Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Triak vezérlése optotriak-kal
Lapozás: OK   10 / 11
(#) Peter65 válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Üdv!
Erről a vezérlési módról már régebben másik témában volt szó. Bővebben: Link Ezzel a megoldással harmadolható a frekvencia, és a fordulatszám. Kaput mozgató motoroknál elterjedt tudtommal, a mozgatás utolsó szakaszára.
(#) Ódenka válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 16, 2020 /
 
Üdv!
Részemről előnyösnek tartanék egy, a lehető leg fapadosabb megoldást, ami a minimális követelményeimnek eleget tenne...
Csináltam egy nyers vázlatot, hátha járható lenne. Konkrétan kipróbálni egyelőre nincs időm, de vélemény formálásra már talán elég?
A séma:
- Minden pozitív félperiódus képezne egy órajelet a 4017 Johnsonnak.
- A Q0-Q3 kimenet diódával, tranzisztorral 4 periódus (páros negatív-pozitív) idejéig a ZVS-el nyitja a triakot (ON) a többi kimenet békén hagyja a további áramkört, viszont Q9 reseteli a láncot. Az odáig elterjedt idő az OFF állapot.
Kapkodva egy ilyen valamit gondoltam ki...
Itt a diódákkal, kimenetekkel még lehet tologatni az arányokat.
Tápot, ilyesmit nem rajzoltam hozzá, az mellékes...
Ui: A lényeg, hogy mivel csak a pozitív félperiódus az órajel, így a negatív félperiódus idejére a számlánc nem lép, továbbra is a ZVS gyújtja a triakot.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2020

főtlen.jpg
    
(#) Peter65 válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Bele kellene olvasnod abba a témába, amit korábban linkeltem. Ha végig futnád, akkor az itt már mások által megfogalmazott aggályok is értelmet nyerhetnének; nem lehet nagyon kis kitöltési tényezőt választani (egyenetlen forgáshoz vezet, vagy el sem indul a motor), és nem választhatod meg önkényesen egyirányú teljes fél-periódusok számát (az U/f karakterisztikát tartanod kell, mert túláramhoz fog vezetni). A gyakorlatban a harmadolás még elfogadhatóan működik (amit korábban linkeltem), tovább nem érdemes menni.
Ha mégis triakkal vagy tirisztorral szeretnéd a frekvenciát tovább csökkenteni, akkor ciklokonvertert kellene építened, de ennél a megoldásnál elkerülhetetlen a fázishasítás. További kérdés, hogy a motorod mennyire fogja ezt szeretni.
(#) Ódenka válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Annyit nem ér a dolog, akkor lesz 1:2(3) arányú fogaskerék pár beépítése.
Mindenesetre kipróbálom ezt a kezdetleges módszert, mit csinál a gyakorlatban.
Sajna csak most nincs időm...
Progi & frekiváltás, etc. ez messze nem ér annyit.
(Szakirodalom is szabódik a megoldásomtól, de egy próbát megejtek majd)
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Még egy megoldás (?)
Ha negyed fordulatokhoz elégséges ciklusszámot engednénk a motorra? A szünet az lehetne másodperces nagyságrendű is. Ha 4-8 mp alatt fordulna a tengely 360 fokot, nekem az is jó.
Talán ezt még mindig kevés számú alkatrésszel meg lehetne oldani.
Ezt könnyen ki tudom próbálni megfelelő 555-ös kapcsolás és egy SSR segítségével.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020
(#) pucuka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Az ugyanaz. Szerintem az nem jó irány, ha a motor egy ideig megkapja az 50 Hz -es váltakozó feszültséget, és egy ideig nem. A frekvenciát úgy lehet osztani, ha minden második, harmadik periódust engeded át. Ennél nagyobb osztásnál, már kérdés, hogy mit szól hozzá a motor, és terhelés kombináció.
Az igazi az lenne, ha az első három periódus pozitív felét adnád össze, majd a következő három impulzus negatív felét.
A német, osztrák svájci vasutak is így állítják elő három fázisú hálózatból a 16 2/3 Hz -es hálózatot, bár azt nem asszinkron (pláne nem szinkron motorok használják, hanem univerzális motorok. (mint a kávédarálóban) Az egész cécó csak a kefeszikrázás csökkentésére lett kitalálva.
(#) Ódenka hozzászólása Máj 17, 2020 /
 
Nem hagy nyugodni a dolog!
Átböngésztem az ajánlott előzményt.
Az azt állítja, hogy a megfelelő távolságra, periódusok szimmetrikus félperiódusok kihagyásával megy egy motor...
A programozás, arduínó, meg egyéb dínók már nem férnek az életembe, így a 20 évvel ezelőtt sokat használt C-Mos logikai áramköröknél maradnék.
Nekem a 25 Hz előállítása ímígyen lehetne, a rajz szerint.
Mondja már valaki, hogy talán jó, hogy tudjak aludni...
@ pucuka, közben írtam, míg reagáltál. Mit szólsz?
A segédfázis kondenzátor érték növelése, 100V helyett kisebb alkalmazása nem gond. Mindenképpen trafó kell a 100V-os motorhoz...
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020

25Hz.jpg
    
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Nem jó még...
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Miért nem próbálod ki legalább egy izzóval? Rakd össze, aztán teszt...
Utána pár sec mérés, kontroll motorral.
Az ic kimenetet persze differenciálni kell, hogy tüske legyen és pici gyűrűre gyújtótrafók a 2 ellenpárhuzamos tirisztor miatt.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020
(#) Ódenka válasza ferci hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Igen, az "ördögvigye" el a részletekben rejlik.
2 Csatolót használnék amúgy.
Csak még nézegetem, hogy fér bele a számláncba a megfelelő elosztású vezérlés.
Arról nem beszélve, mire az IC.nek megjelenik a formált órajel és a kimenetek váltanak, a nullátmenetnél gyújtó optó már nem fog gyújtani.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Mindegy, mit használsz másodlagosan, a félperiódus elején muszáj begyújtanod minél gyorsabban, különben vagy semmi se lesz, ha zvs, vagy jó fázishasitott lesz a "színuszod", akkor meg teljesen felesleges az egész.
(#) Ódenka válasza ferci hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Pont ezt írtam...Lehet, hogy az előző kimenetet is már rá kell vinni az optóra, hogy a kívánt kimenet már magas legyen a megfelelő félhullámra.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Aztán a 100 voltot is lejjebb kell vinned kicsit...
(#) Ódenka válasza ferci hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Az a legkisebb gond, mindenképpen trafó kell a motor elé. Egy szabályozható toroiddal kitapogatom, hol jó a motornak.
Hogy 100Hz legyen az órajelem, akkor kis hídegyenirányítás, zeneres , ellenállásos határoló a számláló bemenetére.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2020
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Talán még egy 4093 is...
(#) Ódenka válasza ferci hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Elképzelhető. Ha a 4017 bemenete nem Schmitt triggeres, akkor kellhet...
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Biztos nem az, de azt hamar kitapasztalhatod, hogy az összerakott pár alkatrésznél biztonságosan léptet-e vagy sem.
Mindenképpen neki kell állnod és "darabonként" tesztelned.
(#) Peter65 válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Néhány megjegyzés;
- Amit itt felrajzoltál az nem felezés, hanem pont az a harmadolás, amit írtam (16,67Hz)
- A hálózati szinkron jelet szűrni illik. A szűrés valamekkora fázis-tolást fog eredményezni (egy sima RC szűrést feltételezve). Ezt kihasználhatod arra, hogy a következő nullátmenetnél legyen biztos gyújtásod.
- Ha teszel elé trafót, aminek a feszültsége szabadon megválasztható, akkor nagyobb szabadságod van a félperiódusok számának meghatározásában. Amennyivel feljebb megy a feszültség, a trafóval annál alacsonyabb szekundert választasz. Egy középmegcsapolásos trafóval, kettő triakkal már egész normális ciklokonvertert is lehetne építeni. Bővebben: Link
(#) Ódenka válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Idézet:
„- Amit itt felrajzoltál az nem felezés, hanem pont az a harmadolás, amit írtam (16,67Hz)”

Amikor elkezdtem az órajelet, kimeneteket jobban áttekinteni, rájöttem, így van. Ez is jó, sőt még jobb nekem. A Lambert: Nullátmenetes teljesítménykapcsolók-ban pontosan van szó az órajel fázistolásáról, ugyanaz okból, a nullátmenetnél a triak gyújtásáról.
A frekvencia, motor fordulat további változtatására nincs szükségem a 16.67 Hz boldoggá tesz.
Azért kell lassítanom, mert a hajtott további áttétel kimenetén a mozgatandó lendtömeg gyors indítása, leállítása nem igazán kívánatos...
Mindenképpen dokumentálom a sikeremet, ha lesz...
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Jún 5, 2020 / 1
 
Szépjóeste!
Eljutottam a kísérleti áramkörig. Az opto és a 4017 összedolgozik, de még motorral, vagy lámpával nem próbáltam ki.
Kell egy megfelelő transzformátort tekercselnem 230/100V szükséges teljesítményben.
Mint fentebb említettem, a vezérlésben van egy kis fázistolás az órajelnél, így remélhetőleg az optó "elkapja" a nullátmenet közelében a triakot, gyújtogatólag...
Ha mégsem sikerülne, akkor legfeljebb egy nem-nullátmenetes optóra fanyalodok, szerintem, ha kicsit később, mint a nullátmenet gyújt a triak, azt a motor még eltűri.
Néhány, említésre sem méltó smd ellenállás, hídegyenirányító is van a forrasztási oldalon.
Órajel az 50Hz-s feszültség kétutas egyenirányításával 100 Hz lett.
A 4017-en Q0-Q6 és a Q6-Q9 van egymással összeláncolva diódákkal a megfelelő félhullámok és az 50 Hz harmadolásának előállítása végett. A reset, enable bemenetek engedélyezve.
Triak szokványos, gyújtókör szintén. Triakon // R-C snubbertag az illendőség miatt.
Nem teszek fel rajzot, a kapcsolás egyszerű, mint búcsúban a csendőrpofon.
Ha mégsem működne, megírom.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2020

harmados.jpg
    
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Jún 6, 2020 /
 

Bocsánat, a Q0-Q3 és a Q6-Q9 van VAGY kapcsolatban.

3ados.JPG
    
(#) Peter65 válasza Ódenka hozzászólására (») Jún 6, 2020 /
 
Kettő megjegyzés:
- A triak lábait jobban szét lehetett volna húzni, hogy nagyobb kúszóút legen a fólia vezetősávok között.
- Az IC mellől lemaradt a 100nF-os hidegítés. Smd kondival könnyen pótolható a 15-16 lábak mellett.
(#) Ódenka válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 6, 2020 /
 
Köszönöm!
A motor 70-100V AC-ról fog menni.
A hidegítés meglesz, köszönöm a segítséget.
Ha még működik is a kutyulmányom, hab a tortán...
(#) Josi777 hozzászólása Aug 21, 2021 /
 
Sziasztok!
Nem szerettem volna új topikot nyitni, mert ez is triac vezérlés, így csak elfér itt is. Egy CA3059-es nullaátmenetes triac vezérlő IC-ről van szó, ami sajnos már nem kapható. Tud valaki ennek helyettesítőjét?
(#) Suba53 válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 21, 2021 / 1
 
Ez nem láb kompatibilis helyettesítő, de hasonló funkciójú.
(#) Josi777 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Köszi, a HQ-nál találtam is belőle.
(#) abszoluthobbi hozzászólása Feb 26, 2022 /
 
Üdv a közösségnek.
Abszolút laikusként lenne egy kérdésem.
Hogyan fog működni,ha nem null átmenetes optoval működtetem a triakot.
(#) proli007 válasza abszoluthobbi hozzászólására (») Feb 26, 2022 /
 
Hello! A nem "nullátmenetes" optóval, a félperiódus bármely pontján be lehet kapcsolni a triac-ot. De kikapcsolni az is a félperiódus végén fog.
A nullátmenetes, csak ott fog bekapcsolni. Kisebb a zavarjelet generál. A nem nullátmenetessel, viszont fázishasításos vezérlés is megoldható. Hol ez, hol az az előnyösebb.
(#) abszoluthobbi hozzászólása Feb 26, 2022 /
 
Üdv.
Köszi a reagálást
Konkrétan egy PVA3354 gondoltam.
(#) proli007 válasza abszoluthobbi hozzászólására (») Feb 26, 2022 /
 
Ennek Fet van a kimenetén, ami váltó és egyenfeszültséggel is működőképes. Tehát ennél kikapcsol a Fet, ha megszűnik a Led árama. De egy triac-al az előzőleg leírtak szerint fog működni.
Következő: »»   10 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem