Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   721 / 959
(#) Peet19 válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 9, 2019 /
 
Ja, igazad van, köszi.

Meho: Ami a házba bejön az 1db szigetelt fázis, a PEN meg maga a sodrony. Az oszlopokon nem látom rendesen hogy szigetelt-e vagy sem. Trafót viszont nem láttam vagy 1.5km-re sem.
(#) Atis57 válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
Szia!

A hűtők, fagyasztok még a 201-205V al vigan elvannak . Persze jobb a" minél magasabb"feszültség.
Ha a 200V alá esik ott már érződik a magasabb inditóáram ,hosszabb bekapcsolás idő, nagyobb melegedés.

Ha egészen új hűtőd fagyasztód van --inverteres---az még a 180V-al is meg lessz .

De ha nincs más lehetőséged , erre a régi bevett módszer;
Megfelelő trafó . 220/24V és a 24V tekercsét "sorbakötöd a hálózattal"--- emelje a feszt
A trafó kb 3X akkora teljesitményű mint amit rákötsz..
(#) Epu2 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
Üdv! Az ötleted életképes. Gyakran használtam a békeidőben, amikor a TV-ken már összement a kép, a lápák narancssárga fényt adtak. Azért nagyon ajánlatos a túlfeszültség védelem, hogy nehogy 260 V vigyorogjon a kimeneten.
(#) Peet19 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
Szia!
Bocs a késői reakcióért, de a melóm miatt ritkán jutok netközeli géphez .
Az ötlet egész jól hangzik, erre még nem is gondoltam. Azt hogy érted hogy a trafó 3x nagyobb teljesítményű? Majd lemérem mekkora áramot vesz fel a fagyasztó, abból kiderül mekkora teljesítményű 230/24V trafót kell vennem. Amúgy kb. 2 éve vettük a fagyasztót szerintem még újnak számít de még nem néztem bele, inverteres-e vagy hogy hogy működik.

Csak a tisztánlátás kedvéért még leírnám a gondolataimat hogy miért káros az "alacsony" feszültség a hűtőkre.
A hűtőgépekben kompresszor van amit ugye egy villanymotor hajt. Ezért induktív fogyasztónak számít, vagyis a tekercseknek van egy bizonyos reaktanciájuk (a frekvencia függvényében) ami független a feszültségtől. Ezért ha alacsonyabb is a feszültség, akkor az induktív reaktancia értéke nem változik (hiszen a frekvencia állandó), ami azt eredményezi hogy nagyobb áram fog folyni a tekercseken, emiatt jobban melegszik a motorja. Ha túl alacsony a feszültség, akkor túl nagy áram folyik és le is éghet a motor? Jól gondolom, vagy valami más az oka?

Epu2: köszi neked is. Mivel eléggé ingadozik a feszültség (terheléstől függetlenül) az is előfordulhat amit írtál. Majd összedobok valami elektronikát ami figyeli a túlfeszt, de azt hiszem lehet is kapni kalapsínre túlfeszvédelmet. Majd utána nézek, köszi.
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 10, 2019 / 1
 
A villanymotor azért kicsit bonyolultabb eset. Nemcsak reaktanciája van, van neki belső feszültsége is.
Az átfolyó áramot elsősorban a kapocsfeszültség, és a belső feszültség különbsége határozza meg, a motor impedanciáján. Mert hogy van neki ohmos ellenállása is, ami sokkal jelentősebb hatású, mint a reaktanciája.
A terhelő nyomaték hatására csökken a fordulatszám, ezért csökken az indukált belső feszültség, nő a felvett áram, amitől viszont nő a gerjesztés, és ezzel a nyomaték. Így áll be az egyensúlyi állapot. Legalábbis, amíg a fordulatszám csökkenés át nem billenti a billenő nyomatékon. Ha átbillen, akkor viszont leáll a motor, a belső feszültség nullára csökken, és akkor van az, hogy az átfolyó áramot lényegében a motor impedanciája korlátozza, aminek a jelentős része a tekercs ohmos ellenállása.
Ezért veszélyes dolog az aszinkron motor feszültség csökkentéssel történő fordulatszám szabályozása.
(#) Atis57 válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
Szia!

Eddig inverterest csak a "puccosabb" -digitális kijelzős -hűtő/fagyasztóban láttam.
A sima hűtőben aszinkron motor van induláskor 10X áramfelvétellel !Hiszen gáznyomás ellen kell megindulnia!
Aszinkron motort is lehet kapocsfeszültséggel szabályozni kb 200 V ig még 60-70% teljesitménnyel megy .Ezalatt már gázos ---megáll ! Na ekkor tud-na leégni,bár van rajta hőfokkapcsoló is.
A mezei gép a 260V-t már nehezen viseli...jóval 120% feletti áramfelvétel.
Hát kb ennyi ....
(#) gyuszo válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
A szálkára nem borogatás kell.
Szerintem jobb döntés a megfelelő vezeték kiépítése legalább telken belül.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
Köszönöm a választ, de nem teljesen értem. Hogy érted hogy belső feszültsége is van? Az indukált feszültségre gondolsz? Az impedancia nem a váltakozóáramon létrejövő ellenállás? Ebben az esetben az induktív reaktancia nem egyenlő az impedanciával?
Ha leáll a motor, akkor hogy érted hogy csak a tekercs Ohm-os ellenállása korlátozza az áramot? Akkor is megvan a frekvencia ha csak egy tekercsen folyik az áram a motorban. Az Ohm-os ellenállás inkább csak egyenáramon volna számottevő. Nem? Bár a reaktancia általában nagyobb mint az Ohm-os ellenállás.
(#) Peet19 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
Értem, köszi.

gyuszo : azt már megoldom, köszi.
(#) kendre256 válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
A motor forgórészének is van mágneses tere (vagy a bele vezetett áram, vagy a az állórész által indukált áram miatt). A forgás miatt ez a tér feszültséget indukál (vissza) az állórészben.
(#) erbe válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 10, 2019 /
 
Idézet:
„A trafó kb 3X akkora teljesitményű mint amit rákötsz..”

Ez így nem teljesen állja meg a helyét.
A betoldott szekunder (24 V vagy más) bírja ki az indító áramot.
No meg ez se:
Idézet:
„A sima hűtőben aszinkron motor van induláskor 10X áramfelvétellel !Hiszen gáznyomás ellen kell megindulnia!”

Mikor a kompresszor újra indul, addigra a gáznyomás már "elillant". Lehútötte az elpárologtatót, a két oldal közötti nyomás kiegyenlítődött. Ha ez nem lenne elég, a nyomott oldalon szokott lenni egy kis gyűjtőkamra, alján kis lyukkal, amin a kompresszor által behordott olaj visszafolyik. Nem tudom, hogy oldják meg ezt az újabb hűtőknél, hiszen ez a lyuk hatásfok csökkenést okoz, mert olyant még nem szedtem szét.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2019
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 10, 2019 / 1
 
Az impedancia a reaktancia (induktív ellenállás) és az ohmos ellenállás vektoros eredője. Ebből jön a cosφ, ami olyan 0,8 körül szokott lenni. Ebből látszik, hogy a motor reaktanciája nem túl nagy.
Ha cosφ=1, akkor csak ohmos ellenállás van.
(#) Imre hozzászólása Nov 11, 2019 /
 
Sziasztok!

2*0.75 és a 2*1.0 MT kábel mennyi áramot bír el 230V mellett?
(#) Kovidivi válasza Imre hozzászólására (») Nov 11, 2019 /
 
Feszültségesésre kell méretezni. Egyáltalán nem mindegy, hogy 10km vagy 10cm kábelről beszélünk...
(#) Atis57 válasza Imre hozzászólására (») Nov 11, 2019 /
 
Szia!

Itt megtalálod ;

http://electrocord.hu/doc257/
(#) gyuszo válasza Imre hozzászólására (») Nov 11, 2019 /
 
Maximum 6 A-es kismegszakítóval védjed le.
(#) mugab válasza Imre hozzászólására (») Nov 11, 2019 /
 
Ha jól tudom 1,5 mm2 alatt csak vezérlő szál lehet...
(#) Imre válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 12, 2019 /
 
Igen, ezt tudom. Kb 30 méterről lenne szó.
(#) bgsf válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Amúgy egyszerűen, csak a bemenő és a kimenő áramot figyeli a fázis és a nulla között. Ha a kettő között eltérés van lekapcsol, mert másfele is folyik áram. Ha a bemenő, és a kimenő ellenállás nem egyezik akkor egy figyelő ellenálláson feszültség jelenik meg és a relé leold.
(#) bgsf válasza Imre hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
2,5-ös kábel 16A-es kismegszakítóval a betápláláson. 10A ahonnan táplálni akarod a készülékeket. Ha többet akarsz akkor 4-6-10-es kábel 32A a betápláláson, 10-16-25-32A a kimenő oldal.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Értem már, köszönöm.
(#) erbe válasza bgsf hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 3
 
Idézet:
„Ha a bemenő, és a kimenő ellenállás nem egyezik akkor egy figyelő ellenálláson feszültség jelenik meg és a relé leold.”

A klasszikus áramvédő mágneses elven működik. Ha billen a mágneses egyensúly, a vasmag segédtekercsében feszültség keletkezik, attól húz a horgony. Biztos létezik elektronikus is, de arra nem szívesen bíznám az életem.
(#) proba válasza erbe hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Én már láttam, sors fintora, mechanikusan széthullott....
(#) tibibalogh520 válasza proba hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Idézet:
„mechanikusan széthullott....”

Ezért nem lehetett felkapcsolni?
Semmi probléma! Az emberi élet védelmét megoldotta!
Probléma akkor van, ha nem kapcsol le, mikor kellene.
(#) andrÁSZ hozzászólása Nov 14, 2019 /
 
Üdv.
Szeretném megtudni mennyire veszélyes az a jelenség,hogy egy fém házba épített elektronika
maximálisan szigetelve minden,mégis feszültsèget jelez a fázis ceruza ,nem ráz ,a Fi relé sem old le.
A földelés persze nincs bekötve,porszívó vezetékkel van hálózatra kötve.(így kényelmes).Érintésre
kialszik a fázis ceruza.Talán valamilyen "mágneses interferencia"???
Köszönöm előre is.
(#) Bakman válasza andrÁSZ hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
A szórt kapacitások és/vagy induktivitások miatt világít a fázisceruza, normális jelenség. Ilyen szempontból (is) a ceruza eléggé félrevezető "mérőezköz". Tudni kell a korlátait, különben ilyesztő eredményekre lehet jutni vele.
(#) Atis57 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Sziasztok!

Van elég sok elektronikus FI relé is. a Komolyabbakkal semmi gond -a kikapcsolást egy relé végzi , minden sarkon megszakit.nechanikusan -ahogy a szabvány kéri.! 1 kép
persze vannak kókány kinai? utánzatok is --de azt most hagyjuk
Az uj irány az RCCB ezek nemcsak a FI relé , hanem az ivvérzékelést is tudják.
sokkal több kezdődő hiba miatt le tudnak kapcsolni.2. kép

S van a 3-k módszer ; A visszakapcsolós FI relé--telefonnal ,PLC vel stb irányitható.
beállitható a fesz. csökkenés védelem is.-v a fáziskimaradás . 2-8X tud visszakapcsolni --külső parancsra.!3k kép

Kismegszakitóhoz is van visszakapcsoló --Pl hűtő, tűziviz szivattyú stb célra.5 kép
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 14, 2019 / 1
 
Elképzelem, ahogy valaki az áramkörbe kerülve leoldja a Fi-relét, a visszakapcsoló pedig rákontráz.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Szia!
Szép elképzelés!

Ha az időket is megnéznéd? esetleg a külső parancsokat?
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2019
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Nem kell aggódni, tudom miről van szó. Minden nap olyan helyen dolgozom, ahol legalább két ilyen visszakapcsoló van, ipari környezet, mobiltelefon bázisállomások. Az egyik a tápegységeké, a másik a klímához és/vagy szellőztetőhöz tartozik. A világításnak és dugaljaknak nincs ilyenük, csak Fi-reléjük. Szép nagy matricákkal van figyelmeztetve az ember, hogy visszakapcsoló van a rendszerben (a képen csak a kicsik láthatóak).

Ez tök jó, ipari környezetben. No de lakásban? Ráadásul távolról vezérelhetően?

IMG_3968.JPG
    
Következő: »»   721 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem