Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ARM - Miértek hogyanok
 
Témaindító: gtk, idő: Jún 26, 2007
Lapozás: OK   110 / 175
(#) benjami válasza kiborg hozzászólására (») Jan 27, 2018 /
 
Én is jártam már így. Az "stm32 st-link utility" programmal sikerült visszahozni. Be kellett állítani, hogy resetkor csatlakozzon, a connect menüpont kiválasztásakor nyomva kellett tartani a panelon a reset gombot. Ha így töröltem, utána már bármivel fel tudtam csatlakozni és tudtam írni. Ha a cubemx-el csinálod a programod alapját, akkor a SYS részen a Debug pontot állítsd "serial wire"-re. Így mindig tudsz csatlakozni a panelodhoz.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2018
(#) kiborg válasza benjami hozzászólására (») Jan 27, 2018 /
 
Csatlakozik és utána connection device to lost
Enged 1-2 másodpercre csatlakozni és utána elveszti a kapcsolatot.
Vélemény?
(#) Topi válasza kiborg hozzászólására (») Jan 27, 2018 /
 
Használsz USB-t? Sűrűn fordul elő, hogy az USB suspend interrupt bekavar úgy, hogy még az oszcillátort is leállítja, akkor megáll az SWD is. (CNTR_SUSPM)

Szerk: Alapvetően az SWD busz sajátosságai miatt a data és clock vonalak összecserélése nem igen okozhat processzor meghibásodást.
Nézz szét oszcillátor oldalon először, mérd meg, van-e ilyenkor órajeled.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2018
(#) Lucifer válasza Topi hozzászólására (») Jan 28, 2018 /
 
Ha ez a programozhatatlanság szóba került: van egy STM32F042C6T6 alapú kapcsolásom amit egyszer sikerült csak felprogramoznom azt is csak ilyen "nem tudom hogyan sikerült alapon". Azóta a program fut benne (villog a LED tehát jó ), de azóta sem tudtam programozni. SWD-t használok próbáltam már mindent az openocd-től kezdve a texane féle stlink flashen át a gyári Stlink Utilityn keresztül a nemrég megjelent Cube programmerig mindent.

Az egyszeri felprogramozás a texanes progival történt bár szerintem ez nem oszt nem szoroz. Tápon ripple minimális, a tápszűrés szerintem eleve nem volt rossz, de azóta mindenhonnan 1-10-100nF lóg. SWD jeleket nézve analógban nem látszik semmi gyanús.

Igen felmerült benne az, hogy ESD-vel kinyírtam a programozólábakat, de nem van még 2 ugyanilyen már beültettet boardom és azon sem megy. A programozás során biztosan nem tilthattam ki magamat a chipből mert van a 3-ból olyan panel ami még sosem volt felprogramozva.

Ja igen BOOT0 földre van húzva.
(#) Peppe válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 28, 2018 /
 
ST link alatt próbáltátok már reset alatt csatlakozni?
Nekem is volt hasonló és akkor ez megoldotta.
Illetve az szokott lenni, ha valami használja a SWD lábakat akkor nem szokott csatlakozni csak reset alatt.
(#) benjami válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 28, 2018 /
 
Ha nem állítom be a programban, hogy az SW lábakat debugra használja, akkor nekem sem hajlandó csatlakozni. Ilyenkor az stlink utility alábbi beállítása mellett, a csatlakozás menüpont és a panelon levő reset gomb időzített játékával tudom csak törölni a chipet. Törlés után már bármivel programozható.
Érdemes a programodban a lenti makrót használni, akkor nem lesz ilyen gond többet (persze csak akkor, ha az SWD lábakat nem akarod másra használni).
  1. /**
  2.   * @brief Enable the Serial wire JTAG configuration
  3.   * @note  NOJTAG: JTAG-DP Disabled and SW-DP Enabled
  4.   * @retval None
  5.   */
  6. #define __HAL_AFIO_REMAP_SWJ_NOJTAG()   do{ CLEAR_BIT(AFIO->MAPR, AFIO_MAPR_SWJ_CFG);           \
  7.                                             SET_BIT(AFIO->MAPR, AFIO_MAPR_SWJ_CFG_JTAGDISABLE); \
  8.                                           }while(0U)

stlink.png
    
(#) Thowra hozzászólása Jan 28, 2018 /
 
Üdv!
Egy stm32F103C8T6 felélesztésével küzdök.
Próbáltam rátölteni az arduinos "blink" programot (módosított led pinnel) de hiába, nem ad életjelet.
Feltöltéshez a Flash Loader Demonstrator programot használtam
BOOT0 3,3V on, BOOT1 GND
A feltöltés, ellenőrzés sikeres a program szerint.
8MHz kristályról menne.
A 38. lábon (PA15) vagy a 28. lábon (PB15) lévő ledet szerettem volna villogtatni.
Tud esetleg valaki generálni egy teszt hexet amivel kiszűrhetném a hibát?
Előre is köszönöm.
(#) benjami válasza Thowra hozzászólására (») Jan 28, 2018 /
 
Ha az elf/bin formátum is megfelel, akkor a mellékletben ott van. A Debug mappában van a lefordított végeredmény, a többiben a forrás.

LedBlink.zip
    
(#) Lucifer válasza Peppe hozzászólására (») Jan 28, 2018 /
 
Igen most, hogy felhozódott a téma elővettem, kipróbáltam lehúzott resettel is.
A program nem használja az SWD lábakat, illetve olyan procival is előjön a probléma amiben nincsen program.
(#) Lucifer válasza benjami hozzászólására (») Jan 28, 2018 /
 
Ezt, hogy most így említetted ezt a reset alatt connect témát próbáltam úgy, hogy a resetet telibe földre kötöm, de úgy nem ment. Szóval azt mondod, hogy te egy gombot kötöttél rá és azt random nyomkodod connect alatt?
Amúgy az STlink tudja hajtani a reset vonalat, nem értem miért nem megfelelő az.
SWD lábakat nem használom és szűz procival is van ilyen problémám.
(#) benjami válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 28, 2018 /
 
A bluepill panelon rajta van a reset gomb.
Igen, random nyomkodtam, a folyamatos resetben tartás nem működik, mert mindig a gomb felengedésekor sikerült kapcsolódnia, reset állapotban az swd sem megy.
Próbáltam az stlink reset lábát a panel reset pontjával összekötni, de nem működött (azt nem mértem meg, hogy az stlink működteti-e a reset pontot).
(#) Thowra válasza benjami hozzászólására (») Jan 29, 2018 /
 
Köszönöm a segítséget. Elvileg a bin is jó.
Melyik lábon villogtatja a ledet?
(#) benjami válasza Thowra hozzászólására (») Jan 29, 2018 /
 
A PA15-t és a PB15-t is felváltva, ha belenézel a main.c-be ez elég könnyen kiderül. 5 sort kellett csak írni ehhez a programhoz, a többit az stm32cubemx generálta.
(#) Thowra válasza benjami hozzászólására (») Jan 30, 2018 /
 
Feléledt .
Ezek szerint a program amit az arduino kreált hibás.
Köszönöm a segítséget.
(#) Topi válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 30, 2018 /
 
Az a gond, hogy nekem is volt már ilyen problémám. Ugyan úgy random reset nyomkodással indult el a feltöltés, majd pár másodperc debug után megszakadt.
Eredeti STLink V2-vel is. Az érdekesség, hogy ilyenkor, ha J-Linkre váltok, akkor azzal simán megy. Segger J-Linkkel soha ilyen gondom még nem volt. Csak ST-Linkkel. Friss firmware-el is.
(#) Lucifer válasza Topi hozzászólására (») Jan 30, 2018 /
 
Na akkor úgy érzem itt az idő a kipróbálni a JLinkemet STM32-vel is. Kösz a tippet, majd beszámolok!
(#) Lucifer válasza Topi hozzászólására (») Jan 30, 2018 /
 
Neked a Jlinkedben be van kötve a Reset láb?
(#) Topi válasza Lucifer hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Akkor is működik vele, ha nincs bekötve.
(#) Lucifer válasza Topi hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Szuper, köszi. Csak mert tegnap exceptiont dobtam mikor előszedtem a klónomat és nem találtam rajta reset lábat.
(#) roleez válasza csabeszq hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Sehogyan sem akar összejönni az USART RX/TX DMA. Meg tudnád nézni a kódot?
Ami bejön RX-en, visszatolja TX-n. Több oldalról szedtem össze.
Köszönöm.
(#) Ivan93 hozzászólása Feb 1, 2018 /
 
Sziasztok!
Elérkezett az idő, amikor tovább kellene lépnem a 8 bites AVR-n. Ahogy látom, ez a topic főként STM-ről szól, de az AVR-ek miatt Atmel párti vagyok, így az Atmel (Microchip) SAM felé lépnék tovább. Egyrészt szeretnék véleményt kérni a SAM ARM-ről. Másrészt érdekelne, hogy alapszinten mennyire nagy feladat beletanulni a 8 bit után a 32 bites ARM-be. A bonyolultabb perifériákra egyelőre nincs szükségem (Ethernet, DMA, USB, stb.) főként a nagyobb sebesség és az FPU miatt kellene váltanom, csak az "egyszerűbb" perifériákat használnám amikkel az AVR is rendelkezik (SPI, UART, TWI, Timer, GPIO, ...). Illetve van e tapasztalatotok a SAM-BA programozóról.
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Üdv: Iván
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2018
(#) csatti2 válasza Ivan93 hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Én is AVR váltottam ARM-ra és hasonló megfontolásból én is az Atmel-t akartam eredetileg használni. Némi utánanyomozás után viszont rájöttem, hogy semmivel sem nagyobb erőfeszítés ha inkább STM32-t használok, viszont számos előnye van.
pl.: A teljes értékű programozó az STM32-hez töredékébe kerül az Atmel-ICE-nak.
A chipek sokkal könnyebben (és olcsóbban) beszerezhetőek.
Az STM32 perifériái szerintem jobbak mint az Atmel-éi (bár sok tapasztalatom nincs az Atmel-el).

Megj.: FPU nincs mindegyik ARM-ban. Ha szükséges, akkor Cortex-M4F vagy M7 magos mikrokontrollereket nézz.
A DMA-ról ne mondj le, nem olyan bonyolult használni, mint amilyennek először tűnik, de iszonyat sokat gyorsít a programok működésén.
(#) csatti2 válasza Ivan93 hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Ami a tanulás nehézségét illeti, hát az elején lehet picit megijedsz. Az összes periféria sokkal erősebb, mint amihez hozzászoktál. Ez azt jelenti, hogy sokkal több regiszter van. Ráadásul több perifériát össze is lehet kötni. Pl. lehet olyat csinálni, hogy egy külső SPI-os flash IC-ből DMA-val direktben másolod át az adatokat az FSMC buszon keresztül egy TFT kijelzőre anélkül, hogy foglalnád a CPU-t.

Ennek ellenére azt mondom nyugodtan vágj bele. Vegyél egy olcsó kínai fejlesztőkártyát, sokhoz példaprogramokat is adnak ha kérsz. Ha hajlandó vagy kicsit többet rászánni (100-120$), akkor javaslom a Waveshare fejlesztői készleteket (különböző kiszerelések vannak, ár függvényében egész sok kis extra modult kaphatsz a fejlesztői kártyához készen, mindhez van példaprogram is). Ezért a felárért cserébe sok időt is megspórolhatsz a néhány dolláros kártyákhoz képest, mivel itt minden perifériát "saját szabványos" header-ekre kihoznak így sokkal könnyebben beletanulsz, mintha mindennek neked kellene utánajárnod.
https://www.waveshare.com/product/mcu-tools/stm32/open.htm
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2018
(#) rolandgw válasza Ivan93 hozzászólására (») Feb 1, 2018 / 1
 
Szerintem a márkahűséget sorold hátrébb ez ügyben. Fontosabb, hogy mennyi segédanyagot találsz az adott típushoz. ST, NXP ( Kinetis, LPC)...kb. így indul a lista. Ezt az "alapművet" javaslom kezdésnek, M0/M0+-t tárgyalja, de kitér a különbségekre a nagyobb ARM-eket illetően.
Bővebben: Link
(#) csatti2 válasza rolandgw hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Azzal az alapművel az elején lehet elijeszted. Én az M3/M4-asokhoz írtat forgattam sokat, amikor a saját RTOS-omat írtam, de ez nagyon nem kezdő téma.
(#) vargham válasza rolandgw hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
http://hu.farnell.com/search/prl/results?st=nucleo&sort=P_PRICE

3000 forinttól van STM32 board, teljes értékű debuggerrel összeépítve.

Kezdésnek pedig: mbed
Barátságos, magas szintű API ARM-hez. Nézd meg a hardware szekcióban, hogy melyik Nucleo támogatott.

Utána pedig jöhet az STM kódgenerátora, és a HAL.
(#) rolandgw válasza csatti2 hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Ezért javasoltam az M0-ás kiadást kezdésnek, sokkal barátságosabb
(#) Ivan93 válasza csatti2 hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat!
Az Atmel mellett nekem még az szól, hogy a Studio tudtommal teljes értékű felület korlátozások nélkül, és párszor olvastam már, hogy a különféle IDE-k korlátozásokat tartalmazhatnak. De nem ragaszkodom az Atmel-hez, ezért is kérdezem a véleményeteket. Ami az anyagiakat illeti, egyelőre nem szánnék rá túl sokat, mivel jelenleg egyetlen projekthez, a diplomamunkámhoz lesz szükség rá, utána ki tudja mikor használom majd.
Az STM-hez milyen IDE használható? Vannak-e korlátozásaik, vagy ilyenek már nincsenek? Korábban már szemeztem az ARM-el, de szükség híján elvetettem akkor, meg nehéznek is tűnt. Akkor láttam az STM-hez 5-8 ezer forint körül paneleket, programozóval egybeépítve, ez tetszett is benne, hogy nem szükséges külön programozót venni.
(#) Peppe válasza Ivan93 hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
True studio teljesen ingyenes lett januártól de csak STM32 tud.
Én ezt használom. Keil-el egy szinten van.
(#) Ivan93 válasza Peppe hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Köszönöm! Jól gondolom, hogy ez a program tartalmaz mindent, tehát nem kell még letölteni és integrálni bele más összetevőket? Néztem róla egy rövid videót, az alapján tetszik, átlátható.
Erről a panelről mi a véleményetek? Bővebben: Link. Az én "elvárásaimnak" szerintem megfelel.
Belenéztem az egyik adatlapjába, tényleg sok minden van bennük.
Következő: »»   110 / 175
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem