Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelemes töltő
 
Témaindító: willkrisz, idő: Máj 10, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 7
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Szia!
Igen ez a lényeg 60W-s napelem 6óra alatt feltölti--tudom, hogy lehetetlen -- de 14.2 V lessz a feszültség közben terhelve 0,8--1 A rel
A nagyobb napelem már nem tudja tölteni Dután.
természetesen lemerül gyorsan -terhelés 12/230 V inverter " led izzőkkal"
S ráadásul nem értem a miértet. Az akkuk 1 éven belüliek --kúlön -kúlön jól müködnek
Ha autóakku töltóvel töltöm s izzóval sütöm ki.
(#) Atis57 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Szia!
általában az inverter árama0,3---11.2A ig plussz a 24 órás 0,8-1.1 A készenléti fogyasztás
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Ápr 14, 2016 /
 
Gyanítom, nincsenek az akkuk rendesen feltöltve. A napelemen van töltés szabályzó?
Azért egy becslés értékű számítást elvégezhetsz.
1. A napelemed 24 óra alatt mennyi energiát tud szolgáltatni. (60 W * a napsütötte órák számával)
2. Az akkumlátorok Ah kapacitása * Az akkumlátorok névleges feszültségével. (12,6 vagy n* 12,6 V n a 12 V -os akkuk száma)
3. Fogyasztás, az akkumlátor(ok)ból felvett teljesítmény, beleértve az inverter hatásfokát, és a működés idejét.
Ennek a három feltételnek nagyjából egyensúlyban kellene lenni.
Lehet, hogy kevés a napelem teljesítménye. Az inverternek is jobb a hatásfoka, ha nem 12 V -os rendszerben, hanem nagyobb, 24, 36 V -os rendszerben gondolkozol.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2016
(#) kameleon2 hozzászólása Ápr 16, 2016 /
 
Elnézést a közbekotyogásért, de van külön fórum a napelemnek és az akkuknak is. Mivel azokat is olvasom - elég zavaró itt is párhuzamosan látni, holott a grafén alu akksi egészen másról szól...
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 30, 2016 /
 
Sziasztok!
Igen ezeket én is elvégeztem --nem elég jó.
De valahogy a lényeg elsikkadt ;
A 60W-s napelem max 6 óra napsütés hatására (ez max 20Ah )hogyan tudja felemelni a feszültséget 13,8V ig mikor az akku kapacitás 225Ah ?Van rajta MPPT töltő áramkör .
Ezért délután a nagyobbik napelem már csak 1-2A -l tölt .
Ha szétkötöm kétfelé akkor a nagyobbik napelem is rendesen tölt, s csak órák múlva emelkedik ennyit a feszültség.
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Ápr 30, 2016 /
 
A 225 Ah akksit nagyjából 14 órán keresztül kéne töltened 22,5 A -el, hogy teljesen feltöltve legyen.
Az az 1 - 2 A alig több, mint az akksi saját kisülése.
(#) Csupasz hozzászólása Máj 30, 2016 /
 
Sziasztok! Egy ilyen power bank került hozzám néhány napja javításra. Adatai szerint 50000!mAh-s, bár az akkura nincs írva semmi, max 5000-nek saccolom. Tulaj szerint napelemről nem tölt. Szerintem hálózatról sincs áramfelvétele.A beépített LED addig világít, míg a napelemet fény éri. A Li-Po akkun feszültséget nem tudok mérni alaphelyzetben sem, akkor sem ha a napelem tölt kijelzés szerint (LED világít).
Az alkatrészeken semmi felirat. Javított valaki már ilyet? Milyen IC lehet benne?
(#) cimopata válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 30, 2016 /
 
Ha az akkun nincs fezsültség akkor mehet is a kukába. Illetve az elem újrahasznosítóba.
5000? Talán. Ha megméred az akku súlyát nagyjából pontosan meg lehet mondani a kapacitását. Kivéve ha salakkal van megtöltve. félig.

Az hogy milyen IC lehet benne talán le kéne venni a doboz tetejét és megnézni.

Javítást nehezen tudok elképzelni max őszinte részvét nyilvánítást, hacsak nem teszel bele új akkut.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2016
(#) Csupasz válasza cimopata hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Köszönöm a választ. Mivel tavaly már javítottam ilyet, tudom, hogy a burkolatat le kell venni.
Azon a napelemről volt a vezeték leszakadva. Az IC-t pedig azért nem tudom, mert nincs ráírva semmi. Ráadásul teljesen más áramkör, mint a másik volt.(Annak mértem a kapacitását)
(#) Prezsmer hozzászólása Jún 13, 2016 /
 
Sziasztok! Valaki meg tudja nekem mondani, hogy hogy tudom megoldani nyári tanyán a ledes világítást napelem+aksival?
(#) antikzsolt válasza Prezsmer hozzászólására (») Jún 13, 2016 /
 
Mekkora terület, mekkora fényre van szükség.
Napelem,töltésvezérlő 12 voltos kimenettel
(#) jkornel hozzászólása Jún 18, 2016 /
 
Sziasztok!

Segítséget kérnék a következő probléma megoldásához:
Adott egy 5V-os 4W-os solar panel,
2 db TP4056-os solar töltő board Board leírás
2 db 18650 es aksi forrasztható tartóval (2x 3.7V) Aksi

A cél egy "szünetmentes táp" lenne, az udvaron az arduino-mat táplálnám vele éjjel-nappal. Nyilván nappal tölteném az aksikat és a solar panelről venném le direktbe az áramot, amikor nincs elég fény akkor az aksik adnák (sorba kapcsolva, hogy kis cellafeszültségnél is meglegyen a min.5V)
Kezdő vagyok, digitális kapcsolásokhoz értek csak
Van itthon pár 5V-os relém (SSR is akad) de azokból nem tudtam kisakkozni a megoldálst

köszi előre is!
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2016
(#) monica66 hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Hogyan kell, a nap ellem cella paramétereit, ki számolni.
Ha van 40mm x15mm es, 1v-os 35ma-es nap ellem, az feltöltene egy AAA 1,2V 600ma, ceruza elemet?
Mi határozza meg egy napelemnél a milliamper, nagyságát?
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) 77blsoft hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Típust vagy adatlapot nem adtál meg, így nehéz segíteni, de első ránézésre az 1V os napelemmel nem fogod tudni feltölteni az 1,2V os elemet, mert kicsi a napelem feszültsége, így maximum meríteni fogja az elemet a feltöltés helyett (az áram visszafelé fog folyni).
(#) nedudgi válasza 77blsoft hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Megkerülték az alacsony feszültség problémáját, minden napelemes kerti lámpában megtalálható az a feszültségnövelő áramkör, ami tölti az akkumulátort. Igaz, csak tölti, és talán soha nem fogja feltölteni, ha elég kis felületű napelemet választunk, de azért segít a helyzeten.
(#) monica66 válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Rendben, ezt megtaláltam, ezzel nincs bajom,de mennyi ilyen napelemet, kellene össze rakni, hogy rendes töltése legyen?
(#) nedudgi válasza monica66 hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
A rendes töltésnél valami közelebbit, ha elárulnál, sokat segítene.
Durva, elrettentő példa:
A napelem megadott teljesítménye (árama) az őt érő megvilágítástól függ. Általában az egyenlítő mentén, déli 12 órakor megadott fényt veszik alapul a megadott áramhoz. Hazánkban ennek a negyede az, amivel hosszú távon számolhatunk. A napkeltétől naplementéig tartó időszak átlaga még ennél is kisebb essz, és akkor nem említettük a felhőket.
Így elképzelhető, hogy minimális kivehető teljesítményt kapunk.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017
(#) monica66 válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Na azért ezt jól elmondtad értelek,
Napelemes lámpa elektronikáját használnám, ami 1, 2V 300ma és egy ledet világít meg.
Ami csak nyáron világítja át 9órás sötétséget, a kérdésem az hogy ha kettő napelemet teszek hozzá azzal csökkenteném e az elem töltési idejét,? szóval hamarabb érje el az elem a töltöttséget vagy annak közeli állapotát.
(#) nedudgi válasza monica66 hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Terveztem, hogy csinálok egy tesztet a téli/nappali, fix beállítású kerti napelemes lámpával, de közbeszólt az élet. Hasraütésszerűen saccolva is nehéz tippelni, de nagyon rossz értékekre lehet számítani télen. A NiMH akkumulátoroknak nem nagyon tesz jót a teljes lemerítés fényszegény időben. A NiCd cella jobban bírja, ha teljesen lemerítik.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017
(#) erbe válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Idézet:
„Általában az egyenlítő mentén, déli 12 órakor megadott fényt veszik alapul”

Napelem adatlap
Itt egy napelem panel adatlapja. A második lapon a grafikonok között a bevizsgálás módja. "Characteristic curves". Az egyenlítő mentén nehéz lenne ilyen pontos méréseket végezni, mint ahogy a hőfokfüggési tényező is mutatja. "Temperature Coefficients.
(#) nedudgi válasza erbe hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Érdekes lenne megnézni a kerti lámpákban található napelem adatlapját is. Olyasmit is tudsz mutatni?
(#) erbe válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Miért kellene? Megvan a feszültsége, árama. Ez 1000W/m2 besugárzáson érvényes. A hőfokfüggése pedig minden napelemnek majdnem pontosan egyforma. A szilícium dióda átmenet hőfokfüggése. A terhelési karakterisztikája is mindnek majdnem egyforma. Az eltérések a gyakorlatban elhanyagolhatóak.
Nézz meg ~1000 napelemadatlapot és kiálts, ha jelentős eltérést találsz!
(#) monica66 válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Én csak barkácsoló vagyok, több-kevesebb sikerrel, ami tőlem telt, női ésszel így tudtom, ki következtetni a milliampert, konkrétumot senki nem mond.
Fogom az ez esetben, 4 félvezetőt megszorzom a kettő közti távolsággal, és a félvezető hosszúságával, így kapom meg a milliamper. Mert valahogy úgy van, hogy a félvezető közt beeső fény határozza meg a milliampert. Minden cella 0,5 vagy 0,6-voltos, ennél a képnél kettő cella van sorba kötve, így tud 1-voltos lenni 35ma-al.
Ha valaki tud jobbat, szóljon.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2017
(#) erbe válasza monica66 hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
A korábban idézett napelem adatlapról leolvasható, hogy adott napelem mekkora besugárzásnál mekkora teljesítményt ad le. A napelem feszültsége közel állandó, az optimális terheléshez tartozó feszültség a teljes tartományban minimális mértékben változik.
Erre a napelemre tehát egy számítás nagyjából így néz ki. Kimenő feszültség 1 V (bár erről nem tudjuk, hogy üresjárati vagy optimumra terhelt, valószínűleg utóbbi).
Kimenő áramok különböző besugárzási szintnél.:
1000 W/m2 > 35 mA
800 W/m2 > 28 mA
600 W/m2 > 21 mA
400 W/m2 > 14 mA
200 W/m2 > 7 mA
A méreteket ebbe nem nagyon érdemes belekeverni, ha tudjuk a cella áramát. Annak a hatásfok számításánál van jelentősége.
(#) monica66 válasza erbe hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Köszönöm szépenmár kapiskálom
(#) Barret válasza monica66 hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
160mmx160mm-es méretű egybefüggő polikristályos cella közelítő teljesítménye 4-4,5W. A méretből csak saccolni lehet a teljesítményt,pláne ha a beesési fényerő is változó...
(#) pucuka válasza erbe hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Idézet:
„A napelem feszültsége közel állandó”

Biztos jól nézted?
Ahogy én látom az idézett görbét, ott az áram tűnik állandónak (Characteristic curve) nagyjából 30 V -ig, utána esik a kivehető áram. De lehet rosszul értelmezem, bár én is így tudtam eddig.
(#) erbe válasza pucuka hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Ha bármelyik besugárzási szinten megkeresed az optimumot, ott a feszültség közel állandó. Amelyik irányból te nézted, az csupán az áramgenerátoros jelleggörbét mutatja be. Annak sok értelme nincsen, hiszen ha már termel a napelem, nem rövidzárban akarok 8-9 A-t levenni, hanem teljesítményt is szeretnék látni. Az a grafikon másik végén van. Minden besugárzási teljesítményszintnél az üresjárati feszültségről terhelve ahol eléri a legnagyobb U*I pontot, ott a feszültség mindegyik vonalnál közel azonos. Nem biztos, hogy tökéletesen húztam be a vonalat, de szemléltetésnek jó.

caract.jpg
    
(#) monica66 válasza Barret hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Köszönöm az infót, lassan sikerül ki bogoznom a titok nyitját.'
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2017
(#) monica66 válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 10, 2017 / 1
 
Eben bizonyára igazad lehet,hogy a NiCd- jobban bírja, de a NiMh- se rossz ám, ved úgy hogy én már leteszteltem. Van egy napelemes madáretetőm 2012- ben készítettem, és1,2V 600ma NiCd elemet, tetem bele. Teljesen jól bírja, nyáron, hosszú nappalon jól, feltöltötte még hajnalban is világított, Ez kb, 8-9-óra, igen de télen csak max 3 órát világit, minden nap.
A lényeg hogy, 2015 eleje óta, kicseréltem 1,2V 350ma NiMh- ra, ezzel se látom, hogy rosszabb volna így 2éves távaltban.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2017

14u.jpg
    
Következő: »»   5 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem