Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
 
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   92 / 117
(#) kismukk válasza JZoli hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Igen, elképzelhető, de a 100 W-os adóvevőhöz azt hiszem kevés lenne...
(#) Epu2 válasza kismukk hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Az egyik táp, de inkább mind kettő szörnyet hal.
(#) alex0 válasza kismukk hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Szia!
Erre egy sokkal kisebb trafó is elég, ha erre haaználatos. Ehhez egy normál 60VA-es is elegendő, ha autotrafonak van megtekerve, vagyis csak egy tekercs van rajta, ami kozépmegcsapolású. A teljes tekercsre megy a 230, a kozepén pedig ott van a 115 volt. Persze így nincs hálózati elválasztás, de ide nem is kell. A gyári átalakítók is ilyenek.

Még valami. Ha meg mered bontani, akkor ki lehet cserélni a benne lévő trafót, és akkor olyan, mintha gyárilag lenne 230-as. De még az is előfordulhat, hogy a gyári trafó is dupla tekercses primerrel van, de csak ha megnézed, akkor derül ki.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2020
(#) JZoli válasza kismukk hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Honnan vetted, hogy 100W-os az adó? Az eredeti táp 100W-os a leírásban!
(#) kismukk válasza JZoli hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Icom IC 706 gépkönyv: http://www.rigpix.com/icom/ic706_manual.pdf
a 26. oldalon vannak üzemmódok szerint az adó teljesítmények, 5-100 W között
(#) kismukk válasza alex0 hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
"ki lehetne cserélni a benne lévő trafót"
Gondoltam erre is, csak hát nincs bátorságom megbontani és tekercselni...
Korábbi hozzászólásomban ott van a link a kapcsolási rajzzal, ismét:
http://photozou.jp/photo/show/3180890/236844363
Nem tudom, ezt láttad-e?
(#) fityiszkukac hozzászólása Máj 30, 2020 /
 
Sziasztok.
Valaki el tudná nekem magyarázni a következő modul lábainak a funkcióit ?
Leginkább a 10-es láb nem tiszta számoma. Ha rákötök 6->12V, 7-Y GND, nincs vezérlő jel a 8-,9-es lábakon.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2020

ka7500.jpg
    
(#) latyakosa válasza fityiszkukac hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
IFB ez a kapcsoló fet túláram érzékeléséhez szükséges. Oda vagy áramváltót vagy ellenállást kellene a föld felé kapcsolni.
(#) fityiszkukac válasza latyakosa hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Köszi.
(#) fityiszkukac hozzászólása Jún 1, 2020 /
 
Ezek szerint ha 3,7-lábak +12V -ra kötve, 6-os GND -re, 10-es ellenálláson keresztül GND -re vannak kötve, akkor 8,9 lábakon meg kéne jelenni 40Khz 50% kitöltésű PWM jelnek, ami IRF3205 MOSFEt -et kéne hogy nyissa ?
Jól értelmezem? Vagy az 5-ös lábat is be kell kötni ?
(#) latyakosa válasza fityiszkukac hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Ha az 5-s nincs bekötve attól még meg kellene jelennie a kimeneten (8,9) a meghajtó jelnek úgy vélem.
Ha mégsem így lenne, mérd meg 494 lábain milyen feszültség mérhető a panel 6-s lába (gnd)-hez képest.
(#) fityiszkukac válasza latyakosa hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
12-es lábon nem volt +12V. Rákötöttem, viszont Így nem tudom mérni, mert a FET egyből tűz forró.
A D-S lábak között egy trafó primer tekercse van.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2020
(#) fityiszkukac válasza fityiszkukac hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
A képen látható kialakításához hasonló az én inverterem is, csak az IC helyett egy ilyesmi de más lábkiosztású board és 4 MOSFET, 2 trafó volt. Most csak 1 FET van benne, mert kipurcantak a régi vezérlő meghibásodásakor. Ja, az IRF3205 helyett próbára IRF540 lett betéve.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2020
(#) latyakosa válasza fityiszkukac hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Mutass valami képet esetleg pontos rajzot arról amivel tesztelsz illetve mérni kellene. Pl ha primer tekercsre nem adsz tápot a fetnek sem szabadna melegednie.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Jún 10, 2020 /
 
Sziasztok!

Mellékelek egy képet, adott egy hangrendszer, aminek a kapcsolóüzemű tápja nem százas.
Rajz szerint 24 voltot kellene tudnia, viszont csak 18.2 voltot mérek rajta, merre induljak el vajon a keresésben?

tap.jpg
    
(#) ferci válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Szia!
Először ellenőrizd le, egyáltalán mennyire működik-e a beállítás/szabályzás - reagál-e a kis potira ( bal alsó sarok a tápon ).

Ja, ezt benéztem..
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2020
(#) Sanyesz5 válasza ferci hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Sajna nincs rajta kis poti, az egy csavar de majd ha időm engedi csinálok részletesebb képet
(#) tothbela válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Szia!
Terheléskor megmarad a 18,2V, vagy tovább esik? Gyakori hiba, hogy a kapcsolófet source ellenállása (pár vagy pár tized Ohm) megnyúlik, vagy a kimeneti puffer elveszti a kapacitását, vagy megnő az ESR-je. Ebben az esetben nem sima a kimenő feszültség, hanem erősen hullámzó. A hullámok csúcsát veszi figyelembe a szabályzó kör, és mivel a csúcs megvan 24V, ezt jónak találja. Viszont az átlag feszültség lehet kisebb, esetedben 18.2V. A pirossal bekarikázott kondit cseréld ki.

kondi.jpg
    
(#) Sanyesz5 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Szia, köszönöm a választ!

Egyelőre nem tudom, mert az erősítő panelja is vérzik, ott egy step-down converter ic halt be, nincs jelen a 3.3 volt ezért nem kapcsol be, bár magát a tápot lehúzom külön megpróbálom terhelni meglátjuk.
(#) Sanyesz5 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Teszt meg volt, esik a feszültség terhelésre más nem volt egy 24 voltos(55w) izzó, 1 voltot esik ha terhelem így.
(#) tothbela válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Ez az 1V nem sok, ezek szerint a szekunder oldali pufferkondi jónak mondható. A 3,3V az kicsikarható egy külső tápegységből szükség esetén a próbára. A táp alján van valami kis SMD vezérlő IC, annak adatlapján szerepel hogy miképpen szabályozza magát. Sajnos vissza kell rajzolni a lényegi részeket a javítás elkezdéséhez.
(#) Sanyesz5 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Holnap majd teszek fel arról is képet, de ha sokat szivat nem kínlódom kap egy 24 voltos másik tápot, semmi extra feszültség nem jön ki ebből amiért olyan speciális lenne.
(#) Andralin hozzászólása Júl 21, 2020 /
 
Sziasztok!

Szeretnék segítséget, tanácsot kérni egy kenyérsütő kapcsolóüzemű tápjának javításához.
Kicseréltem a vezérlő IC-t, amire gyanakodtam, de továbbra sem jó.

A vezérlő egy XBP-101 típusú IC, ami csak Kínából beszerezhető. Itt kaptam tippet egy fórumtárstól, hogy a THX203H megfelelő lesz helyette.

A linken elérhető az IC adatlapja, aminek a 13. oldalán példakapcsolás is van.

A kenyérsütőben úgy van belőve a táp, hogy +5 V kimenetet állít elő.
A NYÁK-on a 7-es és 8-as lábak (OC láb mindkettő) egy SMD ellenálláson keresztül csatlakozik a trafós részhez és ez az ellenállás a felismerhetetlenségig, szénné égett, a mérete így ismeretlen, de szerintem elég kis érték lehetett, talán csak védelmi szerepe volt.
Az elégett ellenállás trafó felől jövő lábán DC 33 V-ot mérek.
Próbaképp beforrasztottam egy 470 ohmos ellenállást az elégett helyére, ami bekapcsolás után azonnal elpukkant. Így arra gyanakodtam, hogy hibás az IC, rövidre zárja a 7/8 lábakat.

Ma megjött a csere IC és beforrasztottam. Most már óvatosabban egy 2,2k-s ellenállást tettem be az elégett helyére. Bekapcsolás után azonnal felforrósodott az ellenállás és pár másodperc után finoman füstölögni is kezdett. De mindenközben a DC 5 V rendben megjelenik a kimeneten üresjárásban!
Ha rádugom a tápra a vezérlőpanelt, akkor a kimenő feszültség leesik 2,3 V-ra és a vezérlő csak szenved, próbál bekapcsolni, de nem sikerül neki. Szóval a terhelést nem bírja.

Szerintetek mi okozhatja, hogy így túlterheli az IC a trafó kört, hogy elfüstöli az ellenállásokat IC csere után is? Milyen más alkatrész lehet a bűnös, mit ellenőrizzek?

A tényleges áramkör nem teljesen olyan, mint ez a példa, de nagyon hasonló.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2020

thx.jpg
    
(#) Peter65 válasza Andralin hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Szia!
Be rajzolnád az általad feltett példa kapcsolásban, hol van a szétégett ellenállás, amit 2K2-re cseréltél? A leírásodból nekem nem világos.
(#) Andralin válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Szia!
Berajzoltam, a pirossal bekarikázott az.
Az is lehet, hogy csak egy 0 ohmos volt, csak biztosíték szerepet töltött be, de annyira megégett, hogy nem látszott rajta semmi felirat.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2020

thx2.jpg
    
(#) granpa válasza Andralin hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
A mintakapcsolásban egyáltalán nincs ott ellenállás! Nem is lenne logikus. Az egy biztosító lehetett, ami trafóhiba esetén védi a vezérlőt.
(#) Andralin válasza granpa hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Igen, én is így sejtem, hogy egy 0 ohmos biztosító lehetett.
A kérdés az, hogy ha bekötöm a 7/8-as lábakat, akkor az IC miért terheli úgy le a trafóról jövő 33 V-ot, hogy azonnal elpukkan a biztosítónak használt ellenállás?
(#) granpa válasza Andralin hozzászólására (») Júl 21, 2020 / 1
 
Az IC nem terheli le, valahol zárlat van. Mikor az IC "vezérel", túl nagy áram indul meg. Én elsőre a trafóra gyanakodnék, aztán a többire.
(#) pipi válasza Andralin hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Méricskéléshez köss sorba a betápp 230V-al egy izzólámpát
(#) 13_Balu50 válasza Andralin hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Itt az IC belső felépítése is látható.
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2020
Következő: »»   92 / 117
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem