Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kivezérlésjelző, de nem LED-ekkel
 
Témaindító: seedz, idő: Nov 15, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   23 / 24
(#) proli007 válasza Janszi hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Az más.. A működése ott van leírva, amit Gafly belinkelt. Sajnos két egyforma tranyó kellene hozzá, azonos szubsztráton, hogy azonos hőfokon legyen.
- Ha van két azonos felépítésű (karakterisztikájú) tranzisztorunk, akkor azonos bázis emitter feszültségre azonos bázisáram fog folyni.
- Ha az áramerősítésük és hőfokuk) is egyforma akkor a kollektoráramuk is egyforma lesz. IC=IB*béta
- Tekintve hogy a jobboldali tranyó kollektoráramát egy ellenállás állítja be a tápfeszből (így az állandó), a bázis kollektorba való visszacsatolásával, épp a kollektoráramhoz szükséges bázisfeszültség fog beállni.
- Így a baloldali bázisárama is azonos lesz. Ami azt jelenti, hogy a két kollektor árama egyenlő lesz. A kollektoráram viszont kevésbé függ a kollektor feszültségtől. Így a baloldali tranyó állandó árammal fogja kisütni a kondit, bármekkora is annak feszültsége. (Persze adott határon belül és némileg azért változik. De ez a változás megnézhető egy tranyó kimeneti karakterisztikájában.)
- Ha egy kondit egy ellenállással sütünk ki, akkor annak feszültsége kb. az 1/x függvény szerint csökken. Tehát időről-időre egyre lassabban. Viszont ha állandó árammal, akkor lineáris a csökkenés. Ezért a kijelzés mutatása sokkal dinamikusabb. Innen a kapcsolás beceneve is.
(#) Janszi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Értem,tehát a kijelzés pontossága miatt kell valójában az áramvezérelt tranzisztor - a kondenzátor időben lineárishoz közeli kisütéséhez.
Köszönöm .
(#) proli007 válasza Janszi hozzászólására (») Ápr 1, 2020 /
 
Nem a pontosság miatt kell, hanem azért, hogy ne kelljen sokat várni, míg a kijelző visszatér a nullára.
(#) Peter65 válasza Janszi hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Smd tokozásban van olcsón elérhető dual tranzisztor, csak elég aprócska. Itt is tudsz venni. Én is építettem már ilyenekből áramtükröt, elég jól együtt futnak a tranyók.
(#) nandika76 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 2, 2020 /
 
Ez tetszik, erre nem is gondoltam!
(#) jov2000 hozzászólása Szept 28, 2020 /
 
Sziasztok
Elkészítettem proli007 cikkében szereplő, Analóg kivezérlés mérő kapcsolást.
Link: https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/analog_kivezerlesmero.html
A kapcsolás, és a hozzá írt cikk is nagyon jó. Az eredeti kapcsolástól csak annyiban tértem el, hogy LM324-es IC hiánya miatt, a kapcsolást két külön álló részre bontottam, IC-nek LM358-at használtam, és a nyákot ehhez igazítottam, Lásd melléklet. A kész elektronikát, erősítő hangszóró kimenetére kötve, probléma nélkül azonnal működött, csak a műszerek együtt futását kellett beállítani.
Az áramkör tökéletesen működik, a műszerek mutatói lendületesen követik a zene ütemét.

A kapcsolásért, és a lényegre kitérő cikkért, Köszönet proli007-nek.

Üdvözlettel
jov2000

Kép.docx
    
(#) nandika76 hozzászólása Jan 2, 2021 /
 
Sziasztok!
Először is B.U.É.K. mindenkinek.
Megépítettem Bővebben: Link ezt a kapcsolást. A problémám az volna, hogy 6-7 mv van a kimenetén folyamatosan ami ugye egy minimális kitérést eredményez a műszeremen alapból. Mi okozhatja ezt a jelenséget? Vezérlésre szépen el kezd működni csak a szünetekben nem esik le nullára a mutató.
Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) proli007 válasza nandika76 hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Hello! Ez természetes, mert az Ic offset hibafeszültsége ebbe a nagyságrendbe esik. De gyanítom elkerülte a figyelmedet, hogy a műszer végkitérési feszültsége 10V maximális értékű. Tehát ha a műszer előtt akkora előtét ellenállást alkalmazol, hogy 5..6V lesz a végkitérése, akkor ez a 6..7mV csak egy ezrelék hibát jelent, amit már nem fog érzékelhető kitérést adni.
(#) nandika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Köszönöm, közben láttam én is amit írtál csak gyorsabban reagáltál mint ahogy én írtam volna a felfedezésemről.
Köszönöm!
(#) kiszebra hozzászólása Jan 9, 2021 /
 
Sziasztok!

Van valakinek rajza a HA12019-hez? A Videoton kivezérlésjelző modulját szeretném beüzemelni, és nem értem, mit jelöl a rajzon a 18/12V-os tápfesz, nem szeretném kinyírni.
(#) CIROKL válasza kiszebra hozzászólására (») Jan 9, 2021 / 1
 
12 volt jó neki ,de voltak olyan modulok ahol a cső fütésének kellett külön tápot adni ,ha jól emlékszem 2,8volt
(#) pinyó39 válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 9, 2021 / 1
 
Ha jól emlékszem 75 mA es fűtőáram volt beállítva aVidi/Akai cuccok csövein, de rég volt....
(#) kiszebra hozzászólása Jan 9, 2021 /
 
Köszi a válaszokat! Az IC-nek csinálok stabil 12V-ot, a csövet pedig fűtöm 75mA-rel.
(#) nandika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Szia!
Azt szeretném kérdezni, hogy milyen R5-R6 és Vr1-Vr2 kombináció lehetsége még? Van Itthon 5K-200K-250K trimmerem. A kimenetre tettem soros 10K SMD ellenállást. Valahogy nagyon nem akar jól működni. A műszer alapból még így is kitér és a szabályozás sem valami határozott módon működik.
Előre is köszönöm!Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2021

Vu.JPG
    
(#) proli007 válasza nandika76 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Hello!
- Az áramkör erősítését határozza meg a visszacsatoló tag. Au=(VR1+R5)/R1
- Ha a VR1 középállásban van, akkor Au=(2.5k+10k)/47k=0.26
- Ha 5V a végérték célértéke, akkor a bementi feszültség 5V/0,26=18.8V
- Mivel ez a bementi feszültség csúcsértékét jelenti, az effektív értéke ennek 18.8*0.7=13.16Veff
- Tehát ez szerint lehet megválasztani az erősítést, így az R5-R6 és VR1-VR2 értékét.

Tekintve hogy a bementen egyenfeszültség leválasztás nincs, nem lehet a váltakozó feszültség mellet egyenfeszültség az erősítő kimentén.

Ha 10kohm-ot tettél a kimenetre, akkor 5V kimenti feszültség esetén a műszer alapérzékenységének 5V/10k=500uA-os műszert jelent.

Azt nem tudom értelmezni, hogy "a szabályozás nem valami határozott." Ha az OPA kimentén néhány mV offset hiba van, és a műszer erre is kitér, az nem jelenthet mást, mint hogy a műszer érzékenyebb, így nem 5V-ra tér ki a végértékre..
A visszacsatoló hálózatban az impedanciát (VR1+R5) nem célszerű túlságosan felvinni, mert azzal a bementi offset hiba is nőni fog. És ha megváltoztatod az erősítést is újra kell számolni.

Nem tudom, hova tetted a 10k ellenállást, remélhetőleg a kimenetről a műszerfelé sorba és nem az IC kimenete és a kimenet közé..
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2021
(#) nandika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Tehát ha jól értem!
Az általad javasolt 470+330/47=17
Akkor 5V/17=0,20V azaz 5V/0,20=0,14Veff azaz 140mV lessz a kimenetén?
(#) nandika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Így raktam be a 10K ellenállásokatBővebben: Link
(#) nandika76 hozzászólása Jan 15, 2021 /
 
A pirossal bekarikázott rész lett átvágva és oda raktam a 10K SMD-t
(#) proli007 válasza nandika76 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Én nem emlékszem hogy ezeket javasoltam volna, de ha VR1 470k és az R5 330k, akkor a VR1 maximális állásában, Valóban 17-szeres az erősítés. (zárójeleket illik kirakni) Így 5V kimeneti jelhez valóban 140mV tartozik, csak épp nem a kimenten, hanem a bementen. (Ha ez a helyzet és a cél.)

Viszont a 10k így nagyon nem jó helyen van. mert a visszacsatolás így nem az OPA kimentéről jön, hanem a műszer felől. Tehát mondhatni semmi nem változik, csak az OPA kimenti ellenállása nő így meg. Tehát a műszeren így ugyan úgy beállítja az offset feszültséget a visszacsatolás, mint ellenállás nélkül. Csak így nem lenne képes az OPA maximum 1mA áram kiadására.
Maradhat ott a 10k, csak a trimmer lábát ekkor a kimentről át kell helyezni közvetlen az OPA kimentére és várhatóan béke lesz. Vagy is a trimmer és a kiment közötti sávot is el kell vágni és a trimmer (összekötött) lábát átkötni az OPA kimentére.
(#) nandika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2021 /
 
Igaz, igaz ,igaz a 10K pozíció!!!
Ez az a kapcsolás ahol ezt fedeztem fel.Bővebben: Link
(#) lóri hozzászólása Szept 3, 2022 /
 
Sziasztok!
Vettem az @bayon/p_alin, ilyen szép kalimpátort. 73x32mm-es.
De átrajzoltam, szerintem így sokkal szürkébb.
Amúgy sárgább lesz, olyan mint a második képen, csak nincs színes nyomdázóm.
Csak azért mutattam, mert hátha kedvet kaptok.
(#) proli007 válasza lóri hozzászólására (») Szept 3, 2022 /
 
Hello! Viszont sárga papír az létezik..
(#) Gafly válasza lóri hozzászólására (») Szept 3, 2022 /
 
Gyárinál szerintem sokkal szebb, én még a 3...5 és a 7...5 közül is kiszedném a felesleget (kevesebb jobb).
(#) lóri válasza proli007 hozzászólására (») Szept 3, 2022 /
 
Köszönöm, de majd grafikai studióban nyomtatom ki, csak érdekelt, hogy milyen lesz kinézetre.
(#) lóri válasza Gafly hozzászólására (») Szept 3, 2022 / 1
 
Jó gondolat, köszönöm, nem lesz olyan zsúfolt, legalább. A sör meglepően finom volt, köszönöm.
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Szept 3, 2022 /
 
Ilyen lett.
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Szept 3, 2022 / 1
 
Megcsináltam Akai stílusban is.
Adom a rajzot is, ha valaki nem akar szenvedni.
Ti biztos jobban megcsinálnátok, de ezt most én csináltam.
Alapnak jó lehet.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2022
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Szept 4, 2022 / 1
 
Ha valaki ezt a kínai műszert veszi, akkor annak jó lehet a melléklet.

12_vu_pdf.pdf
    
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Szept 7, 2022 / 1
 
Ez lett a pédéef-ből.
(#) Karesz 50 válasza lóri hozzászólására (») Szept 7, 2022 / 4
 
Szép. A fekete nem játszik szerintem, mert látszik a mutató. Meg nekem kicsit zavaró, hogy csálén állnak a vonalak. Az jut eszembe róla, hogy "... a kör közepén állok..." nemtom miért, bocs.
Következő: »»   23 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem