Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   680 / 778
(#) tompower válasza vteo hozzászólására (») Márc 27, 2017 /
 
Köszönöm!
Még annyit segíts már kérlek, hogy az itt írt mondatát a frekire vonatkozóan hogy kell érteni a cikknek? A 3-as lábon 2x akkora frekinek kell lennie mint a fetek gate-jein amit lehet mérni?
Mert nekem ugyanakkora frekim volt a két fetem gate-jén mint a 3. lábon.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2017
(#) kadarist válasza tompower hozzászólására (») Márc 27, 2017 /
 
Szia! A táp, tehát a kimeneti feszültség lesz dupla frelvenciájú, nem az egyes gate-ek frekije.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2017
(#) tompower válasza kadarist hozzászólására (») Márc 27, 2017 /
 
Szia! Köszönöm! Igy már világos!
(#) Pafi válasza tompower hozzászólására (») Márc 28, 2017 / 1
 
Idézet:
„az itt írt mondatát a frekire vonatkozóan hogy kell érteni a cikknek?”


Sehogy, mert nem igaz. Sem az, hogy fűrészjel (sokkal közelebb áll a háromszög jelhez), sem az hogy szép (jó görbe), és a frekvencia sem dupla (hanem pont megegyezik a kapcsolási frekvenciával). Ha mondjuk TL494 lenne az oszcillátor, na akkor igaz lenne.
(#) KKobra hozzászólása Ápr 4, 2017 /
 
Meg építettem Skori alapkapcsolását energiatakarékos izzóból és Pc tápból kitermelt alkatrészekkel.
Elvben ugye 24V és 10V a kimenő feszültség. Ami a kész áramkörnél terheletlenül 26.7V és 11.3V
A 10 Voltos oldalt 3A-ral terhelve 10.6V lett. a 24V nem terheltem de gondolom hasonló mértékben változik a kimenő feszültség. Mit kellene tennem hogy kisebb kimenő feszültséget kapjak a trafót nem akarom áttekerni.
És egy apróság Terheletlenül a kimeneti kettős diódák hűtőbordája igen csak meleg
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2017
(#) Skori válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 4, 2017 /
 
Ha a kimeneti kettősdióda terhelés nélkül is melegszik akkor valószínűleg eléri a letörési feszültségét üzem közben. A 26,7V kimenő feszültség esetén a dióda feszültségterhelése ennek a duplája azaz 53,4V ennél mindenképpen jóval nagyobb feszültségtűrésű diódára van szükség.

Ennek a kapcsolásnak a kimeneti feszültségét 2 egyszerű módon csökkentheted:
- másik vagy áttekercselt, trafóval
- kisebb bemeneti feszültség használatával

Kicsit bonyolultabb, de egy további PC trafót-t autotranszformátorként bekötve, a főtrafó elé, a primerre jutó feszültség kismértékben (7 vagy 16%) megváltoztatható, ennek arányában a kimenő feszültség is változna.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2017
(#) Hp41C válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 4, 2017 /
 
Törölni azonnal a trafó alatti, vezető rétegen levő feliratokat! Esetleg elvinni a kritikus helyről...
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2017
(#) 3F2U6U_aramiranyito hozzászólása Ápr 4, 2017 /
 
Helló!

Érdeklődnék, hogy egy két tranzisztoros Forward konverter felső ági tranzisztorának a meghajtására egy bootstrapos felsőoldali meghajtó jó lehet-e? Gondolok itt pl.: IR2125, IR2127-re.
(#) KKobra válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 4, 2017 /
 
Mi vele a probléma? Túl közel van a primer oldal vezetősávjához?
(#) ferci válasza 3F2U6U_aramiranyito hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Szia!
Elvileg jó, de mivel szinkronban kell meghajtanod az alsó oldalt is, nem egyszerűbb egy darab IR2110 és mindkét fet le van rendezve?
(#) szendi001 válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Igen. Azok a feliratok oda nem kellenek, és rendben lesz.
(#) Ge Lee válasza ferci hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Igen, elvileg. Gyakorlatilag meg ha pwm van rövid kitöltésekkel, bármikor kifeküdhet az IR.
(#) Hp41C válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Nyomtatott áramkörökön minimum 7.5 - 8 mm széles (a legrövidebb távolságon mérve) fémmentes sávot kell biztosítani a hálózattal összefüggő és a leválasztott részek között.
(#) Ge Lee válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Elvben sem annyi a feszültség, hanem a trafó áttételének megfelelően alakul, vagyis 26 és 12V körül. Nem tudom mihez kell, és mekkora feszültség, de ugye ez nem szabályozott táp, így a feszültsége sem lesz stabil. Stabil feszültséghez az eredeti környezetében kell hagyni a trafót (pwm).
(#) ferci válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Nem ártott volna a kimenő feszekre ném RC tagot tenni, hogy a túllövéseket megfogják.
Egyebekben a diódák zárófeszét nézd meg, mert az lehet a gond, + az előbbi.
Az elkóid megfelelőek ide? Inkább 105 °-os legyen mindkettő.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2017
(#) KKobra válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Ezt a tápot egy 24V os forrasztópáka és a hozzá tartozó digitális állomás meghajtására készítettem.
Tudom hogy a feszültségek eltérése nem problémás. De ez az elő kapcsolóüzemű táp amit készítettem és kérdezek hogy tudjam.
(Az első indításkor mind kettő FET távozott az örök vadászmezőkre és elcsattant a nyák is az egyik fet D lábánál)
(#) Ge Lee válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
A 26V-tól még nem megy tönkre a páka, bár nekem az a tapasztalatom hogy inkább 21-22V-ról kell járatni a fűtőszálat és akkor hosszabb élettartama lesz. A trafó 5V-os tekercsein 12V van, ha nem dupla diódát használsz a trafó közepéhez képest hanem graetz-et a 2db soros tekercshez, akkor a 26 helyett 24V-ot kapsz. De úgy is, ha a 12V-os ágra a kétutas helyett feszkétszerező egyenirányítást teszel.
A nyákra nem tudok mit mondani, nem néztem meg, viszont bekapcsoláskor jó nagy áram folyik a szekunder pufferekbe amíg töltetlenek, attól a kisebb fetek simán tönkremehetnek ha semmi nem korlátozza az áramot.
(#) ufy92 válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Gondolom a páka pwm szabályzott lesz akkor végképp mindegy az a pár Volt különbség.
(#) 3F2U6U_aramiranyito válasza ferci hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Szia! Most, hogy írod, de! Köszönöm szépen az ötletet!
(#) KKobra válasza ufy92 hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
szia
A forrasztópáka vezérlése meg van megépítettem Attila86 tervei alapján és tökéletesen müködik is csak kicsi a trafó lassan fűt fel KB 1-1,5 perc
De beleszaladtam valami másba is kicseréltem a PC táp trafót egy másik ugyan olyanra mint ami benn volt és leesett az állam nem azokat a feszültségeket mértem amire számítottam.
Ahol 10V-ot kellene mérnem ott most 20V van ahol 24-et ott 50V mérhető
(#) Ge Lee válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 6, 2017 /
 
Gondolom solomon pákáról van szó, ami nem azért fűt fel lassan mert kicsi a trafó, hanem azért mert 12ohm a fűtőszál ellenállása. Léteznek pákák (pl. hakko) aminek csak 4ohm, az nyilván sokkal gyorsabban felfűt, cserébe kér is bőven energiát a trafóból (táptól).
A PC trafó esetében pedig más lehet a bekötése, egyébként nem mérhetnél kétszer akkora feszt. A primer tekercs 20+18 menet, a szekunderek pedig 3+4 menet oldalanként. Ha visszakeresel a téma képei között a trafó rajzát is felraktam valamikor régen.
(#) tibike32 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 6, 2017 /
 
Itt van a PC trafó bekötése, amit említettél : PC trafó bekötés
(#) KKobra válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Igen solomon nem gondoltam hogy ennyire egyszerű a PC táp trafója
akkor nyugodtan megtekergethetem ahogyan csak szeretném.
Szeretném megépíteni U.K.T tápot csak éppen a tekercseket elkészítése a megfelelő magra elriaszt. Ha betudnám szerezni valahol a megfelelő vasmagokat csévetestet máris nekilátnék.
Honnan lehetne bontani a célnak megfelő anyagokat?
Jelen tápra vissza térve mivel tudnám megmérni a trafó lábain a feszültséget viszonylag elfogadható eredménnyel? Régi orosz depréz műszer adhat értékelhető eredményt?
(#) sya válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 7, 2017 /
 
Szia KKobra! A Tali bt-nél Vácon biztosan tudsz venni megfelelő magot,sajnos nem tekerik meg a kis tételeket az reád vár. Üdv
(#) Ge Lee válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Azért nem annyira egyszerű, mert szendvicsbe van tekerve, tehát ketté van osztva a primer, és közé vannak tekerve a szekunderek. Meg ott van ugye kétoldalt a 3mm-es elhagyás, meg a méretre szabott mylar szigetelés. Persze nagy tételben gyorsan megy.
Viszont ezek szerint nem értetted meg amit írtam, éppen az a lényeg, hogy nem kell áttekerned.
Ferritből E magokat a Ret-nél találsz elfogadható árban, gyűrű itthon szerintem sehol nem kapható a Taliékat leszámítva.
(#) 3F2U6U_aramiranyito hozzászólása Ápr 8, 2017 /
 
Érdeklődnék, hogy mi a véleményetek, ha egy 20V, 20A-es, azaz Pki=400W-os kimeneti teljesítményű tápegységnek egy egytranzisztoros Forward topológiát választanék? Az egyszerűbb vezérlés miatt gondoltam erre. Nyilván itt nagyobb a feszültség igénybevétele a tranzisztornak, de csak egy alsó ági meghajtóra van szükség, ami szemben a kéttranzisztoros Forward topológiával, jóval egyszerűbb. Szerintem legalábbis.
(#) erbe válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 8, 2017 /
 
Évekkel ezelőtt az egyik MÉH telepen találtam egy olajoshordónyit különféle méretekben és színekben (3-4 q). Néhány marékkal hoztam belőle. Kicsi-közepes méreteket. Nem sokkal később eltűnt. Azóta már "egyenirányították" a hulladékátvevőket.
(#) Pafi válasza 3F2U6U_aramiranyito hozzászólására (») Ápr 9, 2017 /
 
Persze, egyszerűbb, csak problémás a lemágnesező áram kezelése és sokkal több közös módusú zavart tol a kimenetre.
(#) Ge Lee válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 9, 2017 /
 
Ekkora teljesítményre még el szokták intézni a plusz tekercs-diódával, egy VTS-sel meg egy 5W-os ellenállással. Van 1T forward PC tápom, abban láttam.
(#) KKobra hozzászólása Ápr 10, 2017 /
 
Már megint kérdés. Skori tervei alapján megépítettem a Kapcsolóüzemű tápot. Most már a másodikat is
A fiókban 6-7db energia takarékos izzó van és a pici ferit gyürűt felhasználva készült a TR1 ugye 13/1/13
menet. A második tápom nem indult el pedig pontos mása az elsőnek. A különbség a TR1 itt a ferit nem zöld hanem sötétszürke majdnem fekete ebben láttam a különbséget. Átnézve az összes energia takarékos elektronikát egy kivételben mindegyik gyűrű szürke szerencsére volt még egy zöld
a TR1 kicseréltem a zöld színű gyűrűre rendesen működik.
Valamit elronthattam a tekercselésnél vagy a mag anyaga más?
A másik problémám ismét a levett feszültség a 10V helyett 20V a 24V helyett 50V. Valami nem stimmel!
A PC trafót kicseréltem egy másikra semmi nem változott.
Több műszerrel is megmértem még egy ezer éves szovjet depréz műszerrel is a kimenet akkor is 20 és 50V. Valamit én csinálok rosszul?
Következő: »»   680 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem