Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1175 / 1203
(#) kissi válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Szia!

Igen, ezért használj külső lábról beadott referenciafeszültséget ( ha van szabad, alkalmas lábad!)!
(#) Laja1 válasza kissi hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Van szabad labam, csak sajnos másik elemem nincs.
(#) kissi válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Nem kell másik elem, hanem abból az elemből kell kisebb, stabil feszültséget előállítani (pl.zener diódával) referenciafeszültségnek és így ahhoz már lehet "tutin" komparálni!
Akármelyik láb nem jó, a komparátor egyik lábának kell kivezetve lennie rajta !
(#) Laja1 válasza kissi hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Köszönöm. Igen, tudom, hogy melyik láb jó. A zener dioda olyan elem, ami fix feszültség nél nyit?
(#) kissi válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Igen, záróirányban kell használni előtétellenállással. A rendelkezésre álló feszültségednél kisebb feszültségűt válassz, mert különben nem tud stabilizálni ! A mérendő feszültségedet az így kapott feszültséghez kell igazítanod (pl. potméter) és akkor fog a komparátor megfelelően működni !
(#) Laja1 válasza kissi hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Kimértem, hogy a PIC még 2V-nál is működik. Tehát, ha választók egy 2V-os zener diodát, akkor az mindig 2V-ot enged át? És amikor már az elem is csak 2V-os, akkor a komparator átvált?
(#) kissi válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Nem !

Hány voltos telepről működik ?!
(#) Laja1 válasza kissi hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
3X1,5 V
(#) kissi válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Az 4,5V.
Vegyél egy 2V7-os zenert (záróirány!), köss vele sorba egy 150 ohmos ellenállást és ezt kapcsold a 4,5V-ra. Így a zeneren kb. 2,7V stabil feszültséged lesz, az elem hiába merül (persze nem 2 V-ra !)! Ez megy a komparátor egyik lábára.
Az elemre meg tegyél egy potmétert, aminek a csúszkája megy a komparátor másik lábára és úgy állítod be, hogy a neked megfelelő szintnél billenjen a komparátor.

Ez az összeállítás persze fogyaszt, ha soknak tartod, akkor kisebb áramú zenert vagy stabilizáló áramkört kell keresned, én ezt most kb. 5-10 mA-s fogyasztásnak számoltam gyorsba...

Remélem érthető volt a leírás ?!
(#) Elektro.on válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 10, 2022 / 1
 
Szia!
Én ezt, vagy ehhez hasonlót használnék a referencia feszültség elő állítására. Ez 10uA árammal is elmegy, es kevésbé meríti az elemeket.
Bővebben: Link
(#) Laja1 válasza kissi hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Köszönöm. Azt értem hogy a komparátor egyik lábán 2,7 fix Volt lesz. De a másik lábára miért nem köthetem potmeter nélkül az elemet? Ha az elem 2,7 V-ra csökkent, akkor a komparátor vált. Vagy még mindig nem értek valamit?
(#) kissi válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 10, 2022 /
 
Úgy az lenne a baj, hogy mire az elem 2,7 V-os lesz, addigra már nem lesz stabil 2,7V-od sem, amihez hasonlíthatnád... Ezért írtam, hogy kisebb fesz kell stabilként, mint amekkorát min. megengedsz!
Ha az Elektro.on kolléga által írt eszköz elmegy 10 uA-el, akkor az jobb választás, mert ott kisebb a feszültség, így az elemet tovább engedheted merülni ( ha egyébként működik azon a feszültségen az áramköröd!) és az már tényleg kis áramfelvétel, nem fog tőle az elem hamar lemerülni !
(#) Josi777 válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 11, 2022 / 2
 
Egy ilyen lassú folyamatnál, mint egy elem vagy aksi merülése, nincs értelme állandóan figyelni a feszültségét. Az áramkör fogyasztásától függően óránként vagy akár naponként is elégséges lehet. Ez azért jó, mert a referencia forrás csak a méréskor terheli az áramforrást, így nem meríti feleslegesen.
(#) ktamas66 válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 11, 2022 / 1
 
Szerintem nem is kell ehhez referencia ic. Mérhetsz egy soros diódán (vagy kettőn), és azt hasonlítod egy ellenállás osztóhoz. Az egészet kapcsolhatod egy kimenettel, hogy ne fogyassza az elemet.
(#) Laja1 válasza kissi hozzászólására (») Márc 11, 2022 /
 
Lemodelleztem és az adódik 2,4 V-os zenerrel, hogy pl. 3,5 V-nál is csökken a feszültsége (1,43 V). Csak 4,5 V-nál nagyjából 2,4 V. Ld. melléklet.
(#) bitmixer válasza Elektro.on hozzászólására (») Márc 11, 2022 /
 
Szerintem is így a legcélszerűbb megoldani, de egy olcsóbb típussal, pl. LM285.
(#) Laja1 válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 11, 2022 /
 
Köszönöm a segítséget, sikerült összehozni. És csak időnként teszteli az elemet. Végül zener diódát használtam (ez volt itthon).
(#) nedudgi válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 11, 2022 /
 
Vannak céláramkörök, mint a MAX809 (LM809) melyek nem igényelnek állandó figyelést, mérést. Egy digitális lábon akár megszakítást is tudnak létrehozni, a fogyasztásuk pedig pár mikroamper, vagy még kevesebb. Hátrány, hogy az áramkör megépítésekor, az alkatrész megfelelő kiválasztásával kell eldönteni a megszólalási küszöböt.
(#) Josi777 válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Úgy lenne az igazi, hogy a zener csak a méréskor kapna áramot, hogy feleslegesen ne fogyassza a tápot.
(#) Laja1 válasza Josi777 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Egy gondom van még vele: 2,4 V-nál még működik az áramkör, ez alatt kellene jelezni, hogy fogyóban az elem. De 2,4 V-nál a jelzésre szolgáló LED már nem világít (de minden más rendben működik). Ez a LED egy 5 mm-es piros LED, 2 V; 20 mA 150 ohm sorba kötött ellenállással. Hogyan válasszam meg a LED-t, hogy 2,4 V-os tápnál is világítson és 4,7 V-nál is?

Köszönöm!
(#) Josi777 válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Van egy rossz hírem. Ellenállással nem lehet ekkora tartományt átfogni. Vegyünk egy nagy fényerejű LED-et és tételezzük fel, hogy már 1 mA-nál világit. Ha a nyitófeszültsége 2V, akkor az ellenálláson 0,4 V esik, így az értéke 40 ohm-ra jön ki. Amennyiben 4,7 V-ra kapcsolod, akkor az ellenálláson a 4,7 V - 2 V= 2,7 V feszültség esik, így 67,5 mA áram fog folyni (amennyiben közvetlenül az áramforrásra kötöd, a port kimenet korlátozva van). Ez már a LED-nek is és a port-nak is sok!
De ha sikerül beszerezni 1,6 V-os példányt, ami 1 mA-nál már világít, akkor sem lesz jó, mert a 80 ohmos ellenállás 4,7 V-nál 38,75 mA áramot eredményez.
És mindezt úgy, hogy nagyon megengedőek voltunk az 1 mA-el! Nagyobb LED áramnál még rosszabb a helyzet.
(#) Laja1 válasza Josi777 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Én is hasonlóra jutottam. Tehát erre nincs megoldás?
(#) Josi777 válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
A lemerülést jelző LED-et ne működtesd csak alacsony feszültségnél. Vagy használj FET-es áramgenerátort.
(#) nedudgi válasza Laja1 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Említettem a MAX809 áramkörcsaládot. A folyamatos, rendszeres mérés feleslegesen terheli a kontrollert, fogyasztja az elemet.
(#) Josi777 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Ezért érdemes azt csinálni, hogy csak a mérés idejére fogyasszon a zener+előtét. Mondjuk ez az áramkör "verhetetlen" a 0,5 uA-es fogyasztásával, de meg is kérik az árát
(#) nedudgi válasza Josi777 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Most, hogy így mondod...
Mentségemre szóljon, pár éve töltöttem fel a raktárkészletet, amikor még öt dollár volt száz darab.
Most a helyettesítő MCP10* már 130 HUF.
Supervisor IC-t kell keresni.
(#) proli007 válasza Josi777 hozzászólására (») Márc 13, 2022 / 1
 
Hello! Bocs hogy beleszólok.. De van megoldás.
Létezik ez az LM3909 IC, ez 1,5V-tól működőképes és villogtatja a Led-et.(Egy kondit tölt és ennek feszültségét adja hozzá a táphoz.)
A tápfesz figyelése is megoldható kissé másként. Az AD konverter alaphelyzetben a tápfeszt használja referenciaként a méréshez. A mért eredmény pedig bitekben=Ube/Uref*1023. Nos, ha az Ube értékét az 1,2V-os referenciád lesz (vagy is tulajdonképpen "arra mérsz rá" miközben a referencia a táp), akkor a táp értékével fordított értékű eredményt kapsz.
Tehát ha az Ube=1,2V és az Uref=2,4V (ami épp a táp) akkor 1,2V/2,4V*1023=511,5 bit, vagy is 512 bit lesz az eredmény. Ha ennél többet kapsz eredményül, akkor kisebb a táp 2,4V-nál.
Ehhez csak egy zéner, és egy ellenállás kell, ahol a zénert beolvasod az AD bemenettel, és az ellenállást pedig valamelyik porta kimenettel kapcsolod be, hogy ne fogyasszon, csak amikor méred..
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2022
(#) kissi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Szia!
Ez nagyon jó megoldásnak tűnik, nem ismertem, köszönöm!
(#) proli007 válasza Josi777 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Jaj bocs! Nem neked akartam írni, csak egyel lejjebb kattintottam..
(#) Laja1 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
De sajnos AD konverter nincs PIC 16F627A-ban, csak analóg komparator.
Következő: »»   1175 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem