Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   284 / 342
(#) Gabeszq hozzászólása Máj 20, 2019 /
 
Sziasztok. Van egy házi készítésű kompresszorom amely nyomógombos indító kondival üzemelt. Már azzal vettem. De most tettem bele nyomáskapcsolót meg mindent ami kell, és szeretném ha egyedül be tudna kapcsolni ha kevés a levegő. Ehhez szeretném segítségeteket kérni, hogy hova kössem a kondit. a Motor: IMI MA 90LB - 4 - 1 2200 W 380v, ról lett átkötve 220v -ra. kép a jelenlegi bekötésről.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2019

bekötés.jpg
    
(#) Peter65 válasza Gabeszq hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Szia!
Ha azt akarod, hogy automatikusan be tudjon kapcsolni, akkor szerintem legegyszerűbben egy áramrelével tudod megoldani.
Például ezen az oldalon van egy ilyen relé, van leírás a kiválasztásához, és a bekötését is megtalálod.
(#) karovits hozzászólása Máj 21, 2019 /
 
Tisztelt Fórum Olvasó!

AL-KO TB 1000 mélykútszivattyúmhoz (1984) kérnék segítséget
Van azon része, amit az áramba kell dugni, ez egy fekete dobozka.
Ebben található egy indítókondenzátor meg valami nyomtatott áramkör.
Mivel e fekete dobozka és tartalma felismerhetetlenül tönkrement, érdeklődénk, hogy valamilyen módon rekonstruálni lehet-e, hogy továbbra is használhassam a szivattyút.
Már megkerestem a jelenlegi AL-KO Magyarország Kft.-t, hogy tudnak-e valamilyen információval szolgálni a fekete doboz tartalmáról, de egy sematikus ábrán kívül semmi nincs.
Az a kérdésem, hogy mennyire lehet általános egy ilyen szivattyú hálózati dugó nyomtatott áramköre?
Lehetséges, hogy működne egy akármelyikével is?
Hogy induljak el annak a megoldásában, hogy a szivattyút újból működtethessem?

Nagyon szépen köszönöm minden információt, segítséget!
(#) kokozo válasza karovits hozzászólására (») Máj 21, 2019 /
 
A 407094 kiváltója a 409860
A képből jól látható, csak a vezetékeket váltja ki a nyák.
A szerviz meg természetesen azt szeretné, ha megvennéd hozzá a gyárit.
(#) SwengX hozzászólása Jún 17, 2019 /
 
Üdv!

Szeretnék segítséget kérni abban, hogy lehet-e szilárdtest relékkel egy egyfázisú 230V-os villanymotor forgásirányát megváltoztatni? A fém összekötőket nem fogom használni.
(#) pipi válasza SwengX hozzászólására (») Jún 18, 2019 /
 
Hali!
Én nem kisérleteznék mezei ssr-el. Az SSR-ek a működési elvükből fakadóan mindig átvezetnek egy picit. A kondin a hálózati feszültségtől nagyobb fesz is előfordulhat, ezt nem biztos hogy egy mezei ssr tolerálja. Egyébként biztos olyan a motor tekercselése hogy tud mindkét irányba forogni?
(#) proli007 válasza SwengX hozzászólására (») Jún 18, 2019 / 1
 
Hello! Lehet. De a fém összekötőket is használni fogod, mert deltába kell kötni a motort.
Egyébiránt a motornak fogalma sincs, hogy melyik a fázis és a nulla, tehát hiába cserélgeted azt.
A forgásirányt, a főfázis és a segédfázis egymáshoz viszonyított áramirány megváltoztatása fordítja meg.
Ha pedig tényleg egyfázisú a motor tekercselése, akkor a segédfázis (vagy főfázis) áramirányát kell megfordítani a relékkel. De ezt csak akkor teheted meg, ha a kettő független egymáshoz képest.

A nullát pedig tulajdonképpen felesleges kapcsolni. Mert az SSR kikapcsolása nem minősül feszültségmentes állapotnak. Az SSR-el kapcsolt motor érintésvédelmileg "feszültség alatt állónak" kell tekinteni kikapcsolt állapotban is.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2019

Motor-SSR.png
    
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 18, 2019 /
 
Helló! Nagyon ötletes! Elhagynám a N SSR-ét. De a kereszt reteszelés hogyan oldható meg? AC-AC SSR öntartásban és a nyomógombon a kereszt reteszelés? Elégséges? Vagy van rá más biztosító megoldás (bolond biztos)? Az egész kapcsolás elé természetesen leválasztó kapcsoló vagy mágnes kapcsoló hőkioldóval.
(#) kadarist válasza proli007 hozzászólására (») Jún 18, 2019 /
 
Szia!
Ez egy egyfázisú motor két áthidalóval.

msmotor.jpg
    
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Jún 18, 2019 /
 
Ötletes lenne, ha a motor eredetileg háromfázisú lenne. De ahogy István is írja, nem az..
Így a két-két áthidalót kell helyettesíteni a relével és még hálózati kapcsoló is szükséges.
Mert a segédfázissal soros kondi két pontját "forgatni kell", valamint a főfázist is ki-be kapcsolni.
A keresztreteszt nem tudod a hálózati oldalon megoldani, lévén hogy az SSR-nek nincs "nyugvó érintkezője", csak "záró". Így azt, az egyenáramú oldalon kell megvalósítani. Az L-R kapcsolóval az irányt lehet váltani és egyben be is kapcsolja a motort. (A két kapcsoló páronként együtt működik, vagy is két-állású két-áramkörös kapcsoló szükséges.)
Természetesen logikával is megoldható lenne a feladat, a kapcsolók helyett..
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2019

Motor-SSR.png
    
(#) jdani hozzászólása Jún 19, 2019 /
 
Üdv. Van egy szobaventilátor, ami 3. fokozaton is csak úgy indul be forogni, ha megpörgetem a kelepet. De akko is csak éppen hogy lassan forog.
Létezik olyan hogy a mágnes elveszti erejét, vagy esetleg kondi hiba?
(#) erbe válasza jdani hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Le kell mosni benzinnel a tengelyt és a perselyek belsejét, majd újraolajozni.
Kisteljesítményű motor, nagyon kicsi indítónyomaték. Előfordul időnként, hogy az olaj kifogy, és por helyettesíti.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2019
(#) gulyi88 válasza jdani hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Elsőre kondihibának tűnik. Próbáld ki egy másik hasonló értékűvel (1-2µF 250Vac is elég kipróbáni).
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Hello! Én ezt egy rövidrezárt forgórészű aszinkron motornak nézem. Abban egy fia mágnes sincs. Tehát a segédfázist előállító kondit kel szemügyre venni.
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Kicseréltem. Áram nélkül künnyen forog a lapát, áram alatt búg a motor, és nem lehet forgatni a kelepet..
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Szerintem tekercsszakadás, vagy ugyanolyan rossz kondit tettél be
(#) jdani válasza pipi hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Mérve a kapacitást jó. Mind a 3 fokozaton ezt csinálja.
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
és a tekercsek?
(#) jdani válasza pipi hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Hol jó, hol nem.. Kuka
(#) elektrorudi válasza jdani hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Olyankor kell használni, amikor éppen jó!
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
A fenti rajzodra írtam, hogy ötletes. Az SSR-ek meg AC-AC típusuak. Ezt már kipróbáltam megy vele az öntartás. Néhány éve azt hiszem '14-ben a szilárd test relé fórumon meg is írtam neked, hogy működik az öntartás. A baj csak az, hogy a kereszt reteszelést csak kizárólag a nyomógombokra lehet bízni. Ha valaki nem vár egy kicsit a két SSR össze kapcsolhat, erre utaltam. Mert szerintem nem elég az idő amíg az egyik érintkező bont a másik zár.
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Nekem nem világos a két váltó kapcsoló. Az alsó lenne (gondolom) a ki be kapcsoló a felső pedig a forgás irány. Valahogy nem áll össze a rajz.
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Jún 21, 2019 / 1
 
Valóban az alsók végzik a bekapcsolást, de az egymás felet lévő kapcsolók váltanak egyszerre. (Ahogy a zöld vonallal jelöltem. De a jobboldalinál már nem rajzoltam oda, mert kusza lett volna a dolog.) Ez két darab, két-áramkörös váltó kapcsoló.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2019
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Már értem! Ötletes, mondhatnám rafinált! De az első SSR-t lelehetne váltani mágneskapcsolóra, ami egyben megoldaná a galvanikus elválasztást. Nagyon tetszik, elmentem magamnak. Köszönöm.
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Természetesen elvileg le lehet váltani az elsőt mágneskapcsolóra. Csak van néhány nyitott kérdés.
- Mi értelme van akkor az SSR-nek, hiszen a főáramkört mindig kapcsolni kell, és külön a forgásirányt nem, mert ha nincs segédfázis áram, megsértődik a motor. Ha pedig van egy mágneskapcsoló, akkor kettő is lehet.
- A másik, hogy hogyan dolgozik össze a kettő. Mert az SSR nullponton kapcsol be és ki, a mágneskapcsoló, meg fene sem tudja mikor. És hogy hat a mágneskapcsoló induktív visszarúgása az SSR működésére.
- És ettől függetlenül, mit tesz a segédáramkör fázistolása az SSR működéskor. Mert ha két SSR egyszerre kapcsol be, akkor biztos a totálkár..
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2019
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Végül is lenne egy megoldás rá a peak SSR amely az áram nulpontján kapcsol. (nem olcsó) Nézegettem már a co hegesztőmhöz, de drágáltam és három fázisra találtam csak.
(#) karovits válasza karovits hozzászólására (») Jún 23, 2019 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat!

Végül beszereztem egy PM C-BOX 20 vezérlődobozt és bekötöttem. Tökéletesen működik a szivattyúm vele!
(#) SwengX hozzászólása Jún 24, 2019 /
 
Köszönöm a válaszokat, de valószínűleg relékkel, optocsatolókkal és egy mikróvezérlővel oldanám meg a kapcsolást. Én ragaszkodnék az SSR-hez, de ha nincs más megoldás és biztonságosabb a relé, akkor azt választanám.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019
(#) rezsici hozzászólása Jún 25, 2019 /
 
Üdv mindenkinek!

Egy 3 fázisú Dahlander motoros E1 esztergát szeretnék működtetni 1 fázisról frekvenciaváltóval, de fogalmam sincs hogyan kell bekötni.
Az lenne a kérdés, hogy lenne-e valaki aki ért hozzá és tettlegesen is vállalná-e a bekötést, természetesen nem emberbaráti szeretetből. Dunakeszin lenne a munka, ezért Budapest és környékéről háztól-házig vinném aki elvállalná.
Előre is köszönöm a segítségetek, a mail címem az adatlapomon van.
(#) erbe válasza rezsici hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Ha nincs 3 fázisod, akkor 1/3 fázisú frekiváltóval nem tudod üzemeltetni, mert ezt a fajta motort nem lehet deltába 3*230V-ra átkötni.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2019
Következő: »»   284 / 342
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem