Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő
Lapozás: OK   64 / 74
(#) Doky586 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
A dcf-77 nemcsak AM-ben, de PSK-ban is modulálva van (ebből fakadó változásokat kiátlagolhatod elvileg) ezen kívül nem az adó tövében lesz a vevőd hanem 1500-2000 km-re (ez már DX). Annyi zaj lesz rajta hogy örülsz ha a másodpercenkénti változásokat meg bírod különböztetni egymástól, nemhogy műszerpontosságú frekvenciát nyerj belőle, de nem is erre tervezték.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
(#) elektroncso válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Ezzel a GPSDO-val csak annyi bajom van, hogy sok benne a szoftver abban pedig még nem vagyok otthon.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Jaj, ki mondta, hogy csak kettővel oszthatsz? Ha elosztod 775 -el, 100 Hz -et kapsz. A 100 Hz -et talán ki tudod osztani a 10 MHz -ből.
(#) otvenkilenc válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Szerintem nem a vivőfrekvencia van az atomórához szinkronizálva.
(#) elektroncso válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Az előző oldalon már belinkelték, hogy az is.
(#) pucuka válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Rosszul tudod. Nézd meg a benjami, és az én linkemen is. Különben mi értelme lenne?
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
(#) elektroncso válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Hát az biztos, hogy a hosszúhullámú sáv elég zavarérzékeny. Ennek ellenére megpróbálom, veszteni nem vesztek vele semmit. Maximum tanulok belőle.
(#) otvenkilenc válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Pakson a DCF77 vette és gyönyörű szépen villogtatta a led-t is.
(#) otvenkilenc válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Ok akkor téves volt az infóm.
(#) benjami válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
A 77,5kHz-et oszd el 31-el, a 10MHz-et meg 4000-el. 2500Hz lesz az eredménye.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
A hely VCO (TCXO) és a szinkronizálás megoldja a zavarvédelmet, a PLL meglehetősen szelektív.
(#) otvenkilenc válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Ok rosszul tudtam, az is. Egyébként a bit szinkronizálása a logikus.
(#) pucuka válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Miért is? A vivő az atomórához van szinkronizálva, az óraimpulzos viszont további macerával állítódik elő. Persze ez is sokkal pontosabb, mint egy kvarc frekije, de mégis ésszerűbb a vivőt felhasználni, és nem is kell dekódolni semmit. Nem a pontosidő szolgáltatás a cél (az más topik)
(#) otvenkilenc válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Mert Ahhoz, hogy az óra pontos legyen az alap informácíós bitnek kell, pontosnak lenni. Egy percenként frissit, ez 60 db bit. Tehát az egy bit/ másodpercnek pontosnak kell lennie.Nem is a pontos időről írok, hanem az idő információt hordozó bit időhosszáról. Az idő mint valós idő az ebben az esetben egy járulék.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
(#) pucuka válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Nem (asztali, fali, kar) óráról van szó, hanem egy műszer (frekvencia, periódus idő mérő) időalapjáról. Ebből a szempontból már érdektelen az időinformáció pontossága. Egyébként ezek is a vivőfrekvenciából származnak, de itt nem ez érdekes. Minden egyes származtatás ront valamennyit a pontosságon. Ilyenformán mindennek az alapja a vivő, amelynek pontossága 10 -12. Ez igen pontos frekvencia, ha figyelembe veszed, hogy az 1 ppm az csak 10 -6 pontos, és ez egy közönséges óránál már elegendő.
Ha a vivővel szinkronizálsz, akkor a legrosszabb esetben vesztesz egy nagyságrend pontosságot, de az még mindíg csak 10 -11 -en, ami még mindíg öt nagyságrenddel pontosabb, mint az 1 ppm -es órakvarcod.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
(#) benjami válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 28, 2018 / 1
 
Az óra akkor is pontos marad, ha az egyik másodperc mondjuk 10mikrosec-el rövidebb, a következő meg 10mikrosec-el hosszabb mint kellene. Ezt hívják jitternek (a teljes nap 86400 másodpercet fog tartalmazni, de az egyes másodpercek kezdete picit csúszkálhat). Nem lennék akkor sem meglepve, ha ebben a paraméterben rosszabbul vizsgázna mint egy sima kvarcoszcillátor. Persze ezt meg kellene mérni, hogy a modulált jelbe bekerülő zaj mekkora egyenetlenséget (jittert) fog okozni (ezt biztosan nem fogom megejteni, mert nincs ilyen vevőm). Az órát nem zavarja az ilyen jitter, de ha mérési időalapnak használjuk, akkor minden másodpercben más frekvenciát fog mérni a műszerünk (az átlagérték viszont tényleg nagyon pontos lesz).
(#) otvenkilenc válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Ok, ha neki ekkora pontosságra van szüksége.
(#) elektroncso válasza benjami hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Vajon osztónak használhatok valamilyen programozható eszközt (PIC, ARDUINO)? Annak órajele elvileg nem szól bele a számlálásba. A 10MHz-et előosztanám egy 74LS90-el az 1MHz-et már fel kéne tudni dolgoznia egy 4MHz-es órajelű PIC-nek (nem mintha tudnék PIC-et programozni, de valahol meg kell tanulni). Vagy a PIC órajelét is a 10MHz-es TCXO-ból állítanám elő, így a saját órajelét is stabilizálná.
Vagy túlbonyolítom? Az látszik, hogy nincs elég tapasztalatom, meg ismeretem a témában.
(#) otvenkilenc válasza benjami hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Miért változna a másodperc hossza, Nem hiszem, hogy bit-t nem szinkronizálták az atomórához. Azaz az egy bit/másodperc az atomóra jeléből van származtatva. Tehát az alapjel pontos és az osztók késleltetési idejének változását (hőfok) is figyelembe vették. Ebből adódik, hogy a bit idő pontos.
(#) pucuka válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Ha az ember műszert épít, akkor törekedik az elérhető legnagyobb pontosságra.
(#) benjami válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Programozható osztónak valami PLL IC-t érdemes használni.
A frekvenciamérőről meg annyit, hogy én anno 18f1320-al csináltam a frekvenciamérőmet. Azzal külső osztó nélkül kb. 50MHz-ig sikerült megmérni a bejövő jelet. Biztonsági ráhagyással kijelentettem, hogy a 40MHz-et még stabilan meg tudom vele mérni (T0 16bites belső timerre vezetve és a belső előosztót használva). Mérési időalapnak egy sima 32768Hz-es órakvarcot használok a T1-re kötve, a procit meg 10MHz-es kavracról 4*PLL-el járatom. Az órakvarc kalibrálását trimmerkondival csináltam meg, és írtam hozzá óra programot, amit mondjuk 24óráig működtetve meg lehetett nézni a napi pontatlanságot, ebből ki lehetett számolni mennyi PPM-el kell gyorsítani vagy lassítani az órakvarcot. Az órakvarc meghatározott PPM-el történő állítását, meg a 10MHz-es kvarcot arra az időre referenciaként használva végeztem el. Persze ez nem tökéletes megoldás (főleg a hőkompenzálás hiánya miatt), de az én igényeimnek megfelel.
(#) otvenkilenc válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Nyilván Az alapszabály az, hogy a mérendőnél minimum egy nagyságrenddel magasabb pontosságúval kell mérni.
(#) benjami válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
A másodperc hossza attól változik, hogy mire a jel megérkezik a vevődbe, igen csak sok zajt összeszed. Ezáltal nem lehet annyira precízen az adott bit kezdetét meghatározni belőle.
(#) otvenkilenc válasza benjami hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Hmmm, hmmm A vivő meg külön kábelen jön.. Arra nem ül rá a zaj? A digitális jelre meg igen?
(#) elektroncso válasza benjami hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Jelenleg az elérendő felső határ az 1GHz, szóval kell ide a pontosság. Ekkora frekvenciát ha tényleg mérni akarok akkor kell pár digit. Elvileg ha 100Hz pontosan akarok mérni akkor 9 digitre van szükségem. Persze ekkor az utolsó digit 10-es helyértékű Hz-et mutat, de mivel az utolsó digit "billeg" így annak mérési feladata nincs (indikátornak viszont jó). Már persze ha jól tudom a dolgokat.
(#) benjami válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Arra is ráül a zaj, de a 77,5kHz-es vivőjel nullátmenetének időpontja még mindig nagyobb pontossággal határozható meg, mint az 1kHz-es moduláló jel nullátmenete.
(#) otvenkilenc válasza benjami hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Ok....
(#) benjami válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Raktam a mérőmbe egy MB501L-t is, így 1,1GHz-ig tud mérni. Ha 100Hz felbontással akarsz mérni 1GHz-et, ahhoz azért már több másodperces mérési idő is szükséges.
(#) proli007 válasza elektroncso hozzászólására (») Ápr 29, 2018 / 1
 
Hello! Nem akarlak elkeseríteni, de próbáltad már a 10Mhz-es adót megfogni? Mert én vagy harminc éve megtettem. De egy szintézeres rádió kellett hozzá, amivel a vételi frekit pontosan be lehet állítani, és tekergetve az antennát meg volt az adó. De ha az adó vivőjéhez szeretnél hozzájutni, akkor "egyenes vevőre" van szükség. Ott milyen érzékenységet és sávszélességet fogsz tudni elérni? Szuperheterodin vevőnél pont azért van a KF jelre transzponálva a vivő, hogy nagyobb erősítést és kisebb sávszélességet lehessen elérni. De ott a KF jel a vivő és az oszcillátor jel különbsége. Tehát oda a pontosság, mert az oszci fogja azt meghatározni. Avagy ha mérni szeretnél, akkor az oszci jelét is mérni kell, és visszaszámolni a különbséget. Tehát messze nem oly egyszerűnek tűnik ez a probléma, mint elsőre látszik.
A másik, hogy vajon mit is szeretnél ilyen pontossággal mérni? Mert amit mérsz, az is atomóra lesz?

Kicsit emlékeztetsz itt a fősuli tanárára, aki a jó öreg NDK-s multimétert lefitymálta (amit ingyen felajánlottam Neki mérésekre), ami vagy 6 digites volt és nem találta elég pontosnak. Kérdeztem, "mit fogtok vele mérni"? Nyomásokat.. volt a válsz. Ó, ahhoz tényleg végtelen pontosságú műszer kell. De egy ilyen műszer, ha "pontatlan", épp megfelelő kalibráló mérések elvégzéséhez gyakorlati órán. Mert legalább lesz valami a mérési hiba a jegyzőkönyvben, ha összevetik a HP műszerrel..
Tudom én alapból pesszimista vagyok, de szerintem inkább realista. Meg mérsz egy 1GHz-es jelet 100Hz pontosan. És? Következő másodpercben mit fog mutatni? Tehát ha majd a KFKI-ben fogsz dolgozni, elhiszem, hogy ilyen pontosság kell. De én addig szkeptikus maradok minden méréssel és pontossággal szemben. Ez a "digitális világ" le akarja előzni az "analóg valós világot". De nem fog neki sikerülni. Mert csak a számtanban lesz kettő és három összege öt. A valóságban sosem..
(#) elektroncso válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 29, 2018 /
 
Közben barátom meghallgatta nekem, sajnos esélytelen befogni egyenesvevővel, így marad a DCF-77. A most következő héten össze is rakom a vevőt aztán meglátom. Ezzel kezdem a kísérletezés.

Nem atomórát szeretnék mérni. Bár lehet építek majd azt is.
Viccet félretéve. Ha már van lehetőségem egy atom stabil időalapot összehozni akkor nem hagyom ki. Tanulásnak is jó, meg hasznos is lesz.
Nem akarom én az analóg világot legyőzni (én is "analógos" vagyok) egyik sincs a másik nélkül.
Jelenleg van egy 20000Ft-s vásárlási utalványom a LOMEX-be, így most írom össze azokat az alkatrészeket amik az elkövetkezendő években beinduló projektjeimben szükségesek lehetnek.
Azt egy szóval sem mondom, hogy ez a frekvenciamérő még ebben az évben elkészül.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2018
Következő: »»   64 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem