Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   155 / 228
(#) kendre256 válasza Lac364 hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Hányas számú oldalon van az a táblázat (nem találom, amit kérdeztél... )?
Mekkora akku lesz rajta?
(#) antikzsolt válasza uniman hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
14 oldalon találtam meg a leírást hogy mit jelent.
(#) antikzsolt válasza Lac364 hozzászólására (») Feb 26, 2021 / 1
 
SBU
A napenergia biztosítja a terhelések áramellátását
első prioritás.
Ha az akkumulátor feszültsége nagyobb volt, mint a
beállítási pont a 21. programban 5 percig, a
Az inverter akkumulátor üzemmódba kapcsol, szolár és
az akkumulátor energiát szolgáltat a terheléshez a
Ugyanakkor.
Amikor az akkumulátor feszültsége a beállított értékre csökken
pont a 20. programban, az inverter erre fog fordulni
bypass mód, a segédprogram energiát biztosít a
csak a terhelés, és a napenergia feltölti a
akkumulátort.

50L
A napenergia biztosítja a terhelések áramellátását
első prioritás.
Ha az akkumulátor feszültsége nagyobb volt, mint a
beállítási pont a 21. programban 5 percig,
és a napenergia 5-re állt rendelkezésre
percek alatt az inverter akkumulátorra vált
üzemmódban a napelem és az akkumulátor biztosítja az áramellátást
a terhelést egyszerre.
Amikor az akkumulátor feszültsége a beállított értékre csökken
pont a 20. programban, az inverter erre fog fordulni
bypass mód, a segédprogram energiát biztosít a
csak a terhelés, és a napenergia feltölti a
15
akkumulátort.
(#) Lac364 válasza uniman hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Bocsánat a letölthető doksiban a 14 oldalon található. Nekem másként jelenítette meg a pdf oldalt vagy nem pont ugyan ínét töltöttem le az használati utasítást. A leírásban 20 és 21 pontra hivatkozik ami 21 pont = 27 volt a 20 pont 23 voltot képez.
(#) kendre256 válasza Lac364 hozzászólására (») Feb 26, 2021 / 1
 
Én úgy értem a leírásból (nem nagyon tudok angolul), hogy mindkét esetben a napenergiából próbálja táplálni a fogyasztókat, de

-Az SbU esetén akkor, ha az akku feszültsége már 5 perce meghaladta a 21-es pontban beállított értéket, akkor vált akkuról tápláló üzemmódba.
-Az SOL esetén akkor, ha az akku feszültsége már 5 perce meghaladta a 21-es pontban beállított értéket, és már 5 perce a nap is süt, akkor vált akkuról tápláló üzemmódba.

A második esetben kevesebbet kapcsolgat át, mert nem fordul az elő, hogy az akku feszültség már 5 perce megfelelő, átkapcsol, miközben megszűnt a napsütés, és emiatt gyorsabban vissza is kapcsol (mert nincs utántöltése az akkunak).
(#) Lac364 válasza antikzsolt hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Lefordítani én is letudtam , csak a különbséget nem értem a két beállitható lehetőség közt.
bypass mód az az hogy a hálózat szolgáltat feszültséget a terheléseknek. Magyarán a hálózat ellátja fogyasztókat feszültséggel.
(#) Lac364 válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Köszi ha így van is értelmezhetőbb számomra . Én akárhogy skubiztam a goole fordítást
nem jutottam egyről a kettőre. Remélem más is így értelmezi.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2021
(#) hakos72 válasza Lac364 hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Szia!
Megkérdezhetem, eddig hogy vált be az inverter, mik a tapasztalataid? Én is gondolkodok egy ilyenben. Egy sorban hány panelt kötöttél rá? Csak azért kérdezem, mert két féle manual van a neten ehhez a típushoz, az egyikben a Szolár DC feszültség 30 - 130 V (3 panel sorban), a másikban 30 - 80V (2 panel sorban). Melyik a valós? Úgy néztem, hogy ez 1:1-ben Must Solar termék PNI-nek cimkézve. A Must-nál a 60A-es 30-130V, és az 50A-es 30-80V. Lehet persze, hogy teljesen rosszul gondolom...
Kösz
(#) Lac364 válasza hakos72 hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Szia. Eddig teljesen jól működik. A beállítás kicsit problémás volt de inkább időigényes a fordítás véget . Nekem jelenleg 3x2 be van kötve mert a régi mppt töltőnek így volt megfelelő de tervezem átkötöm a panelokat rövidesen. Valójában én úgy állítottam be a feszültség küszöb értékeket hogy a napsütést használja ki , akkumulátorról minimálisan üzemel csak. Jelenleg ha a feszültség 12 volt alá esik átkapcsol a hálózatra. 24V üzemel tehát így a két aksi feszültség szintje nem mehet 24 volt alá. Mit mondjak még róla, bekötöttem beállítottam azóta teszi a dolgát. 6 napelem tábla van fölszerelve napkövetősen. 280w/ tábla mono kristályos. Eddig ha jól emléxem 1750w max lejövő teljesítményt láttam. Januárban reggel 7-8 között tiszta égbolt közben 740w tud ami délben kb 1400w ig fölment ha igényelte az akkumulátor és a rendszer.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2021
(#) Lac364 válasza hakos72 hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
A használati útmutató szerint a 60A MPPT 30v-80v max 100volt dc míg a 80a MPPT 30v-130v max 145volt dc a napelem felőli oldalon, még jó hogy nem kötöttem át. Ha jól értelmezem. Használati utmutató

e.PNG
    
(#) attika hozzászólása Márc 27, 2021 /
 
Sziasztok.
Olyat lehet csinálni, hogy van két napelem, egyenként 310W, mind a két panelhez van külön 1-1 30A töltésvezérlő.
Két darab 100Ah akkumulátor párhuzamba kötve.
A 2db vezérlőnek az akkumulátor kimenetét közösíthetem az akkumulátorokon?
Úgy ahogy ITT a képen is látható, csak nekem az akkumulátorok párhuzamosan vannak.
(#) Atis57 válasza attika hozzászólására (») Márc 29, 2021 / 1
 
Szia!

Igen , ha a napelemek ugyanigy egyedileg csatlakoznak.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 29, 2021 /
 
Köszi.
Igen, a napelemek is külön-külön mennek rá a vezérlőre, csak annyi a különbség, hogy nem 24Voltos a rendszer, hanem 2db akkumulátor van párhuzamba kötve.
A két vezérlő kimenete meg lent az akkumulátornál lenne csak közösítve.
(#) attika válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 30, 2021 /
 
Szia.
Lenne még egy kérdésem.
Ha szeretnék egy biztosítékot tenni a napelem és az MPPT vezérlő közé, akkor a napelem áramával kell számolnom, vagy avval, hogy 12 voltos a rendszerem és, hogy 12 volton mennyit képes leadni?
Ilyen 2PDC1000V biztosítékra gondoltam.
A napelem adatai: PMAX 310W
ISC 9.96A
Voc 40,3V
Immp 9.4A
Vmmp 33V
Ha a napelem adatait kell nézni akkor elég lenne a 10A-os biztosíték, viszont ha 12 volttal számolom, 310W/12V=25,83A, akkor a 25A-os kellene.
(#) GPeti1977 válasza attika hozzászólására (») Márc 30, 2021 /
 
Oda nem kell biztosíték
(#) attika válasza GPeti1977 hozzászólására (») Márc 30, 2021 /
 
Az esetleges leválasztás miatt gondoltam, hogy teszek, ha le kell választani a vezérlőről a napelemet, így nem kell feszültség alatt csavarozgatni a sorkapocsba a kábelt.

Ha még is tennék akkor szerinted minek az áramával kell ezt számolni?
Elég a 10A-os?
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2021
(#) pipi válasza attika hozzászólására (») Márc 30, 2021 / 1
 
Azt nem tudom kell-e oda, de ártani talán nem árt. Nyilván a rajta átfolyó áramra kell méretezni, ha a napelem után van, akkor a napelem (zárlati) áramára, ha a 12V után van akkor az ott kivehető áramra...
(#) attika válasza pipi hozzászólására (») Márc 30, 2021 /
 
Köszönöm a gyors választ.
(#) GPeti1977 válasza attika hozzászólására (») Márc 30, 2021 / 1
 
Ha leválasztani akarod napsütésben akkor DC kontaktor kell, a napelem olyan ívet tud húzni mint a hegesztő.
(#) hakos72 válasza Lac364 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Köszönöm! Azt még megkérdezhetem, hogy milyen és mekkora akkukat használsz? Kösz
(#) hakos72 válasza Lac364 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Köszönöm! Mit értesz a napkövetős panel-fölszerelésen? Kösz
(#) Lac364 válasza hakos72 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
4x56ah +2x180ah+2x200ah. Sajnos ólomsavas aksik. A hat tábla kb 8 méter magasan egyben forog a nap után.
(#) hakos72 válasza Lac364 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Kösz! De megnéznék egy fotót erről a forgató rendszerről, de nem akarlak fárasztani... Kösz
(#) kendre256 válasza hakos72 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
A szakirodalom azt írja, hogy nem érdemes forgatni:
5. ábra, és felette a magyarázat.
(#) Atis57 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Szia!

Ez azért elég sok mindentől füg-het!

Abban az esetben mit tanácsolnál ;
A 2x250W fix napelem elhelyezése miatt,lead néha Pc 170-230W-X 2...4 órával
mig az ugyanott lévő 100W-s forgatós meg 40-80W x8--10 órával.

Tehát én a forgatást kedvelem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2021
(#) Atis57 válasza hakos72 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
(#) hakos72 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Kösz!
Szerintem akkor érdemes forgatni, ha nem túl nagy a rendszer, és az ember magának meg tudja csinálni, ügyes barkácsoló, tud hegeszteni, ért az elektrónikához stb...
Ha nagyobb a rendszer és/vagy mindent meg kell csináltatni/venni, valószínűleg a cikknek van igaza, és tényleg soha nem térül meg...
De ettől függetlenül érdekes téma, bár a kert-látvány szempontjából komoly váló-ok lehet
(#) hakos72 válasza Atis57 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Ez azért attól is függ, hogy az ember felesége milyen kertet tervez... Komoly konfliktus forrás lehet, ezt is érdemes mérlegelni...
(#) kendre256 válasza hakos72 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Én mindent meg tudok magamnak csinálni, 12 éve van saját építésű napkollektoros rendszerem. A vezérlése (feleslegesen) PLC-s, GSM modullal lekérdezhető, szünetmentesített keringetésű, napelemes szigetrendszerrel. Szóval, ha soha meg nem térülő plusz kiadásokról van szó (amik valamiért érdekelnek) kapható vagyok rá. Forgatós napelemet tudnék csinálni (1-2 táblával nem is volna nehéz), de túl sok munka, sok hibalehetősége lenne, és nem sok haszonnal. Ha megnézed a diagramot, abból az látszik, hogy ha a napelemet vízszintesre (!!!) állítod (ami igazán értelmetlen megoldás...) még akkor is az éves termelés 80%-a begyűjthető. 1-2 tábla esetén érdemesebb plusz egy táblát hozzárakni, az kevesebb befektetéssel adja ugyanazt a hozamot. Ha meg 5-10 táblát kellene forgatósra (netán napkövetősre, hogy még billenjen is) megcsinálni (szélálló, befagyásmentes kivitelben természetesen), hát abba nem kezdenék bele...
(#) elgotti hozzászólása Ápr 5, 2021 /
 
Tisztelt Admin/Moderátor, amennyiben lehetséges kérem ezt a témát külön hagyni szíveskedjék.

Sziasztok.
Gondolom mint ti is tudjátok, létezik egy olyasféle napelemes rendszer, amit ha az ember a konnektorba dug akkor rátáplál, rásegít a hálózatra.
Viszont külön ennek modulját(inverter) mint eladó termék, nem találtam meg.
(Bár gondolom ha külön is megvásárolható lenne, szaftos ára van.)

Adott egy 1200W-os inverterem ami 12VDC-ről csinál 230VAC-t.
(Mellé adott egy 12V, 720W napelem rendszerem töltésvezérlővel, akkuval.)

A meglévő invertert szeretném átalakítani úgy, hogy ha a villás részét a hálózatba dugom, akkor a hálózati terhelésre segítene rá.
Érthetőbben:
Nem vissza táplálni szeretnék(ad/vesz), hanem spórolni azzal hogy segítek a hálózatba táplálni.

Erre szeretnék elképzelést, ötleteket kérni.
Tudom léteznek erre már kész termékek, amiket Magyarországon csak 3-4x annyival drágábban lehet megvenni, mint bárhol máshol, és ez kisebb rendszereknél nem költséghatékony.

A lényeg az hogy egy meglévő inverterből, ezt hogyan lehetne megoldani minél egyszerűbben, és
természetesen úgy hogy a pénztárcánk is elbírja.

Segítségeteket előre is megköszönöm, remélem sokan hasznát veszitek majd, ha találunk erre megfelelő megoldást.
Következő: »»   155 / 228
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem