Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kimenő transzformátor méretezése
 
Témaindító: 021, idő: Júl 28, 2008
Témakörök:
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   27 / 41
(#) jani1987 válasza mohinger hozzászólására (») Jan 17, 2019
Bármi is volt most érdekes lesz megépíteni mivel a másik trafó nem így néz ki. Így a sztereo változat időszakosan elmarad. Az se már szól 232 vagy hány voltról. A macit megpróbálom egyenirányított fűtéssel elzavarni.
(#) mohinger válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 18, 2019
Semmi szükség az egyenirányított fűtésre. Leggyakrabban a végpentóda segédrács tápjának a külön szűrése megoldja a macit. Bár ez itt off...
(#) _BiG_ válasza mohinger hozzászólására (») Jan 18, 2019
Illetve a katód-fűtés átvezetés is okozhat brumit.
(#) tdi75 hozzászólása Jan 30, 2019
Sziasztok! Tudom kicsit amatőr a kérdésem, de mégis felteszem. Tudom ez a vas nem kimenőnek való, de most mincs másra lehetőségem. Kaptam tegnap egy hálózati trafót. Jó jó tudom nem kimenőnek való . de én most mégis megpróbálkoznék vele. A vas keresztmetszete 12,58 négyzet centi. Nem hatalmas, de nem is kicsi. A lemezek vastagsága olyan 0,5mm. Láttam már kimenőt ilyen vastagságú lemezekkel, és nem volt hányadék a hangja. Tudom kimenőnek vékonyabb kéne, de most abból főzünk amink van.
PP kimenőnek szeretném megtekerni. Szerencsére a betekerhető ablak keresztmetszet sem kicsi.
17*68mm
Szerintetek mennyire fogok mellélőni vele. Hozzá kell tegyem nem célom a sokszor 10ezres kimenőket kenterbe verni vele. A legelső cél a tanulás fejlődés.
(#) granpa válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 30, 2019
Ha ekkora az ablak, vedd alacsonyra az alsó frekvenciát, kisebbre az áramsűrűséget. Persze számold közben, hogy mégis befér-e az ablakba. Oszd több felé a tekercselést; 5-6 réteg minimum. Ha tudnád, hány amatőr zenekar erősítőjének volt annak idején ('60-as évek) ilyen vassal a kimenője. Aztán zajongtak rendesen, a kutyát sem érdekelte, csak néhány "vájtfülű" barátom csóválta a fejét. Gyakorlásnak mindenképpen jó lesz. Ha van lehetőséged, végezz mérést az átvitelről, hogy lásd mennyi, az annyi.
(#) Cinema válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 30, 2019
Milyen csövekhez, mekkora illesztésre, mekkora kimeneti teljesítmény és milyen elvárt frekvencia-átvitelhez?
A vas minősége fontosabb, mint a lemezek vastagsága, de ezt nem ismerjük.

Üdv!
(#) tdi75 válasza Cinema hozzászólására (») Jan 30, 2019
Én egy PP re gondoltam 6v6gt szovjet megfelelőivel. 6P6SZ ha jól emlékszem a cirill betükre. (Majd meg kell nézzem)
De ha véletlenül belefutottam két nagyjából egyforma EL34esbe az sem lenne gáz. Az egész kimenetek vagy 4 vagy 8 Ohm lenne. Ha elfér rajta mind a két szekunder akkor megcsinálom úgy. Ha mered a 6V6GT akkor olyan 15-20 wattra gondoltam, de ha belefutok EL34 esekbe akkor megpróbálkoznék olyan 40 watt körül. Tudom akkor már komolyabb táp is kell. De az egyik alap koncepció hogy ne legyen benne semmi félvezető.
(#) tdi75 válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 30, 2019
Most láttam hogy mennyi mindent sikerült elírnom. Hiába ha telefonról írsz az nem olyan mint egy normál pc.
(#) Cinema válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 30, 2019
Szerintem a 6P3SZ csőre gondolsz, de majd megírod pontosan. Ez maximum 20W-ot tudhat, de lényegesen jobb a 6L6G helyette.
A 6V6-ból nem jön ki 20W teljesítmény, még erőltetett üzemben sem. Ezek nem azonos csövek!
A vasmag alapján kb. 12cm2-nek írtad, a 20W kimeneti teljesítmény talán megoldható, a 40W már nem.
A 40W-hoz már jobb lenne az EL34-es végcső és legalább 18cm2-es vasmag, egyebekről nem is szólva.

Üdv!
(#) mohinger hozzászólása Márc 21, 2019
Sziasztok!

Szeretnék egy barátomnak gitárhoz végfokot építeni EL34-es csövekkel, push-pull üzemmódban. Rendelkezésemre áll APX100-as kimenő. Annó csináltam olyat, hogy a kimenőtrafón átbújtattam 56 menet 0,8-as transzformátor huzalt, így megoldódott a 8Ohmos illesztés. Vajon szétszedés nélkül, ha hasonló módon oldanám meg, hány menetet kéne rátekerjek a trafóra 4, ill. 8 Ohmos illesztéshez? Egyáltalán ki tudja-e szolgálni az erősítőt egy , eredetileg 2,5kOhm Raa-ra méretezett kimenő, megfelelő szekunder menetszámmal?

Köszi a segítséget előre is!
(#) Mócsing válasza Cavalier hozzászólására (») Máj 16, 2019
Szia .
SM85B-hez van még hozzáférésed ?
(#) Mócsing hozzászólása Máj 19, 2019
Ha valakit érdekelne .
A Jófogáson hirdetnek VAC 102A vasakat .
(#) Longa György hozzászólása Jún 5, 2019
Sziasztok! Szereztem 0,35-ös selyem és zománc szigetelésű huzalt egy kilót. Azt kérdezném, hogy kimenőtrafónak lehet használni?
(#) Gafly válasza Longa György hozzászólására (») Jún 5, 2019
Mihez?
Szekundernek talán.
Selyem meglehetősen fogyasztja a tekercselési térfogatot.
De ne dobd ki.
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 5, 2019
Mihez lehet használni a selymes huzalt?
(#) pucuka válasza Longa György hozzászólására (») Jún 5, 2019
Lehet. Rosszabb lesz ugyan a kitöltés, viszont kisebb lesz az önkapacitás. Azért az nem hátrány.
(#) _BiG_ válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 5, 2019
Rezgőkörökhöz, KF-trafókhoz.
(#) Orbán József hozzászólása Júl 10, 2019
Üdv!
Azt hiszem, még nem ajánlottam: Karos max. A3 méretet kezelő papírvágó olló.
Nemrégen szereztem be, hamarosan használni fogom.
Kérdéses volt, hogy az általam használt legvékonyabb, 0.04mm-es szigetelő papírt is el tudja-e vágni. Egy kisebb ollón kipróbáltam egy közületnél és a sikeren felbátorodva vásároltam egyet.
Érdekes a vágókés, ívben meg van hajlítva kicsit, így, ahol a vágás történik, mindig megfelelően szorul egymáshoz a vágóél, ellendarab.
Ha több trafótekerésben gondolkodik valaki, megéri azt a néhány ezer Ft-ot, amennyiért beszerezhető.
Eddig hosszú vonalzó, szeszfilc, olló volt a foglalkozás segítsége, az A3 méret már egész nagy trafók sorszigeteléséhez is kiad egy sorhoz valót a papírcsíkból.
Ha még hosszabb csík kell, lehet duplán hajtani a papírt...
Műanyag alapú szigetelőanyagot is szépen kezeli.

karos.JPG
    
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Júl 10, 2019
Ismerem. Én is ilyet használok. Remek kis vágógép. Sőt a 0,1mm-es alu lemezt is szépen vágja.
Szinte hibátlan hangszóró csévetestet is lehet vele csinálni.
Tudom kicsit aljas dolog fémet vágni vele, (nem arra lett kitalálva méretezve) de talán az a néhány vágásnyi alumínium nem fogja kikoptatni annyira gyorsan az edzett acél vágóéleket.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2019
(#) tdi75 hozzászólása Szept 4, 2019
Sziasztok! Tudom már egy párszor kiveséztük a dolgot, de nekem mégis sikerült belebuknom a méretezésbe, számolásba. Első P-P kimenőm lenne
EL84 hez.
Ami fix hogy a vasam keresztmetszete 12,58 négyzetcenti és M mag. A terhelő hangszóró pedig 4 vagy 8 ohmos lenne, de ez még nem dőlt el. Majd meglátom hogy mi fog elférni a csévetesten.
Sajnos egyéb adatom nincsen a vasról (anyagösszetétel stb)
Amire eddig jutottam, ha nem csesztem el semmit, hogy ezzel a vassal és az EL84 esekkel kb 25-30 Hz lenne az alsó határfreki. Ha nem számoltam el semmit.
Ez az a trafó amit még januárban írtam pár hozzászólással előbb..
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2019
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Szept 4, 2019
Csak meg kell csinálni.
A középső szekundert duplázni kell.
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 4, 2019
Köszönöm! Hogy ez eddig nem verte ki a szemem.
Már csak a hogyanjára számítására lennék kíváncsi.
Holnap szétbontom a másik trafót is, és el is kezdem.
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Szept 4, 2019
A szekundert 0.63 mm-esből kell csinálni.
84 menet.
Ha két kimenővasad van, vegyítve rakd össze.
Ez az adat sokéves bizonyítvánnyal rendelkezik.
Ha teheted, csináld mono blokkosra, nem bánod meg.
(#) boti2 válasza tdi75 hozzászólására (») Szept 4, 2019
Tudok privátban küldeni egy saját készítésű Excel-t, ami kompletten kiszámolja neked. Vissza is tudod követni belőle, h.HOGY pontosan hogyan (képletekkel, mindennel), ha érdekel.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 4, 2019
A monoblokk ugye azt jelenti hogy a két végfok két dobozba kerül ugye?
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 4, 2019
Köszönöm előre is. Majd még kérdezősködöm.
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Szept 4, 2019
Lehet egy doboz, de teljesen független hálózati trafók, tápok.
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 4, 2019
Értem. Pontosan így csináltam vagy 15 évvel ezelőtt a tranzisztoros végfokomat. Két 100 wattos panel két külön táppal.
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 6, 2019
Szia! Most látom hogy nekem ebből nem kettő hanem három van.
Arra gondoltam, hogy a háromból csinálok kettő egyformát, így a vas keresztmetszete is nőni fog. Igaz nehezebb lesz, viszont jobb lesz a mély átvitele.
Viszont így nem 12,58 hanem majdnem 19 négyzetcenti lesz a vasam.
Csak le kell gyártanom hozzá másik csévetestet.
Viszont így borulnak a megépítésre ajánlott és már kiszámolt menetszámok.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2019
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Szept 6, 2019
Ha rám hallgatsz nem növeled meg a keresztmetszetet, felesleges.
PP EL84 14.7W-ot tud és ez az M102A bőséges mélyet fog produkálni.
Ne bonyolítsd, garantáltan jól fog szólni.
M102B az 40W-ra kell nagyobb fesszel, végcsövekkel.
A VT60-amba tekerek olyan trafót és akkora pakkal - 54mm.
Egyébként Rózsa mérnök úr azt mondta egyszer, egy kimenő tulajdonságai 30%-ban a méretezésen a "maradék" meg a kivitelen múlik.
Ott még van pár furfang, amit már említettem régebben, sorok végén visszalépés a megkezdett oldalra. Azon kívül a két anódtekercset csévefordítással fogom tekerni. Saját magának az ember sokkal többet feccöl a kivitelezésbe, így ez sem lehet probléma.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2019
Következő: »»   27 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem