Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   226 / 274
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Idézet:
„Gondolj bele, 10x-ezve, az oszcillátorod minden jittere legalább ennyivel fog megnövekedni! Már néhány MHz-en sem könnyű stabilnak tekinthető oszcillátort alkotni, ha sikerül is, ugyanez 10x-ezve már igen kis eséllyel lesz jó.”


Igen, sajnos ez így van!

De próbát elméletileg megérne, mert az oszcillátorom olyan stabil, hogy a frekvencimérőt
nézve, a 10 Herces számjegy ingadozik, az is, egy értéket. Pl a 7.011.03 nál az a 3-as
a átvált 4 re , majd vissza. Tehát az ingadozás 10 Hercnél nem nagyobb.( Lehet, hogy
vannak gyors ennél nagyobb ingadozások amit a műszer nem jelez, de remélem erről
nincs szó.) Arra gondoltam, a frekvenciát kb 10 szerezve, az ingadozás még mindig
csak kb 100 Hz. Egy morze jelhez jó lehet, egy kis sávszélességű fm -nél már
ront a minőségen, de elfogadható lehet kezdetnek.

Viszont az osc.-om nem jár 17 MHz környékén, hogy 9x szerezésel elérje a 144MHz-t.
Három fokozat kellene, amitől viszont tartok hogy működik, meg elkészíteni is elég sok.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2020
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Idézet:
„Egy működőképes elv: egy stabil kvarcoszcillátor jeléhez hozzákevered a néhány MHz-es oszcillátor jeledet, és így kapod meg a kívánt frekvenciát! És ez még nagyságrendekkel egyszerűbb is, mint frekvenciaszorzásokkal elérni valami hasonlót....”


Sajnos, a kvarcoszcillátor jelét is fel kell szorozni.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Nem! pl 44MHz környéki kvarcok még vannak. Annak 3x-osa 132MHz, amihez már csak egy 10-12MHz-es hangolható oszcillátort kell hozzákeverni. A kvarcoszcillátornál nincs soxorozásSOKSZOROZÁS, van harmonikus kiválasztás! Nem ugyanaz... Ugyanúgy egy oszcillátor ez is, csak nem a kvarc alapfrekvenciája jön ki belőle, hanem a kiválasztott harmonikus....
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Ez a harmónikus hogy jön ki belőle?

Esetleg úgy, hogy az oszcillátor négyszögjelet állít elő, és
annak magas a felharmónikustartalma?

LC oszcillátorral nem lehetne e megoldani?
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 / 1
 
Pl úgy, hogy csak a kívánt frekvencián jöhet létre kellő pozitív visszacsatolás, így azon tud csak rezegni is. A kvarc itt mindössze segéd, stabilizáló szerepet kap!
De vannak más rendszerű oszcillátorok is, na meg kifejezetten felharmonikus gerjesztésű kvarcok is....
(#) ha1drp hozzászólása Júl 2, 2020 / 2
 
A keverés elven működő vevők, adók biztosan legkényesebb eleme a hangolható oszcillátor.
A stabilitás tekintetében a mai követelményeket csakis a PLL és DDS áramkörök teljesítik. Mivel ma ezen áramkörök integráltsága megengedi hogy , megfelelő ára és a beszerezhetősége adott legyen, nincs az az észszerű indok ami miatt ne választhatnánk ezeket. Persze akinek szüksége van kihívásokra, működik a régen alkalmazott megoldások is, de ezek nem fogják műszaki paramétereiben megközelíteni sem a modern eszközöket.
Létezik a kereskedelmi forgalomban (nem csak kínából) egy SI5351 nevű PLL IC. Ehhez még szükséges egy ARDUINO fejlesztő eszköz. Rengeteg kész program fellelhető hozzá, így programozási ismeretek sem szükségesek, csak a netről letöltött forrásprogramot kell az arduinoba betölteni számítógép és USB kábel segítségével.
(#) sdrlab válasza ha1drp hozzászólására (») Júl 2, 2020 / 1
 
...Cserébe még olcsó is És 3 független kimenete is van.
Viszont nem szinusz, hanem négyszög..., ami adott helyre akár előny is lehet...
(#) tnl válasza ha1drp hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Régebben érdeklődtem iránta, de feladtam, most megnézem megint!
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 3, 2020 /
 
Az hogy négyszög, jó, ha kapcsolómixert használunk !
(#) tnl hozzászólása Júl 3, 2020 /
 
Igazából az is visszarettentett a használatától, hogy felületszerelt ic, de ahogy látom
lehet venni modúl formájában, ahol fel van forrasztva. A másik dolog, hogy mikroprocesszoros
vezérlés kell hozzá, ami egyáltalán nem idegen tőlem, mert programozok régóta, de egyelőre még
nem mélyedtem bele ezekbe a dolgokba.(Arduino, kis mikrovezélők, stb)
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Júl 3, 2020 / 2
 
Nem is kell belemélyedned! Annyi a dolgod, hogy veszel 1-2$-ért egy arduino nano-t, és kb ugyanennyiért egy si5351-es kész kis panelt. Összedrótozod őket, letöltesz egy kész programot az arduinoba, és készen is van egy garantáltan jól működő, kvarcstabil, (talán)200MHz-ig működő négyszöget kiadó oszcillátorod! Ja..., még nem árt egy 2x16-os LCD kijelző se mellé, hogy lásd, mit állítasz be?!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 5, 2020 /
 
Ha mégis építeni szeretnél, ajánlom figyelmedbe:
Bővebben: Link
Mindenképp érdemes megépíteni, hasznos áramkör lehet másra is.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Júl 6, 2020 /
 
Nem rossz, de nem tudom, hogy ez a megoldás
nem olyan e, hogy utólag korrigálja a nem pontos
frekvenciát, ezért hosszú távon stabil,
de rövid távon nem.

De megnézem, tanulmányozom hogy ez kiderüljön.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Júl 6, 2020 / 1
 
Folytatás:
A bemérések során támadt a következő ötletem - mi lenne, ha DBRM diódák előfeszítő áramát nem az első cső anódjáról venném, hanem egy negatív tápegységről? Mert akkor el lehetne hagyni az MPX input, és a kimeneti erősítő fokozatok becsatoló kondenzátorait  
Át is terveztem az áramkört, szerintem mindenképpen továbblépés lehet ez a verzió.
TJ.
DBRM= dual balanced ring modulator
(#) sdrlab válasza tunerman hozzászólására (») Júl 6, 2020 /
 
Nekem három apró észrevételem lenne a kapcsolással kapcsolatban!
Az egyik, az első cső rácsellenállása biztos jó helyen van a földön?! Mert elvileg így nem tudja lezárni a csövet...
A másik ha ezzel el is hagyod a bemenő kondenzátort és csatolókat is, ettől kezdve egyenáramilag erősítesz a második fokozatban is, így ha a bemenetre szivárog mégis valami DC, az elviheti zavaró mértékben a munkapontokat. Persze, lehet ez nem lesz jelentős...
A harmadik dolog összetettebb. A 38kHz-es modulált jelet egyszerűen egy kondival csatolod ki a diódás demodulátorra. Viszont így ezzel együtt átmegy az alapsávi jel egy része is, ami a hangsáv felső tartománya balanszát jelentősen befolyásolhatja! Szerintem itt a korrektebb megoldás az lenne, ha vagy rezgőkörrel csak a különbségi modulált jelet kiválasztva küldenéd tovább(ami elég macerás lehet megvalósítás szempontjából)..., vagy azon a ponton átengednéd a teljes spektrumot, így feleslegessé válhatna a P2-n keresztüli becsatolás is... Én ez utóbbit tartom jobbnak, egyszerűbben megvalósíthatónak!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 6, 2020 / 1
 
A PLL annyira pontos, és stabil, amennyire a referencia frekvenciája. A kristály, és kristályoszcillátor ppm -ben megadott pontosságában benne van a rövid, és hosszúidejű pontosság is.
Ha azt egy közönséges kristály oszcillátorral állítod elő, akkor 20 - 30 ppm, (amilyen a kristály) ha pedig ahogy az idézett kapcsolásból láthatod TCXO, ami akár 1 ppm alatt is lehet, függően attól, hogy mennyit áldozol rá, és milyet választasz. 50 ppm -nél pontosabbra, stabilabbra egy vevőkészülék VFO -jának igazából nincs is szüksége. Az 30 ppm 100 MHZ -en 3 kHz. (csak találomra a HEStoréból válogatva egy 10 MHz -es nem különösebben precíziós kvarc ±30 ppm)
De bármelyik megoldás is sokkal pontosabb, stabilabb, mint egy hangoltkörös oszcillátor a maga 200 - 500 ppm -jével szemben.
Mindenképp érdemesnek tartom megépíteni akár különálló modulként, lehet vele kísérletezgetni. Ráadásul a kijelzőn a vételi frekvenciát is láthatod alsó, és felső keverés esetén is, így nem kell fejben számolgatnod. Ha pedig generátorként használod, nem állítasz be shift frekvenciát.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2020
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Júl 6, 2020 / 1
 
A Tube Dual MPX decoder témájának nem nyitottam külön topikot, de a korábbi hozzászólásaim visszakereshetők - így minden infó rendelkezésre áll.
A korábban berakott elvi elvi rajzon látható, hogy a bejövő kompozit MPX jel 19 kHz-es pilotjel tartalma külön áramkörre kerül, ahol feldolgozás után mint fázihelyes PLL 38 kHz-es kapcsolójel vezérli a DBRM-et!.
Kedves sdrlab!
Beteszem ismét a TELJES működési ábrát, amiből látható, hogy az MC1310P-től jön a vezérlő PLL 38 kHz-es kapcsoló jel. A bemeneti fázisforditás utáni kondenzátoros becsatolású jelben csak a 19 kHz-es pilotjel lehet, de ez is ellenkező fázisú lesz. A bemeneti jel a katódkövető azonos fázisú kimenete után pedig a balanszát állítja be a dekódernek.
TJ.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2020
(#) sdrlab válasza tunerman hozzászólására (») Júl 6, 2020 /
 
Akkor meglehet valamit nem teljesen értek még mindig, mert szerintem a bemeneti fokozat anódján megjelenő MPX jel(P1, C2), valamilyen része ugye a kondin keresztül rákerül a (de)modulátorra. Mivel C2 értéke nem ismert, valamiért azt feltételeztem, hogy az ott egy felüláteresztő szűrő lenne, de feltehetően nem az, hanem a teljes MPX jelet átengedni... Legalábbis így nyer értelmet inkább a történet )
Viszont a balanszot szerintem nem így kellene megoldani. Hiszen annak az a lényege, hogy a véges csatornaszelekcióból eredő parazita csatorna jelét kioltsuk, egy ellenfázisú jellel. Azonban amikor az egyik csatornára próbálsz kompenzálni, azzal a lendülettel a másik csatorna kompenzálását el is rontod! Tehát mindenképpen két potival lenne a jobb ezt megoldani! Szerintem....
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Júl 7, 2020 /
 
A ppm ről ezt találtam:

https://www.everythingrf.com/community/what-is-frequency-stability

Van ott egy kalkulátor is.


Ha jól értelmezem, egy 1ppm es oszcillátor 10 Mhz-n 10 Hz-t tér el?
Az számít, mennyi idő alatt, vagy csak rövid távoú frekvencia kilengésre
vonatkozik?
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 7, 2020 / 1
 
szedjél elő egy TCXO adatlapját, mindegy melyiket, az adatlapon láthatod hogy mi fér bele a megadott tűrésbe.
De ne aggódj, egy ± 1 ppm -es oszcillátorra nem gondolom, hogy szükséged lenne, árban is zsebbe nyúlós egy ilyen. Még egy egyszerű kristályoszcillátor is sokkal jobb, min bármilyen LC oszcillátor, még ha megfelelő kondenzátorok használatával _ami elég babrás munka- Kompenzálod is
Bővebben: Link
Például: (TNE -nél)
Bővebben: Link
(#) ha1drp válasza tnl hozzászólására (») Júl 7, 2020 / 2
 
A stabilitás sok mindentől függ, hőmérséklet, öregedés, kimenet terhelése és más egyéb külső hatások. Kvarcoknál a ppm inkább a gyártási szórást reprezentálja, mintsem a stabilitást.
A gyári tokos oszcillátoroknál azt tudni kell, hogy csak a megadott feltételek mellett érvényesek.

Az oszcillátor stabilitása függ az aktív elemtől, így annak hőmérsékletétől, tápáramforrásától. Oszcillátoroknál ami egyszerűen mérhető, az a hosszidejű stabilitás. Frekvenciamérővel leolvasható, ahogy a frekvencia csúszik lefelé, avagy felfelé az idő múlásával. Erre régen jó módszer volt az NTK, PTK kondenzátorok használata, abban az esetben ha a csúszást a hőmérséklet változása okozta.
Másik a rövid idejű stabilitás, ehhez komoly műszerezettség szükséges. Erről bővebben a fáziszaj címen találsz. Amatőr körülmények közt elég annyit tudni, hogy a PLL áramkörök rosszul állnak e szempontból.
Ha nagyon-nagyon pontos és stabil frekvencia etalonra van szükség, akkor ma egy GPS modem referenciájának felhasználása a kivitelezhető és megfizethető megoldás.
(#) tnl válasza ha1drp hozzászólására (») Júl 8, 2020 /
 
Igen, a rövidtávú instabilitáson nem segít, az időnkénti korrekció.(Ha jól gondolom)
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 9, 2020 /
 
Nem igazán értem, mi a gondod a rövidtávú stabilitással. A kristály rezonátor egy elektromechanikus rezgőrendszer. A rövidtávú stabilitásával semmi baj nincs, a problémás az öregedéssel, és a hőmérséklet változással összefüggő stabilitás. Ha ez a kívánt határokon belül marad, amit elvileg az adatlap garantál, akkor nem lehet probléma.
Egy vevőkészülék helyi oszcillátorának frekvencia stabilitása pedig nem igazán egy egetverő feladat.
Egy 100 MHz -es műsorvevő helyi oszcillátorának elegendő stabilitást nyújt egy egyszerű LC oszcillátor (esetleg AFC -vel megtámogatva) de a komunikációs sávok 10, 12,5, 20 KHz -es csatornaoszásaihoz már szükség van a kristály használatára.
Eddig úgy érzékeltem, nem referencia frekvencia előállítása a feladat, mert az már más tészta. Ha igen, akkor már számításba kell venni a rövidtávú instabilitást is, de ez már azért nem hobbi kategória.
Látom, eléggé ódzkodsz a PLL használatától. Pedig az egy igencsak általánosan használt eszköz a pontos, és kevésbé pontos frekvenciák előállításához. Érdemes megbarátkozni vele.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Júl 9, 2020 /
 
És akkor, ha jönnek a stabilitásra vonatkozó igények, akkor születnek olyan megoldások, mint az ML 1250 és a naftlinos stabilizátora.
Aki nem tudná, az egyik fiók a rádió vevő, a másik meg a stabilozátor. A tápegység az majdnem ekkora, de nincs a képen.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Júl 9, 2020 /
 
Igazából nincs kifogásom ellene. Valahol olvastam egy olyat, (magyarúl)
hogy írta valaki, hallható, pl morze jelen, ahogy az eltévedt frekvenciát
ahogy visszahúzza a jó szintre. Nem akarok semmit semmilyen módszert
elvetni, de elég kezdő is vagyok, elég kevés időt is töltök elektronikával,
kézügyességem se jó, és az egyszerűen beszerezhető alkatrészeket kedvelem.
Ez korlátozza a lehetőségeimet.

Nem vetem el a pll-t sem, de lehet hogy jobb lenne, ha inkább si5351 -el
próbálkoznék.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 9, 2020 / 1
 
PLL -t is lehet jóra, kevésbé jóra készíteni. a hibája is tervezhető, bizonyos határig kivitelezhető. A PLL hurokszűrőjének megfelelő kivitelezésével az elhúzás (kotyogás) jelentősen csökkenthető, a horokerősítéssel pedig a pontosság is javítható. A linkemen szereplő rajzon is kialakítottál a külső hurokszűrő használatának lehetőségét.
A másodrendű etalont is PLL -el tartják az etalon frekvencián. (elsőrendű etalon csak néhány van a világon, amit sugároznak etalon frekvenciakánt, az legjobb esetben is másod, vagy harmadrendű etalon) A GPS műholdak frekvenciájának szinkronizálása is másodrendű etalon frekvencia.
Ekkora pontosságot, azért egy távíró üzemű hallgatózás sem igényel, egy kvarc stabilitás bőven elegendő.
A DDS persze egyszerűbb, bár ebben közvetlen tapasztalatom nincs, egy ismerősöm szerint ha hangolható, akkor a jel tisztasága nem elegendő egy analóg keveréshez, pl egy amatőr rádióban.
Az ML1250 -ben a vezér oszcillátor stabilitását a kvarc termosztátba helyezésével biztosítják. Azért ilyen nagyméretű.
(#) ha1drp válasza tnl hozzászólására (») Júl 9, 2020 / 1
 
Az si5351 egy PLL áramkör integrált VCO-val, hurokszűrővel illetve, kimeneti osztó áramkörrel. Mint a PLL, mint a kimeneti osztó tört osztásra is képes (fractional PLL, divider). Ezen tulajdonsága teszi lehetővé azt, hogy a lépésköz akár 1Hz alatti is lehet.
(#) sdrlab válasza ha1drp hozzászólására (») Júl 9, 2020 /
 
...És ami kevéssé közismert, bizonyos korlátokkal képes közvetlenül akár 90fokos(iq) jelet is előállítani...
(#) ha1drp válasza pucuka hozzászólására (») Júl 9, 2020 / 1
 
Idézet:
„Nem igazán értem, mi a gondod a rövidtávú stabilitással”

A magyar megnevezést rádiótechnika évkönyvből származik, később fáziszaj néven került köztudatba. Az oszcillátor egyes szinusz hullámainak időbeni lefolyása nem konstans. Míg az egyik hamarabb "lefut" a másik hosszabb. Frekvencia mérőn mérve ez nem látható, hiszen a sok milliónyi hullám átlagát látjuk, de a jel spektrumán megjelenik. Ez gyakorlati szempontból azt jelenti, hogy az oszcillátor által előállított termék soha nem csak egy jelből áll, hanem bizony végtelen sokból. Ez a végtelen sok oszcillátorjel a keverőben végtelen sok jelet eredményez, ami a hangszóróban széles spektrumban zajt produkál.
PLL esetén mind a referencia mind a VCO zaja megmarad, ezért sem lehet (érdemes) 100Hz alatti hurokszűrő építeni.
DDS nem oszcillátor, hanem csak egy speciális osztó áramkör, így annak fáziszaja (elméletileg) nincs, csak a referencia oszcillátorának.
(#) ha1drp válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 9, 2020 /
 
Ezt az infót én is ismerem, de gyakorlati megvalósítás még igencsak hiányos. Sajnos a QCX nem dokumentált semmilyen adatot a balansz-szal kapcsolatban pedig felettébb érdekelne.
Következő: »»   226 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem