Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   86 / 106
(#) DJozso válasza proli007 hozzászólására (») Dec 13, 2019 /
 
Ne haragudj. Leírom a lényeget. A gázkar kimenete megközelítőleg 0,8V és 4,2V közt mozog. A gázkar alapállásban 0,8V-ot ad, teljes gázon 4,2V. A pwm generátor kitöltési tényezőjét egy poti szabályozza, mely egy kontroller bemenetére megy. A szabályzó bemenet 0 és 5V közt változik a poti állástól fűggően. Ha a bemenet 5V kap, akkor a szabályzón 0% pwm jel, és 0V-nál 100%-os a pwm. Ezen poti helyett került bele az általad küldött kapcsolás. Ez jól is müködik. Csak néha jó lenne, ha a quad sebessét visszább tudnám állítani (mikor kisebb gyerek ül rajta). Vagyis, hogy a teljes gáz (4,2V a gázkaron) ne 100% pwm jel lenne, hanem csak mondjuk 50%. A szabályózhatóság mondjuk a sebesség 30%-100% közti lenne a legideálisabb. Remélem, így már érthető. Nagyon köszönöm, hogy segíteni próbálsz.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2019
(#) proli007 válasza DJozso hozzászólására (») Dec 13, 2019 /
 
Hello! Így már érthetőbb a dolog. Megrajzoltam, cseppet leírom.
- Tekintve hogy Te a szabályozás meredekségét (Slope) szeretnéd állítani, a feladatot három részre tagoltam.
- Az UC1a fokozat, a 0,8..4,2V jelből levonja a 0,8V alapértéket. Mivel erősítése egyszeres, így a változási tartomány megmarad. Avagy a 0,8..4,2V jelből 0..3,4V jelet képez.
- Ha ennek a jelnek változtatjuk a nagyságát a VR1-el, akkor pld. 0..2,4V jelet kapunk. Itt jön létre a meredekség állítás.
- Az IC1b fokozat, megfordítja a jelet , de közben erősír is, mert a kimeneten nem 3,4V változás szükséges, hanem 5V változás. És 3,4V bemeneti jel esetén 0V a kimeneti jel, 0V bementi jel esetén pedig 5V. A szükséges erősítés pedig Au=5V/3,4V= 1,47. A 330k/220K=1,5.
A Rail-to-Rail erősítős az LM358-ból ismét a tranyóval van kialakítva. A különbségképző erősítő, pedig a 3,4V referenciából vonja ki a bementi értéket, így fordul meg a karakterisztika..
- Így most már a jel változási meredeksége állítható a VR1-el, úgy hogy a minimum PWM-et adó 5V feszültségpontban mindig állandó. Tehát beállítani úgy kell, hogy a gázkar maximális állásában, a kimeneti jel minimumát nem 0V-ra, hanem tetszőleges értékre lehet beállítani. Vagy is a fordulat maximumát így lehet képezni.
- A bemeneten található 2,2µF határozza meg a gáz időbeni változási sebességét. Annak kívánt értékét majd a gyakorlatban meghatározod.
Most kivételesen "rendes" rajzot készítettem, és kis segítség gyanánt elkészítettem a nyák rajzolatát is. Remélem így már megfelelő lesz az áramkör. A Móricka grafikonból talán érthető a működés.
(#) sdrlab válasza proli007 hozzászólására (») Dec 13, 2019 /
 
Szia! Biztosan jól számoltad ki az R7-en szükséges feszültséget?
(#) mcc válasza proli007 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
A bemeneti 50%-os osztó utána 0,4-2.1V lesz. Biztosan így akartad?
(#) Ktulu válasza mcc hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
U1a kétszerező erősítő. A kimenete a bemenet kétszerese, mínusz a 800mV.
(#) DJozso válasza proli007 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Köszönöm a rajzot! Ma, -bent a cégnél- ha lesz időm, meg is építem próbapanelen. Ha valami probléma adódik, úgyis kérdezek (ha nem baj).
(#) mcc válasza Ktulu hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Ez okés, de akkor R7-en csak 400mV-nak kéne lenni, nem?
(#) sdrlab válasza mcc hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Nem, jól van az! 400mV-nak kell lennie, de nem R7-en, hanem az invertáló bemeneten. És mivel R3 és R4 osztót képez, Uki=0V esetén ez teljesül is.
(#) mcc válasza sdrlab hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
De jó a 400mV az R7-en, mert, amikor a bemeneti osztón (R1, R2 közös pontja) 400mV van, és az R7-en is 400mV van, akkor a kettő különbségét fogja kétszeresen felerősíteni a fokozat, tehát 0 lesz a kimeneten.
(#) sdrlab válasza mcc hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
400mV R7 és Uki=0V esetén az invertáló bemeneten 200mV lesz. A nem invertálón 400mV. Akkor mennyi is lesz a kimenőfesz?
(#) mcc válasza sdrlab hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Bocs 400mV lesz a kimeneten, mert akkor lesz a két porton azonos a feszültség. Kicsit kapkodva írtam.
(#) sdrlab válasza mcc hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Igen, ez zavart be engem is elsőre ) Egyébként ezt rail to rail kimenetes OPA-val sokkal egyszerűbben is meg lehet oldani, 1 db OPA +4 ellenállással.
(#) mcc válasza sdrlab hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
A kimeneti feszültség pedig nem 0-3,4V, hanem 0,4-3,8V lesz.
(#) DJozso válasza mcc hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Nos megépítettem az áramkört élőben. Nekem nem ezek az értékek jöttek ki, leírom, mikor hol mit mértem.
Elengedett gázkarnál : (a / után a teljes gázkar mért értékei)
R1 előtt: 871mV / 4,24V
LM358 U1a nem inv. láb : 436mV / 2,12V
LM358 U1a invert. láb: 437mV / 2,13V
LM358 U1a kim. : 434mV / 2,13V
R5 alatti fesz: 3,383V
R7 feletti fesz: 787mV / 797mV
Tehát igaz, hogy a kimenet 400mV-ol indul, de miért nem megy el 3,8V-ig? Igy a Out kimenet sem megy le 1,3V alá... Nyilván kellene a 3,4V az előző fokozatnál. Mi lehet a baj?
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
(#) proli007 válasza DJozso hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Hello! Ha a gázkaron a minimális feszültség 871mV, akkor az R7-en is ezt kellene beállítani. Legegyszerűbb ha az 1k-val sorba teszel pld. egy 150 Ohm-os ellenállást. Akkor a kiment le fog menni közel nullára.
A kiment egyébként azért nem megy fel 3,8V-ra, mert az LM358 5V tápfesz esetén általában csak 3,6V-ra tud felmenni. De ha lemegy nullára a kimenet, akkor belefér a 3,4V ebbe az értékbe.
Nem akartam a referencia értékek számára trimmereket betenni..
A heves vitát az váltotta ki, hogy nehezebben felismerhető a különbségképző erősítő az első fokozatban, mint a hátsóban. Mert a kettő ugyan az, csak az első erősítése egyszeres, míg a hátsó-é 1,5-szörös.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
(#) Ktulu válasza DJozso hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Idézet:
LM358 U1a kim. : 434mV / 2,13V”

R3 jól be van forrasztva? Ellenőrizd R3, R4 értékét is.
(#) mcc válasza proli007 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Stimmel amit kiszámoltál. Az áramkör a szimulátorban jól működik, ha olyan műveleti erősítőt használsz hozzá, ami rail to rail kivezérelhető. Szerintem a trimmert jó lenne 10kohmosra cserélni, mert kisebb terhelés esetén az LM358 közelebb is tud menni a pozitív táphoz.
(#) proli007 válasza mcc hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Hello! Működne ez, csak valami hiba van az áramkörében, mert a más gázkar érték miatt, maximum 84mV lehetne a hiba, nem 400mV. Egy különbségképző kapcsolásban illene (legalább páronként) azonos ellenállásokat használni. Egyébként az LM358 a "lehúzásban" gyenge a kimenti 80uA-es áramgenerátor miatt. A következő fokozatból áram folyik visszafelé, ezért is kell terhelni a kimenetet, ne húzza fel.
(#) sdrlab válasza DJozso hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Ha gondolod, itt egy egyszerűbb verzió. Ahogy feljebb írtam, rail to rail kimenetű OPA-val működik.
A bemenete illeszkedik az általad megadott intervallumhoz, a kimenete pedig R1 potin keresztül tetszőlegesen korlátozható lineárisan.

Gázkar.jpg
    
(#) mcc válasza proli007 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
A második fokozatból uA nagyságú ára folyhat csak vissza az első fokozat bemenetére. Azt játszva le kell tudja húzni pár mV-ig.
(#) DJozso válasza proli007 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Elöször is köszönöm mindenkinek a hozzászólást! Volt egy hiba az áramkörömben (ahogy Ktulu fórumtársunk rátapintott) , az R3 ellenállás egyik lába egy raszterrel arrébb lett dugva. Ezután U1a kimenete mindjárt 87mV-ra csökkent. Majd beraktam R2 ellenállással sorba egy 150 ohmos ellenállást, így gázkar kimeneti jele 4mV diffivel van a R2+150ohm feszültségéhez képest, ez már szerintem nem számít. Igy U1a kimenete 17mV-3,33V közt mozog.
Tápfeszültültség: 5.03V
Az "Out" ponton mért kimeneti értékek, Slope poti 100%-on:
4.95V nyugalmi helyzetben lévő gázkar esetén
197mV teljes gázkar állásnál
Ez már jó lesz szerintem.
Kedves sdrlab! A rajzot elteszem, ha ez a verzió nem sikerül, megépítem. Mindenkinek köszönöm a segítségét!
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2019
(#) mate886 hozzászólása Jan 14, 2020 /
 
Üdv mindenkinek!
A minap hozzákutottam egy pár új Mikroelektronikai Vállalat féle ua741 IC-hez.
Ezek köré szeretnék építeni valami kisebb hangszínszabályzós előfokot. Neten találtam egy kapcsolást, elvileg működőképes, de kommenteket nem látok. Tudnátok segíteni ebben? Mellékelem.

741 pre.PNG
    
(#) tbarath válasza mate886 hozzászólására (») Jan 14, 2020 / 1
 
A 741-et szerintem felejtsd el, attól szinte csak jobb opamp van a piacon.
(#) mate886 válasza tbarath hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Nem tervezném huzamosan használni, csupán gyakorlásnak! Ez egy emlék a magyar történelemből, ne kallódjon el. Inkább legyen egy panelen mint a fiók mélyén!
(#) Karesz 50 válasza mate886 hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Leszimuláltam, működik.
A magas hangszínnél a 2.2µF elírás. Bekarikáztam a javasolt értékeket és "benégyzeteztem" a javasolt kiegészítéseket.
(#) kutyammajom hozzászólása Feb 28, 2020 /
 
Üdv mindenkinek!

Egy strain gauge szenzor jelét wheastone bridgre kötve, műveleti erősítővel használok, és próbálom a zajt minimalizálni, már elég sok mindent kipróbáltam, nem tudom hogy érdemes-e tovább próbálkoznom, és ha igen mivel...

Amiket tapasztaltam:
- a bypass, decoupling kondenzátoroknak a hatása szinte észrevehetetlen. (Szépen egyesével beforrasztva az LDO elé, után, műveleti erősítőhöz)
- a nyák huzalozásával sokat kisélrleteztem, VIA-k a bypass és az IC közé, vagy a kondenzátor után rakva, különböző vezeték vastagsággal / ground fóliával, anélkül, hosszabb, rövidebb vezetékekkel - ezeknek is mérhetetlenül kicsi hatása volt a zajra
- többféle műveleti erősítővel próbálkoztam, instrumental amplifierekkel is, itt már voltak mérhető eltérések, de pl. a legjobb amit eddig találtam az NCS20074, olcsó, és kissebb a zaja mint a több ezer forintos instrumental high PSRR ic-knél
- próbálkoztam különböző RC filterekkel LDO előtt, után, ennek sincs mérhető hatása
- alkatrészekkel is variáltam, SMD alacsony zajú ellenállásokkal, THT fémréteg ellenállásokkal is, itt sem volt különbség

Nagyon hosszú vezetékeknél 20-30cm után már elkezd nőni a zaj, de egyébként hogy 5mm-re van a szenzor vagy 5cm-re, az kb. mindegy
Az LDO egy zajos kapcsolóüzemű tápról kapja a supplyt, de az adott, azon nem tudok változtatni.

Ami segít az a jel utólagos szűrése RC taggal, csak azzal nemsokra megyek, ha dinamikus jelet szeretnék mérni (0-500Hz tartományban, ami fölötte van az nem érdekes)

Bárkinek van esetleg ötlete mit hagytam ki amivel lehet csökkenti a zajt?
Köszi!
(#) Bakman válasza kutyammajom hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
A tápfeszültséget igen jól lehet szűrni, akár kétfokozatú kondenzátor sokszorozóval. Már persze akkor, ha a szűrőtagok feszültségvesztesége nem okoz gondor.

Dave szépen elmagyarázza, hogyan működik: How to Remove Power Supply Ripple.
(#) Massawa válasza mate886 hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
Tedd foglalatba igy majd alkalomadtán cserélheted bármilyen lábkompatibilisre és összehasonlithatod a jobbakkal.
(#) sdrlab válasza kutyammajom hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
Egy kapcsolás nem ártana, ha konkrét segítséget is vársz, mert kitalálni nem fogjuk, mit hogyan kötöttél be!
Az mindenesetre érdekes, hogy egy korántsem kis zajú erősítővel értél el legjobb eredményt.
(#) Epu2 hozzászólása Feb 28, 2020 /
 
Ha már zajongunk. Mennyi zaj az ami egy RIAA korrektornál elfogadható, ha IC-s az áramkör?
A 741-el és néhány esetben 709-el meghajtottam néhány Texas végfokod, 5...80W kimenőteljesítmény között. Nem panaszkodhattam egyiknél sem. Még a hangszínszabályzók is elmentek. De kis jelű erősítőnél más a helyzet.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2020
Következő: »»   86 / 106
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem