LCM3 nem tud félvezetőket mérni. Multival való kimérésre meg nagyon sok leírás található a neten többek között ITT is olvasgathatsz egy kicsikét.
De ha az nem felel meg akkor találsz még millió és egy leírást róla.
(#) gyulank válasza attika hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Ettől még azt mondta nem kell kivenni, csak kikapcsolni(nem bedugni) és nem tudom, hogy milyen érték jó, mint írtam, és nem tudom, hogy milyen a lábkiosztása, mint írtam.
És leírtam az én műszerem mit tud mérni.
Akkor mit kezdjek az LCM3-al, vagy Skory leírásával?
(#) pittti válasza attika hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Idézet:
„Gondolom Pitti egy ilyen teszterre gondolt...”

Igen, nagyon hasonlít rá, csak nincsen ilyen szépen bedobozolva - panelműszerként vettem. De ennek ellenére nagyon jól használható, a gyakorlatban előforduló majdnem összes félvezetőt felismeri, és tudja mérni.

Beforrasztott állapotban multiméterrel csak a gate - source, vagy a gate - drain zárlatot tudja mérni. Kiforrasztva egy 9V-os elem, egy ellenállás és egy multiméter segítségével a működőképesség is ellenőrizhető. (de sokkal egyszerűbb az LCM)

A gond nem itt van, hanem hogy nincs gyakorlata a javításban. Ha valamit rosszul értelmez, esetleg nem megfelelőre cseréli valamelyik alkatrészt akkor az első bekapcsolásnál füst lesz. Nem egészséges dolog még nagyobb kárt csinálni, mint amekkora már van.

Amit ajánlottam lehet hogy egy kicsit macerás, de leírtam hogy mennyire eredményes, azonkívül kevésbé kockázatos. A másik lehetőség, hogy elviszi valahová javíttatni (ezzel ugye csak az a gond, hogy minimum egy másik merevlemez árát fel szokták számítani).
(#) little7 hozzászólása Aug 10, 2016 /
 
Üdv.

Van néhány Toshiba MK3276GSX merevlemezem (5db) selejtezésből. 2dbot felismer a gép, bad szektorosak, de még használhatóak. 3db nem is mer fel. Mind felpörög.

Azt szeretném kérdezni ha a 2db "jó" amit felismer a gép, közöttük panelt cserélve miért nem látja a gép?
Esetleg a típuson kívül mást is figyelembe kell venni?

(Az 1TB otthoni meghajtómhoz találtam panelt, és azóta újfent szépen működik)
Következő: »»   53 / 71
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem