Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kazettás magnó (deck) javítása
 
Témaindító: damien, idő: Júl 16, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   175 / 181
(#) Udvari Zsombor válasza PeachMan hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Hát, igen, ha már a "vevő" belepiszkált, akkor az eladó kibújhat a további dolgok alól, mondván "az már nem nála keletkezett". Ha rendbeteszed annyira, hogy legalább minden funkciója működjön, akkor legfeljebb lehet miért örülni.
(Én úgy vagyok az ilyenekkel, hogy nem kell a "gyári" szerű állapot, ha minden funkció rendben működik.)
(#) PeachMan válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Na, sikerult életre kelteni. Bár, még csak ideiglenes.
A levágott rca csatlakozók helyére din volt szerelve, amivel nem tudtam mit kezdeni. Leszedtem, de le is volt a csatin belül szakadva.
Ideiglenesen rca anyákat kapott, amibe normál rca kábelt tudtam tenni. Majd kap a kábelra csatlakozókat.
A leeresztő orsót a tengelyen tartó gyűrű hiányzott, magam csináltam műanyagból gyűrűt neki. Ronda, de működik.
Kapott új laposszíjat. Csak az volt itthon, majd cserélem a többit is.
Ideiglenesen egy jó állapotú Pioneer fejet kapott. Az ugyan 280 ohm, de egyelőre megteszi.
Kapott új görgőt is. Mechanikát negtisztítottam, ahol kellett teflonos szilikon zsirt is kapott.
Sajnos bármennyire is óvatosan tisztítottam az előlapot, amint nedvesség érte azok a feliratok, amik a sűrűn használt gomboknál voltak, azonnal lejöttek. A ritkábban használt gomboknál nem, pedig nagyon puha szivaccsal töröltem át.
Jelenleg már működik, tűrhető a hangja is. Nem olyan lett mint szerettem volna, de ez most ilyen.
Ja, a kijelző is szép éles lett a portalanítás után.
(#) Udvari Zsombor válasza PeachMan hozzászólására (») Júl 1, 2022 /
 
Idézet:
„A leeresztő orsót a tengelyen tartó gyűrű hiányzott, magam csináltam műanyagból gyűrűt neki. Ronda, de működik.”
Ha belül van és nem látszik, akkor bőven jó. A leszakadt vezetékeket visszakötötted a törlőfejre?
(#) PeachMan válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 1, 2022 /
 
Kívül van sajnos. Átlátszó anyagból vágtam, de fekete volna jó. Illetve sanszos, hogy le is fog esni.
Elég komplikált volt megcsinálni, mivel nagyon apróra kellett vágni. Ha nagyobb, akkor beleakad a kazetta orsója, túl kicsi esetén pedig folyton belevágtam a furatba is.
Lehet ilyesmi gyűrűt venni valahol? Milyen néven érdemes keresnem? (ha jól néztem ~1.5mm a tengely átmérője) Majd próbálok bontott anyagokon is keresni ilyesmit.
Természetesen visszaforrasztottam a törlőfej kábelt, le nem próbáltam.
Rendeltem kombinált fejet hozzá. Nem pontosan az eredeti típus, de impedancia passzol és a jelenlegi állapotnál biztosan jobb. Egyelőre itt megállok a történettel. Ha nagyon szükséges még kalibrálom majd az azumuth-on kívül, de remélem nem lesz szükség. PBGain-ra gondolok, felvétel nem igazán releváns.

Csak érdekesség:
Észrevettem, hogy ennek a magnónak (Akai cs-f210) a transzformátora durván mágneses teret gerjeszt maga körül. Az alatta és felette lévő magnók (Technics AZ6, Technics rs-bx707) lejátszásában hallani lehet egy kis zúgást, ha be van kapcsolva. Akkor is, ha nincs az Akai az erősítőre kötve. Felemelve a felső magnót eltűnik a zaj. Gondolom nem segit a dologban, hogy a CS-F210 hátlapja fém lemez helyett faforgácsból van, az AZ6 előlapja pedig műanyagból
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2022
(#) GARFIELD13 válasza PeachMan hozzászólására (») Júl 1, 2022 / 2
 
Szia!
Ha az előlapot is rendbe akarod rakni, akkor ajánlom ezt a cikket hozzá.
Kb. 1 éve találtam amikor ilyen témában kutakodtam és most előástam.
Akai CSF12 megmentése
Még a használt betűtípusok is ott vannak a hozzászólásokban lent.
További sikeres helyreállítást és zenehallgatást.
Üdv.
(#) PeachMan válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Júl 1, 2022 /
 
Szia.
Nagyon szépen köszönöm a cikket. Szuper az ötlet és az igazat megvallva hajlom is rá, hogy valami külső upgrade-et kapjon. Részemről cél volna az eredetihez hasonló külső, azaz ezüst alapon fekete felirat, de szerencsére egy könnyen beszerezhető és nem is drága típusról beszélünk. Emiatt akár bátrabban elrugaszkodik az ember a gyáritól, tudva, hogy vásárolhat még ezekből. Szóval lehet veszek még ilyet és egyet összerakok gyári állapotra, a másikból pedig megpróbálom mit lehet kihozni.
Szóval köszönöm mégegyszer.
(#) GARFIELD13 válasza PeachMan hozzászólására (») Júl 1, 2022 /
 
Szia!
A szín az csak rajtad múlik (meg a festékkeverő türelmén).
Én egy sérült orion előlaphoz kevertettem színt flakonba töltve. Na az a foltos több mint 40 éves szín feladta a leckét a keverésnél.
A nyomógombokhoz meg "ezüst/króm?" szín kellett.
Tehát csak a megfelelő bolt meg az előlap kell és akár eredetit jól megközelítő színben is helyre lehet állítani.
Üdv.
(#) Heki69 hozzászólása Júl 14, 2022 /
 
Sziasztok! Ötleteket kérnék, hogy sebesség beállításhoz, teszt kazettát honnan tudnék szerezni? Köszi előre is!
(#) fecameca válasza Heki69 hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Akkor sem volt olyanom, amikor még ezeket intenzíven használtuk. Din mérőszalag létezett, de olyan mérőkazettáról nem hallottam. Ha van 2 magnód, ami egyformán játssza le a kazettád, van rá esély, hogy azok jók. Használhatod őket etalonnak. Mindig zenére állítottam be a sebességet. Kiveszem a kazettát, és addig fütyülöm, vagy dúdolom, amíg a másik magnóban el nem indul.
(#) pucuka válasza Heki69 hozzászólására (») Júl 14, 2022 / 2
 
Módszerek, ha nincs teszt kazetta:
- Egy jónak ítélt kazettás magnóval készítesz egy 1 kHz es felvételt, a beállítandón pedig lejátszod, és méred a frekit. A procedúrához szükséged lesz egy segédeszközre, PCszkóp, okostelefon applikáció, stb.
-Egy kazettát beáldozol, kiszámolod, hogy a kazetta sebességének megfelelő hosszúságú szalagot feltekersz, és méred az elindítástól koppanásig eltelt időt. Minél hosszabb a szalag, annál pontosabb, de annál lassabban jutsz eredményre.
- készítesz egy egyszerű, LED -es stroboszkópot (555 + LED), és méred alendkerék fordulatszámát, és abból számolod. A stroboszkó frekvenciáját hitelesítheted PC szkóp, okostelefon generátora segítségével.
(#) veroka válasza pucuka hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
Pusz egy módszer: Egy gyári műsoros kazettát játszol le, amin ismert a teljes játékidő és a számok hossza is. Majdnem olyan mint a mérőkazetta, csak nem lehet frekit mérni rajta.
(#) Tomi94 hozzászólása Júl 15, 2022 / 1
 
A leírtaknál nem biztos, hogy olcsóbb megoldás, és annyira nem is hitelesített módszer, mint egy eredeti DIN mérőszalag (néha felbukkan aukciós oldalakon, de nem olcsó, és ha sokat használták anno, akkor az se pontos már) - de eBay-en többen árulnak üres kazettára felvett sebességreferenciát. Egy komolyabb gyűjtőnek vagy szervizesnek azért nem lehetetlen feladat, mert ha csak egyszer kerül hozzá egy Quartz DD készülék (ami nem is feltétlen extrém drága!), akkor van referenciája. Így én el tudom képzelni, hogy ez beválhat. Pl. azt hiszem, egy kassai szíj- és görgő utángyártó felhasználónak (mihokm) is volt ilyenje.
(#) mohinger válasza Heki69 hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
Ez a legolcsóbb, amit találtam és sok pozitív visszajelzése van. Bővebben: Link
Vagy készíttetsz valakivel, akinek van Direct Drive-os deckje (pl. sok Technics is ilyen). Na, meg persze jó állapotban, szervizelve van.
(#) Heki69 válasza mohinger hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
Igen, a DD-s megoldás lesz a befutó. Az ebay-es linkre reagálva, nem biztos, hogy jó ötlet az a maxell UR kazetta, nekem nem egyszer volt, hogy megszorult a házban az orsó, így nem feltétlenül lesz hiteles a felvétel, vagy rosszul gondolom?
(#) mohinger válasza Heki69 hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
Szia!

Sajnos az olcsóbb kazettáknál valóban előfordult ilyen. Ez a Maxell UR nem a világ teteje, de a gyári BRG mérőkazettámnál biztosan jobb. Na, annál szörnyűbbet nehéz találni....
(#) Udvari Zsombor válasza mohinger hozzászólására (») Júl 16, 2022 /
 
Régebben párszor vettünk át "Maxell UR" (90 perces) kazettára is, a mai napig visszajátszhatóak, nincs velük probléma, még szorulás sem.
Esetleg "TDK FE (ferric)" kazetta? Nekem 90 perces variáns van belőle és még sose volt vele problémám ‒ bár lehet, hogy profibb gépekben jobban teljesítene, mint nálam.
Találtam még:
SONY EF TYPE 1 (90 perces)
TDK D TYPE 1 (90 perces)
EMTEC SOUND 1 (60 perces)
TDK T1 (90 perces)
PHILIPS SQ*I (60 perces)
TDK ENDLESS CASSETTE EC-30S (~32 másodperc)
TDK D60 (60 perces)
TDK C-60 (60 perces)
AudioMagnetics ExtraPlus LOW NOISE 66 (~60 perces?)
SONY EF Super TYPE 1 (60 perces)
SKÁLA C60 (60 perces)
FUJI TYPE 1 (60 perces)
AGFA FERROCOLOR 60+6 (~60 perces)
SONY UX●S SUPER CHROME CLASS TYPE 2 (60 perces)
Panasonic C-15 (üzenetrögzítőbe való kazetta)
PHILIPS SQ-C60 (60 perces)
SONY HF 90 TYPE 1 (90 perces)
(#) veroka válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 18, 2022 /
 
Ezekből a Sony UX (króm) a legjobb, a Skála és az Audio Magnetics legfeljebb ZX Spectrum vagy Commodore64 szalagos tárolóhoz lehet alkalmas.
Ha mérőkazettát akarsz, akkor vastagabb (60 perces) szalagot válassz, azok kevésbé nyúlnak meg.
(#) Udvari Zsombor válasza veroka hozzászólására (») Júl 18, 2022 /
 
Mindegyik fellelt kazettán zenei anyag található, csupán azért szedtem ezeket össze, hogy adjak valamiféle ötletet a típusok felsorolásával.
Heki69 tapasztalatával ellentétben nekünk sose szorult meg "Maxell UR" kazetta ‒ igaz, nem valami csúcs, de eléggé alacsonyak az elvárásaink, régebben pár alkalommal olcsó magnóval vettünk át CD-t kazettára. A "Skála C60" kazettára nagyon régen még anyukám vett át hanglemezt, gondolom, hogy ez volt elérhető anno, az "AudioMagnetics" kazetta pedig bolhapiacról származik, zenét tartalmaz. Az egyik (kettő van) "Sony UX" kazettán Boney M összeállítás található, a másikon pedig valami régi felvétel.
Nekem inkább szíjak kellenének, mintsem mérőkazetta, le vannak gatyásodva a lejátszóim...
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Júl 28, 2022 /
 
Mivel lehet visszaragasztani műanyag szíjtárcsát fém tengelyre?
Van egy magnó, amiben fellazultak a szíjtárcsák a tengelyükön és emiatt nem megy.
(#) Massawa válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 28, 2022 /
 
A legjobb valami két komponensű epoxi féle ragaccsal, de foltbenzinnel elöbb mosd le a ragasztando felületeket.
(#) PeachMan hozzászólása Aug 2, 2022 /
 
Sziasztok.
Van esetleg valami táblázat arról, hogy normál szalag előmágnesezésnél a BASF referenciához képest melyik szalag milyen eltérést mutat?
Szeretnék referenciához közeli előmágnesezést beállítani. Referencia normál szalagot szerezni macera és drága mutatvány, ezért gondoltam valami hasonló szalagra.

Van ugyan egy olyan mérőszalagom (orsón volt, nekem kellet kazettába helyezni) amin a referencia jelek után van egy szakasz amire elméletileg felvételt lehet készíteni, de nem szeretném kockáztatni, hogy valamikor véletlenül a mérőjelbe töröljek. Emiatt törlésvédett a kazetta. Kivágni sem szeretném ezt a szalagrészt, hogy külön felhasználjam.
(#) PeachMan válasza PeachMan hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
Egy ilyen táblázatot találtam eddig kiindulásnak:

bias.gif
    
(#) kistee válasza PeachMan hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
Például Hifi-Magazin 15, kazettateszt. Bővebben: Link
(#) PeachMan válasza kistee hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
Ezek sajnos túl régiek. Ezekből ha bontatlant szereznék be valami csoda folytán, akkor is már problémás lenne felvételt készíteni rájuk. Referenciának nem volna használható.
Valami újabb darabot volna jó találni.
(#) kistee válasza PeachMan hozzászólására (») Aug 4, 2022 /
 
A táblázat negyedik sora: előmágnesezési áramszükséglet a (BASF) referenciához képest.

Újabb darab nemigen készült azóta, a Compact Cassette gyártása tudtommal megszűnt.
(#) doktor válasza PeachMan hozzászólására (») Aug 4, 2022 /
 
Idézet:
„ha bontatlant szereznék be valami csoda folytán”

Beszerezhető, és minden gond nélkül készithetó rá, jó minőségű felvétel, jó állapotú maggnóval.
(#) PeachMan válasza doktor hozzászólására (») Aug 4, 2022 /
 
Idézet:
„Beszerezhető, és minden gond nélkül készithetó rá, jó minőségű felvétel, jó állapotú maggnóval.”


Azért ezzel vitatkoznék. Egy Agfa Ferro bontatlan szalagot egyetlen magnóm sem volt képes kalibrálni. Egyedül a manuális kalibrációs magnóval tudtam használni, de hektikusan rögzítette csak a magas hangokat. Próbáltam egy 8kHz-es -30dB (direkt nem 10kHz) jelet rögzíteni rá, de borzalmas volt. A scope is folyamatosan ugrált, teljesen egyenetlen volt a jelszint ezen a frekin.
Szóval sajnos az, hogy bontatlan, nem jelenti, hogy jó állapotban van van. 35-40év alatt, merthogy ekkora időintervallumról beszélünk az említett szalagok esertén, sajnos már keményen beleszól a kémia.
(#) Massawa válasza PeachMan hozzászólására (») Aug 4, 2022 /
 
Meg amugy is mindig ott volt a konfliktus az europai szalagok meg a távolkeleti mechanikák között. Anno ládaszámra adtuk vissza a német kazettákat meg szalagokat mert nem feleltek meg az elvárásoknak (metalt szerencsére már tömegben nem használtunk).
(#) PeachMan válasza kistee hozzászólására (») Aug 4, 2022 /
 
Elengedtem a referencia dolgot.
(Amúgy jelenleg már BASF Reference Type II-t kazettát használnak)
Azt csináltam, hogy pár normálisabb type i szalagot kiválasztottam és felírtam melyikhez milyen bias/level manuális +/- állítás szükséges a kiinduló állapothoz képest.
Így végül meghatároztam 2db kazettát amik nagyjából a középső értéket képviselték. Az egyik bias értékben, a másik level értéken.
Ez alapján kalibráltam ezeket az értékeket. Így lesz mozgásterem +/- állítással mindegyik kazettánál.
Frekimenetet nem mértem még, de pár szalagon egy 315-1000-10000Hz átvitelt igen.
Főleg figyelmet fordítottam a 10kHz szinusz jelalakra.
Egyelőre korrektenk tűnik.

Tervek szerint a nem kalibrálós masináknál a Maxell UR-t fogom beállítani. Egyszerűen azért, mert abból van egy piszok nagy kupac.
(#) PeachMan válasza Massawa hozzászólására (») Aug 4, 2022 /
 
Igen, ezt mondjuk el tudom képzelni. Szalagtulajdonságokkal volt gond vagy a kazettatest volt nem megfelelő?

Más:
Urak, van arra valami ötlet, hogy megfelelő mérőkazetta hiányában mivel lehetne a felcsévélő orsó szalagfeszítésének a mértékét ellenőrizni?
Következő: »»   175 / 181
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem