Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió javítás
 
Témaindító: Jancsika, idő: Jan 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   56 / 68
(#) CHZ válasza trancemaster hozzászólására (») Dec 5, 2020 /
 
Valamelyik csatoló, hidegítő kondi kapacitásvesztesége is okozhatja az erősítés csökkenését.
(#) Sebi válasza trancemaster hozzászólására (») Dec 5, 2020 /
 
Akkor a végfok rendben van, csak a tranzisztorok cseréje után nem lett beállítva.
A kék nyíl a végfok bemeneti pontjára mutat. Egy darab vezetékkel kösd át a másik csatorna azonos pontjára. Így a két végfoknak kb egyformán kell szólnia,
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2020
(#) morell hozzászólása Dec 11, 2020 /
 
Sziasztok!
Csöves rádió 5 pólusú DIN bemenetére szeretnék kapcsolni Buetooth vevő 3.5 Jack (fejhallgató) kimenetét. Kell ide valami illesztés még? Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2020
(#) Sebi válasza morell hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Nem feltétlenül. Minimum közelébe állítsd a BT hangerejét, csatlakoztasd, majd - a rádió hangerő középállásában - állítsd be a BT-n azt a hangerőt, amit a rádió is ad ilyenkor.
(#) electroman12 hozzászólása Jan 4, 2021 /
 
Sziasztok azt szeretném megkérdezni hogyha át akarom alakítani a nem rég szerzett néprádiómat hogy hangolható legyen milyen átepítést kell véghez vinnem hogy ez sikerülhessen??
(#) granpa válasza electroman12 hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Mire, mihez szeretnéd áthangolni? URH-ra? A témájában minden tudományt megtalálsz.
A bemenetre kell a megfelelő eszközt beiktatni, a többi része ugyanúgy működik.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Lehet hogy nem URH-ra szeretné áthangolni.
Idézet:
„Ahogy a „Rákosi Néprádiók” megjelentek, az amatőr rádiósok és a rádiójavító kisiparosok körében azonnal megindult azok átalakítása hangolható, illetve kétsávos vevővé. Erre az adott lehetőséget, hogy a készülék érzékenysége és szelektivitása sokkal jobb volt annál, hogy az csak a helyi adók vételére korlátozódjék. Megszámlálhatatlan típusú és műszaki megoldású átalakítás történt, többnyire a modulátortekercsek helyére szereltek forgókondenzátort, erre építettek skálát, vagy egyszerűbb hangolásjelző mechanizmust.”

Bővebben: Link
Én a kérdező helyében lehet hogy meghagynám eredeti állapotában, Kossuth-on kivül mostanság már nem sok mindent lehet fogni középhullámon.
Mondkuk egy fénykép jó lenne róla.
Valamit hogy működik-e egyáltalán?
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Idézet:
„a modulátortekercsek helyére szereltek forgókondenzátort”

Tipikus laikus újságírói mondat.
Nem a modulátor tekercsek helyére, hanem a modulátor (és oszcillátor) köri rezgőkörök állandó értékű (átkapcsolható) kondenzátorai helyére szereltek kettős forgókondit, behangolták, és kész. Az ügyesebbek készítettek skálát is hozzá.
(#) trancemaster válasza CHZ hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Szia!
Meg lett a hiba. A hangerő potinál van két darab 1 nF-os kondi, amik megadták magukat.
Pontosabban a jobb csatornáé teljesen, a bal csatornáé pedig részlegesen.
Ki lettek cserélve, így újra gyönyörűen szól!

Köszi mindenkinek a segítséget.
(#) CHZ válasza trancemaster hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Nem 1u a kondi, csak 1n?
(#) electroman12 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Még hiányzik az egyenírányító cső de már az is úton lesz a héten. A működéséről azt mondták mikor elrakták mert akié volt elment az élők közül így nem kellett nekik az egy 5 eve volt addig ment felkerült a padlásra és onnan került hozzám egy fél hete azóta kiszedtem a sasszét át takarítottam nem találtam semmi hibára adó okot de majd kiderül hogy működni fog-e?
Azért szeretném átalakítani mert egy detektorossal hallottam egy orosz adót, majdnem minden tiszta napom a radio romaniat hallom és ritkán a temesvári rádiót, meg a két magyart a kossuthot meg a nemzetiségit mert Szentes nagyon közel van hozzánk. Antenna gyanánt 6méter magasan egy módosított dipól tv antenna van felszerelve.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) Gafly válasza electroman12 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szentes szerintem nem sugároz középhullámon.
(#) electroman12 hozzászólása Jan 5, 2021 /
 
Én úgy tudom hogy a nemzetiségi adásokat ók adják.
(#) electroman12 hozzászólása Jan 5, 2021 /
 
En ezt találtam bartók helyett nemzetiségi van.
(#) VJ72 válasza electroman12 hozzászólására (») Jan 5, 2021 / 1
 
Szentes nem sugároz középhullámon, soha nem is sugárzott.

1 Győr 1350 V Nemzetiségi Rádió
2 Lakihegy 873 V Nemzetiségi Rádió
3 Marcali 1188 V Nemzetiségi Rádió
4 Miskolc 1116 V Dankó Rádió
5 Mosonmagyaróvár 1116 V Dankó Rádió
6 Nyíregyháza 1251 V Dankó Rádió
7 Pécs 873 V Nemzetiségi Rádió
8 Solt 540 V Kossuth Rádió
9 Szolnok 1188 V Nemzetiségi Rádió
10 Szombathely 1251 V Dankó Rádió
(#) pucuka válasza VJ72 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
A számok (frekvencia) után igazán odaírhattad volna, ha valakinek nem lenne világos, hogy kHz. Mert a felsorolt műsorok többségét sugározzák a 100 MHz sávban is, ezek közül néhányat Szentesen is.
(#) VJ72 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Az NMHH sem írta oda, sőt ott Mhz szerepel, onnan vannak az adatok.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) pucuka válasza VJ72 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Valóban nem írta ki, de a táblázat fejlécében ott van, ugyan sajnálatos módon MHz, viszont ha így, akkor illő lett volna tizedespontokat is kitenni. Ettől még lehetne helyesen is írni.
A frekvenciákat a nemzetközi rádiószabályzat (RR), de a hazai szabályozás szerint is 27 MHz -ig kHz - ben, felette 10 GHz -ig MHz -ben, felette GHz-ben szokás megadni.
(#) electroman12 válasza VJ72 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Rendben köszönöm eddig ezeket nem tudtam !
(#) trancemaster válasza CHZ hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Elnéztem. 1,5u-os, ami a képen jelölve van...

Kondi.JPG
    
(#) CHZ válasza trancemaster hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Sejtettem, 1n nem okozhatta volna.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Jan 13, 2021 /
 
Adott egy régi "viharlámpából" bontott AM-FM rádió modul. 2×AA ceruzaelemről próbálom üzemeltetni (elemek feltöltve). Egy tipikus kínai stílusú rádió-panel alkotja, melynek hátoldalán egy lapos IC is található. (Tudok fotót csatolni, ha szükséges.)
Működik, de ha szobahangerőre tekerem fel, akkor igen csak "nyekereg", mintha nem bírná kihajtani a normál hangerőt, ugyanis halkan még egészen normális, viszont feljebb hangosítva kezd romlani.
Vajon a két ceruzaelem 3V feszültsége kevés a rádiónak és emiatt "torzít" be a hang, vagy valami alkatrész meghibásodhatott a panelen?
(#) Sebi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 14, 2021 /
 
Tehát nem tudni, mekkora volt az eredeti helyén a tápfeszültség?
A "lapos" IC típusa alapján keress adatlapot, abból megtudod mekkora az üzemi tápfeszültség.
A "nyekergés" - purcogás - arra utalhat, hogy kevés a 3V neki, de lehet egy belső csatolásmentesítő elkó hibája is.
(#) djuice hozzászólása Jan 20, 2021 /
 
Helló!

Van egy régi napi használatú "rádiónk" a konyhában. Tip: Panasonic RX-1650LS
Át lett hangoltatva jópár éve az FM sáv kiszélesítéséhez. Szépen szól azóta is, de sajnos a hangolója rettenetesen recseg már, alig lehet befogni főként a Kossuth adót rajta. Állítólag a forgókondenzátor nagyon ki lehet kopva benne. Én nem értek ehhez.
2 dolog merült fel bennem:
- érdemes e ilyen alkatrészt valahol keresni bele és vajon hol?
- értelmes dolog lehetne-e egy digitális tuner áramkört beépíteni, felhasználva a szép hangképű erősítő+ hangszóró részét még?
Eléggé hozzánk kopott ugyanis a cucc évtizedek alatt.
(#) Gafly válasza djuice hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
Kossuth adót középhullámon hallgatjátok?
Vagy ha nem, akkor napi rendszerességgel tekergetitek/keresitek az állomásokat URH-n?
Mindenképpen javitható...
(#) djuice válasza Gafly hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
FM-en. Ritkán eltekerik itthon más adókra is amit sokkal könnyebben fog be a készülék pl. Dankó stb. Utána visszahozni tisztán a Kossuthot marha nehéz, sőt felhős időben vagy néha ha eléáll vki, akkor elmegy de csak a Kossuth állomása! Ilyenkor ha tekergetem van hogy az egész skálán 1 adó jön be vagy csak zaj. Nem is értem!
(#) pucuka válasza djuice hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
Idézet:
„felhős időben vagy néha ha eléáll vki, akkor elmegy de csak a Kossuth állomása! Ilyenkor ha tekergetem van hogy az egész skálán 1 adó jön be vagy csak zaj.”

Úgy tűnik, elég gyenge a vétel a lakhelyeden, és ráadásul reflexiós is.
Többet tudnánk segíteni, ha elárulnád, hogy Magyarország melyik részén laksz, esetleg a földrajzi, és a rádió (antenna) elhelyezési környezetről sem ártana tudni valamicskét.
(#) djuice válasza pucuka hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
Miskolc mellett, Kistokaj, fő utca...
Tokajra majdnem rá is látni! (40km légv.)
Sík terep gyakorlatilag.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2021
(#) Gafly válasza djuice hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Akkor ez talán segit.
Ámbár lehet probléma magával a készülékkel is, mondjuk eltört a botantenna vezetéke.
De ez sem jó jel:
Idézet:
„de sajnos a hangolója rettenetesen recseg már”

Rajzot sajnos viszonylag kevés ráforditással nem sikerült találnom, több időm meg nem volt rá.
De mindenképpen javitható a helyzet is, és a készülék is.
(#) Sebi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2021 / 1
 
Pedig van...

RX1650.PNG
    
Következő: »»   56 / 68
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem