Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   597 / 958
(#) kowi válasza Gabó hozzászólására (») Máj 21, 2018 /
 
Így van több sebből vérzik azért kedvcsináló Visszatérve a karakterisztikára... Vitatkoztam ezen sokat kollégákkal, mérnökökkel... Egy bojlernak is c10 et rak a szolgáltató, az utcai világítás is (ledes) C-s el van biztosítva. Itt már a B vagy C karakterisztikának annyira nincs szerepe, tudom meg fogsz kövezni Keresztmetszetre méretezünk úgy se tudjuk mit dugnak bele vagy kötnek rá Ugyanúgy minthogy arra sincs szabvány hogy 2,5essel kell da áramkört szerelni, lehet 1,5 csak akkor 10A-ra kell biztosítani.
(#) kowi válasza VIM hozzászólására (») Máj 21, 2018 /
 
Ezzel a táblázattal is leállnék vitatkozni...
(#) sámli válasza kowi hozzászólására (») Máj 21, 2018 /
 
A B-s kismegszakítókat nem véletlenül hívják vezeték védőnek is. Nézd meg a két típus karakterisztikáját.
(#) sámli válasza kowi hozzászólására (») Máj 21, 2018 /
 
Kissé elavult, de számolgatás nélkül jól használható.
(#) kowi válasza sámli hozzászólására (») Máj 21, 2018 /
 
Oldási sebességben van különbség. Ha nagyon akarjuk cifrázni akkor csak olvadót használjunk (gg,gl) Átütésben is jobb Sok mindenről lehetne vitázni... Még arról is amiről szabvány van.
(#) sámli válasza kowi hozzászólására (») Máj 21, 2018 /
 
Ez egyszerűen nem igaz.
(#) Tomi111 válasza sámli hozzászólására (») Máj 21, 2018 / 1
 
Nem szakít az nullát, leszerelve alulról látható, hogy a nulla helyén csak átkötés van, de mindegy is. Attól a vezeték még rövid lesz.
(#) sámli válasza Tomi111 hozzászólására (») Máj 21, 2018 /
 
Az lehet rég láttam már ilyen EBA-kat.
(#) VIM válasza kowi hozzászólására (») Máj 21, 2018 /
 
Azt lehet ... de a magyarázó szöveget az A-B-C csoportokhoz a szerelési megoldásokkal és a veszteségi szorzókkal együtt már nem ollózom be. A lényeg, hogy a "rontó" szorzókkal számolva ott lesz az az érték a jobb szélen és nem felfelé kerekítünk.
(#) gyuszo válasza peterson87 hozzászólására (») Máj 22, 2018 /
 
A biztosítékok bal szélén levő fázist ( fázisokat ), ez 3 vezeték, de össze van kötve, párhuzamosítva, tehát valószínű csak 1 fázis van, ezt a Fi relé Fázis bemenetére.
A jobb oldalon levő nullát a FI-relé Nulla bemenetére.
A Fi-relé kimenő fázisát kell elosztani az új kismegszakítók bemenetére.
(4 db 6 A-es B, és 1 db 10 A-es B kismegszakítóra. Ha rászánod magad vezeték cserére, akkor tehetsz nagyobbat.)
A FI-relé kimenő Nulláját a Nulla sínre.
Ha a FI-relé leold, vagy fel sem tudod kapcsolni, akkor nincs rendben a hálózat, vagy valamelyik fogyasztó, meg kell keresni a hibát és kijavítani.
De előbb-utóbb rájössz, hogy ezt vezeték csere nélkül nem úszod meg.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2018
(#) llax válasza VIM hozzászólására (») Máj 22, 2018 /
 
Hozzá kell még tenni, hogy ezen táblázatok születésekor nem állt rendelkezésre szabványos 13A-es biztosító (kismegszakító). Ha nincs egyéb kizáró körülmény, háztartási szinten az 1,5mm2-es Cu biztosítható 13A-re.
(#) ötfelezős válasza VIM hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Ez a táblázat - az utolsó oszlopát kivéve - a régi magyar szabványból való, ahelyett van új.
Az utolsó oszlop hatalmas marhaság, mert hogyan lehet a megengedett terhelés többféle, miközben a túláramvédelem meg egyféle. Ez a híres villanyszerelési könyv író, Hámory Albert bűne, hogy ezt elnézte, mikor átírta a könyvét. Az említett magyar szabvány előző kiadásaiban ugyanis volt túláramvédelem, csakhogy nem egy oszlop a végén, hanem minden terhelési csoportnál és vezetékanyagnál külön-külön.
(#) ötfelezős válasza Tomi111 hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Éppenséggel lehetne a nulla átvezetés helyén segédérintkező is, mert olyan is volt.
(#) Tomi111 válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Na olyat meg én nem láttam, csak amiben átkötés volt. Akkor sámlinak is igaza van!
(#) mugab válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Az egy akkora titok hogy szerintem csak nagyon kevés beavatott látott olyat...
Én például még nem.
(#) ötfelezős válasza Tomi111 hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Hát annyiban nincs igaza, hogy a segédérintkező terhelhetősége még a 6 A-t sem érte el. Látni én is csak egyszer láttam ilyent.
(#) sámli válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Nono ez abban az időben is másként működött. Amennyiben fázist és nullát is szakít tuti, hogy azonos a terhelhetősége a két pólusnak.
(#) gyuszo válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Én a szerelhetőséget látom benne, több módon lehetett bekötni, pl : akár csak egyik oldalról és a másik oldal csak rövid zár .
Itt egy bemutató videó róla, megnézhető a hátoldal is, 0,25 mp-nél.Bővebben: Link
A bemutató videóban is 2 különböző bekötés látható.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2018
(#) kowi válasza sámli hozzászólására (») Máj 25, 2018 /
 
Lehet törölték vagy nem küldtem el... Kifejtenéd mi nem igaz?
(#) ötfelezős válasza sámli hozzászólására (») Máj 25, 2018 /
 
Mi a nono? Te egy olyanról írtál, aminek a működésekor a nullát megszakító érintkezője is volt. Ilyen EB nem volt. Volt viszont olyan, aminek segjédérintkezője volt, az meg kifejezetten csak 2 A névleges terhelhetőséggel bírt. Bárhogy is nézem, pont ez lett leírva eddig is.
(#) sámli válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Elárulnád minek kellett egy kismegszakítóra olyan "segédérintkező" aminek a terhelhetősége kisebb mint a névleges terhelhetőség? Egy mágneskapcsolónál értem, de egy kismegszakítónál...
(#) papo69 válasza sámli hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Pl távfelügyeletre visszajelzésre is alkalmas lehet. Különben nem láttam még ilyet.
(#) sámli válasza papo69 hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
A 60-as években? A 70-es évek elejétől már a Siemens licenc alapján gyártott kismegszakítókat forgalmazták.
(#) ötfelezős válasza sámli hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Nem az én dolgom elárulni, de ha ez megnyugtat, az EB előtt volt ez a nagy billentyűs, az S12, már ezt is lehetett rendelni segédérintkezővel:
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2018

S12.jpg
    
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Pedig az iparban (bár nem túl gyakran) de használjuk. Egy rész ahogy Papo69 mondja távfelügyeletre, másrészt például ha egy rendszer főáramköri megszakítója kiold akkor a segédérintkezővel megszakítja a vezérlőfázist is ezzel azt is áramtalanítja. Van ahol ez fontos.
Az ilyen kicsiknél ritka, de nagyobb (mondjuk 1000A-es) főszekrényeknél már teljesen megszokott dolog a visszajelzés.
(#) kowi válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Kicsiknel is . nekem sms-t küld a PLC ha lemegy egy kismegszakító.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2018
(#) sámli hozzászólása Máj 26, 2018 /
 
Urak EBA-ról volt szó. Hatvanas évek. Nem PLC meg távfelügyelet stb.
(#) kowi válasza sámli hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Még mindig él a kérdésem...
(#) kadarist válasza kowi hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Szia!
A jobb oldali kapcsokon csak átmegy az áram, az nincs megszakítva. Már ha ez volt a kérdésed....
(#) sámli válasza kowi hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
A kismegszakítókra vonatkozó "elméleted".
Következő: »»   597 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem